בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משכן הכנסת נהפך לשדה קרב על מיליארדים

במזנון יושבים נציגי חברות הגז עם 12 לוביסטים * במסדרונות מתרוצץ מנכ"ל דלק אנרגיה ומנסה לשכנע חברי כנסת לתמוך בעמדתו * הגיאולוג של גבעות עולם מתפרץ לעבר נציגי האוצר: "אתם הורסים את ביטחון המדינה" * נציגי חברות הגז מציעים דיל, ונענים בשלילה * שטייניץ נוסע לטבריה לפגוש בביתו את הח"כ המתנגד, ציון פיניאן * יום לפני אישור חוק ששינסקי בוועדת הכספים - כך נראה מסע הלחצים בכנסת

תגובות

>> ועדת הכספים של הכנסת תתבקש לאשר היום את המלצות ועדת ששינסקי להגדלת הכנסות המדינה מגילויי הגז והנפט. בוועדה קיים רוב גדול בעד החוק, לאחר שכל חברי הכנסת החברים בוועדה, למעט שניים - נציגי ישראל ביתנו, שאמש נעשו מאמצים לשכנעם לתמוך בחוק - הודיעו על תמיכתם. ח"כים מהליכוד, שאיימו בימים האחרונים להתנגד לחוק, יישרו קו עם הקואליציה. החוק יובא בשבוע הבא להצבעות בקריאות שנייה ושלישית.

לפי המלצות ששינסקי, חלקה של המדינה ברווחי תגליות הגז ינוע בין 52% ל-62% - לעומת 33% כיום. שאר הרווחים יהיו של המשקיעים.

אתמול, יממה לפני ההצבעות על החוק בוועדת הכספים, הגבירו חברות הגז והלוביסטים שעובדים בשירותיהן את הלחצים על חברי הכנסת. במהלך היום אף ניסו נציגי חברות הגז להגיע לעסקה עם נציגי האוצר, שלפיה יוענקו להם הקלות בכמה מהסעיפים בתמורה להתחייבות שלא לפנות לערכאות משפטיות. במשרד האוצר השיבו שאין להם היתר לבצע עסקה כזאת.

TheMarker מציג את יום הלחצים הגדול של חברות הגז במשכן הכנסת.

11:00

נציגיהן של חברות הגז מתיישבים במזנון הכנסת ומתכננים את מהלכיהם. למקום מגיעים יוסי אבו, מנהל אגף הסחר והרגולציה בדלק אנרגיה; ביני זומר, מנהל רגולציה וקשרי חוץ בנובל אנרג'י; ועו"ד דן הכהן המייצג את החברה. יחד עמם יישבו שמונה לוביסטים מחברות הלובינג אימפקט בראשות אורלי בן-שמאי, המייצגת את חברת דלק, ומגלעד יחסי ממשל, בראשות המנכ"ל אריאל סנדר.

הלוביסטים עוברים על נוסחים מודפסים של הצעת החוק ורושמים הערות והסתייגויות - שאותן יציגו מאוחר יותר בפני חברי הכנסת.

במקביל, פונה רותי פרמינגר, הלוביסטית של חברת רציו, אל כמה ח"כים, ובהם מירי רגב (הליכוד), כדי לשכנע אותם לתמוך בעמדת החברה. עו"ד יורם בונן מחברת רציו אף שיגר אתמול מכתב אל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שבו ביקש שלא להטיל משמעת קואליציונית בהצבעה: "להבדיל מהצבעות בנושאים פוליטיים, אין מקום להכפפתה של הצעת החוק למשמעת של הצבעה, כי משמעת כזו מכריחה את חבר הכנסת להתעלם מכל טיעון ונימוק שהוצג בפניו, בין אם הוא משכנע בין אם לאו, ופוגמת בהליכי החקיקה באופן היורד לשורשו של העניין", כתב בונן.

12:00

ראש הממשלה בנימין נתניהו מטלפן אל מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ ציון פיניאן (הליכוד), ודוחק בו לגייס ח"כים מהליכוד - פיניאן עצמו, רגב, וזאב אלקין (במקומו של ח"כ חיים כץ) - החברים בוועדה לתמוך בחוק. בוועדה קיים רוב בעד החוק גם ללא שלושת נציגי הליכוד, אבל נתניהו לא מוכן שהמלצות ששינסקי יאושרו בלא תמיכת הח"כים מהליכוד. נתניהו אומר לפיניאן: "עזור לי להעביר את החוק בוועדה". בנוסף, בלשכת ראש הממשלה איימו בימים האחרונים להוציא מחברותה בוועדה את ח"כ רגב אם תצביע נגד הצעת חוק ששינסקי.

פיניאן מודיע לנתניהו כי הח"כים מהליכוד החברים בוועדה צפויים לתמוך בחוק. עם זאת, הוא מוסר שהעלה בפניו של שר האוצר, יובל שטייניץ, כמה דרישות לשינויים בחוק.

המסע לשכנוע פיניאן לתמוך בחוק החל כבר ביום שני, כאשר שטייניץ נסע לביתו של פיניאן בטבריה וניסה לדבר על לבו. פיניאן היה גורם מכריע בוועדה לא רק בשל היותו מרכז הקואליציה, אלא בשל העובדה שח"כים מיתר סיעות הקואליציה (למעט ישראל ביתנו) וכן ח"כים מהאופוזיציה הודיעו שיתמכו בחוק רק אם תושג פשרה עם פיניאן.

פיניאן הודיע לשטייניץ כי הח"כים (למעט נציגי ישראל ביתנו) מסירים את דרישתם להורדת שיעור ההיטל, אך הגיש לשטייניץ רשימה של תביעות, ודרש את היענותו לפחות לכמה מהן. כך למשל, דרש פיניאן ששיעור המס על חברות הגז לא יעלה במשך 10-15 שנה, כדי להקל על החברות בגיוס אשראי מהבנקים, וכן תבע להיענות לחלק מדרישותיהן של חברות הגז - בהן הפחתת מס החברות על חברות הגז, הכרה בהוצאות פיתוח ומימון, השוואת תנאים בין תמר לים תטיס והפחתת המס על המשקיעים הזרים.

לפי דרישת כל הח"כים החברים בוועדה, תבע פיניאן כי שטייניץ יכריז על הקמתה של קרן לייעוד כספי המס שיתקבלו. שטייניץ נענה בחיוב והוא יודיע על כך הבוקר בהופעתו בוועדת הכספים.

12:30

גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה, מתרוצץ במשכן יחד עם אבו בניסיון לשכנע את חברי הכנסת לתמוך בעמדתו. במסדרון המוביל לוועדת הכספים מסתובבים נציגים של המשקיעים הקטנים. באותו מקום מתנהל ויכוח בין טוביה לוסקין מחברת גבעות עולם לבין סגן הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, ואודי אדירי - מרכז ועדת ששינסקי באוצר. לוסקין מתפרץ לעבר נציגי האוצר: "אתם הורסים את הביטחון של ישראל".

13:00

יו"ר ועדת הכספים מכנס ישיבה בהשתתפות תדמור, אבו, לוסקין, גיורא איילנד ועו"ד חיים אינדיג מגבעות עולם וטלי ירון-אלדר - נציבת מס ההכנסה לשעבר המייצגת את המשקיעים הקטנים - זומר והכהן, וכן מרידור ואדירי. בישיבה מציגים נציגי החברות את השגותיהם על הצעת החוק, וגפני מורה לנציגי האוצר לחזור אליו עם תשובות.

בישיבה דורשים נציגי חברות הגז להכניס שינויים בהצעת החוק, ולהעניק להם הכרה לצורכי מס בהוצאות מימון, בהוצאות פיתוח, להשוות את תנאי תמר לים תטיס, ואף להפחית את מס החברות על חברות הגז. המשקיעים הקטנים תובעים להפחית את שיעור המס עליהם מ-73%-80% ל-62.5%.

15:00

נתניהו מגיע לישיבת סיעת הליכוד, וקורא לח"כים מהסיעה החברים בוועדת הכספים להצביע בעד חוק ששינסקי. "הממשלה קיבלה החלטה לאמץ את מסקנות ששינסקי, והן הגיעו לוועדת הכספים", אומר נתניהו. "חברים העירו את מה שיש להם להעיר, ועל כן אני מבקש מכל חברי סיעת הליכוד לבוא ולהצביע בהתאם להחלטת הממשלה בעד מסקנות ועדת ששינסקי. אני מבקש להתייצב ולא להיעדר. זה הדבר הנכון - להעביר החלטות המסלקות את האי-ודאות כדי שנוכל להוציא גז".

נתניהו מוסיף כי "השבועות האחרונים הוכיחו לכולנו עד כמה חשובים משאבי הגז למדינת ישראל. ראינו את הבעיות האיומות ביפאן, התזזית הגדולה באזורינו, לרבות במצרים. אנו מבינים שהתברכנו בגילוי אותם משאבי גז לחופיה של המדינה. הקמנו את ועדת ששינסקי שבחנה את הנושא ויצרה איזון נכון בין צורכי האזרחים לצורכי המשקיעים".

אחריו עולה לדבר שר האוצר וקורא אף הוא לח"כים לתמוך בששינסקי. שטייניץ נשאל מחוץ לסיעת הליכוד על דרישותיהן של חברות הגז, ומשיב: "לא אכנע לדרישות. אסכים רק לשינויים טכניים".

17:00

שטייניץ פוגש במליאת הכנסת בנפרד את הח"כים יעקב אדרי ורונית תירוש (קדימה). השניים מבהירים לו שקדימה אמנם תתמוך בחוק ששינסקי, אך מתנה זאת בהתחייבותו להקמת קרן. שטייניץ מבטיח להודיע בוועדת הכספים על הקמת הקרן אם לא יצליח לשלבה בחקיקה.

באותה השעה נכנס תדמור למזנון בחיפוש אחר חברי כנסת שיתמכו בהסתייגויותיהן של חברות הדלק. צבא הלוביסטים, שגדל בינתיים ל-12 אנשים, ממשיך לפעול מהמזנון החלבי במשכן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו