בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דו"ח המבקר: עדיין לא דנים בחלופות לניסויים בבעלי חיים

המבקר מצא ליקויים חמורים במועצה שאמורה לפקח על הניסויים בבעלי חיים באוניברסיטאות ובבתי חולים. המבקר קורא גם לפיקוח על ניסויים במשרד הביטחון

תגובות

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס מצא כשלים רבים בפיקוח על ניסויים בבעלי חיים בארץ. בפרק נרחב שייחד המבקר לסוגיית המועצה לניסויים בבעלי חיים הפועלת במשרד הבריאות קבע המבקר כי המועצה, הפועלת במשרד הבריאות, לא פעלה להסדרת נהלים תקינים לפעולתה. עוד התברר כי ב-17 שנות עבודתה לא דנה המועצה בחלופות לניסויים בבעלי חיים, להוציא דיון אחד בו נשקלה שיטת ניסוי חלופית.

כפי שפורסם ב"הארץ", עד כה לא אישרה המועצה חלופה מחייבת לניסוי בחיות, ובנובמבר 2009 אף דחתה הצעה לאשר חלופה לבדיקת רעילות של תרופות, המאפשרת בדיקת כדוריות דם לבנות בתנאי מעבדה במקום שימוש בארנבות, וזאת למרות שחלופה זו הוגדרה כמחייבת בארגון האירופי לחלופות לניסויים בחיות באיחוד האירופי (ECVAM).

תצלום: תנו לחיות לחיות

המבקר גילה גם כי ועדת ביקורת שתפקידה לפקח על ההיתרים הניתנים לניסויים בחיות התכנסה רק פעם אחת בשנת 2005. עוד התגלה כי המועצה נמנעה מפרסום תקנון לקביעת סדרי עבודתה. בין היתר, היא נמנעה מקביעה מה היחס הראוי בישיבותיה בין מספר הנציגים הנוטלים חלק בניסויים למספר הנציגים הבלתי קשורים. בנוסף לא שותפו נציגים בלתי תלויים בוועדות הפנימיות באוניברסיטאות המאשרות בפועל ניסויים בבעלי חיים. כמו כן, וטרינרית המועצה אינה מתעדת באופן שוטף את ממצאי ביקוריה בבתי החיות באוניברסיטאות; המועצה לא הגדירה את סמכויותיו של יועצה המדעי חרף חשיבות תפקידו; והמועצה אינה מחייבת חוקרים וסטודנטים העוסקים בניסויים בבעלי חיים לעבור קורסי רענון בנושא.

בסוף פברואר (2011) פורסם ב"הארץ" כי לקראת הדוח החליטה המועצה לדון לראשונה באפשרות לגבות אגרות ממבצעי ניסויים בחיות, וזאת לאחר שנים של סירוב לקידום המהלך. כן דווח כי המועצה דחתה את המלצת מנכ"ל משרד הבריאות לפתוח את דיוניה לתקשורת.

הדו"ח קובע כי החוק המסדיר את פעילות המועצה אינו מחייב העברת דיווחים על ניסויים בבעלי חיים במשרד הביטחון, וממליץ להתחיל בדיווח שכזה. לפי נתונים בלתי מסווגים שהעביר משרד הביטחון למשרד המבקר, בשנת 2009 בוצעו במערכת הביטחון ניסויים ב-27,774 בעלי חיים, בהם 295 חיות משק ו-14 קופים.

בדו"ח נמצא כי לאחר הניסויים בישראל מקצת מבעלי החיים נמסרים לפינות חי וכדומה, אך במקרים רבים החיות מומתות, ולא תמיד יש לכך הצדקה, כשהמבקר אף רומז כי ייתכן והמניעים להמתת חיות כלכליים.

חשש לניגוד עניינים בוועד באונ' ת"א

דו"ח המבקר מפרט גם שורה ליקויים במוסדות אקדמיים המבצעים ניסויים בחיות. באוניברסיטת בר-אילן אותרו ליקויים מנהליים ומחדלים בהפעלת בית החיות. כמו כן מתואר בדוח מקרה חמור של זיהום קשה שפרץ ביוני 2010 בבית חיות במרכז לחקר המוח, שחייב את השמדת בעלי החיים והפסקת המחקרים. האוניברסיטה השיבה למבקר כי "זיהומים בבתי חיות, גם אם הם SPF (פועלים בתנאי סטריליות מחמירים ? ד.א) עלולים לקרות, ואין אפשרות למנוע זאת לחלוטין... בדיקות בריאות לחיות נערכות באופן סדיר וקפדני". משרד המבקר העיר כי "רק לאחר האירוע בוצעו בבית החיות צעדים משמעותיים, וקבע כי "על האוניברסיטה לעדכן לאלתר את וטרינרית המועצה בפרטי מקרה חמור זה".

באוניברסיטת תל אביב דווח על חשד לניגוד עניינים בפיקוח הוועדה הפנימית העליונה על ניסויים בבעלי חיים, שבין חבריה חוקרים המבצעים ניסויים בחיות, המגישים בעצמם בקשות לאישור הוועדה. עוד נמצא כי האוניברסיטה מאפשרת לסטודנטים ולחוקרים להיכנס לבתי החיות ללא בקרה. "הממצאים שהעלתה הביקורת לגבי קיום החוק והמתחייב ממנו על ידי אוניברסיטאות בר-אילן ותל-אביב מצביעים על ליקויים בטיפולם ברווחת בעלי חיים שיש בהם אף חשש לפגיעה באיכות המחקרים המבוצעים בהן", נקבע בדוח.

השאלות שלא נשאלות

הביקורת מצאה כי בטפסים האלקטרונים המשמשים את הוועדות הפנימיות באוניברסיטאות המאשרות את הניסויים נדרשים החוקרים למסור מידע רק על הניסוי לגביו מבוקש ההיתר, ללא דרישה למידע על ניסויים דומים שבוצעו בעבר בבעלי חיים או בבני אדם. באוגוסט פורסם ב"הארץ" תחקיר אודות בית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב, במסגרתו תואר ניסוי שבוצע שם בחתולים לאחר ניסוי דומה שבוצע בבני אדם. מנכ"ל משרד הבריאות הודיע לאחרונה על כוונתו לבחון מחדש את טופסי הבקשה לעריכת ניסויים בבעלי חיים בהתאם להנחיות המבקר.

באוניברסיטה העברית העלתה הביקורת כי הנהלים לביצוע ניסויים עודכנו כנדרש, אולם התברר כי מנהל הרשות לבתי חיות באוניברסיטה הוא גם מנהל בתי החיות וגם וטרינר האוניברסיטה, ועוסק בעצמו במחקר בבעלי חיים, מצב המעלה חשש לניגוד עניינים.

המבקר קובע כי המועצה לניסויים בבעלי חיים לא תיקנה ליקויים עליהם הצביע משרדו בביקורת קודמת שפורסמה במאי 2004, וכותב כי "על המועצה לבצע בהקדם ארגון מחדש של שיטות עבודתה ולגלות גישה פעילה יותר בעניין ריכוז ידע על הנעשה בתחום הניסויים בבעלי חיים בארץ ובעולם וכן בנוגע לחלופות אפשריות לניסויים".

ענת רפואה, מנהלת עמותת "מאחורי דלתות המעבדה" שחשפה את היחס לו זוכות חיות מעבדה באוניברסיטת תל אביב, מסרה בתגובה כי "הדו"ח מראה בבהירות כי המועצה לניסויים בבעלי-חיים אינה מפקחת, אלא מעודדת ניסויים. המועצה רמסה את חוק הניסויים ברגל כבדה ומכוונת, לא אישרה אף חלופה לניסויים, הפקירה את בעלי-החיים בידי ועדות פנימיות שבהן חוקרים מאשרים ניסויים לחבריהם, ועושה כל שביכולתה להסתיר את נתוני האמת על הניסויים מן הציבור. כל שנה, מאות אלפי בעלי-חיים משמשים כמבחנות-עם-זנב ועוברים ייסורי גיהינום ללא שום הגנה וללא הצדקה אמיתית. אנו דורשים לשנות את הרכב המועצה".

משרד הבריאות: המועצה עשתה כברת דרך משמעותית

ממשרד הבריאות נמסר כי "אנו מקבלים בברכה את כלל הערות של מבקר המדינה בהקשר למועצה. המועצה עשתה כברת דרך משמעותית בטיפול בהערות המבקר, וזאת גם המבקר מציין. השקיפות של דיוני הוועדה, הגדלת הנחישות בביקורות של המוסדות, תוספת כוח אדם מקצועי, פרסום כללים ולאחרונה חוזר מנכ"ל המשנה את ההתייחסות לניסויים - הם רק חלק מהשינויים שבוצעו. גישתו של מנכ"ל משרד הבריאות היא להגדיל עוד יותר את השקיפות, לדאוג שההחלטות יתקבלו באווירה מאוזנת, לקדם את נושא גביית האגרות, לגלות נחישות גדולה עוד יותר בביקורות, וכמובן ליישם במקביל את כל הערות המבקר".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו