בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המשא ומתן עם האוצר התפוצץ: 17 אלף רופאים שובתים מהבוקר

תגובות

ההסתדרות הרפואית תפתח הבוקר, החל מהשעה שבע, בשביתת אזהרה כללית של הרופאים במערכת הבריאות הציבורית ל-48 שעות, לראשונה זה עשור. השביתה תקיף את כלל בתי החולים הציבוריים הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים, אלה הממשלתיים ואלה שבבעלות קופת חולים כללית וכן בתי החולים בירושלים. עוד יושבתו מהבוקר למשך יממה מרפאות קופות החולים כללית ולאומית, המבטחות יחד 61.5% מהציבור, ובסוף היום יוחלט אם להאריך את השביתה בהן ליום נוסף. בקופות ייפתחו מרפאות תורניות במתכונת מיון ללא תורים, בכניסה לפי דחיפות.

בזמן השביתה יפעלו המוסדות הרפואיים במתכונת שבת בלבד, יידחו ניתוחים לא דחופים ולא תהיה קבלת קהל של רופאים במרפאות הקופות השובתות ובמרפאות החוץ של בתי החולים השובתים. בבתי החולים תהיה קבלת קהל במקרים דחופים בחדרי המיון בלבד, וכן בחדרי לידה, ביחידות הפריה חוץ גופית ובמחלקות הדיאליזה והאונקולוגיה במתכונת מצומצמת. לפי הוראת ההסתדרות הרפואית, בבתי החולים השובתים יתייצבו לעבודה רק רופאים תורנים וכוננים, ובמחלקות תורגש פעילות מצומצמת.

נציגי ההסתדרות הרפואית נפגשו אתמול בירושלים עם נציגי האוצר לישיבה שנקבעה כבר לפני שבועיים. עם זאת, במהלך היום הצטרפו לישיבה דרגים בכירים משני הצדדים בניסיון להביא לפריצת דרך, למרות הפערים הגדולים בעמדותיהם. הישיבה הסתיימה ללא תוצאות, והיום ייפגשו הצדדים שוב באחת בצהריים.

הרופאים דורשים, בין השאר, העלאה של 50% בשכר השעה לרופא, העומד לפי נתוני ההסתדרות הרפואית על 42 שקל בממוצע לשעה; הקמת קרן לרופאים הפורשים לגמלאות, שרבע מהם מקבלים פנסיה נמוכה מ-4,500 שקל; תוספת תקני רופאים ועדכון מפתחות התקינה שעודכנו בפעם האחרונה בשנות ה-70; עידוד לרופאים בפריפריה, בין השאר באמצעות תוספות שכר משמעותיות, הוספת יחידות בבתי החולים ומרפאות יועצות בפריפריה למתן אפשרויות קידום לרופאים, חבילות דיור ולימודים והקלות מס.

דרישות נוספות הן תוספות שכר לרופאים במקצועות במצוקה הסובלים ממחסור בכוח אדם, הכוללים רפואת פגים, המטולוגיה, אונקולוגיית ילדים, רפואת משפחה, כירורגיה, פנימית, רפואה פיזיקלית ושיקום, טיפול נמרץ ילדים, טיפול נמרץ כללי, פתולוגיה, רפואה דחופה, גריאטריה והרדמה; גידול במספר ימי ההשתלמות לרופאים; הקלה על עומס העבודה, בין השאר בהארכת משך המפגשים עם רופאי משפחה מעשר דקות ל-12-15 דקות והעברת חלק מהמטלות לצוותי עזר במרפאות הקהילה, לרבות לאחיות ומזכירות רפואיות.

משרד הבריאות קרא אתמול להסתדרות הרפואית ולאוצר להתיישב ליד שולחן הדיונים ולהמשיך במשא ומתן עד גיבוש הסכם. הוחלט כי החל מהיום יתקיימו ישיבות משא ומתן יומיות בהשתתפות סגן שר האוצר ומנכ"ל משרד הבריאות, במשרדי הבריאות והאוצר לסירוגין.

אתמול עדכנו רופאי בתי החולים את המטופלים באשר לדחיית ביקורים, טיפולים וניתוחים לא דחופים בעקבות השביתה, וברוב המקרים לא נמסר למטופלים המועד החדש בו יבוצע הטיפול (ראה מסגרת עם עדויות מטופלים). במסגרת השביתה יופעלו בכל בית חולים ועדות חריגים מקומיות בהשתתפות רופא מרדים, יו"ר ועד הרופאים בכל בית חולים ורופא נוסף הקשור בפעילות בחדרי הניתוח, ואלה יבחנו פניות של מטופלים המבקשים לעבור טיפולים דחופים שהוחלט על דחייתם במסגרת השביתה.

יו"ר ועדת חריגים ארצית, פרופ' עזריאל פרל, המשמש מנהל חטיבת ההרדמה במרכז הרפואי שיבא, מעדכן כי התקבלו כבר פניות מוועדות החריגים המקומיות, הנשקלות לדבריו "בכובד ראש".

אתמול נערכו אסיפות הסברה בחלק מבתי החולים כהכנה לשביתה. לדברי ד"ר מאיר מזרחי ממחלקת גסטרו בבית החולים הדסה עין-כרם, יו"ר ועד הרופאים הצעירים בהדסה - ועד המונה 800 רופאים, "מצבם של הרופאים הצעירים עגום עוד יותר מזה של המתמחים והרופאים הבכירים. מבחינת העבודה, הם נזקקים להמשיך בתורנויות למחייתם, ועדיין אינם מתוגמלים במשכורותיהם כמו הרופאים הבכירים". בבתי חולים הדסה ושערי צדק בירושלים בוטלו גם טיפולים שתוכננו בימי השביתה במסגרת שירות הרפואה הפרטי (שר"פ) הפועל בבתי חולים אלה. לדברי מזרחי, "חשוב לנו להביע את מחאתנו, ואנו מאמינים שהמטופלים יבינו על מה אנחנו נלחמים".

לדברי יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, "כמעט 11 שנה נמנענו משביתות, והאוצר ניצל את ההתחייבות שלנו כדי לייבש את מערכת הבריאות".

בסוף השבוע שיגר אידלמן מכתב התרעה למעסיקים, ובראשם אילן לוין, הממונה על השכר באוצר, והבהיר כי המשא ומתן בין הרופאים למדינה נקלע למבוי סתום. מדובר בשביתת הרופאים הראשונה זה עשור, מאז שביתת הרופאים הגדולה של שנת 2000, בתקופת כהונתו של ראש הממשלה דאז אהוד ברק, שארכה ארבעה חודשים וחצי.

הפערים בין הרופאים לאוצר גדולים, כמו גם הנתונים ההתחלתיים באשר לשכר הרופאים שמציג כל אחד מהצדדים. לפי נתוני האוצר, השכר החודשי הממוצע לרופא הוא 26,322 שקלים, ואילו לפי נתוני הרופאים השכר החודשי הממוצע לרופא הוא 24,000 שקלים, מהם 7,000 שקלים שכר משולב, 5,500 שקלים תוספות קבועות ו-11,500 שקלים לעבודה נוספת.

ואילו באוצר הציעו עד כה לרופאים שני מתווים להסכם, האחד לתוספת אחידה של 5% לשכר הרופאים, ותוספת של 6.5% לרופאים בפריפריה ובמקצועות במצוקה למשך חמש שנים, והשני לתוספת אחידה של 8% לשכר הרופאים ותוספת של 10.4% לרופאים בפריפריה ומקצועות במצוקה למשך עשר שנים. באוצר הסכימו עוד להפעיל עם הרופאים הסכמים שנחתמו באחרונה עם הסתדרות העובדים, הכוללים תשלומי מעונות לאימהות לילדים עד גיל חמש, הגדלת שיעור ההפרשות לפנסיה ופיצוי בגין ימי מחלה לא מנוצלים לרופאים במסלול של פנסיה צוברת.

באוצר הדגישו כי בינואר האחרון קיבלו הרופאים את התוספת האחרונה למשכורתם במסגרת הסכם הבוררות שנחתם בנובמבר 2008, בתום שמונה שנים של בוררות, בהן עלה שכר הרופאים בשיעורים של 23.36% עד 24.41%.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר אתמול כי משרד הבריאות כבר הגיע לאחרונה להסכמים עם האוצר בנוגע לנושאים שדורשים הרופאים במשא ומתן, לרבות תוספת כוח אדם ומיטות. לאחרונה נחתם הסכם עם האוצר, שאושר בפברואר בממשלה, לתוספת של 960 מיטות לשש השנים ו-160 תקני רופאים לשנתיים הקרובות, בעדיפות לפריפריה. "אלו הישגים יפים", אמר ליצמן. בשנים האחרונות הידרדרו היחסים בין סגן שר הבריאות ליצמן להסתדרות הרפואית, יחסים שהיו מתוחים עוד מתקופת קודמו, השר יעקב בן יזרי, ומצויים עתה בנתק.

ההסתדרות הרפואית תפתח הבוקר מוקד פניות לציבור בטלפון: 5104*.רופאים בחדר הטראומה בהדסה עין כרם, אתמולתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו