בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חברת החשמל בדרך להצגה מחודשת של הדו"חות הכספיים

ההנהלה של חברת החשמל מודה כי לא וידאה כראוי ש הרכוש הקבוע במאזנה אכן קיים ורשום בערכים נכונים; ושהוצאות שכר לא נזקפו לתחנות הכוח וניפחו את המאזן. הוצאות שכר והטבות שלא אושרו כחוק גררו כנראה הפרשות מוגזמות לפנסיה

תגובות

>> חברת החשמל נאלצה בסוף דצמבר 2009 להודות שביצעה הפרשות מוגזמות בהיקף כספי של 8.8 מיליארד שקל בגין תשלומי הפנסיה לעובדיה, ולבצע הצגה מחודשת של הדו"חות הכספיים. ההצגה המחודשת נעשתה בעקבות הנחיה של רשות ניירות ערך שקבעה כי נפלה טעות מהותית בחישוב המחויבות האקטוארית של החברה לגמלאיה.

ניפוח המחויבות האקטוארית בידי חברת החשמל גרם למצג מוטעה של מצבה הפיננסי, ובעקבותיו ביצוע הנפקות של אג"ח בחו"ל בריבית של 9.83%, וכן להעלאת תעריפי החשמל לצרכנים ב-4.2% כדי לממן את תוכנית החירום של השקעות בהקמת תחנות חדשות. כל זאת בטענה שלנוכח מצבה הפיננסי הרעוע לא ניתן יהיה לספק את הביקושים הגואים לחשמל.

הדו"חות של חברת החשמל שפורסמו בשבוע שעבר הביאו בשורה חדשה, והפעם מקורה בהנהלת החברה ובדירקטוריון, שקובעים בהסכמת רואי החשבון של החברה משרד דלויט בריטמן אלמגור זהר ושות' כי "קיימת אפשרות סבירה שהצגה מוטעית מהותית בדו"חות הכספיים השנתיים או רבעוניים של החברה לא תימנע או תתגלה במועד". במלים אחרות, חברת החשמל עלולה להיות בדרכה להצגה מחודשת של הדו"חות הכספיים, וכנראה יותר מפעם אחת - משום שיש ספק אם דו"חות החברה מהימנים.

בדלויט בריטמן מסבירים שהבקרה הפנימית על הדיווח הכספי של חברת החשמל, שמטרתה לספק מידה סבירה של ביטחון לגבי מהימנות הדיווח, גילתה שתי חולשות מהותיות. כלומר, ליקויים בבקרה הפנימית על הדיווח שעלולים לגרום לכך שהדו"חות הכספיים כוללים הצגה מוטעית של מצבה. חולשות אלו התגלו בידי החברה ונכללו בהערכת הדירקטוריון וההנהלה בהסכמת רואי החשבון של החברה.

החולשה הראשונה היא העובדה שחברת החשמל לא קיימה בקרה אפקטיבית בנוגע לשאלה אם החברה זקפה בצורה נאותה ומדויקת עלויות שכר והוצאות עקיפות (כמו הוצאות שכירות, חשמל וארנונה ותשלום להנהלה) לתחנות הכוח שהקימה. זקיפת הוצאות שכר ועקיפות מנפחת את סעיף הרכוש הקבוע במאזנה של חברת החשמל, בעוד זקיפת הוצאות השכר לדו"ח רווח והפסד מקטינה את רווחיה של החברה וחושפת את אי יעילותה.

חברת החשמל זקפה לרכוש קבוע ב-2010 הוצאות שכר של 1.7 מיליארד שקל, שהיו 40.8% מהוצאות השכר הכוללות שלה, ובשלוש השנים הגדילו הוצאות השכר את הרכוש הקבוע ב-4.6 מיליארד שקל.

העובדה שהדירקטוריון וההנהלה מודים שאינם מסוגלים לקיים בקרה אפקטיבית על הסכומים שנזקפו לרכוש הקבוע מאששת את ההערכה שלרשות החשמל, הממונה על קביעת התעריפים, אין דרך יעילה לפקח על ההוצאות שנחוצות לטענת חברת החשמל לייצור חשמל - ועל כן מוטב לקבוע עלויות תקניות על פי אמת מידה של חברות חשמל בעולם.

בקרה לקויה על רכוש

חברת החשמל מודה שלא קיימה בקרה אפקטיבית על מצאי הרכוש הקבוע ועל ערכו בדו"חות. כלומר, חברת החשמל אינה מסוגלת לקבוע בוודאות שהרכוש הקבוע שמופיע במאזנה אכן קיים פיסית, ואם הוא קיים, האם הוא רשום בערכו הנכון.

סעיף הרכוש הקבוע במאזנה של חברת החשמל, שמסתכם ב-60.9 מיליארד שקל, כלומר 77% מהמאזן, חשוף לטעויות מהותיות, שיחייבו הצגה מחודשת של הדו"חות, מארבעה סעיפים שונים.

הנהלת החברה והדירקטוריון זיהו חולשה מהותית גם בכך שלא התקיימה בקרה אפקטיבית על כך שהזכויות וההטבות - שלפיהן חברת החשמל משלמת לעובדיה ולגמלאיה תשלומי שכר ופנסיה, ולפיהן היא כוללת במאזנה התחייבויות אקטואריות, ומבצעת הפקדות לקופת הפנסיה של העובדים - מאושרות כחוק. חולשה זו כנראה לא תוסר בקרוב. על פי כללי החשבונאות, ניתן להציג במאזן זכות שכר של עובד כהתחייבות רק אם היא סופית ופורמלית, כלומר קיבלה את כל האישורים.

על פי חוק יסודות התקציב מ-85', כל זכות לשכר או הטבת שכר בחברה ממשלתית צריכה לקבל את אישור שר האוצר או הממונה על השכר במשרד האוצר. בחברת החשמל לא תמיד הקפידו על העניין הזה - לא לפני חקיקת החוק וגם לא אחריו. כך, שלכאורה היא עלולה להיתקל במצב שבו הממונה על השכר יבקש ממנה לבטל זכויות והטבות שניתנו לעובדי החברה ולא אושרו על ידו.

מימוש תרחיש כזה עשוי לחייב אותה לבצע הצגה מחודשת של הדו"חות ולהקטין עוד יותר את המחויבות האקטוארית של החברה מעבר להפחתת המחויבות ב-8.8 מיליארד שקל בדצמבר 2010. כבר כיום מציגה חברת החשמל עודף של 5.2 מיליארד שקל בנכסי תוכנית הפנסיה על ההתחייבות לתשלומי פנסיה בעתיד. סכום זה עשוי לגדול אם יתברר שחברת החשמל הפקידה סכומים לקופות פנסיה בגין חלק מתשלומי השכר לעובדים שלא אושרו בידי משרד האוצר.

חברת החשמל הזמינה לא פחות מ-31 חוות דעת משפטיות כדי לברר מה מצבה, וכדי שניתן יהיה לחתום על הדו"חות למרות הספקות בנוגע למהימנות הדו"חות. חוות הדעת קבעו כי כל זכויות השכר המהותיות מעוגנות משפטית - אם מפני שהחברה תוכל להראות כי זכויות דומות ניתנות בחברות ממשלתיות אחרות, ואם מפני שזכויות מעוגנות בנוהג משפטי.

עם זאת, כל עוד הממונה על השכר באוצר לא יאשר שכל אחת ואחת מ-300 הזכויות והטבות השכר בחברה ("סמלי שכר") ניתנה כדין, לא ניתן יהיה להסיר את החשש שהחברה תיאלץ לבצע הצגה מחודשת של הדו"חות הכספיים. כך שחולשה זו תלווה את חברת החשמל עוד שנים רבות.

חברת החשמל מסרה בתגובה: "לאחר שהחברה בחנה את תהליכי הבקרה הפנימית שלה, היא הגיעה למסקנה שיש לה חולשה מהותית בבקרה הפנימית בתחום הרכוש הקבוע וההתחייבויות האקטואריות. המשמעות היא שקיים סיכוי למעלה מקלוש שתיפול טעות בבקרה הפנימית שלא תתגלה במועד אישור הדו"חות.

"חברת החשמל דיווחה לציבור על חולשה זו כמתחייב בחוק. החברה החליטה לבצע כמה צעדים שמטרתם הגברת הבקרה במטרה להסיר את כל החולשות האפשריות. החברה תפעל ב-2011 ליצירת בקרות נוספות בתחום הרכוש הקבוע שיביאו להסרת החולשה. ניתן יהיה להסיר את החולשה בתחום השכר באופן סופי כנראה כשיתקבל אישור של הממונה על השכר לכל זכויות השכר המשולמות באופן היסטורי בחברה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו