בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דלק דורשת עוד הטבת מס; שטייניץ: לא יהיה שינוי בחוק ששינסקי

דלק אנרגיה דורשת מחברי הכנסת לקבל הטבת מס שהציעה לה בעבר רשות המסים - אך אינה מוותרת על הטבות מקבילות שניתנו לה במסגרת הצעת חוק ששינסקי

תגובות

>> לקראת אישור הצעת חוק מיסוי רווחי הנפט והגז (הצעת חוק ששינסקי), מפעילות חברות הגז מכבש לחצים בניסיון לאשר להן הטבות מס מפליגות נוספות. במהלך דיון בוועדת הכספים של הכנסת אתמול, דרשה דלק אנרגיה לאשר לה הקלה במס חברות באמצעות הכרה לצורכי מס בהוצאות נוספות, בגובה מאות מיליוני דולרים - אף שבמסגרת הקלות המס שכבר אושרו לה, הוגדלו מלאכותית הוצאות פיתוח מאגרי הגז המוכרות לצורכי מס, בנוסף לפחת מואץ בשיעור חריג עבור הפרויקטים.

בתוך כך, שר האוצר יובל שטייניץ הודיע אתמול שאינו מוכן להיכנע לדרישות הח"כים להכניס שינויים בחוק ששינסקי, למשל להפחית את שיעור ההיטל על חברות הגז - כך נודע ל-TheMarker.

שטייניץ זימן אתמול ללשכתו את יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, ואת מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ ציון פיניאן (שניהם מהליכוד). שטייניץ הודיע כי לא יסכים לכך שהרוב לחוק ששינסקי יושג באמצעות חברי כנסת מהאופוזיציה וכי הוא עומד על כך שארבעת נציגי הליכוד בוועדה יצביעו בעדו, בהתאם להחלטתה בעניין של סיעת הליכוד.

כיום, למעט ח"כ כרמל שאמה-הכהן, שאר אנשי הליכוד בוועדת הכספים (חיים כץ, מירי רגב וציון פיניאן), מתנגדים לחוק ששינסקי. אחד מהם אמור להיות מוחלף בידי ח"כ זאב אלקין, שגם הוא מתנגד. באוצר חוששים שיהיה קושי לאשר את ההמלצות בוועדה.

מחלוקת על ההטבות

במהלך הדיון אתמול בוועדת הכספים הציג מנהל הסחר והרגולציה בדלק אנרגיה, יוסי אבו, הנחיה מקדמית (פרה רולינג) מטעם רשות המסים, שהוצאה בשנה שעברה, עוד לפני כינונה של ועדת ששינסקי. בהודעה זו הבהירה הרשות, לבקשת דלק, כי תכיר בהוצאות החיפוש של מאגר תמר וכן בהוצאות הפיתוח של המאגר כהוצאה פירותית, הניתנת לניכוי מן החבות במס.

הצעת חוק ששינסקי קובעת מודל מיסויי חדש לענף חיפושי הגז והנפט, שבמסגרתו בוטלו למעשה פרשנויות העבר לגבי החבות במס חברות, ונקבעה מסגרת תמריצים חדשה לחברות הגז. בראשה, הובטח לחברות פחת מואץ בשיעור 10% (במקום 7% כיום) בפיתוח מאגרי הגז והנפט העתידיים - ופחת חריג עוד יותר של 15% למאגר תמר (בתנאי שיפותח עד 2014). כלומר, בכל שנה יפחת שווי המאגרים לצורכי מס ב-10%-15%, ולפיכך הם יחויבו בפחות מס. בנוסף, נקבע כי הפחת יהיה גמיש, כך שהיזמים יוכלו לגלגלו לשנים הבאות אם יהיה גבוה מההכנסות (כדי לא לרשום הפסד).

למרות מסגרת מתמרצת זו, טענה אתמול דלק כי גם המסמך שקיבלה מידי רשות המסים הוא הסכם מחייב, ודרשה לקיים גם את ההטבה המצוינת בו. דלק ביקשה זאת אף שמדובר בפרה-רולינג - כלומר בפרשנות של שומת מס, ולא בסעיף בפקודת מס הכנסה. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הפתיע כאשר נתן גיבוי לדלק וטען כי יש לכבד את המסמך. "השינוי שעשיתם ברגע האחרון אינו מקובל עלי, שכן מדובר בהפרה חד-צדדית של הסכם רשות המסים עם המשקיעים", אמר גפני לנציגי האוצר, והוסיף: "לא תצאו וכל תאוותכם בידיכם. זה חוק קשה, צריך גם למתן את הפגיעה בחברות".

עם זאת, משה אשר, פקיד שומה למפעלים גדולים ברשות המסים, הסביר כי מדובר למעשה בפרשנות שניתנה על רקע מחלוקת בין שלטונות המס לבין שותפויות החיפושים בנוגע להכרה בהוצאות הפיתוח, וכי "ברור מאליו שכאשר התשתית החוקית משתנה, דין כל הפרשנויות הללו להשתנות בהתאם".

נציגי האוצר בדיון הסבירו כי היות שמשמעות ההיענות לדרישת דלק היא למעשה מתן פחת מיידי להוצאות שוטפות בגובה מאות מיליוני דולרים, הרי שקבלת ההטבה שבמסמך צריכה לבוא במקום הפחת המואץ שהובטח לחברות הגז במסגרת חוק ששינסקי. ככל הידוע, מתנגדות חברות הגז לדרישה זו - ורוצות לשמור על שתי ההטבות במקביל.

חוק ששינסקי כולל כמה הטבות מס מהותיות נוספות, שתכליתן לדחות גם את גביית ההיטל המגזרי החדש שיוטל על רווחי חברות הגז. זאת למשל, באמצעות הגדלה מלאכותית של שיעור ההשקעות שאותן המדינה נדרשת לכסות - כדי להביא לדחיית מועד החלת ההיטל לפרק זמן נוסף. מדובר בהכרה בתשואה מוגברת על הוצאות החיפוש (Uplift) עבור חישוב חבות היזם בהיטל, על ידי הכפלה מלאכותית של סך הוצאות החיפוש שעליהן דיווח.

כמו כן, מתיר מודל המס המוצע לחברות לנכות מההכנסה החייבת בהיטל הוצאות מימון, הוצאות פיתוח גם לאחר הפקה מסחרית (שנת הרצה) וכן את תשלום התמלוגים. זאת, לצד הרחבת העלויות השוטפות המותרות בקיזוז מס חברות בפרויקטים מקבילים דוגמת עלויות תשתיות והפקה (כמו בניית צינור ימי ומתקן קליטה בחוף) - ולא רק על עלויות החיפוש והקידוח. כפי שנחשף ב-TheMarker, בנוסח הסופי של חוק ששינסקי שאושר בממשלה, הוכנסה ברגע האחרון הטבת מס נוספת למאגר תמר - שבמסגרתה הוכפלה תקופת ההרצה לשנתיים.

צפוי רוב בעד החוק

ההצבעות על הצעת חוק ששינסקי, לקראת העלאתו לקריאה שנייה ושלישית בכנסת, צפויה להיערך בוועדת הכספים של הכנסת ביום רביעי הבא הדיון בחוק יתחדש ביום שלישי.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ביקש מנציגי משרד האוצר לגבש תשובות לטענות שהעלו חברות הגז בימים האחרונים. בקואליציה מעריכים כי יש רוב בוועדה בעד הצעת החוק, בסיועם של ח"כים מהאופוזיציה: חיים אורון (מרצ), שלי יחימוביץ' (העבודה) וח"כים מקדימה. בכנסת צופים כי בימים הקרובים יוכנסו שינויים בהצעת החוק.

בדיון אתמול, קרא ח"כ אמנון כהן (ש"ס) לאוצר למתן מעט את חוק ששינסקי ואת התקנות החדשות שהובאו לאישור הוועדה. לדבריו, "יש לתת את הדעת לכך שעדיין רוצים לתמרץ משקיעים בתחומי הגז והנפט, ולמנוע מצב שרק השחקנים הגדולים יישארו בשוק האנרגיה".

גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה המתנגד לתקנות, טען כי "מדובר בניסיון של הממשלה להכניס בדלת האחורית כללים שישנו את המצב הקיים, למרות שלא היו חלק ממסקנות ששינסקי". לדבריו, מדובר במחטף. מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, אמר לתדמור: "תעכלו שמה שהיה - לא יהיה יותר". תדמור השיב: "אנחנו מעכלים - אבל אל תשחטו אותנו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו