טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה עם מינוי לאתר, עכשיו: 37% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שקר ושמו שוויון

חוק האברכים

תגובות

>> חוק האברכים מלמד אותנו שאין גבול לדמגוגיה. אלי ישי, משה גפני ובנימין נתניהו משתמשים בעיקרון השוויון שדרש מהם בג"ץ כדי לנסות להכשיר את השרץ, אך בין הפשרה המוצעת לבין שוויון אין כל קשר.

סטודנט לומד באוניברסיטה כדי להשתלב בשוק העבודה. תקופת לימודיו קצובה ויש אינטרס חברתי-כלכלי לאפשר לו לסיים את לימודיו בהצלחה. אברך לומד בישיבה כדי לא להשתלב בשוק העבודה. לא די בזה שלימודיו לא מכשירים אותו לעבודה, אלא שהם הסיבה לכך שהוא לא עובד. תקופת לימודיו לא קצובה והוא יכול ללמוד על חשבון הציבור כל חייו. לימודיו מנוגדים לאינטרס החברתי-כלכלי. השוויון היחיד הקיים בין שניהם הוא שמדובר בשני אנשים שלומדים.

למעלה מזאת, הנתונים מראים שכמעט כל מיליוני השקלים שבהם מדובר יגיעו לכיסי האברכים ולא לסטודנטים. הקריטריונים תפורים מלכתחילה עבור ציבור זה שלחלקו הגדול יש שלושה ילדים, ולאלה שאין סביר שיהיו בקרוב. לעומת זאת, רק לכמה מאות סטודנטים יש שלושה ילדים ולפיכך המלגות הללו לא ישפיעו בפועל כמעט כלל על ציבור זה. מדובר מלכתחילה בהענקת מלגה לעשרות אלפי אברכים והפשרה השוויונית לכאורה היא למראית עין בלבד.

שיח השוויון אינו רלוונטי להצעתם של ישי ונתניהו. ניתן לקדם מדיניות של לימוד תורה בישראל גם בדרך שוויונית. כדי לעשות כן, על החוק לקבוע שמלגה תינתן ללומד או לומדת לפרק זמן מוגבל, לכל היותר חמש שנים; עליו לחול על כל מי שיקדיש מספר שעות מסוים בשבוע ללימודי יהדות בכל מוסד בישראל, כולל בבתי מדרש פלורליסטיים, ישיבות חילוניות, בתי מדרש רפורמים ואוניברסיטאות; עליו לעודד תעסוקה ולא לבוא במקומה.

כשערן ברוך וטל שקד הקימו את הישיבה החילונית בינה, הם ביקשו להפוך אותה לישיבת שילוב מוכרת ומתוקצבת. ישיבת שילוב היא מסלול הסדר שבו יש שירות צבאי מלא והיא נוהגת כיום בקיבוץ הדתי מעלה גלבוע. מדוע אם כך הישיבה לא הוכרה ככזו? מאחר שבאופן אבסורדי, קובע החוק שישיבה תוכר ככזו לפי המלצת איגוד ישיבות ההסדר.

האיגוד הוא גוף פרטי של כמה רבנים וישיבות, והם כמובן סירבו להכיר בישיבה חילונית כישיבה. במשך שנתיים נפגשנו עם גורמים פוליטיים ומשפטיים רבים בניסיון לקבל את האישור, שהרי לא ייתכן שהמדינה תהיה כפופה בהכרעותיה לגוף פרטי של כמה רבנים, אך את האישור לא קיבלנו. נוכחנו שוב לדעת כי בחלוקת תקציבים הקשורים בלימוד תורה אין שוויון בישראל.

על המדינה להכריע אם יש לה אינטרס לאומי לעודד דווקא את העדפת לימוד התורה בצורתו החרדית על פני לימוד תורה חילוני ויציאה לעבודה. אם מדיניות הממשלה היא שהציבור העובד יהיה יממן ציבור הבוחר לא לעבוד, הרי שהיא צריכה להגיד זאת באומץ לבוחריה. אם הכנסת רוצה לחוקק חוק מלגות לאברכים - זו זכותה החוקית, אך שתעשה זאת מבלי לשקר לציבור בנוגע למניעיה ולהשלכות חוק מעין זה. יש לקוות שאם תעשה עוולה מעין זו, יידע הציבור לבחור אנשים ראויים יותר לנהל את כספו.

הכותב הוא ראש המכינה הקדם צבאית בישיבה החילונית של ארגון בינהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות