בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

5 בכירי מכתשים השתכרו 26 מיליון שקל ב-2010

מנהלי מכתשים אגן הצליחו להתברג גבוה בטבלאות השכר על אף שהחברה רשמה תוצאות גרועות ברבעון הרביעי של 2010, והפסד של 132 מיליון דולר בשנה כולה

תגובות

>> פורים הגיע ונשא עמו זרם נוסף של דו"חות כספיים ל-2010. מלבד נתוניהן הפיננסיים של החברות הציבוריות הישראליות, חושפים הדו"חות גם את עלות השכר של הבכירים בהן. פורים סיפק לרשימת מקבלי השכר הגבוה כמה חתולים שמנים במיוחד.

לרשימה של ארבעת בכירי חברת הנדל"ן גזית-גלוב, שכבשו את המקומות הראשונים בטבלת השכר הגבוה ונותרו בפסגה במשך כמה ימים, הצליח להשתחל ארז ויגודמן, נשיא ומנכ"ל מכתשים אגן שבשליטת נוחי דנקנר. ויגודמן, עם עלות שכר של 11.2 מיליון שקל בשנה החולפת, התייצב במקום השלישי - חמישה מקומות מעל גדי לסין, שהחליף אותו בתפקידו הקודם כמנכ"ל שטראוס.

גם מנהליה האחרים של מכתשים אגן רשמו משכורות נאות: מנהל אזור אירופה של החברה, איגנסיו דומינגז, וסמנכ"ל משאבים גלובליים, חן ליכטנשטיין, גרפו כל אחד סכום של כ-4 מיליון שקל ב-2010 כעלות שכר. עלות שכרם החודשית הסתכמה ביותר מ-190 אלף שקל. יואב זייף, סמנכ"ל שיווק מוצרים במכתשים אגן, קיבל תגמולים שנתיים של 3.6 מיליון שקל, ושאול פרידלנד, מנהל אזור אמריקה, קיבל תגמולים של יותר מ-3.6 מיליון שקל ב-2010.

שלושת בכיריה של כור, החברה האם של מכתשים, הרוויחו יחד 3.7 מיליון שקל ב-2010. עלות שכרו של מנכ"ל כור, רענן כהן, הסתכמה ב-1.46 מיליון שקל בשנה החולפת, ושל סמנכ"ל הכספים, אורן הילינגר, ב-1.22 מיליון שקל, שכללו מענק של 320 אלף שקל.

חמשת בכיריה של מכתשים אגן זכו יחד לעלות שכר מצרפית של 26.2 מיליון שקל. ואולם בניגוד לשכר הגבוה, הציגה החברה תוצאות גרועות ברבעון הרביעי וב-2010 כולה. בשורה התחתונה דיווחה החברה על הפסד נקי של 132 מיליון דולר, לעומת רווח של 36.7 מיליון דולר ב-2009. עיקר ההחרפה בהפסד הנקי נגרם מעלייה חדה בהוצאות המימון בשל הרחבתה של סדרת איגרות חוב שנה קודם לכן והתאמות שער החליפין בעתודות לעובדי החברה. מנגד, תזרים המזומנים, שנבע מפעילותה השוטפת של החברה ב-2010 נותר חיובי, אם כי ירד בכ-22.5% והסתכם ב-162.5 מיליון דולר.

חברה נוספת שחמשת בכיריה קיבלו את אחד הסכומים המצרפיים הגבוהים בבורסה בתל אביב היא ביטוח ישיר איי.די.או, ששילמה 24.3 מיליון שקל כעלות שכר לחמישה ב-2010. משה (מוקי) שנידמן, שמכהן כיו"ר ביטוח ישיר ומנכ"ל בחברה הבת צור, קיבל תגמולים של כ-6 מיליון שקל על 2010; מנכ"ל חברת ביטוח ישיר, דורון שניידמן, גרף מקופת החברה סכום של 4.3 מיליון שקל בשנה החולפת; אבינועם שנידמן, דירקטור ומנהל בחברה, קיבל תגמולים בסכום של 1.1 מיליון שקל; שלום שנידמן שנפטר במארס 2011 וכיהן עד אז כיו"ר דירקטוריון בצור, קיבל תגמולים שנתיים שהסתכמו ב-1.1 מיליון שקל.

דורון הוא בנו של אבינועם שנידמן, אחיינו של שלום שנידמן ובן דודו של משה שנידמן. שלום הוא אחיו של אבינועם ואביו של משה שנידמן. בסך הכל משפחת שנידמן גורפת מקופת קבוצת ביטוח ישיר סכום שנתי שמסתכם ב-12.5 מיליון שקל.

כניסה מפתיעה לדירוג

באופן מפתיע נכנס ד"ר משה בן-שאול, מנכ"ל ובעל השליטה (70%) בחברת המכשור הרפואי אילקס מדיקל, למקום ה-13 עם עלות שכר של 7.7 מיליון שקל ב-2010. הכניסה מפתיעה מכיוון שבראש הטבלה מככבות בדרך כלל החברות הגדולות במשק, ואילו אילקס מדיקל נסחרת בתל אביב בשווי שוק של 300 מיליון שקל בלבד. למשקיעיה היא ייצרה ב-2010 תשואה של 50%.

שכרו של בן-שאול מורכב משכר של 3.4 מיליון שקל ומענק של 4.2 מיליון שקל. ואולם העובדים האחרים בחברה אינם זוכים להתקרב לרמות השכר של בעל השליטה. העובד בעל המשכורת השניה בגובהה הוא בנו של משה ויו"ר הדירקטוריון, קלוד בן-שאול, שעלות שכרו הסתכמה ב-840 אלף שקל. עלות שכרה של בתו של בן-שאול, תמר גלילי, המשמשת כסמנכ"ל שיווק ומכירות, היא החמישית בגובהה ומסתכמת ב-760 אלף שקל. בעלי תפקידים נוספים בחברה הם אישתו וחותנו של משה בן-שאול.

הסכם השכר של ד"ר בן-שאול לא השתנה מאז 95' והוא מורכב משכר חודשי, שהתחיל בסכום של 35 אלף שקל הצמוד למדד המחירים לצרכן של 93', עם תוספת של 7% בכל שנה זה 15 שנה. בנוסף, זכאי בן-שאול לבונוס של 15% מהרווח הנקי של החברה. ההסכם מתחדש אוטומטית בכל שנה ויכול גם להתבטל.

עלות שכרם של ארבעה נושאי המשרה הבכירים בדרבן הסתכמה ב-2010 ב-3.7 מיליון שקל, 1.3 מיליון שקל מתוכם הם למנכ"ל, יגאל לביא. עלות שכרם של שלושה בכירי מירלנד, חברה המוחזקת בידי דרבן ופועלת בעיקר ברוסיה, הסתכמה ב-6.7 מיליון שקל, מתוכם כ-3.4 מיליון מיוחסים למנכ"ל החדש, רומן רוזנטל.

הנוסחה של אורמת

עלות שכר של דיתה ברוניצקי, מנכ"ל אורמת תעשיות, הגיעה ל-483 אלף דולר כולל מענק של 264 אלף דולר מאורמת טכנולוגיות, שגם הוא לא שולם. כל אחד מבני הזוג ברוניצקי זכאים על פי הסכם מ-2008 ביוני 2012 למענק פרישה (מצנח זהב) של 3.8 מיליון דולר במקרה של העברת השליטה בחברה. עלות שכרו של יורם ברוניצקי, מנהל תפעול ראשי באורמת טכנולוגיות הגיעה ל-511 אלף דולר, כולל מענק של 264 אלף דולר מאורמת טכנולוגיות בגין 2010. גם המענק ליורם ברוניצקי, שמחושב על פי אותה נוסחה שלפיה מחושב המענק ליהודה ולדיתה ברוניצקי, עדיין שולם. יורם ברוניצקי זכאי למענק פרישה של 1.3 מיליון דולר במקרה של העברת שליטה בחברה.

חברה נוספת ששילמה שכר מצרפי גבוה היא קרדן נדל"ן, שרשמה ירידה של 34% בהכנסות ב-2010 ומעבר להפסד תפעולי. ואולם נתוניה הכספיים של קרדן לא מנעו מחמישה מקבלי השכר הגבוהים בחברה לגרוף עלות שכר כוללת של כ-11 מיליון שקל ב-2010. עלות שכרו של יורם קרן, מנכ"ל חברת קרדן נדל"ן, הסתכמה ב-2010 ב-3.5 מיליון שקל. משכורתו החודשית של קרן הגיעה ל-125 אלף שקל. עלות שכרו של יו"ר הדירקטוריון של החברה, איתן סורוקה, הסתכמה ב-3.6 מיליון שקל בשנה החולפת ושכרו החודשי הסתכם ב-117 אלף שקל.
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו