בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פרשת הולילנד, הסיפור שלא סופר עדיין - המשך

תגובות

ש' השתגע

עד שלהי 2009 נותרו היחסים בין ש' לרבין קרובים וחבריים ורבין ניסה לפשר בין מיטיבו לבין צ'רני, אלא שאז הודיע לו ש' כי גמלה בלבו ההחלטה הסופית וכי הוא מתכוון לפנות למשטרה. הצעד הזה הוביל לקרע בלתי נמנע. "הוא לא מדבר איתי מספר חודשים. רבין הוא חרדי ואני נחשב בעיניו כמויסר על כל המשמעויות הדתיות", סיפר ש' לחוקרים. "הוא הודיע לי כי בכל חקירותיו הוא ישתוק".

בחודשים שקדמו לגל המעצרים בפרשת הולילנד נפגש רבין בחשאי עם כמה מהמעורבים בפרשה. בשלהי 2009 התקשר רבין אל מהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית, וביקש לראות אותו בדחיפות. "נפגשנו בקפה למטה", סיפר שטרית. "רבין אמר לי שש' השתגע ושהדרך היחידה להרגיע אותו זה לגייס כסף ולתת לו. הוא שאל אם אני יכול להשיג תוך 24 שעות. רבין אמר לי שש' מאיים ללכת למשטרה עם חומר מרשיע נגדי. אמרתי לו שאין מה להסתיר". כמה שבועות חלפו ושטרית פנה מיוזמתו לש' והודיע לו כי הוא מבקש להחזיר לו 350,000 שקל שנטל ממנו כהלוואה אישית.

על פי החשד, במסגרת ניסיונו לחנוק את סודות הולילנד במרתף, ניסה אביגדור קלנר להבטיח את שתיקתו של רבין. מי שחשף בפני החוקרים את החשד הזה בחקירה היה לא אחר מאשר הלל צ'רני: "קלנר הגיע כאחרון הצדיקים וסיפר סיפור קורע לב שהוא חייב לרבין ואין לו כסף ואני חייב לממן לו עורך דין. קלנר היה בהיסטריה משום שידע שהמשך החיים שלו תלוי בידיים שלי. אם אני משלם לש' קלנר ניצל. שבועיים-שלושה לפני המעצר יצר קלנר מצג כאילו הוא קנה את עצמו מש' בנפרד, הזיז את עצמו מהתמונה, הפיל עלי את התיק ונעלם". קלנר הכחיש את הדברים.

צ'רני נפגש גם הוא עם רבין זמן קצר לפני גל המעצרים, בכביש ברמלה. רבין הודיע שהגיע אליו מידע מתוך יאח"ה כי ש' החל למסור את עדויות הנפץ. באותה הזדמנות אמר רבין לצ'רני כי הוא מתכוון לשתוק בחקירה. ואמנם, רבין עמד במילתו ושתק לאורך כל ימי החקירה. גם מעצר של 33 ימים לא גרם לו לזוז מהחלטתו. בחלק מהחקירות הכניס פיסות נייר לתנוכי אוזניו, ברבות מהן הוא רכן על השולחן כשסוודר כחול עוטף את פניו.

בנסיבות אחרות יכלו הדיאלוגים הלקוניים בינו ובין החוקרים לשמש למערכון:

חוקר: "איך קוראים לאשתך?"

רבין: "לא יודע".

"זה פשוט מאוד", הסבירה רעייתו ענת את פשר שתיקתה של בעלה: "המשפחה של מאיר הלכה ושאלה דעת תורה, ואני, שהכי קרובה אליו, אומרת לך שמאיר נשמע רק לדעת תורה. המשפחה הקרובה הלכה להתייעץ עם רב מקובל בבני ברק בעדה החרדית ואותו הרב הורה להם לומר למאיר שייכנס לתענית דיבור - תענית דיבור משמעה שמאיר לא אומר מילה בחקירה שלכם".

בחתונתם, כך העידה רעייתו, השתתפו אושיות רבות ובהן לב לבייב, אלי ישי ודני נוה. על פי עדות בני משפחתו אין לרבין אפילו חשבון בנק, אך בביתו נמצאו מסמכים המרמזים על מעורבותו בעסקאות של מיליונים: כך, למשל, מצאה המשטרה בבית המחאה שנמשכה מחברה המשקיעה במיזם נדל"ן בחוף אכזיב בגובה 4 מיליון שקל. במסמך אחר שחיבר רבין כתוב: "3.1 מיליון דולר. 500,000 דולר עברו לשווייץ. 500,000 דולר לטקסס". מסמך אחר מתאר בוררות שערך העבריין לשעבר יוסי הררי, בין רבין לבין איש עסקים אמריקאי. מה היה סוד כוחו של העסקן החרדי? מהיכן גילגל סכומי כסף עצומים שכאלה? שאלות מסובכות שהתשובה להן מעורפלת.

לרבין היו בעשור החולף קשרים נוספים בצמרת שהועילו לפריחת עסקיהם שלו ושל ש'. ב-2004 כשהתברר לש' כי למהנדס העיר ירושלים, אורי שטרית, יש חוב אדיר ממדים בבנק הפועלים הוא יזם באמצעות רבין פגישה בין המהנדס ובין ידידו של רבין, יו"ר בנק הפועלים דאז דני דנקנר. "ש' סידר לי את הפגישה עם דנקנר", סיפר שטרית בחקירה. "סיפרתי לדנקנר על הטרגדיה שעברתי ושאני לא אוכל לעמוד בתשלום החוב. הוא שמע אותי ואמר שיראה מה יוכל לעשות. הבנק באמת פרס את החוב באופן שבו יכולתי לעמוד". בחקירה התברר כי בנק הפועלים ויתר לשטרית על חוב של מאות-אלפי שקלים והגיע איתו להסכם מקל. "בהרבה מקרים יש הפחתות", מסר דנקנר בעדותו. "זה קרה בוודאי מאות פעמים מאז שאני בבנק".

מנהל אגף הגבייה בבנק הפועלים, אברהם בנסמן, סיפר בעדותו כי "המקרה של שטרית הוא אולי המקרה היחיד", שבו ביקש ממנו דנקנר לפגוש באופן אישי חייב, "ולנסות להתקדם איתו".

אגב, המאכר רב הפעלים רבין ויו"ר הבנק של המדינה דנקנר ניהלו מערכת יחסים קרובה. כשבדקו חוקרי המשטרה את יומן הפגישות של דנקנר הם מצאו כי השניים נפגשו לא פחות מ-57 פעמים (עוד על יחסי רבין-דנקנר ראו מסגרת).

פסיעה לתוך מארב

"הלילה הזה אי אפשר היה לישון משעה אחת בלילה ואילך - היו צעקות, תפילות ושירים של האסיר בהפרדה ששוכן תא אחד מולי. ארבע שעות של קונצרט שפשוט טימטמו את השכל" (הלל צ'רני בחקירתו אחרי מספר לילות באבו כביר).

צ'רני הכחיש בחקירותיו הראשונות בתוקף ששילם ולו אגורה שחוקה כשוחד. הוא אמנם אישר כי תרם סכומי עתק לעמותות של בכירים בעיריית ירושלים, אך טען כי אין קשר בין התרומות לבין רצונו לקדם את הפרויקט, וכי משפחתו תורמת לארגונים רבים ברחבי הארץ. באחת מהחקירות הוצג בפניו מסמך ששלח אליו ש' ב-99' שבו הוא מזכיר "תשלומים" שניתנו 'באישורך ובהסכמתך לגורמים שונים' ובהם: א"א (אולמרט) וא"ל (לופוליאנסקי)" ועוד. בתחתית המסמך מתנוססת חתימה הנחזית להיות חתימתו של צ'רני לצד חותמת של חברת הולילנד. "אני לא מזהה את חתימתי", הגיב צ'רני בנחרצות ורמז שהחתימה מזויפת. וכך זה נמשך. בחקירה הרביעית התחוללה תמורה של ממש. זה קרה אחרי שהחוקרים הציגו לו חילופי מכתבים אישיים בינו ובין ש'.

בקיץ 2005 כתב ש' לצ'רני מכתב עדכון על מצבו של הסכם הפיתוח של הפרויקט: "אתמול אחר הצהריים אישרה ועדת הכספים את ההסכם. אני אפגש ביום א' עם כל מי שצריך. ראש העיר, הגזבר, מהנדס העיר וכו'. לאור כל הריצות והעצבים והבקשות שלי להשלמת הנושא, התחייבתי כלפי כל הנוגעים בדבר (גם לשם הסדרת החתימה) לשלם 75 אלף דולר ולא 40". צ'רני ענה מיד במכתב משלו: "קיבלתי המכתב, יטופל ביום ראשון מתוך תקווה שזהו זה, משום שאחרת זה הופך להיות בלתי אפשרי". במכתב התגובה הוסיף ש' את הפרט המדהים הבא: "הנני מעסיק את אורי שטרית מהנדס העיר - שכר חודשי+השכרת מכונית". יומיים חלפו ולחשבונו של ש' הגיע הסכום המבוקש מהולילנד: 300,000 שקל.

כשהוצגה לצ'רני ההתכתבות הזאת לראשונה הוא התקשה לזכור אותה. בשתיים בצהריים יצא צ'רני להתייעצות עם פרקליטו עו"ד גיורא אדרת. כשחזר לחדר החקירות, נסדקה החזות העמידה של איש העסקים והוא הודה לראשונה כי הבין שש' משלם שוחד. הנה אולי הרגע הדרמטי ביותר בחקירת הולילנד:

"בעצה אחת עם עורך-דיני ובבושה גדולה אני מודה בסיפור הזה. למרות שקיבלתי מש' מכתב שהייתי אמור להעיף אותו מכל הרוחות נעניתי לו בלי לשאול. אני מודה בזה שיכולתי להבין מדבריו של ש' שהכסף הולך לאנשי עירייה..."

יומיים חלפו וצ'רני ניסה לצמצם את הנזק הנורא שעשה לעצמו: "אני חוזר בי כאן מכך שהודיתי ששילמתי שוחד בסך 300,000 שקל. הייתי, כפי שאמרתי, נפשית, במצב שאני מכיר בזה שהסכום הזה עלול לשמש כשוחד, אולם מרגע זה הכנסתם אותי, החוקרים, למעין מארב ואני פסעתי לתוכו".

כעת מנסה צ'רני להיחלץ מהמארב של ש': הוא עסוק בחודשים האחרונים בצלילה למעמקי חומר החקירה בפרשה לקראת השימוע הצפוי בתחילת יולי, שבו ינסו פרקליטיו לחלץ אותו מהחשד שנתן שוחד של מיליונים. צ'רני מתקשה להאמין שהשימוע יעזור ושהוא לא יועמד לדין והוא כבר מתכונן במרץ למשפט. הוא אוסף הררי מסמכים שנועדו לרסק את אמינותו של ש' על דוכן העדים, במטרה להוכיח שחלק מיומניו ומכתביו זויפו.

צ'רני, כמו גם חשודים אחרים, יוכלו בקלות לסדוק את דימויו של ש'. לא יהיה מאוד מסובך להוכיח, שש' שהחטיא רבים וטובים בשירות הציבורי, הוא אדם בעל רקורד מפוקפק. אבל כנראה שקשה יהיה הרבה יותר להתמודד עם הראיות: למשל ההמחאות שלו, שנחתו בחשבונות הבנק של חלק מהחשודים שסייעו על פי החשד להקים את שורת הבניינים שדוקרת גם היום את קו הרקיע הפצוע, והמזועזע בוודאי, של ירושלים.

תגובות

היזם הלל צ'רני סירב להגיב לדברים כמו גם פרקליטה של שולה זקן, עו"ד מיכה פטמן ופרקליטו של אורי שטרית, עו"ד דוד ליבאי.

יהושע פולק אמר: "לא היו דברים מעולם". אורי לופוליאנסקי סירב להגיב לפנייתנו כמו גם מאיר רבין. חיים מילר אמר: "לא היה לי יד ורגל בפרויקט הולילנד. הפרקליטות הולכת על קירות חלקים".

עו"ד איתן מעוז המייצג את אביגדור קלנר מסר בתגובה כי "קלנר לא נתן שוחד בידו של איש, אך אין באפשרותנו להשיב לגופם של דברים בתקשורת בטרם נערך שימוע".

עו"ד אירית באוהמורן המייצגת את אליעזר שמחיוף: "מר שמחיוף משוכנע בחפותו וסמוך ובטוח כי עניין זה יוכח במלואו בשימוע".

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט מסר: "מר אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין, והוא עומד מאחורי הצהרה זו גם היום. דבריו חסרי השחר של עד המדינה המפוקפק לא ישנו עובדה זו. אולמרט, כראש העיר ירושלים תמך בפרויקט הולילנד כבר מתחילתו, וזאת במתכונתו הראשונית של הפרויקט לפני שהוכנסו בו שינויים רחבים מאוד. אולמרט תמך בפרויקט מתוך אמונה, כי דווקא בתקופה שבה אוכלוסייה רחבה נוטשת את עיר הבירה, יסייע פרויקט זה להשאיר בירושלים אוכלוסייה מבוססת שהעיר כה זקוקה לה.

"טענותיו של ש' לגבי אולמרט הן סיפורי אלף לילה ולילה שנולדו במוחו של עד המדינה, המשתמש כדבר שבשגרה בשקרים ובסיפורי בדיות כדי לאיים ולסחוט כספים מאנשים. זו דרכו וזו שיטתו. אך הפרקליטות, במקום להוקיע אדם זה, משלמת לו מיליונים כדי שישמיע את אשר משלמים לו להשמיע. למרות, שזכותו של הציבור לדעת מהם התנאים המופלגים שנתנה לו המדינה, הפרקליטות מסרבת בתוקף לפרסם את תנאי ההסכם השערורייתי עם עד המדינה. זאת למרות שהחקירה הסתיימה כבר לפני תקופה ארוכה, ואין שום סיבה אמיתית להמשיך ולהסתיר את ההסכם מהציבור".

את תיק הולילנד מלווים מתחילת החקירה הסמויה, מטעם פרקליטות מיסוי וכלכלה, עורכי הדין ליאת בן ארי, אתי בנדור ויונתן תדמור. *תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו