בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פלפל ומלח

דני דנקנר מסבך ומסתבך

תגובות

ב-2004 נועדו בתיווכו של רבין שני נשואי פנים שימצאו את עצמם כעבור שנים לצדו של העסקן החרדי בחדרי מעצר: יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר, ויעקב אפרתי, דודו של רבין. על הפרק: אחת מעסקאות הנדל"ן הגדולות במדינה, כזו שמוערכת בשווי של מאות-מיליוני שקלים. ב-96' קידם איש העסקים שמואל דנקנר תוכנית להפשרת קרקעות של "תעשיות מלח" באילת ובעתלית. דנקנר החזיק אז בקרקעות בהסכם חכירה עם מינהל מקרקעי ישראל שבהן היו בריכות לאידוי מלח.

ב-96' חתם המינהל הסדר עקרונות מעורר מחלוקת עם תעשיות מלח, שאיפשר את שינוי ייעוד הקרקעות. ההסכם קבע כי תמורת פינוי שטח בריכות האידוי תקבל תעשיות מלח שטח חלופי, 50 אחוז מזכויות הבנייה בשטח בעתלית (בהיקף של 1,300 דונם) ו-30 אחוז מזכויות הבנייה בשטח באילת (905 דונם). השווי שהשתקף לתעשיות מלח מההסכם נאמד באותה תקופה ב-150 מיליון דולר(!).

ב-97' יזם נוחי דנקנר יחד עם בן הדוד דני, עסקה שבה רכשה תעשיות מלח 11.6 אחוז ממניות בנק הפועלים תמורת 358 מיליון דולר (1.4 מיליארד שקל). ההשקעה מומנה במלואה בהלוואה שתעשיות מלח קיבלה מבנק לאומי. כביטחונות להלוואה שימשו הקרקעות של תעשיות מלח.

בנק לאומי העריך אז את שווי הקרקעות ב-200 מיליון דולר על סמך ההסכם עם מינהל מקרקעי ישראל שהקנה כאמור לתעשיות מלח זכויות בנייה נרחבות על הקרקעות.

מבקר המדינה אליעזר גולדברג כתב ב-2001 דו"ח שקרע את העסקה הזאת לגזרים. בעקבות דו"ח המבקר קיימו תעשיות מלח והמינהל דיונים שבמסגרתם תוקנו חלק מהליקויים עליהם הצביע המבקר אך העסקה עדיין קיפלה בתוכה, לדעת רבים, מתנה ענקית ולא צודקת לדנקנרים. הכדור הלוהט עבר ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, שהחל לבדוק גם הוא את העסקה.

ב-2003 שוחח דנקנר עם ידידו איש העסקים אביגדור קלנר, על עסקת תעשיות מלח. קלנר המליץ לדנקנר לשכור את שירותיו של רבין כדי שזה יקדם עבורו את עסקת מאות-המיליונים במסדרונות מינהל מקרקעי ישראל. דנקנר: "קלנר אמר לי שרבין מקושר במינהל... לראש המינהל אפרתי". דנקנר שעה לעצה, נפגש עם רבין ושכר את שירותיו.

במאי 2003 נחת על שולחנו של היועץ רובינשטיין מכתב מראש המינהל אפרתי המאיץ בו לקבל הכרעה בעניין עסקת מאות-המיליונים. באותו מכתב לא הסתיר אפרתי את תמיכתו הגורפת בעסקה: "ההסכם משקף הסדר המיטיב עם המינהל משמעותית... לכך יש להוסיף מספר עובדות מהותיות נוספות המשפיעות במובהק על כלכליות ההסדר וכדאיותו". יממה נוספת חלפה והמכתב עבר ממכשיר הפקס של אפרתי לזה שבביתו של רבין. כעבור שלושה ימים שילם דנקנר לרבין סכום פנטסטי של 250,000 שקל(!). הכסף לא הועבר לרבין ישירות, אלא לחברה שניהל אז עד המדינה ש'. "מאיר רבין הודיע לי שהוא סיכם עם דני דנקנר על תשלום של 200,000 דולר וביקש שאני אדאג שיוצאו לו שתי חשבוניות", סיפר ש'. "שאלתי את מאיר מה פתאום עלינו להוציא חשבוניות... לא היה לי ברור מה דנקנר רוצה ממני... מאיר אמר לי שהוא מכיר את דנקנר זמן רב והופנה אליו על ידי מכרים משותפים ושהוא עשה עבור דנקנר בעבר טובות שונות... מאיר אמר לי שהוא טיפל בעניין בחודשים האחרונים מול דודו יעקב אפרתי... התפקיד שלי היה הכשרת הטריפה מאחר שהיה ידוע שאני עסוק בייעוץ נדל"ני. מבחינתו של דנקנר שימשה החברה שלי כלי מצוין לקבלת הכשר לאורך כל הדרך. מאיר אמר לי שהוא הצליח לשכנע את דודו להתערב למען דנקנר... ושהוא העביר חלק מהכסף לאפרתי".

בשלהי 2003 שיגר רובינשטיין לאולמרט, אז מ"מ ראש הממשלה ויו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל, חוות דעת שבה נמתחה ביקורת חריפה על העסקה המקורית וגם על זו המתוקנת. רובינשטיין כתב כי ספק אם יש הצדקה לביצוע עסקה בהיקף כה גדול של נדל"ן השייך למדינה. "הסכם העקרונות העניק לחברת המלח הטבות מפליגות וחריגות, מעבר לכל הסדר המקובל בעסקאות אחרות..." כתב היועץ. "העסקה המוצעת עם חברות המלח צריכה שתבחן את עצמה במנותק מהסדר העקרונות אשר נחתם ב-96', אשר ספק גדול אם היה עומד במבחן הביקורת השיפוטית". זמן קצר לאחר חוות הדעת הזאת התכנסה מועצת המינהל כדי לקיים הצבעה בעניין ההסכם. "מוכרחים לראות גם את היתרונות הגדולים של ההסדר הזה", הודיע אפרתי בישיבה.

המתנגד הבולט ביותר לעסקה היה ראש הקרן הקיימת, איש מפלגת העבודה, יחיאל לקט, אופוזיציונר שאף תבע להקים ועדת חקירה שתבדוק איך הסכים המינהל לתת הטבות בשווי הזה לתעשיות מלח על חשבון קרקעות השייכות לציבור.

דני דנקנר, שכבש באותה עת כבר את ראש המינהל אפרתי, חיפש מסילות אל לבו של לקט. ללקט יש ידיד מימי מפא"י העליזים, סגן השר לשעבר מיכה גולדמן, לוביסט בעל קשרי זהב. "חיים גבריאלי העוזר של נוחי דנקנר המליץ לדני עלינו", שיחזר גולדמן בעדותו במשטרה. גולדמן אירגן פגישה בין דנקנר ללקט, עשה עוד כמה טלפונים וקיבל עבור שירותיו יותר מ-230,000 שקל. זה לא עזר, לקט נותר איתן בהתנגדותו, אך מועצת המינהל אישרה אותה.

ההתגייסות של אפרתי סייעה על פי החשד לחשבון העובר ושב של האחיין רבין. בתחילת 2004 העביר דנקנר למאכר שני תשלומים נוספים בשווי של יותר ממיליון. בסך הכל שילם דנקנר לרבין 1.3 מיליון שקל עבור קידום העסקה. המשטרה חושדת כי חלק מהסכום הזה עבר לידיו של הדוד אפרתי שהכחיש מצדו את הטענה בתוקף והתנדב בחקירתו שוב ושוב, להיבדק במכונת אמת.

החקירה העלתה נתון מדהים נוסף: הגיס של אפרתי ורואה החשבון שלמה בן עמרה, חבר מרכז ליכוד ובעבר יועצו של צחי הנגבי במשרד המשפטים, גויס גם הוא על ידי דנקנר כדי לנסות לסייע לעסקה.

דנקנר שילם לו 600,000 שקל. בחקירתו התקשה בן עמרה לזכור עבור אילו שירותים קיבל את מאות-אלפי השקלים. גם דנקנר לא זכר מדוע גייס את הגיס המקושר. הוא סיפר שמי שהמליץ לו לשכור את שירותיו של בן עמרה הוא מאיר רבין, אך הוא לא ממש זכר מדוע נזקק לו. "אני לא זוכר, אני צריך לבדוק את עצמי", אמר יו"ר בנק פועלים לשעבר לחוקרים.

על פי החשד העביר אפרתי לאחיינו מידע הנוגע גם ללקוח מרכזי נוסף שלו, אביגדור קלנר, על פי החשד בתמורה לשוחד. אפרתי אישר בחקירתו כי רבין פנה אליו מספר פעמים וביקש לבדוק עניינים כאלה ואחרים הקשורים לחברת הזרע שבה היה שותף קלנר. הוא גם אישר כי עמדתו תאמה במספר מקרים את האינטרסים הכלכליים של החברה, אך הכחיש בתוקף כי קיבל שוחד. הפרקליטות מצדה טוענת כי אפרתי קיבל שוחד מדנקנר וקלנר, חרף העובדה כי המשטרה המליצה להעמיד את ראש המינהל לשעבר רק בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

עורכי הדין ירון קוסטליץ והדס ליס-שפרן המייצגים את יעקב אפרתי, מסרו כי "מר אפרתי שימש כעובד ציבור ישר דרך, מקצועי ומסור במשך שנים רבות, ובכל פעולותיו ותפקידיו הוא לא נשא פנים מעולם לאיש. מר אפרתי גם לא לקח מעולם שוחד מאיש. לא בכדי המליצה משטרת ישראל בתום חקירה יסודית, כי אין להעמיד לדין את מר אפרתי בעבירה של שוחד. עוד ציינו באי-כוחו, כי הם מאמינים שלאחר השימוע שייערך לו בפרקליטות, תחליט גם הפרקליטות כי אין כלל מקום להעמיד את מר אפרתי לדין פלילי". עו"ד נבות תל צור המייצג את דנקנר מסר: "מר דנקנר לא נתן שוחד לאיש, הוא מסר תשובות מפורטות בחקירה ואנו מקווים שלאחר השימוע ייסגר התיק". מאיר רבין סירב להגיב לדברים.דני דנקנר. לסייע לעסקהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו