בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חמש חברות הביטוח הגדולות הרוויחו 2.7 מיליארד שקל ב-2010

מגדל, כלל, הראל, הפניקס ומנורה גבו פרמיות ב-36 מיליארד שקל ב-2010 - צמיחה של 6.8% ? את הצמיחה החדה ביותר, 12%, הציגה הפניקס ? האנליסט מאיר סלייטר מדש: "הריבית הנמוכה תקשה על חברות הביטוח לשחזר את הרווחים שהציגו בשנתיים האחרונות"

תגובות

>> ענף הביטוח סגר את 2010 בתוצאות חיוביות במיוחד. חמש חברות הביטוח הגדולות - מגדל, כלל, הראל, הפניקס ומנורה - הציגו רווח מצרפי של 2.7 מיליארד שקל בשנה החולפת. רווח זה אמנם נמוך מהרווח המצרפי שרשמו החברות ב-2009, 3.7 מיליארד שקל, אלא שהרווח ההוא נבע בעיקר מתשואות חריגות בשוק ההון. בענף הביטוח אומרים כי קשה להאמין שיצליחו לייצר תוצאות דומות גם ב-2011.

שוקי המניות והאג"ח החיוביים ב-2010 סייעו לחברות הביטוח להשיג רווחי נוסטרו גבוהים, כמו גם לחזור לגבייה מלאה של דמי הניהול המשתנים בפוליסות ביטוחי המנהלים מסוג משתתפות ברווחים. מלבד הפניקס, שעדיין עסוקה בכיסוי הפסדי 2008 למבוטחיה וכמעט לא גבתה בשנה החולפת דמי ניהול משתנים, שאר החברות גבו דמי ניהול משתנים בהיקף מצטבר של כמיליארד שקל; ב-2009 הן כמעט לא גבו דמי ניהול מסוג זה.

האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז' רואה בנקודה זו גם את הפוטנציאל של הפניקס. סלייטר מצביע על כך שהתשואה להון של הפניקס, שהסתכמה בכ-17% ב-2010, לא כוללת - כמו במקרה של שאר החברות - את דמי הניהול המשתנים שאחראים להכנסות של מאות מיליוני שקלים בחברות האחרות. למרות זאת, מדובר בתשואה להון יפה, הגבוהה מזו שהשיגה מנורה מבטחים ודומה לתשואה להון שהשיגה קבוצת הראל.

ב-2010 נהנו חברות הביטוח גם ממדד מחירים נמוך של 2.3%. מרבית העתודות של החברות הנדרשות בפעילות הביטוח הן צמודות מדד - כך שמדד גבוה מצריך את הגדלתן. "כל עוד סביבת הריבית נמוכה מסביבת הריבית הנורמלית, יהיה לחברות קושי לשחזר את הרווחים שהציגו בשנתיים האחרונות", אומר סלייטר. "רווחי הנוסטרו של החברות יהיו נמוכים ואולי גם שליליים, בכל מה שקשור לחלק הארי של התיקים, זה שמושקע באג"ח".

בסך הכל גבו חמש חברות הביטוח הגדולות פרמיות בהיקף של יותר מ-36 מיליארד שקל ב-2010 - צמיחה של 6.8% לעומת הפרמיות שגבו ב-2009. את הצמיחה הגבוהה ביותר, בשיעור של כ-12%, הציגה הפניקס.

כמו בשנה שקדמה לה, גם ב-2010 היו ביטוחי הבריאות מנוע הצמיחה של פעילות הביטוח בחברות עם צמיחה ממוצעת של 11.5% בפרמיות שגבו. בשנה הקרובה צפוי לצאת לדרך מכרז הביטוח הסיעודי של קופת חולים כללית, שנחשב לגדול בתחום ומעורר עניין רב בענף. כיום מנהלת הראל את תיק הביטוח הסיעודי של קופת חולים כללית.

בשונה מתיקי הביטוח הסיעודי של קופות החולים האחרות, התיק של כללית מתנהל במתכונת של קופה סגורה, שבה המבוטחים ערבים זה לזה, והראל עצמה לא חשופה לסיכון הביטוחי. ההערכה היא שהמכרז החדש ינוהל במתכונת שונה, כשהזוכה תישא על עצמה את הסיכון הביטוחי. סלייטר מציין כי הדבר יצריך מהחברות שישתתפו במכרז לגלות זהירות יתרה בשל מגמת התארכות תוחלת החיים לאדם סיעודי, שכבר אילצה בעבר חלק מחברות הביטוח להגדיל את ההפרשות מעבר למתוכנן בעשרות מיליוני שקלים.

התעלומה בהפניקס

לעומת ביטוחי הבריאות, פעילות הביטוח הכללי בישראל של החברות צמחה בממוצע בשיעור נמוך של 2.3% בלבד. כאן נפגעו חברות הביטוח בשנה האחרונה מחוק חדש, שמחייב אותן להעביר לקופות החולים 9.7% מהפרמיות בביטוח שהן גובות בביטוח רכב חובה - לצורך מימון הטיפולים הרפואיים בנפגעי תאונות דרכים.

למרות קצב הצמיחה הכללי הנמוך בתחום, בלטה כאן הפניקס עם צמיחה של 6.5% בפרמיות, כששיעור צמיחה גבוה במיוחד, של 12.2%, השיגה הפניקס במגזר רכב-רכוש התחרותי. לצד הצמיחה המהירה הצליחה הפניקס גם להגדיל ב-32% את רווחיה בתחום רכב-רכוש - הצלחה שהיא בגדר תעלומה עבור חברות אחרות בענף.

"איך יכול להיות שצומחים כל כך הרבה וגם מרוויחים - אלה דברים שבתחום הזה באים אחד על חשבון השני", תוהים בחברות המתחרות. בהפניקס מסבירים את זה בפוטנציאל הגדול שיש לשיפור הפעילות, המאפשר להגדיל גם את ההכנסות וגם את הרווח.

בחו"ל, פעילות הביטוח הכללי של החברות היתה אפילו טובה פחות. כלל נפגעה מפעילות ביטוחי המשנה של החברה הבת ברודגייט, שהסבה לה הפסד של 116 מיליון שקל. בינתיים, גם 2011 התחילה לא טוב מבחינת ברודגייט - רעידות האדמה האחרונות בניו זילנד וביפן כבר הסבו לה נזק של כ-80 מיליון שקל. גם הראל לא רוותה נחת מפעילות הביטוח בחו"ל, שהסבה לה הפסד של 32 מיליון שקל.

"דמי ניהול מהפקדות לא יוסיפו הרבה"

הרווח המצרפי של החברות מפעילות פנסיה וגמל הסתכם ביותר מ-0.5 מיליארד שקל ב-2010. השלכות הרפורמה שמתכנן האוצר, שלפיה תקרת דמי הניהול שגובות החברות תרד ל-1.2%, הורגשו בעיקר בקרב החברות שתמהיל קופות הגמל שלהן מוטה לכיוון קופות תגמולים, שעליהן תחול הרפורמה.

הפניקס ביצעה בשל כך הפחתה של 50 מיליון שקל על קופות הגמל שמנהלת החברה הבת אקסלנס. "האפשרות שנתן האוצר לחברות לגבות בגמל דמי ניהול גם מהפקדות לא תוסיף הרבה, היות שכמעט אין בפעילות הזו הפקדות", מסביר סלייטר. גם הגברת הייעוץ הפנסיוני בבנקים הוסיפה הוצאות לחברות ופגעה ברווחיות שלהן.

חברות הביטוח יכולות לסמן "וי גדול" על פעילות הפיננסים שלהן. בעוד שבשנים האחרונות כמה מבתי ההשקעות בענף הפסידו שוב ושוב, ב-2010 השתנתה התמונה ומגזר הפיננסים בכל הענף סיים ברווח.

בכלל פיננסים אמנם נהנו מכמה רווחים חד-פעמיים, אבל בה בעת גם הצליחו לעצור את ההפחתות בגין חברות שרכשו ולהקטין משמעותית את ההפסדים הגדולים שהיו בחברת ניהול התיקים טיטניום. בהראל פיננסים, לעומתה, הראו כי כל ההפסדים של השנים הקודמות היו הוצאות חיוניות שנדרשו לקראת צמיחה והתרחבות, שהקיפה השנה את רוב תחומי הפעילות של בית ההשקעות.

לאחר יותר משנתיים של יובש, חזרו ב-2010 חברות הביטוח לחלק דיווידנדים - יותר ממיליארד שקל. מגדל הובילה עם דיווידנד של 390 מיליון שקל שחילקה בגין תוצאות 2010. הפניקס חילקה דיווידנד סמלי של 50 מיליון שקל. מנורה מבטחים היתה היחידה שלא חילקה דיווידנד, אף שמבחינה רגולטורית עודפי ההון שלה איפשרו לה לחלקו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו