בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לאט אבל בהתמדה, אוכלוסיית העולם מזדקנת. מה שמביא לכאב ראש אדיר לקופה הציבורית

לאט אבל בהתמדה, אוכלוסיית העולם מזדקנת. באמצע המאה, כשליש מתושבי המדינות המפותחות יהיו בני 60 ויותר. המשמעות: פחות אנשים יעבדו כדי לתמוך ביותר גמלאים ועלויות המשבר הכלכלי הנוכחי יתגמדו בהשוואה לכספים שיושקעו בטיפול בקשישים

תגובות

הפסיקו לרגע לחשוב על המיתון העמוק, על חבילות הצלה בשווי טריליוני דולרים ועל האבטלה הגוברת. חשבו על האפשרות של צמיחה אטית, רמת ייצור נמוכה, עלייה בהוצאות הממשלה ומחסור בכוח עבודה. הבעיות האלה אופייניות למדינות שבהן אוכלוסייה מזדקנת.

עלויות המשבר הכלכלי הנוכחי, לפי חישובי קרן המטבע הבינלאומית, יהיו אדירות: ייתכן מאוד שב-20 המדינות המפותחות (הג'י-20) תהיה ירידה של כ-8% בתוצר הלאומי הגולמי בשנים 2008-2009. הקרן הקפידה לציין, שבטווח הארוך יתגמדו עלויות אלה לנוכח נסיקת ההוצאות הכרוכות בהזדקנות האוכלוסייה. הקרן ניבאה שעד 2050, "במדינות מתקדמות, שווי הנטל של המשבר הנוכחי יהיה כ-10% מההוצאות הכרוכות בגיל". כלומר, כ-90% מההוצאות של מדינות אלה יופנו לתשלומי פנסיה ולכיסוי הוצאות בריאות וטיפול ארוך-טווח.

אוכלוסיית העולם העשיר מזדקנת במהירות, והעולם העני מפגר אחריה רק בכמה עשרות שנים. לפי תחזית האו"ם, עד 2050 יגדל הגיל הממוצע בכל המדינות מ-29 כיום ל-38. אוכלוסיית העולם מונה כיום 6.9 מיליארד בני אדם, ורק 11% מהם בני 60 ומעלה. האו"ם צופה שב-2050 יגדל שיעורם של בני ה-60 ומעלה ל-22% מאוכלוסיית העולם, שתמנה אז יותר מתשעה מיליארד. במדינות המפותחות, בני ה-60 ומעלה יהיו 33% מהאוכלוסייה. במלים אחרות, בעולם העשיר אדם אחד מתוך שלושה יהיה פנסיונר וכמעט אחד מתוך עשרה יהיה בן 80 ומעלה.

הזדקנות העולם היא תהליך אטי, שאין אפשרות לעוצרו. כיום רק מדינות בודדות מתחילות לחוש בהשלכותיו, אבל כוח העבודה בכל העולם מתחיל להצטמק ומספר הגמלאים עולה בהתמדה. עד 2020 ההזדקנות תהיה בולטת יותר לעין. אם לא יהיו אסונות בקנה מידה אדיר, הסיכויים לשינויים משמעותיים במגמות הדמוגרפיות אינם רבים. נתון אחד ממחיש זאת היטב: כל שני מיליארד האנשים שיהיו בני 60 ומעלה ב-2050 כבר נולדו.

חיים יותר, יולדים פחות

שתי מגמות ארוכות טווח וסטייה זמנית אחת יכולות להסביר את הזקנה שקפצה על העולם. הראשונה היא העלייה הדרמטית בתוחלת החיים בכל העולם במאה הקודמת. היא החלה עם המהפכה התעשייתית ומאז צוברת תאוצה. תוחלת החיים הממוצעת של בני אדם שנולדו ב-1900 בכל העולם היתה כ-30 שנים בלבד. במדינות העשירות, תוחלת החיים הממוצעת של ילידי אותה שנה היתה פחות מ-50. כיום, תוחלת החיים הממוצעת בעולם היא 67 ותושבי המדינות המפותחות מגיעים לגיל 78. בנוסף, זקנים בימינו נשארים בריאים, פעילים וכשירים זמן רב יותר מאשר אי-פעם בעבר.

המגמה השנייה והחשובה יותר היא, שאנשים בכל מקום מביאים לעולם הרבה פחות ילדים מאשר בעבר. כתוצאה מכך, מספרם של בני הדור הצעיר קטן מכדי שיוכלו לשמש משקל נגד למספר הגדל והולך של זקנים.

בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20, מרבית הנשים ילדו שלושה-ארבעה ילדים. כיום, בכל העולם נשים יולדות 2.6 ילדים, בממוצע, ותושבות המדינות העשירות מסתפקות ב-1.6 ילדים. האו"ם צופה שב-2050 יירד מספר הילדים הממוצע לאשה בעולם כולו לשניים בלבד. כלומר, יתקבל איזון בין מספר המתים למספר הנולדים.

הסטייה הזמנית שמבליטה את השפעת הפריון הנמוך ואת העלייה בתוחלת החיים מכונה "בייבי-בום". הכוונה, כמובן, היא לעלייה התלולה בילודה שאיפיינה את רוב המדינות העשירות בעשורים שמיד לאחר מלחמת העולם השנייה. התופעה הזאת באה לביטוי הבולט ביותר בארצות הברית בשנים 1945-1965, שבהן נולדו כ-80 מיליון אמריקאים. ראשוני הבייבי-בומרס מתחילים לצאת לפנסיה כיום. לפיכך, ב-20 השנים הבאות יגיע מספר הפנסיונרים לשיא, ואילו כוח העבודה בעולם העשיר יירד במהירות.

רוב המדינות המתפתחות אינן צריכות לחשוש מהזדקנות. אף על פי שגם בהן מורגשת ירידה בשיעור הילודה, אוכלוסיותיהן ימשיכו להיות צעירות עוד כמה עשרות שנים, למרות מחלת האיידס שעשתה שמות בשיעור ניכר של אזרחיהן הבוגרים. אבל בטווח הארוך, התהליכים הפוקדים את העולם העשיר - ירידה בילודה ועלייה בתוחלת החיים - יביאו להזדקנות האוכלוסייה גם במדינות העניות. עוד לפני שתהליכים אלה יבואו לידי ביטוי, מספר הקשישים במדינות אלה יעלה באופן מפחיד, ולו רק משום שהן מרובות אוכלוסין. כיום חיים במדינות הנחשבות עניות 490 מיליון בני אדם שעברו את גיל 60. עד 2050, סביר שהמספר הזה יגדל פי שלושה ויותר.

סין היא היחידה בין המדינות המתפתחות שמזדקנת במהירות. הסיבה העיקרית לכך היא הפיקוח הנוקשה על צמיחת האוכלוסייה שהיה שם בשלושים השנים האחרונות. זו לא היתה "מדיניות של ילד אחד למשפחה" (נשים סיניות ילדו, בממוצע, שני ילדים), אבל היא היתה יעילה מאוד בייצוב האוכלוסייה. ב-2030 תגיע אוכלוסיית סין לשיא של 1.46 מיליארד נפש. אחר כך אמור המספר לקטון בהדרגה. למרות הצמיחה הכלכלית העצומה שחוותה סין בשנים האחרונות, היא עדיין רחוקה מלהיות מדינה עשירה. לכן, תתקשה לספוג את עלות ההזדקנות המהירה.

פחות ידיים, יותר עבודה

לפי התיאוריה המאקרו-כלכלית, כלכלות של אוכלוסיות מזדקנות צומחות לאט יותר מאלה של אוכלוסיות צעירות. אם מספר המבוגרים שיצאו לפנסיה במדינה מסוימת גדול ממספר הצעירים שתופסים את מקומם, כוח העבודה מצטמק וכמות התוצרת קטנה, אלא אם כן התפוקה גדלה במהירות רבה. מאחר שגם האזרחים שיישארו במעגל העבודה יהיו זקנים יותר, סביר להניח שהם יהיו פחות יצרניים.

ברוב המדינות העשירות, היחס בין אנשים בגיל העבודה לאנשים בגיל הפרישה יירד חדות בעשרות השנים הבאות. ביפאן, למשל, יש היום שלושה עובדים לפנסיונר אחד. עד 2050 יהיו שם שני עובדים לכל פנסיונר. הנטל הכולל שבו יידרש לשאת המשק יהיה כבד בהרבה מהנטל הנוכחי. הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD) מעריך, שהצטמקות כוח העבודה ב-30 השנים הבאות תגרום לירידה של שליש בצמיחה במדינות החברות בו, בהשוואה ל-30 השנים שקדמו להן.

אוכלוסייה מזדקנת היא כאב ראש אדיר לקופה הציבורית. במדינות שבהן קצבאות פנסיה ציבוריות הן המרכיב העיקרי בהכנסתם של אזרחים שיצאו לגמלאות, חלק גדול בהרבה מהתקציב יופנה לתשלום פנסיות. אפשרות אחרת היא שהמדינה תצטרך להיות פחות נדיבה ולהקטין את תשלומי הפנסיה. הוצאות הטיפול הרפואי, שברוב המדינות נמצאות ממילא במגמת עלייה מתמדת, יעלו במהירות רבה עוד יותר ככל שהפציינטים יזדקנו. ומאחר שמספרם של בני ה-80 ומעלה יהיה עצום, יהיה צורך בהרבה יותר כסף כדי לספק להם טיפול הולם.

מה אפשר לעשות כדי להתמודד עם שלל הבעיות האלה? אנשים במדינות עשירות יצטרכו להיגמל מהציפייה לתשלומי פנסיה נדיבים ולזכאות לכל טיפול רפואי שיזדקקו לו. מאחר שהם חיים זמן רב כל כך ומכיוון שרובם במצב בריאותי טוב, יהיה עליהם להסכים לעבוד זמן רב יותר להסכין לקצבאות פנסיה קטנות יותר.ב-2050 ישתווה מספר הנולדים למספר המתיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו