בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מעצמה של תה, קפה, שחיתות ואבטלה

התיירים שנמשכים לחופים הקסומים ולספארי, עליית מחירי הסחורות החקלאיות והאוכלוסייה הצעירה קורצים למשקיעים הזרים בקניה. אלא שבדרך לשגשוג המדינה צריכה להתגבר על השחיתות, האבטלה, התשתיות הלקויות, המתחים האתניים והבצורת. כתבה שלישית בסדרה

תגובות

>> למרות הבעיות המרובות הפוקדות את הזירה הפוליטית בקניה ואת כלכלתה, המדינה היא אחת ההבטחות הגדולות באפריקה. כלכלתה, עם תמ"ג של 35 מיליארד דולר, היא הגדולה במזרח היבשת.

קניה נהפכה בשנים האחרונות למרכז כלכלי ומסחרי אזורי הודות לליברליזציה במסחר הבינלאומי. ב-2010 העלתה סוכנות הדירוג Standard & Poor's את הדירוג של קניה מ-B ל-+B והוא כעת זהה לזה של אוקראינה, סרי לנקה וארגנטינה. העלייה היא תוצאה של השיפור בתחזיות הכלכליות והפוליטיות הודות לאישור החוקה החדשה.

החוקה נכנסה לתוקף לאחר חודשיים של תסיסה חברתית אלימה, שהגיעה בעקבות בחירות שנויות במחלוקת לנשיאות. החוקה החדשה שואפת לאזן את חלוקת הכוחות בין 42 הקבוצות האתניות שקיימות במדינה.

למרות ההבטחה הכלכלית הטמונה בקניה, ההתפתחות הכלכלית שלה עדיין נמצאת ברמה נמוכה האופיינית לאפריקה. ההכנסה לנפש במדינה היא 1,600 דולר בלבד. עם זאת, הגידול במספר השתמשים באינטרנט הוא מהמהירים במדינות המתפתחות, ושלושה מכל ארבעה מבוגרים במדינה משתמשים בשירותים סלולריים מתקדמים.

קניה מתמודדת עם שיעור ילודה גבוה - שגורם לגידול מהיר מאוד באוכלוסייה, שצמחה ב-80 השנים האחרונות מ-3 מיליון נפש ל-37 מיליון נפש. כוח העבודה הצעיר (75% מהאוכלוסייה היא מתחת לגיל 30) מוסיף לפוטנציאל, אך הכלכלה אינה מסוגלת לספק תעסוקה לרבבות הצעירים שמצטרפים בכל שנה לכוח העבודה שיעור האבטלה בקניה הוא 40%.

תלות גבוהה במזג האוויר

קניה היא המדינה המתועשת במזרח אפריקה, והיא בין המדינות המתועשות ביבשת כולה. עם זאת, מגזר התעשייה שלה אחראי לכ-16% מהתמ"ג בלבד - לעומת 30%-50% במרבית המדינות המתפתחות מחוץ לאפריקה.

מגזר החקלאות מעסיק 75% מכוח העבודה בקניה, אך הוא תורם רק 25% לתמ"ג, מכיוון שלרוב מדובר בחוות קטנות ובייצור מזון לשימוש עצמי. עם זאת, חלק מהעוסקים בחקלאות אחראים לאחד ממקורות ההכנסה החשובים ביותר של קניה - ייצוא סחורות חקלאיות כמו תה, קפה, עלי טבק, פרחים וכותנה.

מגזר החקלאות, בפרט גידול תה וקפה, הוא זה שמושך את עיקר ההשקעות הזרות במדינה. קניה היא היצרנית הגדולה ביותר בעולם של תה שחור, והספקית הגדולה ביותר של פרחים לאירופה. סחורות חקלאיות הן יותר ממחצית מסך הייצוא, כך שלשינויים במחיריהן בעולם וכן לתנאי מזג האוויר - כמו תקופות של בצורת - השפעה משמעותית ביותר על הכלכלה הקנייתית.

תקופת הבצורת הנוכחית נמשכת מאז נובמבר, והיא עלולה להחמיר בחודשים הקרובים. אמנם תקופות בצורת אינן עניין חדש בחלק זה של העולם, אך לטענת כלכלני סוכנות הדירוג הבינלאומית פיץ', הבצורת צפויה להכביד על הכלכלה בטווח הקצר.

הצמיחה המהירה ביותר - בתיירות

שלא כמו בחלק גדול משכנותיה באפריקה, בקניה אין אוצרות טבע משמעותיים, ומגזר הכרייה בה אחראי לפחות מ-1% מהכלכלה. המקור החשוב ביותר של הכנסות מטבע זר לקניה הוא מגזר השירותים - 62% מהכלכלה (שיעור דומה לשיעור במדינות מפותחות).

עמוד השדרה של מגזר השירותים הקנייתי הוא ענף התיירות. התיירים נמשכים לחופים הקסומים של האוקיאנוס ההודי ולשמורות המיועדות לציד או להתבוננות בחיות (ספארי). אמנם התסיסה החברתית והמשבר הגלובלי פגעו בענף התיירות הקנייתי ב-2007-2009, אך הוא רשם את הצמיחה המהירה ביותר מבין הענפים.

שיעור הצמיחה בקניה הואץ ל-5.4% ב-2010 לעומת 2.6% ב-2009. על פי הערכת הבנק העולמי, הכלכלה הקנייתית תרשום צמיחה דומה ב-2011. לעומת זאת, ההערכה הרשמית מדברת על שיעור צמיחה של 6.5%-8% בשנה במשך השנתיים הבאות. האופטימיות של ההערכות הרשמיות אינה עולה בקנה אחד עם החשש שהכלכלה תיפגע בטווח הקצר מעלייה מתמשכת במחירי האנרגיה והמזון בעולם ומהבצורת.

מצד שני, מגזר התיירות צפוי להמשיך ולצמוח במהירות הודות לשיפור הכלכלי בעולם ולהיחלשות המטבע הקנייתי, שילינג, בחודשים האחרונים. השילינג הגיע במארס לשפל של 17 שנה מול הדולר.

היחלשות השילינג מייקרת את עלות הנפט ואת מוצרי ההון המיובאים ותורמת להתרחבות הגירעון במאזן הסחר החיצוני של המדינה, שמואצת על ידי התאוששות הביקושים הפנימיים למוצרי היבוא לצד העלייה במחירי הסחורות בעולם (יבוא הנפט הוא כרבע מסך הייבוא של קניה). מצד שני, היחלשות השילינג מול מטבעות של מדינות מתפתחות אחרות עשויה להאיץ את הרחבת קשרי המסחר של קניה עמן.

ממשלת קניה נחושה להמשיך וליישם את תוכנית שיפור התשתיות, ונראה שזהו עניין חיוני עבור האצת ההתפתחות הכלכלית. ואולם השקעה בתשתיות צפויה למנוע מהממשלה מלצמצם את הגירעון התקציבי הגבוה, שהגיע ב-2010 ל-7% מהתמ"ג. שיעור החוב הציבורי מהתמ"ג גבוה מזה של חלק גדול מהמדינות המתפתחות, אך רמתו סבירה, 51% - והוא אינו צפוי לגדול בשנתיים הבאות.

יש גם תחזית לעלייה בשיעור האינפלציה השנה בשל הלחצים כלפי מעלה מצד מחירי המזון בעולם וגם בתוך המדינה עצמה, בשל הבצורת. שיעור האינפלציה צפוי להגיע השנה ל-6%, כשהרף העליון של הבנק המרכזי הוא 5%. ב-2010 היה שיעור האינפלציה 3.8%. עם זאת, רמה כזו של אינפלציה היא הישג אדיר לעומת השיא שנרשם ב-2009 - שבה עלה מדד המחירים ב-26% על רקע חוסר יציבות הפוליטית.

יצוא התה זינק

אחד האתגרים הקשים ביותר בפני ההתפתחות הכלכלית בקניה הוא השחיתות. על פי נתוני ארגון Transparency International, קניה נמצאת במקום ה-154 מתוך 178 מדינות בטבלת השחיתות - כלומר רמת השחיתות בה גבוהה מאוד. בנוסף, תלות היתר של הכלכלה בייצור וייצוא של מוצרי חקלאות וכן בתיירות, הופכת אותה לרגישה מאוד לאירועים בכלכלה הגלובלית, ובפרט לנעשה באירופה, שהיא יעד לכ-20% מהייצוא של קניה והמוצא של כ-20% מסך התיירים המגיעים למדינה.

בטווח הקצר המשקיעים הזרים נמשכים לקניה עקב מחירי התה והקפה בעולם, שממשיכים להיות גבוהים. בשל פגעי מזג האוויר מלאי התה העולמי הצטמצם, ולפי הערכות, ההיצע העולמי של תה יהיה נמוך השנה מהביקוש בכ-130 מיליון קילו.

קניה נהנית מהמצב הזה לאחר שב-2010 שחלפה היא היתה היחידה מבין יצרניות התה המובילות שלא סבלה מפגיעה ביבולים. בעוד ייצור התה בהודו, סרי לנקה וטנזניה נפגע, קניה הצליחה להגדיל את הייצור, וההכנסות מייצוא התה שלה זינקו בכ-50%. המגמה הזאת צפויה להימשך גם השנה, אלא אם הבצורת תהיה קשה מהצפוי.

במקביל, הביקושים הגלובליים לקפה גדלים משנה לשנה בקצב יציב, בעוד ההיצע ממשיך להיות תלוי בשינויי מזג האוויר ובגורמים חברתיים ופוליטיים. התחזית היא שמחירי הקפה ימשיכו לעלות גם השנה, לאחר שהזנים השונים התייקרו ב-75%-100% ב-2010.

הבורסה לניירות ערך של קניה Nairobi Stock Exchange (NSE), היא הרביעית בגודלה באפריקה במונחי שווי שוק. המסחר הוא במניות של 47 חברות ממגזרי החקלאות, המסחר והקמעונות, הפיננסים וההשקעות, והתעשייה. המדד העיקרי של בורסת ניירובי הוא 20 Nairobi NSE. ב-2010 עלה המדד ב-36%. עם זאת, בשלוש השנים האחרונות הוא איבד 14% מערכו.

מכיוון שהבורסה בקניה עדיין קטנה יחסית, הדרך היחידה למשקיעים להיחשף אליה היא דרך קרנות זרות או תעודות סל המתמקדות בהשקעות באפריקה. עם אלה נמנות MarketVekors Africa והקרן African Lions-Silk.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה לבצע השקעות כלשהןקציר חיטה בקניה. 75% מכוח העבודה מועסקים בחקלאות


תצלום: בלומברגתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו