בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הבנקים ניצחו בתביעות ייצוגיות שהוגשו נגדם בעקבות רפורמת בכר

בתביעות נטען כי מיליארדי השקלים שקיבלו הבנקים כתוצאה מהרפורמה שייכים לעמיתים בקופות הגמל ולבעלי היחידות בקרנות הנאמנות שנמכרו, וכי החזקתם על ידי הבנקים נעשתה שלא כדין. המחוזי: הכספים שייכים לבנקים

תגובות

>> בית המשפט המחוזי בירושלים דחה אתמול תשע בקשות לאישור תביעה ייצוגית בהיקף של 6.6 מיליארד שקל שהוגשו נגד הבנקים לאומי, הפועלים, דיסקונט, הבינלאומי, מזרחי ויהב. את הבקשות הגישו על ידי עמיתים בקופות גמל ובעלי יחידות בקרנות נאמנות שנוהלו על ידי מנהלים מטעם הבנקים.

בעקבות רפורמת בכר הועבר ניהול קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהמנהלים מטעם הבנקים לניהול ושליטה של חברות הביטוח וחברות מנהלות. בתביעות הייצוגיות שהוגשו באוגוסט 2008, ושהדיון בהן אוחד, נטען כי כספי התמורה שקיבלו הבנקים מחברות הביטוח בעבור העברת פעילותם בתחום, שמסתכמים במיליארדי שקלים, שייכים לעמיתים בקופות הגמל ולבעלי היחידות בקרנות הנאמנות, והם תבעו כי כספים אלה יחולקו לעמיתים ולבעלי היחידות.

התובעים טענו כי העמיתים ובעלי היחידות ניזוקו מכך שהבנקים ניכסו לעצמם שלא כדין את כספי התמורה השייכת להם.

במסגרת הדיון הובאו חוות דעת מומחים של שני מפקחים על הביטוח לשעבר: רו"ח דורון שורר מטעם התובעים, ורו"ח אייל בן-שלוש מטעם הבנקים, שכיהן כממונה על שוק ההון במשרד האוצר בעת שאושרה רפורמת בכר ב-2005.

השופט יצחק ענבר קיבל את עמדת הבנקים בתיק, והעדיף את חוות הדעת של בן-שלוש שהוגשה מטעמם. "התמורה בגין מכירת השליטה והניהול בקופות הגמל ובקרנות הנאמנות שייכת במלואה לחברות המנהלות ולבנקים", קבע.

"מטרת עסקיה של חברה מנהלת היא מתן שירות של ניהול כספי העמיתים. השירות לא ניתן על ידי החברה המנהלת לשם שמיים אלא לצורך השאת רווחים. החברה המנהלת, החבה במתן השירות ללקוחותיה, נושאת לבדה ברווחים ובהפסדים הכרוכים במתן השירות, ככל עסק כלכלי. זאת, במובחן מהרווחים (או מההפסדים) המופקים מנכסי קופת הגמל או הקרן, הנזקפים לחשבונותיהם של העמיתים. שוויים הכספי של נכסי החברה המנהלת, ובפרט תזרים דמי הניהול העתידיים, עשוי להיגזר משווי נכסי קופות הגמל או הקרנות המנוהלות, אך אין בכך כדי לבטל את ההפרדה בין סוגי הנכסים, וממילא אין בכך כדי להקנות לעמיתים זכויות בנכסיה של החברה המנהלת. כפועל יוצא, התמורה בגין מכירת עסק הניהול שייכת אף היא לחברה המנהלת ולה בלבד".

השופט קבע עוד כי "בבסיס ההתקשרות החוזית - תקנוני קופות הגמל והסכמי הקרנות - שבין העמיתים לבין החברות המנהלות, כלל לא קיימת ציפייה של העמיתים לקבל זכויות שמקורן בנכסי החברה המנהלת, להבדיל מקבלת תשואה מיטבית בגין כספי השקעתם.

"המסקנה כי תמורת המכירה אינה שייכת לעמיתים מתבקשת גם ממאפייניה הכלכליים של פעילות קופות גמל וקרנות להשקעות משותפות בנאמנות: זהות העמיתים בקופה ובקרן משתנה באופן תדיר. עמיתים חדשים מצטרפים מעת לעת ואילו עמיתים ותיקים פודים את הכספים שנצברו לזכותם. במצב דברים זה נראה כי ייחוס התמורה ממכירת הניהול והשליטה בקופה ובקרן לעמיתים אינו אפשרי מבחינה מעשית, וודאי שאין בצדו היגיון כלכלי", קבע ענבר.

הוא הוסיף כי "בעוד שייחוסה של תמורת המכר לעמיתים אינו נמצא כלל במתחם ציפיותיהם הלגיטימיות, הרי שהוא ייפגע בציפיותיו של ציבור המשקיעים שהחזיק במניותיהם של הבנקים בעת עריכתן של עסקות המכר. הדעת נותנת כי שווי אחזקותיהם של הבנקים בחברות המנהלות גולם במחיר מניותיהם של הבנקים, בעת שאלה נרכשו על ידי הציבור, עובר לעסקת המכר. בעלי מניותיהם של הבנקים נהנו מפירות השליטה והניהול של הבנקים בקופות ובקרנות. אין הצדקה לשלול מציבור המשקיעים שהחזיק במניות הבנקים את זכותו היחסית בתמורה ששולמה לבנקים עבור עסקות המכירה".

בנק דיסקונט ודיסקונט ניהול קופות גמל יוצגו על ידי עוה"ד ברק טל, בעז פייל וליאור גלברד ממשרד יגאל ארנון ושות'. בנק לאומי יוצג על ידי עוה"ד ירון אלחנני, דרור קדם ורועי דלח. (ת"צ 2308/08)תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו