בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מעצמת הגז מהקאריביים עדיין מנסה להתאושש מהמשבר

עם 1.2 מיליון תושבים בלבד, טרינידד וטובגו היא יצואנית מובילה של גז ונפט ואחת המדינות העשירות באמריקה הלטינית. בתחילת 2009 היא נפגעה קשות ממשבר פיננסי לאחר שנים של שגשוג. כתבה רביעית בסדרה

תגובות

>> התמונה הראשונה, ואולי היחידה, שעולה בראשם של רבים כשהם שומעים את השם טרינידד וטובגו היא של חוף זהוב מקושט בעצי דקל הנושק למי הים הקאריבי הצלולים. ענף התיירות אכן חשוב עבור הכלכלה של טרינידד וטובגו, אך זו מושתתת בעיקר על מגזר הנפט והגז הטבעי.

מדובר באחת המדינות העשירות באמריקה הלטינית, עם הכנסה שנתית לנפש של 22,100 דולר (בישראל ההכנסה השנתית לנפש היא 29,500 דולר). ב-2000-2007 רשמה המדינה שיעורי צמיחה שנתיים גבוהים מאוד של יותר מ-8% בממוצע ומשכה השקעות זרות בהיקפים גדולים.

כבר לפני שנים רבות גילו המשקיעים הזרים את הפוטנציאל הטמון בתעשיית הנפט, הגז הנוזלי ומוצרי הנפט התעשייתיים של המדינה הקאריבית הקטנה, וכן את הנוחות שבעשיית עסקים בה הודות לחוקים המטיבים עם המגזר העסקי.

טרינידד וטובגו היא מדינה קטנה עם אוכלוסייה של 1.2 מיליון איש בלבד. כ-95% מהתושבים חיים על האי טרינידד, הגדול שבאיי הארכיפלג, ששטחו הוא כ-90% משטחה הכולל של המדינה. טובגו הוא קטן הרבה יותר, עם 6% מהשטח ו-4% מהאוכלוסייה, אך גם הוא גדול בהרבה משאר האיים השייכים למדינה.

טובגו הוא המרכז התיירותי של המדינה, שמושך את התיירים, המבקשים לנפוש בחופיו השלווים ולצלול למעמקים כדי להתבונן מקרוב בשלל האלמוגים ובדגים הטרופיים הצבעוניים. אלא שלמרות העלייה בהיקף התיירות הנכנסת למדינה בשנים האחרונות, מרבית התיירים המגיעים לטובגו הם תושבי המדינה, בעיקר מטרינידד. ענף התיירות תורם כ-11% לכלכלת טרינידד וטובגו.

רשויות המדינה רושמות הצלחה מסוימת במאמציהן לגוון את הכלכלה. כך, כיום טרינידד וטובגו היא מרכז פיננסי אזורי. המגזר הפיננסי הוא מפותח, ובשנים האחרונות תורם רבות לצמיחה הכלכלית. ענף השירותים הפיננסיים מעסיק כ-9% מהאוכלוסייה ואחראי לכ-12% מהתמ"ג. עם זאת, המגזר המשמעותי ביותר בכלכלת המדינה נותר מגזר התעשייה, שאחראי לכ-60% מסך הכלכלה.

ענף הנפט והגז הוא המוביל במדינה, אך גם ענפי הייצור השונים - כולל ייצור דשנים, פלדה, מוצרי מזון, טקסטיל, כימיקלים ומלט - תורמים את חלקם המשמעותי לצמיחה. טרינידד וטובגו היא היצרנית המובילה באזור של נפט וגז, שאחראים לכ-40% מהתמ"ג ולכ-80% מסך הייצוא של המדינה. בעשורים האחרונים, עבר המוקד הכלכלי בטרינידד וטובגו מנפט ומוצריו לגז טבעי. כמחצית מהגז הטבעי המיוצר במדינה עובר תהליכי הנזלה במתקן המקומי "אטלנטיק" בטרינידד.

טרינידד וטובגו היא היצואנית החמישית בגודלה בעולם של גז נוזלי והספקית הגדולה ביותר של גז נוזלי לארה"ב. מאז 2002 כשני שלישים מכלל הגז הנוזלי המיובא לארה"ב מגיעים מטרינידד. מגזר הגז הטבעי הוא מנוע הצמיחה הכלכלית החשוב ביותר במדינה, והוא מושך השקעות כבדות.

חילוץ פיננסי מקומי

לאחר 15 שנים רצופות של צמיחה חיובית נפגעה ב-2009 כלכלת טרינידד וטובגו מהמשבר הכלכלי הגלובלי ומקריסת תאגיד פיננסי ענק בשם CL, שהיה אחד התאגידים הפרטיים הגדולים באזור. התאגיד החזיק ביותר מ-28 חברות ממגזרים כלכליים שונים, ושווי נכסיו הסתכם בכ-100 מיליארד דולר.

בינואר 2009 נקלע התאגיד למשבר נזילות. ממשלת טרינידד וטובגו נאלצה לחלצו מקריסה, שכן בשל גודלו קריסה שכזו היתה עלולה לגרום לפגיעה קשה במערכות הפיננסיות ובשווקים בכלל אזור הקאריבים.

החילוץ, שתמורתו קיבלה הממשלה את השליטה ב-CL, איפשר לתאגיד להמשיך בפעילותו ובלם את התפשטות המשבר לגופים פיננסיים אחרים, אך עלה למדינה כסף רב. עדיין שוררת אי-ודאות בנוגע לעתידן של חברות רבות שהיו באחזקת CL. הקריסה גם פגעה בנכונותה של המערכת הפיננסית המקומית לספק אשראי ולהגדיל את היקף הפעילות.

עודף במאזן החיצוני וחוב נמוך

טרינידד וטובגו נכנסה למשבר עם עודף תקציבי גדול וחוב ממשלתי נמוך, ששימשו כזרז נגד הפגיעה החיצונית והפנימית בכלכלה. הצורך בתמיכה בכלכלה בזמן המשבר ועלויות ההצלה של CL גרמו לכך שהתקציב נכנס לגירעון גדול ב-2009, אך כבר ב-2010 הוא הצטמצם ל-0.5% מהתמ"ג. התחזית היא לגירעון דומה בסוף 2011.

רשויות המדינה הצליחו להתמודד עם ההוצאות הנלוות למשבר הפנימי והחיצוני מבלי להזדקק לכספים השמורים בקרן פיסקלית מיוחדת - Heritage and Stabilization Fund - שמנהלת כעת נכסים בהיקף של כ-20% מהתמ"ג. גם החוב הלאומי לא גדל באופן משמעותי, ונותר ברמה נמוכה של 29% מהתמ"ג.

היסטורית, המאזן החיצוני של טרינידד וטובגו נמצא בעודף. השנה, התאוששות בביקושים לייבוא צפויה להביא לירידה מסוימת בעודף בחשבון השוטף, אך הוא עדיין צפוי להיות גדול, ולהסתכם ב-9.7% מהתמ"ג. המאזן החיצוני החזק תורם לגידול בעתודות המט"ח של המדינה, שמצידן תומכות ביציבותו של המטבע.

ב-2010 סבלה טרינידד וטובגו מקפיצה חזקה בשיעור האינפלציה, שהגיע בסוף שנה ל-13.4% עקב העלייה החזקה במחירי המזון. המחירים עלו בשל בעיות האספקה בעקבות ההצפות שפקדו את האי טרינידד במחצית השנייה של 2010.

מכיוון שהזינוק באינפלציה היה תוצאה של גורמים חד-פעמיים, הבנק המרכזי של טרינידד וטובגו המשיך במדיניותו המרחיבה, והוריד את שיעורי הריבית בינואר 2010 לרמה של 3.5% בכדי לעודד את הביקושים המקומיים. העובדה שהבנק המרכזי צדק בהערכותיו הודגשה על ידי ירידת שיעור האינפלציה בחודשים הראשונים של 2011. העלייה במדד המחירים ב-2011 צפויה להסתכם בכ-5%.

ב-2009 התכווצה כלכלת טרינידד וטובגו בשיעור של 3.5%, כשעיקר הנפילה נרשמה במגזרים שאינם קשורים בנפט וגז. ב-2010 מגזר הנפט והגז רשם עליות, בעוד שהתאוששות בשאר הכלכלה היתה חלשה מאוד. המגזרים מחוץ למגזר הנפט והגז מספקים תעסוקה לכ-95% מהעובדים במדינה, כך שחולשתם הביאה לגידול בשיעור האבטלה ל-7.5%.

לפי התחזיות ל-2011, המחירים והביקושים החזקים לאנרגיה בעולם יתמכו במגזר הנפט והגז ויסייעו לגידול בהכנסות הממשלה. הממשלה, מצדה, מתכוונת להמשיך ולתמוך בכלכלה ובביקושים הפנימיים על ידי הרחבת ההשקעות בפרויקטי תשתיות ובנייה.

חזרתה של האינפלציה לרמתה הרגילה מאפשרת גם הורדות ריבית נוספות על ידי הבנק המרכזי. ייתכן שהבנק יבחר לנקוט במדיניות זו, שכן הצמיחה הכלכלית מוגבלת על ידי חוסר הביטחון של הצרכנים, ירידה בהיקפי האשראי, חולשתה של הכלכלה האזורית, אי-ודאות לגבי הכלכלה הגלובלית - וכעת גם בריחת המשקיעים הזרים מנכסים הנחשבים מסוכנים, כולל נכסים במדינות מתפתחות, בשל האירועים ביפאן. התחזית היא כי כלכלת המדינה תגדל ב-2.5% ב-2011.

הבורסה לניירות ערך של טרינידד וטובגו, TTSE, קיימת מאז 1981. בהשוואה לבורסות אחרות בעולם, הנזילות והיקפי המסחר בה הם נמוכים. המסחר מתבצע במניותיהן של 38 חברות מקומיות ואזוריות משלל מגזרים, בהם הפיננסים הביטוח, הנדל"ן, הספנות, התעשייה, והמסחר. שוויו הכולל של שוק המניות בבורסת טרינידד וטובגו הוא כ-12 מיליארד דולר.

מדד המניות הכללי של הבורסה בטרינידד וטובגו הוא TTSE Composite Index ב-2010 הניב המדד תשואה של 9.2%, ובשלוש השנים האחרונות ירד המדד ב-14%. המשקיעים יכולים להיחשף לשוק המניות בטרינידד וטובגו דרך קרנות זרות המתמקדות בהשקעות באמריקה הלטינית ובאזור הקאריביים, כמו Invest Latin America (L) ING או Invesco Perpetual American Investment.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה למכירה או רכישה של ניירות ערך

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו