בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דו"ח המבקר: שר הביטחון אהוד ברק לא פעל כפי שמצופה משר או מועמד לשר

בעקבות הפרסום ב"הארץ": המבקר מיכה לינדנשטראוס מתח ביקורת חריפה על האופן בו העביר השר ברק את החברות שבבעלותו לבנותיו לפני מינויו

תגובות

פעולותיו של שר הביטחון, אהוד ברק, לא עלו בקנה אחד עם נורמות ציבוריות שמצופות משר או ממועמד להיות שר וברק לא פעל בהתאם לרוח הכללים למניעת ניגוד עניינים. ביקורת נוקבת זאת מטיח מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לידננשטראוס, על שר הביטחון בחוות דעת מיוחדת על העברת החברות שהיו בבעלותו לבנותיו לפני מינויו ב-2007.

בחוות הדעת שנכתבה בעקבות פניית הוועדה לביקורת המדינה ומתפרסמת היום כחלק מדו"ח המבקר, מותח לינדנשטראוס ביקורת נוקבת על התנהלותו הציבורית של ברק ובתוך כך גם מביע עמדה עקרונית ערכית ביחס לסטנדרטים הנדרשים ממי שמועמד לכהן כשר בממשלת ישראל.

השר ברק. תצלום: ניר קידר

לינדנשטראוס בדק את התנהלותו של ברק בנוגע לחברות שהיו בבעלותו על פי כללי ועדת אשר הקובעים מה מותר ומה אסור כדי למנוע ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים בין כהונתם ופעילותם הממלכתיים לזיקתם הישירה והעקיפה לעסק, לרכוש או לעיסוק. מטרת הכללים היא לנתק את השר מפעילותיו לפני כניסתו לכהונה וליצור חיץ בינו ובין ענייניו הכספיים.

בתחקיר שפרסם העיתונאי אורי בלאו ב"הארץ" נחשף כי מאז נכנס ברק לתפקידו ביוני 2007, הוזרמו כשישה וחצי מיליון שקל לחברות שהיו עד אז בשליטתו והועברו לשליטת בנותיו.

ברק, שהפסיד בבחירות 2001 לאריאל שרון, פתח שנה אחר כך את חברת "אהוד ברק בע"מ" לצורך ניהול עסקי הייעוץ הבינלאומיים בהם עבד. ביוני 2007, לאחר ניצחונו בפריימריז על ראשות מפלגת העבודה, העביר ברק את מניותיה של החברה לשלוש בנותיו והצטרף לממשלת אולמרט.

על פי הנתונים שהגיעו לידי "הארץ", אל חברת "אהוד ברק בע"מ" הוזרמו מאז אמצע 2007 כחמישה מיליון שקלים מהארץ ומחו"ל. לחברת "קרדו - פיתוח עסקים בע"מ", חברה בת, הועברו קרוב למיליון וחצי שקלים.

"ראוי היה שיפעל בהתאם לכללים"

בדו"ח קובע המבקר כי אמנם ברק העביר את מניותיו לבנותיו שלושה ימים לפני מינויו הרשמי לתפקיד שר, אולם לאחר הסיבוב הראשון של הפריימריס לראשות המפלגה, הוא יכול היה להניח כי אם ינצח בסיבוב השני ימונה לשר ולאחר סיבוב הבחירות השני היה מינויו כבר בגדר ודאי.

"לכן", כותב המבקר, "גם אם פורמלית לא מונה עדיין לשר בעת העברת המניות לבנותיו, היה מקום להתייחס אליו מן הבחינה הציבורית כאל מי שכבר מונה. בנסיבות אלה ראוי היה שיפעל בהתאם לכללים".

לינדנשטראוס הוסיף כי במקום להעביר את המניות לבנותיו ימים ספורים לפני כניסתו לתפקיד שר הביטחון, היה ראוי מבחינה ציבורית וכדי לאפשר שקיפות ובקרה כי ברק יפנה לוועדה למתן היתרים, שבראשה שופט בדימוס, ופועלת בחסות משרד מבקר המדינה, לפני מינויו בבקשה כי תיקבע הסדר בנוגע לעסקיו או יפנה לועדה עם מינויו, וכי "יש להצטער כי לא כל נהג השר ברק".

"ספק אם ברק היה משיג הדר דומה אם פנה לוועדה"

בנוסף, כתב המבקר כי "העברת המניות של השר ברק לבנותיו אינה מנתקת אותו לחלוטין מזיקתו לחברות, כנדרש בכללים. בהימנעותו מפנייה לועדה האמורה כמועמד לשר, בהעברת המניות לבנות טרם המינוי ובהיעדר גילוי מלא יצר השר ברק הסדר שספק אם יכול היה להשיגו אילו פנה לוועדה", כתב המבקר והוסיף כי "בהיעדר מלוא המידע בפני הועדה, נמנעה האפשרות לבחון את מכלול קשריו של השר ברק ואת זיקותיו לגורמים שונים וגם לא נבחן הצורך, נוכח אלה, בהסדר ראוי למניעת ניגוד עניינים. בנסיבות אלה הוא גם לא פעל להביא לכך שהחברות יעמדו לביקורת מבקר המדינה על ידי חתימת הסכם עם הממשלה כנדרש בכללים ובכך נמנע פיקוח אפקטיבי ראוי".

עוד קובע המבקר כי המידע שמסר ברק לועדה למתן היתרים כשהחל לכהן כשר הבטחון כלל את הפרטים ביחס לפעילות החברות שהיו בבעלותו בלבד, אולם לא צויין כי מלבד שתי החברות שהיו בבעלות השר היתה לו זיקה גם לחברות נוספות המוחזקות בידי שתי החברות האלה וכי מידע זה עלה רק בעקבות בדיקת מבקר המדינה, לאור בקשת הועדה לביקורת המדינה.

על פי ממצאי המבקר, עולה כי במועד בו העביר ברק את שתי החברות שהקים לבנותיו, ביוני 2007, אחת החברות, אהוד ברק בע"מ החזיקה מניות בשתי חברות נוספות, החזקה שיוצרת קשרים עיסקיים עם גורמים נוספים וכי יש לבחון גם לגביהם חשש לניגוד עניינים.

"העובדה שחברת אהוד ברק בע"מ היא בעלת מניות בחברות בנות, יוצרת למעשה שליטה וקשרים נוספים שגם לגביהם עלול להתעורר החשש לניגוד עניינים, שלא נבדק. בפועל נוצר מצב שלא התקיים גילוי מלא", כתב המבקר.

בנוסף לאלה קובע המבקר כי על ברק היה לחתום על הסכם עם הממשלה ולהעמיד את החברות לביקורת מבקר המדינה, במיוחד לאור העובדה שתחום פעילות החברות אינו בגדר תחום עיסוקן של הבנות ולא היה להן מלכתחילה תפקיד בהן.

"להציב רף גבוה למועמדים לתפקידים שרים"

המבקר מתייחס בדו"ח גם לחברת טאורוס, במסגרתה פעלה רעייתו של ברק, נילי פריאל, בלי בקשה נוספת, באופן שאינו תואם את החלטת הוועדה. בדו"ח כותב המבקר כי אי הגשת בקשה לוועדה לגבי פעילותה של פריאל לא תאמה את הכללים ואת החלטת הועדה. "מבקר המדינה סבור כי היה על השר להפקיד בכלל הנוגע לביצוע הכללים המחייבים והנחיות הוועדה בנוגע להתנהלות קרוביו ועל כך שהדבר לא נעשה יש להצטער". יחד עם זה, לאור העובדה כי בעקבות פרסומים בתקשורת ופנית המבקר, סגרה פריאל את החברה ב-2008 והחזירה תקבולים ללקוחות החברה, לא מצא לינדנשטראוס מקום לעיסוק נוסף בפרשה.

המבקר כותב בפרק הסיכום של חוות הדעת כי הוא סבור שראוי להציב גם למועמדים לתפקידי שרים רף התנהגותי גובה ומשמעותי ולדרוש מהם להקפיד הקפדה יתרה בניהול ענייניהם, שלא תותיר ספק באשר לתקינות פעולותיהם או תעורר חשש כלשו. דרישות אלה, סבור המבקר, מחוייבות משרים וסגני שרים מיועדים ומכהנים נוכח שליחותם הציבורית הרמה וכדי למנוע פגיעה באמון הציבור בנבחריו.

ברק: לחברות לא היה קשר עסקי עם משרד הביטחון

השר ברק מסר בתגובה כי כבר החל לפעול ליישום המלצות המבקר. "מבקר המדינה התבקש על ידי הוועדה לביקורת המדינה לבדוק העברות כספים שנעשו לחברות שהיו בבעלות שר הביטחון בעבר, טרם מינויו לתפקיד שר הביטחון. ברק טען כי בניגוד לפרסומים בתקשורת, דו"ח המבקר קובע בין השאר כי:

1. התקבולים שהתקבלו בחברות האמורות שולמו בגין פעילות שקדמה למינויו של מר ברק לתפקיד שר הביטחון.

2. לאף אחד מהלקוחות של אותן חברות, אין ולא היו קשרים עסקיים כלשהם עם משרד הביטחון ולפיכך בכל רגע נתון לא נוצר חשש לניגוד עניינים.

3. קבלת הכספים בידי החברות הנ"ל אינה אסורה על פי הכללים למניעת ניגוד עניינים הנהוגים היום.

4. רק בעקבות היתר שניתן לו על ידי ועדת ההיתרים הפועלת במשרד מבקר המדינה משך השר ברק כספים.

ברק העביר את מניותיו בהיותו מועמד לשר. מבקר המדינה סבור כי יש לתקן את הכללים באופן שיחולו גם על מועמדים לשר. השר ברק מצטרף לקריאתו של המבקר".

יו"ר הוועדה שפנתה למבקר, ח"כ יואל חסון אמר בעקבות פרסום הממצאים כי יכנס את הוועדה לדיון מיוחד בדו"ח וכי על היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להורות על פתיחה בחקירה פלילית של ברק והמעורבים האחרים בפרשה. מקורבי ברק הגיבו באומרם כי "חסון, ליצן פוליטי מוכר, ממשיך לקשקש דברי הבל שאין קשר בינם לבין המציאות והדו"ח. חסון עושה זאת בשליחות מפלגה שדבקותה בשלטון החוק ובטוהר מידות ציבורי מתבררת פעם אחר פעם בבתי המשפט, גם בימים אלה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו