בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שפות נכחדות

איפה הן, לשונותיהן של האימפריות הפיניקית והחתית? מי מדבר כיום בבלית ואיך קרה שנשכחו המצרית הקדומה והיוונית הקדומה? אולי חסרו לאותם עמים האובדן, הנדודים והגעגועים למשהו שהיה ונשאר רק במלים

תגובות

לא הכוח משמר את השפה

הפיניקים, שאת שפתם איש כבר אינו יודע לבטא, הורישו לנו את הכתב העברי הקדום, אבל אין עוד כותבי פיניקית מלבד סטודנטים לשפות עתיקות. אין דוברי חתית. אין דוברי אוגריתית. אין דוברי אשורית או בבלית, אין דוברי אכדית, יש דוברי עברית וסינית.

איך זה שכה מעט שרד מכל הלשונות העתיקות, שנכתבו בהן יצירות גדולות, כמו הכתובות על מצבות אצל הפיניקים, או אצל הפונים צאצאי הפיניקים, שהגדול שבהם היה חניבעל? נכון, שפות רבות נעלמו. אפילו האנגלית של צ'וסר היא היום שפה זרה. הלדינו היהודית הנודדת דומה לספרדית שבה כתב סרוונטס את דון קיחוטה. אבל העברית חיה. גם הסינית, אף כי עליה אני יודע רק ששרדה.

אבותינו בבית שני לא היו גאים בשפתם. העברית המקראית הנפלאה הוחלפה בארמית, שהיתה הלינגואה פרנקה של העולם העתיק. וראה זה פלא, כאשר יהודי פולני פגש יהודי מרוקאי, הם לא דיברו ארמית, הפשה שקראו מדי יום. כשיהודי אשכנזי פגש יהודי ספרדי הם לא דיברו יידיש ולא ערבית, אלא דיברו עברית. כאשר כתבו אלה לאלה מקצוות תבל, כתבו עברית ולא ארמית שהיתה קרובה לתפילותיהם. אולי כעסו על מפלת העברית בגמרא ובחלק ניכר מן המשנה. העברית שרדה כי היתה הדבק של העם.

ויליאם סרויאן, סופר אמריקאי ממוצא ארמני, כתב פעם: הייתי רוצה לראות איזשהו כוח בעולם מנסה להרוס את הגזע הזה, את השבט הקטן הזה של אנשים לא חשובים, שמלחמותיהם כולן נגמרו בתבוסה, שהמבנה שלהם קרס; הספרות היתה בלתי נקראת, המוסיקה לא נשמעת, התפילות לא נשמעות עוד, ואינן נענות. קדימה! הרוס את ארמניה, ראה אם אתה יכול. שלח את הארמנים למדבר בלי מזון ומים. שרוף את הכנסיות שלהם. ואז ראה אם הם יצחקו, ישירו, ויתפללו שוב, יען כי כאשר שניים מהם נפגשים במקום כלשהו בעולם, הם ייצרו ארמניה חדשה.

העברית דוברה מעט אבל נקראה הרבה. חלו בה שינויים. מומחים לשפות טוענים שהעברית העכשווית איננה העברית העתיקה, ושילדים לא יבינו את שירת דבורה. אבל במאמץ קטן ועם מורים טובים, גם הדור העכשווי יבין את שירת משה ודבורה.

אולי הם לא יידעו את כל המלים, אולי הדקדוק השתנה, אבל העברית היא המולדת ואבן היסוד של העם הזה. יותר מהר הבית, היא היא סלע הקיום העברי. שפה שכבר חיים אותה 3,000 שנה. אליעזר בן יהודה תרם הרבה לעברית החדשה, אבל הוא לא גילה אותה כמו שנוטים לומר. הוא ואחרים המציאו מלים ועיברתו מלים.

יש בעברית מלים יווניות, ארמיות, ערביות ובנות שפות אחרות, אבל מה שיובא חבר לשפה, נכנס לתוכה. מה שלא התאים, נדחק החוצה. כל השפות בעולם הושפעו משפות אחרות, העברית נשארה שפה אחת עם גלגולים אחדים. שפות רבות נכחדות כי אין מי שידבר או יכתוב אותן. הרוח הבינלאומית משתלטת על שפות והן נעלמות. חבל, כי הרבה חבוי בשפות הנכחדות.

במצבות פיניקיות נכתב "אדם" וברבים "אדמים", שזה יפה. בעברית נשארו ספיחי שפות שמיות שלא נטמעו, ומלים אחדות נשארו. ארבע פעמים בתנ"ך משתמש המספר במלים "ישכם" ו"ישך". "ועתה אם ישכם עשים חסד ואמת את אדני הגידו לי" אומר עבד אברהם ללבן הארמי בבואו לקחת את רבקה כאשה ליצחק (בראשית כ"ד, מ"ט).

מאות שנים לא נתנו את הדעת לביטוי הזה, שיכול מאוד להיות שרווח בעברית העתיקה. תמוה הדבר שמדובר באמצעי ביטוי נחוץ כל כך, אבל יש לו שרידים מעטים כל כך והוא אינו מופיע בשום שפה שמית אחרת. הביטוי מתאים למלה would באנגלית, שמאוד חסרה בעברית. במטוס, הנערות המעופפות שואלות את הנוסע: מה תרצה לשתות? אני תמיד אומר שאינני יודע עדיין מה ארצה, אבל אני יודע מה אני רוצה עכשיו. כלומר המושג would מתורגם צלוע כי העברית דחתה את "ישכם". ואם כן, מדוע נדחה?

ישנן מלים סקנדינביות בלשונות הארצות שהוויקינגים הגיעו אליהן, ואפילו השם רוסיה (רוס) היה, על פי השערה אחת, ויקינגי במקור. מדוע הפינית היא כה בלתי שייכת לשפות הסקנדנביות - השוודית, הדנית והנורווגית? יש אומרים שהיא דומה להונגרית. איך זה קרה? מה נשכח בדרך?

איך ייתכן שהחתית - שהיתה שפת אימפריה גדולה שצמחה מלא כלום היסטורי, כבשה ארצות רבות וניצחה את צבא מצרים הגדול - היא שפה הודו-אירופית, באמצע האזור השמי? ולמה נכחדה?

המצרית הקדומה נשכחה. היוונית העתיקה אינה בשימוש עוד וזו שבאה תחתה היא יוונית שונה לחלוטין. נכון שגם העברית המקראית השתנתה מאוד, אבל זו עדיין אותה שפה. יכול להיות שהסיבה היא שהעברית היתה לאורך כ-1,700 בעיקר שפה כתובה, ולא דבורה? אולי, ואולי לא. מכל שפות קדם נשארה העברית, אולי משום שהנדודים העבריים יצרו שפה שהיא היא מולדת העם העברי.

סרדיניה וקורסיקה, כרתים ומלטה הם איים גדולים למדי, כל אחד עם היסטוריה משלו, השוכנים במרחק קטן זה מזה. בקורסיקה, למשל, ישנן שתי שפות, צפונית ודרומית. הצפונית קרובה לאיטלקית והדרומית הושפעה מהערבית של צפון אפריקה.

מה מותיר שפה? כוח? נראה שלא. העמים החזקים באמת, כמו הפרסים והחתים והארמים והמצרים, לא נשארו. ואילו שפתו של עם קטן כעם העברי שרדה. ויותר מכך, השפה הקימה מחדש, דור אחר דור, את העם העברי שהיה מאוד חלש מדינית וצבאית מאז ימי המלכים הישראלים והיהודאים, ואף הקימה מדינה עברית.

יכול להיות שיצר הקיום של עמים שנכחדו במלחמות נולד מתוך נדודים. ומה ששימר שפות עתיקות היה לא המולדת אלא הנדודים. כמו אמרו, כיצד אדע מה היה לאחי שנעלם. יהודים המציאו את הקשר הבינלאומי כי מירושלים, במשך מאות שנים, שלחו איגרות וקיבלו איגרות שהיו מעין שאלות ותשובות. רב פולני רצה תשובה בעניין אשה עגונה מסוימת, שרק רב מרוקאי יכול היה לדעת.

השפה היחידה המשותפת להם, לאחר שנטשו את הארמית, היתה העברית. ישנה אמרה, שהדואר הבינלאומי הומצא על ידי יהודים כדי למצוא יהודים אחרים, למצוא תשובות, להיות קיימים.

לכן, השפה שהיתה אמורה להיעלם היתה לקשר, לדבק של העם. מדוע נכחדו כל כך הרבה שפות שמיות אדירות אינני יודע. אבל אולי חסרו את האובדן, הנדודים כבסיס קיומי, את הגעגועים למשהו שהיה ונשאר רק במלים. הפירמידות המצריות לא יכלו כנראה לדבר עם הפירמידות הדרום אמריקאיות, אבל העברית יכולה היתה להיות פירמידה מקסיקאית או מצרית, המדברות זו אל זו, אבל בעברית. העברית המסכנה, שחז"ל זנחו, נקמה במורים וברבנים, כי אפילו הם נאלצו לקרוא את התנ"ך ולא רק את הגמרא, ולדעת עברית.

הרמב"ם - ומי גדול לנו ממנו - כתב ערבית. אבל ספר אחד הוא כתב בעברית, "משנה תורה". אגב, בעברית מופלאה כתב האיש, שדיבר כמעט רק ערבית. והוא כתב את משנה תורה בעברית כי עמוק בלבו הוא רצה אולי תחליף נדודי, ארעי, חולף וחוזר להגמרא, כי חשב שספרו ימלא את הצורך בדברי ימי מעשי היהודים, שהגמרא ומפרשיה היו קשים להם.
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו