בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ראובן שיף בחקירתו: "מנסים לבנות על גבי קונספירציה"

בלעדי בחקירתו נשאל רו"ח ראובן שיף על קשריו עם דוד ואנונו, סמנכ"ל ברשות המסים שמואשם בקבלת שוחד, ומדוע נרשמו מאות שיחות ביניהם. התשובה: "אנחנו ידידים ומתייעצים על נושאים מקצועיים. אני נפגש ומדבר בטלפון עם בכירים רבים ברשות המסים"

תגובות

>> בשבוע שעבר הגישה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) כתב אישום נגד דוד ואנונו בשורה של עבירות שוחד, סחיטה באיומים, שיבוש והלבנת הון. הפרשה המרכזית בכתב האישום מתמקדת באמרגנו של הזמר קובי פרץ, יוחאי יעיש. לפי החשד, ואנונו, באמצעות איש העסקים רן הדר (שנפטר), ויועצו הפוליטי של מנכ"ל מפלגת קדימה, יואל מוגמי, לקחו שוחד מיעיש בתמורה להסדרת ענייניו ברשות המסים.

בהמשך, כשהתברר כי יש ליעיש גם תיק אזרחי ברשות המסים, הפנה אותו ואנונו, לפי כתב האישום, לרו"ח ראובן שיף באמצעות יקותיאל (קותי) ברזילי, שוטר לשעבר. עם חשיפת הפרשה ומעצרם של המעורבים בפרשה חתם יעיש על הסכם עד מדינה, שלפיו בתמורה לעדותו המלאה לא יוגש נגדו כתב אישום בעבירות שוחד ותיקיו ברשות המסים ייגנזו. ל-TheMarker הגיעו תמלילי חקירותיהם של המעורבים בפרשה, ולהלן חלק מחקירותיו של שיף.

שאלה: "מחומר החקירה מצטיירת תמונה של שוחד, באופן שבו ואנונו מפנה אליך אנשים עם בעיות מול רשויות המס לטיפול, ואתה מסייע לו לקבל מהם שוחד בתמורה לסיוע שלך או של משרדך. תגובתך?"

שיף: "כפי שציינתי, לא היה לי שום מגע בנושא שכר טרחה שגביתי מלקוחותי עם ואנונו. מעולם לא הגיע אלי לקוח שאמר שהוא הופנה על ידי ואנונו".

שאלה: "מחומר החקירה עולה כי ואנונו פעל לקידום ענייניו של יעיש ברשות המסים בתמורה לכספי שוחד ששילם יעיש, והכל תוך סיוע שלך. תגובתך?"

שיף: "אני דוחה את ההאשמות האלה מכל וכל. אני חוזר ומציין, לא היה לי כל קשר - לא במישרין ולא בעקיפין - עם ואנונו בסוגיית שכר הטרחה של יעיש".

שאלה: "עולה מהחומר שקותי ברזילי משמש כזרועו הארוכה של ואנונו בכל הנוגע לקשר מול משרדך ולהעברת כספים בגין טיפולכם בתיקי מס. תגובתך?"

שיף: "קותי לא שימש ולא משמש, ואני מניח שגם לא ישמש, איש קשר או צינור מול משרדי. למשרדי יש מוניטין רב מאוד ואנחנו קיימים יותר מ-33 שנים, נמנים בין עשרת המשרדים הגדולים בישראל, ולכן איננו עוסקים בדברים מסוגים אלה. אני רוצה להוסיף שלי ולמשרדי יש מוניטין רב שנים ואנו לא זקוקים לצינור או למאכערים. זורמים אלינו לקוחות רבים כדי שנסייע להם בתחום המס".

ביום החקירות הראשון אמר שיף לחוקר: "אני חש שמנסים לבנות על גבי קונספירציה, היות שאני אדם מוכר במשק ובכלכלה, יועצם של בכירי המשק ובכירי המגזר הציבורי".

ביום חקירתו השני התחיל שיף בהצהרת רגשותיו: "אני עדיין נסער מעצם החשדות נגדי. אני אדם שומר חוק ואמון על החוק, ולכן אמרתי שלגבי כל החשדות לא היו דברים מעולם".

החוקר, רפ"ק ליאור רייס, לא התרגש ושאל: "מחומר החקירה עולה כי שיקרת ביחס לקותי ברזילי: קותי היה מפנה למשרדך תיקים. תגובתך?"

שיף: "לא שיקרתי ואני גם לא משקר עכשיו, קותי לא הפנה אלי תיקי חקירה".

החוקר: "לגבי התיק של יעיש אישרת כי ייתכן שקותי הפנה את התיק. תגובתך?"

שיף: "כפי שאמרתי אתמול, איני זוכר בוודאות מי הפנה את יעיש, כי התיק טופל לכל אורך הדרך על ידי שי בן דוד ואמרתי שקיימת סבירות אך איני בטוח בכך, איני זוכר בוודאות אם זה היה קותי".

החוקר: "שי בן דוד אמר כי קותי היה מעביר תיקים למשרדך. תגובתך?"

שיף: "איני יודע על מה מתבסס שי, אבל איני יכול להתבסס על אמירות של שי מבלי ששמעתי את זה מפיו. אבל קותי מכיר אותי ואת המשרד הרבה מאוד שנים, והיות והוא מכיר אותי ואת המשרד הרבה מאוד שנים, והיות והוא מכיר גם את שי, יתכן שהוא המליץ על שי לטפל במספר תיקים".

החוקר: "אתה יודע על תיקים כאלה?"

שיף: "לא זכורים לי תיקים כאלה שקותי הפנה".

החוקר מקשה על שיף ומצטט את בן דוד בהודעתו: "'ראובן אמר לי שקותי הוא לשעבר במשטרה, ושמדי פעם קותי מעביר תיקים למשרד'. תגובתך".

שיף: "אכן קותי הוא איש משטרה לשעבר ויש לו חברים בעולם העסקים ועורכי דין שעבדו אתו בתוקף תפקידו, והוא, כפי שאחרים, ממליץ על משרדי עקב מוניטין משרדי והמוניטין שלי בתחום המס".

החוקר: "אתה עונה בצורה דיפלומטית ומתחמק מהשאלה: שי אומר בחקירתו שאמרת לו במפורש שקותי מעביר תיקים למשרדך".

שיף: "לא זכור לי שאמרתי לשי שקותי מעביר תיקים. הסברתי לו מי זה קותי, וייתכן שקותי פנה אליו ישירות והוא נפגש איתו וישב אתו". כשנשאל שיף פעם נוספת האם קותי היה מעורב בתיק של יעיש, ענה שאינו זוכר שקותי היה מעורב.

בהמשך עומת שיף פעם נוספת עם דבריו של בן דוד, לפיהם בעניין של יוחאי יעיש קותי היה בקשר עם שיף ושיף הנחה אותו.

שיף: "אמרתי אתמול מיוזמתי שייתכן, אך איני זוכר בוודאות כיצד הגיע יעיש לטיפולו של בן דוד והאם הוא הופנה על ידי קותי. על תיקו האזרחי של יעיש סוכם בין משרד שיף לבין יעיש על שכר טרחה של 240 אלף שקל". בפועל שילם יעיש רק 60 אלף שקל. שיף נשאל על הפער בין מה שסוכם לבין מה שנגבה בפועל.

שיף: "אני מסכים לאמירתו של שי בן דוד שקיים פער גדול בין שכר הטרחה המצופה מיעיש על פי ההסכם ובין מה שנגבה בפועל. זו אינה תופעה שכיחה. אני שב ואומר שעקב האמירות של יעיש שבהן הוא מתבסס על אמירות של רן הדר, ובעקבות האמירות של שי שיוחאי אינו אדם 'נחמד', ובהמשך ביטול הסכם השומה האזרחי ובהמשך פתיחת החקירה הפלילית על ידי חקירות ירושלים, לאור כל אלה החלטנו שי ואני כי לא נפעל בהליכים משפטיים כנגד יעיש".

בהמשך נשאל שיף על סכום של 100 אלף שקל, שלגרסת יעיש הועברו לואנונו בביתה של יפה הדר, אלמנתו של רן הדר. ואנונו, לגרסתו, העביר אותם לברזילי, שהעבירם לשיף. לאחר ששיף חזר ואמר שאינו יודע מה קורה בבתים של אחרים, הטיח בו החוקר כי הוא משקר.

שיף: "אני לא משקר ואני דוחה את האמירה הזו. איני אחראי לכל מיני ספקולציות ואמירות של אנשים שאיני מכיר. להערכתי, אנשים שהם במצוקה ונחקרים, ייתכן שהם מנסים להשיג לעצמם הטבות. אני לא פסיכולוג ואין לי הסבר לוגי לכל מה שמתרחש כאן".

בהמשך נשאל שוב על קשריו עם ואנונו. החוקר הטיח בו כי מפירוט שיחות הטלפון נראה כי הם מדברים ביניהם המון, ושאל על מה הם מדברים.

שיף: "לא דיברתי עם ואנונו מעולם על תיקים המטופלים וקשורים למשרדי. אני בקשר של ידידות עם ואנונו, כמו עם בכירים אחרים ברשות המסים, וזאת מתוקף תפקידי הציבוריים בעבר במשך עשרות שנים שעסקו בממשק הדוק עם רשות המסים".

חוקר: "מה יש לך ולואנונו לדבר מאות שיחות?"

שיף: על נושאים מקצועיים, ולעתים אני נועץ בו והוא בי בנושאים של רשות המסים. בשום אופן לא הסתייעתי בו לצורכי משרדי. אני רוצה לציין כי אני מדבר טלפונית ונפגש בתדירויות רבות, יותר מואנונו, עם בכירים רבים ברשות המסים".

בחקירתו הרביעית שאל רפ"ק רייס את שיף פעם נוספת: האם קיבלת אי פעם כספים מקותי ברזילי? שיף השיב שמעולם לא קיבל ממנו כספים או משהו בעל ערך כספי.

בעקבות תגובתו של שיף ציין רפ"ק רייס כי ואנונו סיפר בחקירתו שפעל על מנת להטיב עם יעיש ולהפחית את שכר הטרחה של שיף.

שיף: "לא היה ולא נברא, כל הסיפור הזה הוא מבחינתי עלילת דם. אני כרגע שומע ממך לראשונה על מה שהוא אמר. קשה לי להאמין שדוד אמר כזה דבר, כי אני מכיר אותו כאדם נורמטיבי שעובד ברשות שאמונה על אכיפת החוק".

בהמשך עימת החוקר את שיף עם דברים נוספים שאמר ואנונו. בתגובה אמר שיף: "כל מה שהושמע לי כרגע נשמע לי הזוי, לא מציאותי ולא הגיוני. אם נאמרו כאלה דברים על ידי מי מהצדדים ושמי שורבב בהם, זו עלילת דם ורצון להרע עמי ממניעים שאיני מבין".

הבוקר יתקיים דיון בהארכת מעצרו של ואנונו עד לתום ההליכים נגדו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו