בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"העברתי לראובן שיף 80 אלף שקל. הוא כעס שלא קיבל כל מה שמגיע לו"

בלעדי יקותיאל ברזילי, שוטר לשעבר, היה לפי כתב האישום אחד המתווכים בשוחד שהוזרם לכיסו של בכיר רשות המסים דוד ואנונו. בתחילה ניסה להכחיש: "קיבלתי רק ניירות, אולי קטלוג ריהוט". בסוף הוא נשבר: "קיבלתי מעטפה שממנה ביצבצו שטרות של 200 שקל". הכסף היה מיועד לתשלום שכר טרחה לרו"ח ראובן שיף. השאלה עכשיו היא מי גזר קופון בדרך

תגובות

>> בחמש חקירות במשטרה החזיק מעמד יקותיאל (קותי) ברזילי, שוטר לשעבר ואחד החשודים בפרשת רשות המסים השנייה, והכחיש כל קשר לאירועים. בחקירתו השישית נשבר - וסיפר כי העביר לרו"ח ראובן שיף, לשעבר נשיא לשכת רואי חשבון, 80 אלף שקל שנמסרו לו על ידי בכיר רשות המסים דוד ואנונו, וכי "שיף כעס מאוד שלא קיבל את כל מה שמגיע לו".

במוקד הפרשה עומד ואנונו, שבתפקידו האחרון היה מנהל חקירות ומודיעין ארצי ברשות המסים. בשבוע שעבר הוגש נגדו כתב אישום בעבירות שוחד, סחיטה באיומים, שיבוש הליכי משפט והלבנת הון.

הפרשה המרכזית בכתב האישום מתמקדת באמרגנו של הזמר קובי פרץ, יוחאי יעיש. לפי האישום, ואנונו - באמצעות איש העסקים רן הדר (שנפטר) ויועצו הפוליטי של מנכ"ל מפלגת קדימה, יואל מוגמי - לקח שוחד מיעיש בתמורה להסדרת ענייניו ברשות המסים.

בהמשך, כשהתברר כי ליעיש יש גם תיק אזרחי ברשות המסים, הפנה אותו ואנונו, לפי כתב האישום, לשיף באמצעות ברזילי. עם חשיפת הפרשה, חתם יעיש על הסכם עד מדינה, לפיו - בתמורה לעדותו המלאה - לא יוגש נגדו כתב אישום על שוחד, ותיקיו ברשות המסים ייגנזו.

ברזילי, ששימש לפי כתב האישום מתווך בין ואנונו לשיף, עמד איתן בחקירותיו הראשונות והכחיש כל קשר לפרשה. לדבריו, מעולם לא פגש את יעיש או הפנה לקוחות לשיף. ברזילי הכחיש בתוקף גם כשהוטחה בו גרסת ואנונו, לפיה ביקש ואנונו להעביר באמצעות ברזילי 100 אלף שקל לשיף עבור שכר טרחתו בתיק של יעיש.

חוקר: אתה מאשר שואנונו הגיע לביתך ומסר לך מעטפה כדי שתעביר אותה לשיף?

ברזילי: "נפגשתי עם ואנונו לא מעט פעמים. איני זוכר שהוא העביר לי מעטפה".

בתגובה, החוקר הקריא לברזילי קטע מהודעתו של ואנונו במשטרה, שבה הוא מספר כיצד לקח את הכסף מיפה הדר (אשתו של רן הדר), ירד למכוניתו והתקשר לברזילי כדי להעביר לו את הכסף כדי שיעבירו לשיף.

בתגובה אמר ברזילי: "אני דבק בגרסתי. את ההסברים אתן בבית המשפט". בהמשך נזכר כי קיבל מואנונו ניירת.

חוקר: באילו נושאים עסקו אותם ניירות שקיבלת מואנונו?

ברזילי: "ייתכן שבקטלוג ריהוט של קליגריס". בהמשך החוקר השמיע לברזילי הקלטה משיחה בין ואנונו ליעיש, שבה עולה שמו של ברזילי כמי שמהווה איש קשר עם שיף וכמי שאמר לואנונו ששיף יסתפק ב-100 אלף שקל במזומן מיעיש - במקום 180 אלף שקל.

ברזילי: "מעולם לא התחייבתי בפני ואנונו ששיף יסתפק בסכום של 100 אלף שקל".

ברזילי מודה: העברתי 80 אלף ש'

בחקירתו השישית, בראשית מארס, בפני רב-פקד סדי סנדרוסי, חלה תפנית משמעותית.

"קיבלתי 80 אלף שקל להעביר לשיף על חשבון התיק של יעיש", סיפר ברזילי. "במהלך פגישה בבית קפה בכוכב הצפון, למיטב זיכרוני, העברתי לשיף את הסך הנ"ל. שיף כעס מאוד שלא קיבל את כל מה שמגיע לו. אמרתי לו שאני לא מכיר את הלקוח ומצדי שיפסיק לטפל או שידרוש מהלקוח את היתרה".

מאוחר יותר בחקירה תהה החוקר מדוע הופתע שיף מהסכום ו"כמה כסף הוא אמור היה לקבל?"

ברזילי: "איני יודע. על סמך מה שהוצג לי, ההסכם בין יעיש לשיף היה על 240 אלף שקל. הוא (שיף - ש"מ) לא הסכים... התקומם וכעס כי מגיע לו כנראה יותר כסף. אמרתי לשיף: אני לא מכיר את יעיש".

חוקר: האם שיף מסר לך קבלה או אמר לך שהוא מתכוון לרשום קבלה או חשבונית ליעיש?

ברזילי: "שלילי. לא שאלתי וזה לא עניין אותי, והוא לא אמר לי".

לפי עדותו של יעיש, הוא העביר מעטפה עם 100 אלף שקל. ואנונו נטל את המעטפה, ירד לרכבו, הוציא ממנה 20 אלף שקל - והניח את היתרה בתא הכפפות. עדותו של יעיש תומכת בגרסת ברזילי - שלפיה קיבל מואנונו רק 80 אלף שקל. ואולם ואנונו טען בחקירתו כי העביר את כל 100 אלף השקלים לברזילי ולא לקח לכיסו דבר. בשלב מסוים בחקירה שאל החוקר את ברזילי אם הוא עצמו "גזר קופון" ולקח כסף מהסכום שוואנונו העביר אליו. ברזילי: "לא לקחתי אגורה אחת שחוקה מהכסף שואנונו ביקש ממני להעביר לשיף".

חוקר: ואנונו מתעקש שהוא לא "גזר קופון" מסכום של 100 אלף שקל, וכל הסכום הועבר אליך ולטענתו הגיע לשיף.

ברזילי: "קיבלתי אך ורק 80 אלף שקל, והעברתי לשיף 80 אלף שקל".

חוקר: ערב אחד התקשר אליך ואנונו ומסר לך מעטפה כדי שתעביר לשיף? לא ידעת על כך קודם?

ברזילי: "לא ידעתי. אפילו הופתעתי שאכן ואנונו מביא לי כסף עבור שיף".

חוקר: למה ואנונו, יעיש או הדר לא העבירו את שכר הטרחה ישירות לשיף? למה דרכך?

ברזילי: "זה אכן היה מאוד מוזר... אפילו הופתעתי. אבל ייתכן שואנונו, כמו שציין בעדותו שהוצגה בפני, לא רצה להתנהל עם כסף מול שיף".

חוקר: כיצד העברת את הכסף לשיף, במעטפה, שטרות וכו'?

ברזילי: "במעטפה. באותה מעטפה שקיבלתי מואנונו".

"המעטפה לא הספיקה לפיצה"

בחקירתו הבאה ב-8 במארס וידא החוקר שבמעטפה שקיבל ברזילי מואנונו להעביר לשיף אכן היה כסף מזומן.

חוקר: איך אתה יודע שהיה כסף במעטפה ולא פיצה?

ברזילי: "המעטפה היתה פתוחה בחלקה וביצבצו ממנה שטרות של 200 שקל. כמו כן ואנונו אמר לי להעביר את המעטפה ובה 80 אלף שקל לשיף. בהמשך לשאלתך, הגודל של המעטפה לא הספיק לפיצה".

חוקר: שליח של פיצה מקבל שכר עבור עבודתו. האם אתה קיבלת שכר או טיפ?

ברזילי: "כמו שציינתי - לא קיבלתי אגורה אחת".

בין החקירות ערכו השוטרים עימות בין ברזילי לשיף, וברזילי נשאל לגבי אותו עימות.

חוקר: אתה מוכן להסביר מדוע שיף הגיב כפי שהגיב בעימות שלך עמו?

ברזילי: "... יש כנראה בעיה בנושא של אי רישום תקבול, ואדם במעמדו (של שיף - ש"מ) כנראה לא יכול להרשות לעצמו עבירה מסוג זה".

חוקר: בעימות שאלתי את שיף אם אתה משקר כאשר אתה אומר שהעברת לו 80 אלף שקל, והוא טען כי אינך דובר אמת.

ברזילי: "שיף ענה בעימות בצורה כללית. כמו שאני אלך לשני פוליגרפים, מן הראוי שיעשה בדיוק את מה שאני עושה כדי לעמוד מאחורי גרסתו... כמובן, לשיף יש סיבות להגיד שאני לא דובר אמת".

סנגורו של שיף עו"ד ז'ק חן מסר אתמול בתגובה כי "פניתי אתמול במכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין, בו ביקשתי כי יורה על חקירת ההדלפה שפורסמה בעיתון TheMarker, בנושא הודעותיו במשטרה של רו"ח שיף, כדי לברר מיהו המדליף ומהם מניעיו".

אתמול דחה שופט בית המשפט המחוזי ציון קפאח את ההחלטה להאריך את מעצרו של ואנונו ליום שלישי הבא. השופט ביקש מהתביעה רשימה של תיקים קונקרטיים, שאותם יכול ואנונו לשבש. סנגורו של ואנונו עו"ד ליאור אפשטיין אמר בתגובה: "המציאו עילת מעצר חדשה, נעלבנו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו