בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דו"ח המבקר: קופות החולים אינן מפקחות על טיפול מרובה תרופות בקשישים

המבקר גילה כי מרפאות שנועדו לסייע גם לקשישים שנוטלים שמונה תרופות ויותר מטפלות רק בקשישים שסובלים מפגיעה קוגניטיווית

2תגובות

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, מותח בדו"ח שפרסם היום (שלישי) ביקורת על הטיפול שמעניקות קופות החולים לקשישים המטופלים בתרופות רבות, וקורא לאימוץ מודלים למתן ייעוץ תרופתי בבתי החולים.

ממחקרים עולה כי קשישים רבים נוטלים במשך שנים תרופות מיותרות, ושכיחות הבעיות הנובעות מהטיפול התרופתי עולה ככל שמספר התרופות שנוטל הקשיש גדל. צריכת מספר רב של תרופות מעלה את הסיכון הסטטיסטי לתופעות לוואי. אין במספר תרופות רב שנוטל הקשיש עדות לטיפול תרופתי לקוי, אך מבקר המדינה ביקש לבחון באופן שיטתי את נאותות מתן התרופות לקשישים ואת השימוש בהן.

הבדיקה נערכה בקרב קשישים הנוטלים שמונה תרופות ומעלה, מצב המכונה ברפואה polypharmacy. בשנת 2008 הוציאו קופות החולים על תרופות וציוד כ-6.5 מיליארד ש"ח, וכ-30% מהסכום יועד לתרופות למבוגרים מגיל 65 ומעלה, לפי הערכות, בעוד שחלקם באוכלוסייה עומד על 10%.

"כשמשתמשים בתרופות בצורה לא מושכלת, עלולים לגרום לבעיות", אומר פרופסור יוסי קרקו. תצלום: תומר אפלבאום

מבדיקת משרד המבקר עולה שונות רבה בין הקופות באשר לטיפול באוכלוסיית החולים הנוטלים תרופות רבות. לדברי המבקר, פערים אלה מחייבים בדיקה. בעוד שבמאוחדת רק 7.3% מהקשישים מעל לגיל 75 צורכים שמונה תרופות או יותר, ובמכבי 15.2% מהקשישים, בכללית 34.3% מהקשישים צורכים שמונה תרופות או יותר - פי חמישה, ובלאומית - לפי נתונים חלקיים - 51% מהקשישים. לפי הדוח, "אין זה סביר שמדובר בתוצאה של פערים חברתיים-כלכליים או פערי פריפריה מול מרכז. גם אם באלה טמון הסבר מסוים להבדל בשונות. הפערים יכולים להצביע על שימוש יתר או חסר בתרופות. מתעורר חשש שהטיפול בקופות אינו מיטבי".

המרפאות הייעודיות שכחו מריבוי התרופות

במאי 2007 הפיץ משרד הבריאות חוזר המורה לקופות החולים להפעיל מרפאה להערכה גריאטרית המיועדת לקשישים בני 75 ומעלה בסיכון גבוה לפי קביעת רופא המשפחה, לרבות אלה המטופלים ביותר משמונה תרופות והסובלים מירידה תפקודית, נפילות חוזרות או אשפוזים חוזרים.

הקופות אכן מפעילות מרפאות אלה, אולם הרוב המכריע (99%) של הקשישים המופנים אליהן סובלים מירידה תפקודית-קוגניטיבית. קשישים המטופלים בקביעות בתרופות רבות, לא מגיעים אליהן כפי שמורות ההנחיות. בבדיקת 300 תיקים רפואיים לא נמצאה אף לא הפניה אחת למרפאה להערכה גריאטרית שנבעה מהתוויה הרשומה בחוזר, לרבות טיפול קבוע ביותר משמונה תרופות. כללית ולאומית אינן מתעדות אם כן כנדרש את הדיון בטיפול התרופתי בתיקים הרפואיים של הקשישים הנוטלים תרופות רבות.

בארץ אף קיים מחסור ברופאים גריאטריים, המקשה על הטיפול במקרים אלה, ומשרד הבריאות אף מונה את הגריאטריה כמקצוע במצוקה.

לדברי פרופ' יוסף קרקו, מנהל המרכז למידע תרופתי בבית החולים הדסה עין-כרם, "במחלקות הפנימיות המאושפזים צורכים בממוצע 8-9 תרופות ביממה, ויש אף כאלו הצורכים 15 תרופות. אמנם התרופות מועילות לבריאות, ויש המייחסים להן את העלייה בתוחלת החיים, אך בצד השני יש לדאוג שייעשה בהן שימוש מושכל. כשמשתמשים בתרופות בצורה לא מושכלת, עלולים לגרום לבעיות".

דו"ח המבקר ממליץ למשרד הבריאות לבחון בכל הקופות את הצריכה של התרופות הפסיכוטרופיות אצל קשישים, ואת צריכת כדורי השינה מסוג בנזודיאזפינים בפרט, לצורך צמצום סיבוכים מתרופות שינה והרגעה.

דו"ח המבקר אף מתייחס לנוהג החלפת התרופות בתרופות גנריות (תרופות העתק) הנהוג בקופות החולים, וקובע כי "שינוי התרופה בתדירות גבוהה, בלא שיוגבל הזמן המזערי למתן תרופה, עלול אפוא להיות מקור לבלבול ולטעויות בנטילתן בקרב אלה הצורכים תרופות רבות - ואף לגרום להם להימנע מכך". בכל הקופות אין הנחיות המורות להימנע במידת האפשר מהחלפת תרופות לקשישים, ומשרד הבריאות טרם נתן דעתו לנושא. לדברי קרקו, "אם נהפוך את המטופל מסביל לשותף פעיל בטיפול, ונסביר לו שבעת החלפת תרופה גנרית , מדובר באותה התרופה, נוכל להסיר חלק מהחששות והבלבול. פרט למספר תרופות עם חלון טיפולי צר, כמו תרופות לאפילפסיה ולמניעת דחיית שתל, בהן לא מומלצת החלפה, ככלל אין בעיה להחליף למטופל תרופה אחת בתרופה גנרית שאושרה כדין".

אין תיאום בין בתי החולים לקופות

המבקר מותח ביקורת על היעדר שיתוף פעולה בין קופות החולים לבתי החולים בהעברת מידע לגבי תרופות שנוטלים מאושפזים, בייחוד קשישים הנוטלים תרופות רבות. בבתי החולים בבעלות הכללית יש נגישות לתיקים הרפואיים של מבוטחי הכללית בלבד, מכבי מעבירה מידע לבית חולים הדסה בלבד, מאוחדת טוענת כי הציעה מידע לבתי החולים אך לא זכתה בשיתוף פעולה, ובלאומית מערכות המידע אינן מאפשרות גישה ישירה לרופאי בתי חולים.

המבקר קורא למשרד הבריאות לברר את הפערים בבדיקה מקיפה בקופות ובמחוזות השונים, לרבות בסניפים ובקרב הרופאים; לבחון שילובם של רוקחים קליניים בבתי החולים, בעיקר במחלקות בהם מאושפזים קשישים הנוטלים תרופות רבות; להכשיר רופאי משפחה ופנימאיים בתחום הגריאטריה כדי לתת מענה למחסור ברופאים גריאטרים; ולשקול שינוי של הדיווחים המתקבלים במשרד הבריאות מקופות החולים על צריכת תרופות באופן שיאפשר שימוש בנתונים להתוויית מדיניות. המבקר אף קורא לאמץ מודלים של מרכזי מידע תרופתי שנפתחו לאחרונה במספר בתי חולים, בהן הדסה.

משרד הבריאות: האחריות מוטלת על הרופא המטפל

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "יש מקום לניטור התרופות שהחולה נוטל באופן ממושך והשפעתן עליו. קיימות גישות שונות לבצע זאת, ובכל מקרה האחריות חלה על הרופא המטפל. המדובר בחובתו ואבן יסוד בעבודת הרופא הראשוני מול חולה. במסגרת המועצה הלאומית לגריאטריה, המייעצת להנהלת משרד הבריאות, כבר פועלת כיום ועדה מקצועית בנושא הטיפול בתרופות מרובות בקרב הקשישים בקהילה".

"כשיוגשו המלצותיה המשרד יבחן את אפשרויות יישומן. בקרות משרד הבריאות לא נועדו להנחות את רופאי הקהילה בדרכי הרפואה הנכונה, אלא בנושאי ארגון ונהלים. משרד הבריאות ימשיך לבצע בדיקות אלה. מזה מספר שנים בוחן המשרד את היקפי הפניית הקשישים לייעוץ גריאטרי והערכה גריאטרית, בין היתר כדי לקדם שירותים אלה. המשרד יגביר את מודעות רופאי המשפחה לאופני ההפניה למסגרות אלה. המשרד ממשיך בתכנית הרב-שנתית למימון תוספת תקנים להתמחות בגריאטריה. המשרד תומך בהמלצות ספציפיות בתחום צמצום השימוש בכדורי שינה מסוג בנזודיאזפינים בקרב קשישים, כמקובל בעולם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו