בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דורון רוזנבלום | אנתולוגיה קטנה של עבדות ושיעבוד

תגובות

נכון הדבר, שחירות היא דבר יקר: כל כך יקר, שצריך לחלק אותו בהקצבה. (ולדימיר איליץ' לנין)

בדיוק בזמן שאני וכל משפחה שלי התכוננו לנסוע לטיול הגדול שמזמן-מזמן תיכננו לעשות לבלארוס, מחסכונות שלנו - אז הגיע הצלצול טלפון: "מהר לבוא! יש ועידה!"

- "אבל אמרו בספטמבר! לא?" יצא לי פתאום משפט לא טוב של דיסידנטים, ותיכף הצטערתי על זה. "אני מבקשת סליחה", אמרתי מהר, אבל הם כבר סגרו את הטלפון. "מבקשת סליחה עוד פעם", אמרתי שוב באוויר, למקרה שמאזינים.

אני כבר ארזתי את הנעליים והתחלתי גם לגהץ את הז'קט ג'ינס של יאשה, בעלי, אבל עכשיו הוצאתי שטקר של מגהץ והחזרתי הכל מהר בחזרה ממזוודות. יאשה והילדים התפלאו ואמרו מה זה, מה קרה? אמרתי רק מילה אחת: "המפלגה". זה הספיק.

בימים שעברו עד הוועידה התאמנתי איך אני מתנהגת בצורה לויאלית במקרה שיעשו אגיטציה או קונפרונטציה מצד פרובוקטורים, ובמיוחד איך להתנהג במקרה שהוא - המנהיג בעצמו - מסתכל עלי. התווכחנו, אני ויאשה, אם צריך לחייך קצת, טיפ טיפה, כשהוא מסתכל לכיוון שלי - ויאשה אמר בשום אופן לא. הרי בקומסומול מי שחייך באופן חשוד - ישר נשלח לגולאג. ומי לא זוכר מה היה עם ז'דנוב? עם פסטרנק? עם גרישה סמטוחצ'ניק?

- מי זה גרישה סמטוחצ'ניק?

יאשה הגביר את הרדיו, לקח אותי לאמבטיה, פתח את המים ואמר לי באוזן: "זה אחד, מסניף אילת, שחלם בלילה שהוא מציע חופש הצבעה בעניין הגיור".

- ו...?

- "והתעורר בבוקר בתוך חבית חלודה, בהתנחלות עוקדים".

לוועידה הגענו שעתיים לפני הזמן, כדי חס ושלום לא לאחר ולא להתיישב אחריו, או אחרי החברה פאינה. כמעט לא דיברנו אחד עם השני, כי ידענו שיש שטינקרים; אפילו לא שלום-שלום, שלא יחשדו שיש פה בוגדים ואוהבי ערבים. אז כשחיכינו בחוץ לא היה לנו בכלל על מה לדבר - בטח לא על מה יחליטו וידברו הערב בוועידה. זאת אומרת "יחליט" ו"ידבר" הערב בוועידה. ובטח שבטח לא על החקירה.

עמדנו בפואייה וכל אחד הסתכל רק על הקצה-נעל של עצמו. אני התחלתי להגיד שזה ערב נעים ולא חם כמו שהיה אתמול, אבל החבר אלכס הסתכל עלי בחשדנות ושאל למה אני מתכוונת ב"נעים", במצב העניינים הנוכחי, ואם אני רומזת להתפתחויות עתידיות בחקירה כשאני אומרת "חם". נעשיתי חיוורת, כמו כולם. אז לתקן רושם אמרתי בקול רם - עוד לפני שנכנסנו לאולם - שאני בעד, פה אחד.

עכשיו רק נשאר לשמוע בעד מה.

הרגשנו ממש זרם אלקטרוני בזמן שהוא נכנס לאולם. אני ועוזי ואנסטסיה השתחווינו ובלענו חזק רוק בזמן שהוא עבר לידנו בדרך למרכז הבמה, וכבר כשהרחתי את האפטר שייב שלו - הרגשתי הרבה יותר טוב. הרבה יותר בטוחה כיהודייה וכאזרחית. אבל הסתכלתי: איזה זקן יפה, איזה כתפיים, איזה נעליים! היתה בהחלט החלטיות באוויר, עוד לפני ששמענו מה ההחלטות. וכשהוא אמר שמילה זה מילה - הסכמתי עם כל מילה שלו. כי בשביל מה אני בפוליטיקה?

(מתוך בלוג משוער של חברת הכנסת מאשה אקקייביץ'-בצ'מצ'קין)

???

"אין ספק שהמנצח הרברט פון קאראיאן היה ונשאר מעריץ גדול של היטלר", אומר ביוגרף אמריקאי שהתלווה פעם לעלייה לרגל של המנצח למאורתו של הפיהרר בברכטסגאדן. בעיני רוחו, הוא עצמו היה היטלר, או לפחות מגלם עקרון הפיהרר. כאשר הוא נכנס לבניין הפילהרמונית של ברלין, אנשי צוות ניצבו על גרם המדרגות, כל אחד על מדרגה נפרדת, מגישים לו ניירות שעליהם חתם בהדרת מלכות, תוך כדי עלייתו. מכוניתו היתה חייבת לחנות בדיוק מול כניסת האמנים, בניגוד להוראות המשטרה. הוא נהג לזרוק את מעילו לעבר מפיק הקלטות, בהדגישו בכך את יחסי האדון-משרת ביניהם.

(נורמן ליברכט, מתוך "המיתוס של המאסטרו")

"אם לא הסכמנו אחרת בתוכנית התעריפים, אנו יכולים להעלות כל אחד מהתעריפים מדי פעם. אם תוכנית התעריפים שלך כוללת תקופת התקשרות מינימלית, עליך להישאר מחובר לרשת לתקופה זו או לשלם את התשלום שנקבע בתוכנית התעריפים כדי להתנתק לפני סוף התקופה. אנו נספק את השירותים בתחום הכיסוי של הרשת שלנו, אבל תמיד קיימת אפשרות שלא יהיה כיסוי, או שלא כל השירותים יהיו זמינים, או שיהיו ניתוקים. לא כל השירותים זמינים בכל מכשיר או בכל מקום... ההסכם מגביל את אחריותנו כלפיך - שים לב במיוחד לסעיף 8 להסכם... אנו נהיה רשאים להעביר מידע אודותיך ממאגרי המידע שלנו אל פרטנר פתרונות תקשורת נייחים, ולקבל ממנה מידע כאמור... אנחנו צריכים לאסוף ולעבד נתונים על השיחות שתבצע ושתקבל, על מסרים שתשלח ותקבל, ועל שאר השירותים שתשתמש בהם וגם על מיקומך בארץ או בעולם... תוכל לעבור בין תוכניות, חבילות דקות, נפח גלישה וחבילות אחרות שיהיו קיימות בזמן שתבקש לעבור, לא יותר מפעם אחת בכל חודש קלנדרי ובתנאי שלא קבענו תנאים נוספים או אחרים למעבר בתוכנית התעריפים שממנה אתה עובר. ייתכן שהמעבר יהיה כרוך בתשלום כמפורט בלוח התעריפים הכללי. שים לב שייתכן שעקב המעבר יפסיקו לחול עליך תנאים והטבות, כמו חבילות הוזלה, החזרים וכד'... נוכל גם לבטל את ההסכם אם יינקטו כנגדך הליכי פשיטת רגל או פירוק, או הסדר נושים, או אם ימונה לך כונס נכסים במקרה של מוות..."

(מתוך הסכם ההתקשרות עם חברת הסלולר אורנג')

???

אדם צריך לכבד את דעת הקהל ככל שהדבר נחוץ כדי להימנע מרעב וממאסר. אבל כל מה שמעבר לזה הוא השתעבדות מרצון לרודנות מיותרת.

(ברטראנד ראסל)

???

...ואז רציתי להגיד לשגריר האמריקאי שמנהיגות פריפריאלית לא בהכרח סותרת את תרבות הכזה-כאילו של הבועה השינקינית; רציתי לבוז יחד איתו למנטליות האתנוצנטרית של ההנהגה הנוכחית; ובכלל - רציתי להחליף איתו רשמים על הפרובינציאליות וההתבטלות העצמית של האליטות בישראל, שכל רצונן בכלל לצאת מכאן; רציתי להגיד - בכל האירוניה המתבקשת - שיש בארץ מי שיכול לפעול לגישור על פערים בין נצים ויונים בסקאלה הפוליטית - למשל אדם כמוני, נניח, שכדאי להשקיע בו באמצעות איזו מלגת השתלמות בוושינגטון או באנאפוליס. רציתי גם להחמיא לו אישית ובאופן כללי על גובהו ועל הז'קט שלו. אז רציתי. אבל כל מה שיצא לי היה: "איי - טרזן, יו - ג'יין, פואד - צ'יטה".

שיט, שיט שיט. ועוד אמרו לי ששבע בבגרות באנגלית זה מכובד.

(ציוצים של אחד ממודלפי ויקיליקס. השם שמור במערכת)איור: ערן וולקובסקיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו