בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"שלום עכשיו" מספקת מידע לארה"ב

ארגון השמאל מעדכן בחשאי את האמריקאים על הפרות חוק של ישראל בשטחים - וגם את משרד הביטחון, שלו חסר מידע על המאחזים

תגובות

עיון באלפי מסמכים מסווגים שנכתבו בשגרירות ארצות הברית בישראל חושף קשר הדוק ושוטף שמקיימים אנשי השגרירות עם תנועת "שלום עכשיו". נציגי תנועת השמאל נפגשים ומשוחחים עם אנשי השגרירות האמריקאית בקביעות, ומעדכנים אותם בפעילות בלתי חוקית, לדעתם, של ישראל והמתנחלים בשטחים.

בהקשר זה בולט במיוחד אדם אחד מטעם שלום עכשיו, אשר שגרירות ארה"ב הדגישה במסמכיה הפנימיים שיש לשמור על חסיונו "באופן מוחלט". הסיבה לכך, כנראה, היא המידע האיכותי והאמין שהעביר לאמריקאים, כמו גם הרגישות שבהפעלת מקור מקרב תנועת שמאל הפועל בקרבת המתנחלים הקיצונים ביותר בגדה.

אחת הפגישות, שקיים נציג שלום עכשיו עם האמריקאים במאי 2009, עסקה בצווי הפינוי שהוצאו באותה תקופה לכמה מאחזים בגדה. על פינוי המאחז "מעוז-אסתר", אמר נציג התנועה: "זה משחק חסר חשיבות בין המתנחלים לאנשי המינהל האזרחי". הנציג אמר שעתירת התנועה לבית המשפט העליון העלתה חרס, ושהוא תולה כעת את תקוותו באמריקאים. "אני מקווה שהלחץ האמריקאי על ממשלת ישראל יביא ליישום הצווים", אמר, והוסיף כי הוא משוכנע שהמתנחלים לא יפנו את המאחזים מרצונם.

גם מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, עשה ניסיון לרתום את האמריקאים ללחוץ על ישראל. כמו הגורם הנוסף מהתנועה, גם אופנהיימר נפגש מעת לעת לתדרוכים עם נציגי שגרירות ארה"ב בישראל. אחד מהם התקיים באוגוסט 2006 ותוכנו הוגדר "סודי" על ידי האמריקאים.

הפגישה יוחדה לדיון בגורל המאחזים בגדה. אופנהיימר, כמו דרור אטקס, גם הוא איש "שלום עכשיו", היה פסימי. "ממשלת ישראל יוצרת את הכלים והפלטפורמה כדי להכשיר את מה שהיא רוצה מבחינה חוקית", אמר אופנהיימר לאמריקאים, בהתייחסו למדיניות הממשלה כלפי המאחזים.

האמריקאים הביעו חשש שישראל תכשיר בדיעבד מאחזים לא חוקיים, שהיו אמורים להיות מפונים לפי התחייבות לארה"ב, ואז תטען שאינה יכולה לפנותם כי הם חוקיים. אופנהיימר העריך כי "ממשלת ישראל יכולה לפנות כמה מאחזים כדי להראות לארה"ב שהיא עושה משהו, אבל בתמורה היא מנסה לפצות את המתנחלים באמצעות אישור רטרואקטיבי של כמה מאחזים ומתן יד חופשית לבנייה בגדה".

אטקס העריך שממשלת ישראל "תתקשה לשחק על הקלף הזה עם ממשלת ארה"ב", אך הוסיף כי "ברור שישראל מנסה להקל על הבנייה בגדה".

היועץ מנותק

מידע מעניין העביר המקור החסוי מ"שלום עכשיו" לאמריקאים באוקטובר 2008. בפגישה עם נציגי השגרירות האמריקאית בתל אביב סיפר המקור על פגישתו עם איתן ברושי, יועץ ההתיישבות של שר הביטחון אהוד ברק. זמן קצר לפני כן פורסם דו"ח עדכני של הארגון על הבנייה הבלתי חוקית בהתנחלויות.

ברושי, כך נטען, הוא שיזם את הפגישה עם הנציג משלום עכשיו. לטענת נציג התנועה, היועץ של ברק היה "להוט" להיפגש עמו כדי לדון בממצאי הדו"ח העדכניים. נציג התנועה טען, כי "ברושי לא היה מעודכן בעבודות הבנייה האחרונות בחלק מההתנחלויות ושאל על חוקיות הבנייה בחלק מהמקומות".

אוזלת ידו של משרד הביטחון הישראלי נחשפת גם במקרים אחרים. בנובמבר 2009 נפגש שגריר ארה"ב, ג'יימס קנינגהאם, עם עודד הרמן, יועץ בכיר למחלקה המדינית שבמשרד הביטחון. הרמן מסר לאמריקאים כי משרד הביטחון נוקט בימים אלה גישה של "נחכה ונראה", עד שיתבררו תוצאות המגעים בין ממשלות ישראל וארה"ב בעניין הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

הרמן הסביר כי כל ניסיון של משרד הביטחון להגביל את הבנייה שכבר אושרה בהתנחלויות תוביל לתביעות משפטיות ותחייב את ממשלת ישראל להעביר פיצויים לרוכשי הדירות, לבנקים שנתנו להם הלוואות ולחברות הבנייה והקבלנים.

באפריל 2005 הרצה אופנהיימר לאמריקאים על הדרכים השונות שבהן תעביר ישראל כסף למימון ההתנחלויות. הוא הבהיר, כי איסוף המידע הזה "כמעט בלתי אפשרי", כדבריו, משום שתקציב משרד הביטחון הוא חסוי ורק למעטים יש גישה אליו. עם זאת, הוא לא סיפר לאמריקאים מהיכן הגיע לידיו המידע הרגיש.

בראש רשימת מממני ההתנחלויות הוא מנה את משרד הביטחון, שמעניק למתנחלים "חבילות ביטחון", כדבריו. אלה כוללות "תאורה, דרכים, אוטובוסים ממוגנים, אימונים ותקציב למתנחלים ששומרים על ההתנחלויות". לצד זאת משרד הביטחון, לדבריו, "מעניק תמיכה כספית למועצות המקומיות, לתשתיות ולמימון פרויקטים מיוחדים".

בנוסף לכך, לדברי אופנהיימר, מממנת ממשלת ישראל את המתנחלים באמצעות משרדי ממשלה אחרים, שמעבירים תקציב למועצות המקומיות ביש"ע. לדבריו, "התקציב של משרדי הממשלה לא כולל הפרדה בין החלקים שמועברים לגדה ואלה שמועברים לישראל". דרך נוספת למימון ההתנחלויות, לפי אופנהיימר, היא מימון פרויקטים ספציפיים, והדרך הרביעית היא השקעה של כספי המסים שאוספות ההתנחלויות.

לפי הנתונים שהציג, ב-2005 העבירו משרדי ממשלה שונים מעל 113 מיליון דולר להתנחלויות. אופנהיימר פירט את מעורבותם של כל המשרדים הנוגעים בדבר במימון ההתנחלויות.

פרט שולי

אופנהיימר התייחס לדו"ח שכתבה טליה ששון, שהוגש לממשלה באותה תקופה, ושעסק במאחזים הבלתי חוקיים בגדה. "הדו"ח עשה עבודה טובה מאוד וזה טוב שכעת הנושאים האלה מונחים על השולחן", אמר.

לדבריו, "הדו"ח יחייב את המתנחלים ואת תומכיהם בתוך ממשלת ישראל לחשוב פעמיים לפני שהם חותמים על מסמכים לאישור של בנייה נוספת". עם זאת, הוא הוסיף, "הביורוקרטיה מאוד חזקה והוועדה הממשלתית בנושא לא תיישם את המלצות הדו"ח".

אופנהיימר חזה כבר ב-2005 כי האופוריה של הנסיגה מעזה תתפוגג במהרה. לבני שיחו האמריקאים אמר שהציבור תומך כעת בפעילות "'שלום עכשיו', בשל התמיכה בהתנתקות", אך הביע חשש כי אחריה "הישראלים יאמרו: 'נתנו להם את עזה והם עדיין עוינים כלפינו'". לדבריו, "לא נצטרך הרבה פיגועי טרור כדי שהישראלים יחשבו ש'ניסינו לעזוב את עזה וקיבלנו טרור במקום'".

שנה אחר כך, באוגוסט 2006, הציג אופנהיימר חזון אופטימי יותר מבחינתו ביחס לעתיד ההתנחלויות בגדה. "מבחינת ממשלת ישראל, המאחזים הם רק פרט שולי, כי היא מעריכה שתהיה נסיגה חד-צדדית בעתיד מהגדה ובסוף כל המאחזים יפונו". לדברי אופנהיימר, "המאחזים יכולים להיות מאושרים כעת, כי הממשלה חושבת שהם יפונו בסופו של דבר".

האמריקאים, כך עולה מהמסמכים המסווגים, הבינו טוב מאוד את הדרכים שבהן מנסה ממשלת ישראל להערים עליהם, ואת המדיניות הסלחנית שלה כלפי הבנייה הבלתי חוקית של המתנחלים בגדה. בדרכם הדיפלומטית ניסחו נציגי השגרירות בישראל את הסיכום הבא, שנשלח למשרד החוץ בוושינגטון בינואר 2008: "בעוד אנחנו מבינים את הרצון של ממשלת ישראל לפנות את מיגרון ומאחזים אחרים באופן השקט ביותר האפשרי, אנחנו חוששים שהיישוב מחדש של המתנחלים יצור שכונות חדשות או הרחבות של התנחלויות קיימות, שיעמדו אף הן בסתירה להתחייבויות ישראל כלפי ארה"ב". *הפגנה של ''שלום עכשיו'' מול משרד ראש הממשלה, ב-2004 ,במרכז: יריב אופנהיימר,תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו