בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הנרדף המוכה מזימבבואה הפך לראש ממשלה

מסע ארוך עבר מורגן צ'נגיראי, משנוא המשטר בזימבבואה למי שהפך השבוע, כנגד כל חוקי ההיגיון, לראש הממשלה החדש. בראיון ל"גרדיאן" מספר מי שעונה בכלא באשמת ריגול והיה קרוב פעמיים לניצחון בבחירות, על האתגר שבחלוקת השלטון עם יריבו המר, הנשיא רוברט מוגאבה

תגובות

ראש הממשלה החדש של זימבבואה, מורגן צ'נגיראי, הגדיר את הנשיא רוברט מוגאבה כמי "שוויתר" ואולם בראיון ל"גרדיאן" מודה צ'נגיראי שאווירת החשד וחוסר האמון בין "התנועה לשינוי דמוקרטי" (MDC), שבראשה הוא עומד, לבין מפלגת PF-ZANU של מוגאבה, תעמיד למבחן את כישוריו הפוליטיים כראש ממשלה המוביל קואליציה של יריבים לשעבר - שחלקם עמדו מאחורי מסע אלימות אכזרי נגד חברים אחרים בממשל החדש.

אווירת החשדות הזו לא הפכה קלה יותר לאחר שצ'נגיראי הצהיר שלמרות שמוגאבה לא צפוי לשלם את המחיר על פשעיו, אחרים בהנהגת PF-ZANU כולל כמה שעשויים לכהן בממשלה החדשה - יעמדו אולי לדין. "אני לא חושב שניתן לגרום למוגאבה בעצמו לשאת באחריות. אולם היו רמות שונות של אלימות ממסדית, ואני משוכנע שנהיה מסוגלים לבחון את נושא זה", אמר. "יש ליישם את שלטון החוק... אנו זועקים למען שלטון החוק, ואם מישהו ביצע עבירה, יש להעמידו לדין".

לפי הסכם חלוקת סמכויות שנחתם ביום שני, צ'נגיראי יעמוד בראש מועצת שרים האחראית לניהול יום-יומי של המדינה, בעוד שמוגאבה יוביל קבינט בו יכהנו אותם שרים, שיקבע בענייני מדיניות. לשני הפלגים של MDC יהיה רוב בשני הגופים. עם זאת, דברים שאמר אתמול עוזרו של מוגאבה, לפיהם הסכם חלוקת השלטון לא ייכנס לתוקף עד שיתכנס הפרלמנט באוקטובר, עוררו דאגה במחנהו של צ'נגיראי מגרירת רגליים של הנשיא.

צ'נגיראי הכיר בכך שהעבודה בקבינט תהיה לא פשוטה. "ישנם חשדות מושרשים, ישנו חוסר אמון מושרש ברוברט מוגאבה. זה מובן בהתחשב בהיסטוריה, בהתחשב בתפקידו. זה חלק ממורשתו. אולם גם הוא חייב להבין שהעתיד אינו נתון בידיו של מוגאבה. העתיד נתון בידי אלה שפועלים למען שינוי כיוון, כי זה מה שיציל את המדינה. אני חושב שהוא מבין זאת", אמר.

צ'נגיראי סבור שהנהגת מועצת השרים, ללא נוכחותו של מוגאבה, תאפשר לו לדחוק הצידה את הנשיא ולשלוט ישירות דרך ביסוס יחסי עבודה עם שרי ZANU-PF, שמבינים שמוגאבה הוא שריד מהעבר. "זוהי כל המטרה של מועצת השרים, שנהיה מסוגלים לקיים יחסים מובנים מחוץ לקבינט".

אולם כיצד הוא ינהיג את מועצת השרים, שרבים מחבריה הביעו כלפיו בוז, אם לא יותר מכך? "זה ידרוש שילוב של טיפוח אישי של הצוות ושל ביטול הדעות השליליות. אני משוכנע שלא כולנו צריכים להסכים. יהיו בינינו מחלוקות. אולם בסופו של יום בראש מעיינינו צריכה לעמוד טובת המדינה. אני אנסה לעודד זאת", אמר. הוא מודע לכך שכמה משריו של מוגאבה ינסו לפגוע בהנהגה שלו. "אלו יהיו האנשים צרי העין, ואני משוכנע שכל מי שעוסק בפעילות מסוג זה למעשה מחזיק את המדינה כבת ערובה. ולאיזו מטרה?".

נאומו של מוגאבה לאחר החתימה לא בישר טובות. הנשיא התמקד בעבר, והביע רק מחויבות מאוחרת ומסויגת להבטחת הצלחת הסכם חלוקת הסמכויות. "זה היה טיפוסי למוגאבה: בלי חרטה, מתריס אפילו כשהוא מוותר", אמר צ'נגיראי.

אולם הוא התעקש שמוגאבה הוא כבר חלק מהעבר, ושאפילו מפלגתו, ZANU-PF, מתקדמת הלאה ממנו. "הם רואים את הגבר הזקן הזה שממשיך להתריס עד לרגע האחרון. אבל הוא גם הצליח להעניק למדינה הזדמנות להציל עצמה מהחולי, ולהתחיל מחדש".

רבים ב-MDC חושדים בפשרה שהושגה. הם רוצים להדיח אנשים כמו מפקד המשטרה, אוגוסטין צ'יהורי, שאמר שהוא לעולם לא יצדיע לצ'נגיראי, ושהורה לאנשים לקחת חלק בהתקפה על ה-MDC בזמן הבחירות. צ'נגיראי רואה זאת אחרת. "צ'יהורי הוא רק אדם אחד. אנחנו לא מדברים כאן על יחידים. אנו מדברים על תהליך... בו אנשים נדרשים להתאים עצמם לסדר יום משתנה, או לגלות שהם אינם מתאימים לסדר היום החדש". או כפי שבכיר אחר ב-MDC מגדיר זאת: "הם צריכים להצדיע לנו או לעזוב".

צ'נגיראי השווה את המצב לפשרות שנדרשו בסופו של שלטון הלבנים, לפני 28 שנים. "התמודדנו עם סוג זה של אנשים ב-1980, אלה שסירבו לכבד את שלטון הרוב השחור הופיעו ואפילו ערערו את יציבות הממשלה, אפילו חיבלו בפעולתה. במסגרת תהליך של שינוי מסוג זה דברים אלה הם צפויים, אבל הם לא יעצרו את התקדמות הרכבת", אמר.

אולם כדי שהרכבת תנוע קדימה, צ'נגיראי זקוק לכסף זר כדי לשקם כלכלה שנחרבה בשל היפר-אינפלציה, גילוח הבנק המרכזי מנכסיו והתמוטטות של המגזר התעשייתי והחקלאי. האירופאים והאמריקאים התחייבו להעביר סיוע של 1.8 מיליארד דולר, אולם רוצים לראות קודם כל שצ'נגיראי באמת מחזיק במושכות ושמוגאבה באמת ויתר על השלטון.

"הם באמת ספקנים, כי הם לא סומכים על מוגאבה, אבל הם גם מודעים למחויבויותיהם", אמר צ'נגיראי. "אני מקווה שהם יראו [הסכם] זה כצעד חיובי שיש לתמוך בו... כי הם תומכים במאבק למען הדמוקרטיה במדינה".

המאבק החל להתנהל ברצינות לפני שמונה שנים, כשהממשלה השתלטה על חוות בבעלות לבנים, בנימוק של תיקון עוול היסטורי. תהליך זה היה כה מושחת ופגום שהוא גרם לקריסת החקלאות במדינה.

אולם בנושא זה, צ'נגיראי מסכים כעת עם מוגאבה. האדמה לעולם לא תשוב לידי החקלאים הלבנים. "אין להמעיט בערך החשיבות הפוליטית והכלכלית של הקרקע, אבל אנו רוצים לפתור זאת כך שקרקע לא תשמש יותר לעולם ככלי פוליטי", אמר. "אין לנו כל כוונה לשוב למצב של לפני 2000".

התורמים עדיין זהירים

התורמים המערביים נותרו זהירים לגבי הפשרה הפוליטית בזימבבואה, ורוצים לראות התקדמות נוספת לפני שיפשירו את חבילת הסיוע הכלכלי למדינה. שגריר ארה"ב בהרארה, ג'יימס מקגי, אמר לאי-פי שוואשינגטון אימצה "עמדה מאוד זהירה של להמתין ולראות מה יקרה". לדבריו, "אם הכל יתפתח כפי שצ'נגיראי מקווה, אנו נהיה נכונים ביותר לפעול יחד עם העם בזימבבואה".

אולם בעוד שסכומים גדולים של סיוע כלכלי לא צפויים להגיע עד שתראה ארה"ב עדויות לכך שמורגן צ'נגיראי, ולא רוברט מוגאבה, הוא השולט, מקג'י אמר שארה"ב תספק מזון כדי להקל על הרעב במדינה.

שרי החוץ של האיחוד האירופי אמרו שהממשלה חייבת להוכיח את עצמה בכל הנוגע לדמוקרטיה, לפני שיתחדש הסיוע הכלכלי. הם אמרו שהאיחוד האירופי נכון "לאמץ שורה של צעדי סיוע כלכלי", אולם אך ורק לתמיכה "בממשלת מעבר שתפעל להשבת הדמוקרטיה ושלטון החוק בזימבבואה".

עלייתו של פועל טקסטיל

התשואות הסוערות ביותר בטקס חתימת הסכם חלוקת הסמכויות בזימבבואה נשמעו כאשר הוכרז על מינויו של מורגן צ'נגיראי לראשות הממשלה. באירוע שתוכנן בדייקנות מירבית, נשא מנהיג האופוזיציה את נאומו למכובדים שהגיעו לטקס, לפני נאום הנשיא רוברט מוגאבה, ולאחר לחיצת ידיים מהירה בין השניים. הוא קרא לאחדות, ואמר כי בחר להתקדם עם התקווה ולא לשקוע בעוולות העבר.

"ההסכם שנחתם היום הוא תוצר של פשרה כואבת", אמר צ'נגיראי. וזה בלשון המעטה. בעבורו מדובר בדרך ארוכה. כבכור מבין תשעה ילדים, הוא הפסיק את לימודיו בגיל 16 כדי לסייע בפרנסת משפחתו. כשהיה בן 20 הצטרף לאיגוד עובדי הטקסטיל המקומי, וכאשר החל לעבוד שנתיים לאחר מכן במכרה ניקל, הפך לפעיל פוליטי.

במשך עשר שנים התקדם צ'נגיראי בשורות איגוד פועלי המכרות, מונה ליו"ר סניף ובהמשך לחבר בהנהלה. ב-1988 נבחר למזכ"ל "ארגון הגג של תנועת העבודה", המוסד המקביל ל"קונגרס איגודי הפועלים בזימבבואה". התנועה היתה קשורה למפלגת השלטון PF-ZANU שבהנהגת מוגאבה, אולם מערכת היחסים הידרדרה יחד עם המצב הכלכלי. שנה מאוחר יותר ריצה צ'נגיראי את תקופת המאסר הראשונה שלו, לאחר שהואשם בריגול למען דרום אפריקה.

צ'נגיראי הפך ליריבו העיקרי של מוגאבה כשעמד בראש מפלגת האופוזיציה, "התנועה לשינוי דמוקרטי"(MDC). יחד עם איגודי העובדים, הצטרפו למפלגה הכנסייה, גופים מהמגזר העיסקי, ארגוני נשים וסטודנטים וקבוצות אחרות בעלות עניין. כאשר שקעה זימבבואה בתוהו ובוהו הכלכלי, קראו צ'נגיראי ו-MDC תיגר על הממשלה, באמצעות שביתות שהתקיימו ברחבי המדינה והעמיקו את הסכסוך, שהפך ישיר יותר, עם מוגאבה.

MDC היתה קרובה לנצחון בבחירות הפרלמנטריות שנערכו ב-2000, ובבחירות לנשיאות ב-2002. תהיות לגבי אמינותו של צ'נגיראי התעוררו לאחר פילוג שהתרחש בתנועה ב-2005, כשצ'נגיראי ביטל את החלטת הנהגת התנועה לקחת חלק בבחירות לסנאט, והורה על החרמתן.

צ'נגיראי נראה כאילו איבד מכוחו לאחר הפילוג, אולם שיטות ההצקה וההפחדה של מוגאבה החזירו, ואף העצימו את תדמיתו של מנהיג האופוזיציה. הוא הוכה קשות לאחר שהשתתף במפגש-תפילה, שלטענת המשטרה היה לא חוקי. תמונותיו של צ'נגיראי הפצוע עשו פלאים לתדמיתו כאדם אמיץ דיו כדי להתקומם מול רודן אכזר.

הממשלה האשימה את צ'נגיראי בקשירת קשר לרצח מוגאבה לפני הבחירות השנויות במחלוקת של 2002. התביעה התבססה על עדותו של ארי בן מנשה, יועץ שמושבו בקנדה. בן מנשה העיד כי בפגישה (שצולמה בחשאי) שהתקיימה בדצמבר 2001, ביקש ממנו צ'נגיראי לארגן את רצח מוגאבה. צוות ההגנה טען שהסרט "טופל" במסגרת קנוניה להפיל את צ'נגיראי בפח. בית המשפט זיכה את צ'נגיראי מאשמת בגידה.

אף שאומץ לבו של צ'נגיראי אינו נושא לדיון, נשאלו שאלות רבות לגבי שיקול דעתו הפוליטית ותסמיני תאוות שלטון היחיד שלו, שנחשפו בתקופת הפילוג בתנועה. בקרוב יגלה העולם אם שיעור קומתו הולם את מעמדו החדש.

מארק טראן

גרדיאן

פעיל מגיל 20

*עזב את לימודיו בגיל 16 כדי לפרנס את משפחתו. בגיל 20 הצטרף לראשונה לאיגוד עובדים

*ב-1988 הפך למזכ"ל "ארגון הגג של תנועת העבודה", תנועה בעלת קשרים למפלגתו של הנשיא מוגאבה, ZANU-PF

*צ'נגיראי הפך ליריבו של מוגאבה כשהקים את מפלגת האופוזיציה "התנועה לשינוי דמוקרטי" ב-1999

* הואשם בין היתר בריגול לטובת דרום אפריקה ובמזימה לרצוח את הנשיא מוגאבהצ'נגיראי. "יטפח אישית את השרים הסוררים"


קריקטורה שפורסמה אתמול ב"אינדיפנדנט". הצבא "מחזיק קצר" את צ'נגיראיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו