בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דו"ח מבקר המדינה: כרטיסים ליד-אליהו חולקו משיקולים עסקיים

מכרז לאחר עסקה, כרטיסים לעסקנים שידם משגת ושיפוץ היכל הספורט ללא עבודת מטה. דו"ח המבקר על היכל יד-אליהו

תגובות

ליקויים חמורים התגלו בהתנהלות חברת היכלי הספורט תל אביב-יפו בשני עניינים שבדק מבקר הדמינה מיכה לינדנשטראוס: שיפוץ היכל הספורט ביד אליהו וחלוקת כרטיסים למשחקים ומופעים שהתקיימו בהיכל. החברה היא תאגיד עירוני של עיריית תל אביב ומפעילה עבורה את היכל הספורט ואת אצטדיון בלומפילד.

המבקר מצא כי חברת היכלי הספורט ממשיכה לדרוש ולקבל כרטיסים רבים ממארגני אירועים ולחלק אותם לעובדיה, לחברי הדירקטוריון שלה, לעובדי העירייה, ליועצים, לספקים, לקבלנים, למנכ"לים של חברות מסחריות, לאמרגנים, לאנשי תקשורת, לנושאי תפקידים בגופים ציבוריים, לספורטאים ולעסקני ספורט. רובם ככולם, נכתב בדו"ח המבקר, אנשים שידם משגת לקנות כרטיסים בעצמם. רק כ-4% מהכרטיסים שהחברה חילקה למשחקי כדורסל שהתקיימו בהיכל בשנים 2006-7 חולקו משיקולים הומאניים. לעומת זאת, שליש מהכרטיסים בתקופה זו חולקו משיקולים כלכליים-עסקיים.

עוד מצא משרד המבקר כי במקרים לא מעטים חילקה החברה לעובדים ולדירקטורים מספר כרטיסים גבוה מהמספר שנקבע בנוהל שלה - שני כרטיסים לאירוע. ברוב המקרים מדובר היה בארבעה עד שישה כרטיסים לעובד או לדירקטור, אך במקרים מסוימים חולקו שבעה, שמונה ואף 12 כרטיסים לאדם אחד לאותו אירוע.

היכל יד-אליהו

בדו"ח יש ביקורת רבה על אופן חלוקת הכרטיסים ועל מנכ"ל החברה, ניר פרצלינה, שסיים את תפקידו לפני כמה חודשים. "חלוקת הכרטיסים מבוצעת על ידי מנכ"ל החברה באופן בלעדי מכוח סמכות שהוענקה לו בנוהל שהחברה אישרה ויש בכך טעם רב לפגם", נכתב. "לא התקיימו אמצעי בקרה נאותים בחברה על פעולותיו בעניין זה - לא נמצאו דוחות מרוכזים ומפורטים של מקבלי הכרטיסים, ובחלק מהמקרים לא היה אפשר לדעת מי האנשים שקיבלו כרטיסים, לפי אילו אמות מידה הם נבחרו, מה המספר הכולל של הכרטיסים שקיבל כל אחד מהם במהלך התקופה המדווחת ולאילו סוגי אירועים הם ניתנו".

"נוהג פסול של מתן כרטיסים ללא הגבלה"

משרד המבקר מציין לדוגמה כי בשנים 2008-9 קיבל מנהל האצטדיון הלאומי ברמת גן, אילן יבלוקובסקי, 25 כרטיסים לעשרה אירועים שונים בהיכל. ממלא מקום יו"ר ההתאחדות לכדורגל, שטרן חלובה, קיבל 24 כרטיסים לשישה אירועים באותן שנים.

הנחיות משרד הפנים מתירות לרשויות מקומיות לחלק כרטיסים לעובדיהן ולחברי מועצה רק לאירועים רשמיים של הרשות. המבקר גילה כי עיריית תל אביב חילקה לעובדיה הבכירים ולחברי מועצה גם כרטיסים למופעי ספורט מרכזיים ולמופעים שונים בהיכל הספורט שלא אורגנו על ידה.

משרד המבקר מציין כי המלצותיו בעניין זה משנת 2003 לא יושמו על ידי העירייה והחברה. "הממצאים שהועלו בדוח זה מעלים סימני שאלה לגבי תקינותו של תהליך חלוקת הכרטיסים שביצע מנכ"ל החברה לבדו, ועולה ספק אם הליך זה מתיישב עם סדרי מינהל תקין", נכתב בדו"ח. "על החברה להפסיק לאלתר את הנוהג הפסול של מתן כרטיסים ללא הגבלה לאנשים הנמצאים עמה בקשרים עסקיים או חברתיים".

קודם נשנה את השם, ואז נוציא מכרז

בפרק אחר, מותח המבקר ביקורת על הליך שיפוץ היכל הספורט ביד אליהו, בין השנים 2000-2008, שעלותו הסתכמה בכ-216 מיליון שקלים. המבקר קובע כי לצורך קבלת ההחלטות על ביצוע הפרויקט לא עשו החברה והעירייה עבודת מטה נאותה ולא הגדירו מראש את מהות הפרויקט והיקפו, אף שמדובר היה בפרויקט יקר ומורכב.

תחזיות של העירייה והחברה לא התממשו והחברה נזקקה לקבלת הלוואות מהעירייה, תוך שימוש בכספי ציבור והיא עדיין סובלת מגירעונות כספיים. בכמה מקרים התבצעה הבנייה ביד אליהו תוך סטייה מהיתרי הבנייה ולעיתים אף קודם להוצאת היתרי בנייה.

הדו"ח מצביע גם על פגמים רבים בהתקשרויות השונות של החברה עם גופים שאמורים היו לסייע לה במימון הפרויקט ועם קבלנים שעסקו בביצועו. "ספק רב אם כל התקשרויותיה עלו בקנה אחד עם עקרונות דיני המכרזים, עם סדרי מינהל תקין ועם האינטרסים של החברה כגוף ציבורי", נרשם בדו"ח.

המבקר גילה כי שניים מהקבלנים שעסקו בשיפוץ היכל הספורט היו בקשרים פרטיים עם מנכ"ל החברה באותה עת, ניר פרצלינה. "משרד מבקר המדינה רואה בחומרה את העובדה שמנכ"ל החברה קיים מגעים לקשרים עסקיים פרטיים עם אחד הקבלנים שהועסקו על ידי החברה בפרויקט במהלך עבודתו של הקבלן והסתפק בדיווח על כך בעל-פה ליועמ"ש החברה, ואת העובדה שהוא התקשר באופן פרטי עם עוד קבלן לביצוע עבודה בביתו ועל כך לא דיווח כלל".

הביקורת עוסקת גם בהתקשרות של חברת היכלי הספורט עם נותנת החסות הראשית להיכל, חברת יורוקום. על פי בדיקת המבקר, החברה השיגה סיכום עקרוני עם יורוקום בעניין הפרויקט ושינוי שמו של ההיכל להיכל "נוקיה" באפריל 2002. רק כשנה וחצי לאחר מכן פרסמה החברה מודעה, על פי דרישת העירייה, שבה הזמינה הצעה "לקבלת זכויות חסות ופרסום" בהיכל. החברה גייסה מיורוקום 6.6 מיליון דולר במשך 10 שנים, סמוך נמוך משמעותית מזה שהתכוונה לגייס. "ניתן להניח שלו הייתה החברה נוקטת הליך של מכרז פומבי, כנדרש וכמתחייב, היא הייתה מקבלת פניות נוספות והצעות גבוהות יותר".

עוד מציין המבקר כי שמו של ההיכל שונה בלי כל דיון מקדים בעירייה או בחברה. המבקר גם מציין כי היו גופים אחרים, דוגמת המועצה להסדר ההימורים בספורט, שתרמו סכום גבוה יותר מיורוקום, ותוהה אם לא ראוי היה לשלב בשם ההיכל את שמם, או לפחות לשתף גופים אלה בקביעת השם החדש.

"הממצאים העולים מפרק זה", מסכם המבקר, "מעידים על כך שהעירייה בהתנהלותה מול התאגיד העירוני שבבעלותה לא פעלה כראוי ולא שימשה דוגמה לציבור הרחב: היא קיימה פיקוח לקוי על הפרויקט לאורך תקופת ביצועו, וגם במקרים שבהן אותרו חריגות בנייה היא לא פעלה במהירות ובהחלטיות על מנת להביא לתיקונן".

מחברת היכלי הספורט נמסר בתגובה: "החברה רואה חשיבות רבה בקיומה של ביקורת יסודית ומקיפה אודות התנהלותה. עיקרו של הדו"ח נוגע לפרויקט שדרוגו של היכל נוקיה, פרויקט ספורט מהמורכבים שנעשו בישראל, אשר הושלם מבלי לפגוע בפעילותו השוטפת של ההיכל כבית לכדורסל הישראלי. החברה גאה באופן שבו ביצעה את הפרויקט ובתוצאות המרשימות".

ניר פרצלינה מסר בתגובה: "חלוקת הכרטיסים על ידי החברה באמצעות המנכ"ל בוצעה על פי נוהלי החברה ובהתאם להחלטת הדירקטוריון אשר אושרה על ידי היועץ המשפטי של החברה ושל העיריה. פעילותי כמנכ"ל החברה - הן ביחס לחלוקת הכרטיסים והן ביחס לדיווח עליהם נעשתה בהתאם לנוהלי החברה כפי שהיו תקפים באותה העת". לדבריו, "ככל שהתברר כי בנוהלי החברה יש עניינים הטעונים שיפור, נעשה התיקון כבר במהלך הביקורת. הערת מבקר המדינה מתייחסת לעובדה שבמישור הפרוצדוראלי לא דיווחתי בכתב (כי אם בעל-פה בלבד) על מגעים ראשוניים שקיימתי עם אחד הקבלנים (אשר לא הבשילו לכלל מעשה) ולא דיווחתי על התקשרות לביצוע עבודה פרטית עם קבלן, בתשלום מלא, ולאחר שזה סיים את עבודתו בפרויקט. מעבר להערות פרוצדוראליות אלה, לא מצא המבקר כל פגם בהתנהלותי".

ההתאחדות לכדורגל מסרה למשרד המבקר בתגובה כי יבלוקובסקי קיבל כרטיסים משום שנהג לבקר באירועים שהתקיימו בהיכל "לצורך התרשמות ולמידה מאופן ניהול האירועים בהיכל". באשר לחלובה מסרה ההתאחדות כי מתוקף תפקידו, הוא מבקר מפעם לפעם באירועי ספורט שונים ובהם משחקי כדורסל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו