בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הלו, יש יהודי בבית?

סקר חדש "גילה" מיליון יהודים אבודים בארה"ב, וכך עלה מניינם ל-6.4 מיליון. איך זה קרה? התשובה טמונה כרגיל בשאלה מיהו יהודי

תגובות

האם אכן נמצאו מיליון יהודים אבודים בארה"ב? ואם כן, איפה הם היו עד עכשיו? ואיך בכלל מוגדר "יהודי"? פרסום "ספר השנה" של הוועד היהודי-אמריקאי בשבוע שעבר עורר ויכוח נרחב. במאמר אחד, חיברו איירה שסקין מאוניברסיטת מיאמי וארנולד דשפסקי מאוניברסיטת קונטיקט נתונים על יהודים בערים שונות בארה"ב, והגיעו לסך הכל המפתיע - 6.4 מיליון. לעומתם, טענתי אני שממיטב המחקרים עולה דווקא שבארה"ב חיים כיום "רק" 5.2-5.3 מיליון יהודים. האומדנים מבוססים על סך כל האנשים התופשים את עצמם כיהודים, בנוסף ליהודים שלא מצהירים על דתם ובני יהודים או כאלה שגדלו כיהודים ואין להם דת מונותאיסטית אחרת. איך אפשר להסביר פער של יותר ממיליון בני אדם בין שתי ההערכות?

בדיקת מספר היהודים החיים בארה"ב ובעולם מעניינת משלושה היבטים עיקריים: דרכי המחקר הנהוגות להגדרה ולזיהוי יהודים; אופיים של יחסי רוב-מיעוט יהודי במדינות העולם, לרבות בארה"ב; והשינויים בקשרי הגומלין בין יהודי התפוצות למדינת ישראל. אבל המחקר הדמוגרפי הזה כלל אינו פשוט: המשימה היא לבודד מיעוט קטן, שגבולות זהותו הולכים ונשחקים בתוך הרוב, מה גם שבדרך כלל יהודים אינם רשומים בנפרד במפקדים או במינהלי אוכלוסין. בנוסף, סקרים הנשענים על רשימות החברים בקהילות המקומיות רחוקים מלהיות מדויקים.

פולמוס קולני

מחקר אידיאלי נשען על דגימה אקראית, המעניקה לכל אחד הזדמנות להיכלל באוכלוסייה היהודית - מפעיל ומזוהה ועד שולי ומהוסס. סקרים טלפוניים מספקים את המבוקש על בסיס מדגם של כלל האוכלוסייה האמריקאית, שמתוכה מסננים את משקי הבית הלא רלוונטיים. בחירת המשתתפים בסקר מעמיק חייבת לשקף את הקריטריונים הרחבים ביותר כדי לא להחמיץ אף אדם, ולו השולי ביותר בהזדהותו עם יהדות ויהודים בדרך כלשהי - סובייקטיווית ככל שתהיה.

ואולם שיטת התשאול חייבת להיות יותר מתוחכמת מאשר: "הלו? יש יהודי בבית?" דרוש קשר של אמון בין מראיין למרואיין לפני שמגיעים לשאלות העלולות להיות רגישות, הנוגעות לזהות דתית או לאומית או לאמונות ולדפוסי התנהגות אישיים. בשיטה זו נערך ב-2001 הסקר הארצי של האוכלוסייה היהודית בארה"ב (NJPS), שבא בעקבות שני סקרים דומים ב-1970 וב-1990.

שישה חוקרים בכירים, ובראשם לורנס קוטלר-ברקוביץ וסטיבן כהן (שנמנה היום עם מבקרי הסקר), חתמו על דו"ח ה-NJPS שפורסם ב-2003 והעריך שבסך הכל חיים בארה"ב כ-5.1-5.2 מיליון יהודים - נתון הנמוך ב-300-400 אלף לעומת תוצאות הסקר מ-1990.

הפולמוס הקולני סביב תוצאות הסקר הביא לכך שמונתה ועדה מקצועית לבדיקת דרכי ביצועו. הוועדה הגיעה לכמה מסקנות: שיעור ההיענות היה נמוך - אך לא כזה שבהכרח ישפיע על מהות התוצאות; אומדן האוכלוסייה היה נמוך במקצת לעומת סקרים חברתיים אחרים; היה כיסוי עודף של יהודים בעלי "זהות חזקה", כלומר הצגת תמונה ורודה מדי לעומת המצב הריאלי. אך בסופו של דבר, הסקר קיבל "תעודת הכשר". ב-2001 ביצעו שלושה חוקרים בכירים אחרים מחקר ארצי מתחרה (AJIS), שסיפק תוצאה דומה - 5.35 מיליון יהודים - גם היא נמוכה בכ-150 אלף לעומת הסקר שנערך ב-1990.

כמובן שהגדרות שונות של "מיהו יהודי" יכולות ליצור הבדלים דרמטיים בתוצאות. כך, בסקר ה-NJPS, רק 4.3 מיליון בני אדם הכריזו על היהדות כעל דתם האישית, וכמיליון אחרים הוכנסו לתחשיב הכולל כבעלי זהות יהודית אתנית-תרבותית או הקשר יהודי ישיר או עקיף אחר. בנוסף, נמצאו 1.5 מיליון אמריקאים לא-יהודים על פי הצהרתם - שהנם צאצאים של הורים יהודים, אך גדלו כלא-יהודים או התנצרו במהלך חייהם. סך כל המועמדים לחוק השבות, המגדיר זכאות בקריטריונים רחבים עד לדור הנכדים של יהודים ובני זוגם, נאמד ביותר מ-10 מיליון. ההבדלים בין אומדני האוכלוסייה השונים נובעים בעיקר מההחלטה לכלול או לא לכלול את בני המשפחה הלא-יהודים במניין הכולל.

בארה"ב נערך אמנם מדי עשר שנים מפקד אוכלוסין, אך הוא אינו מתייחס לדת הנפקדים, ולכן אי אפשר להעזר בו לאומדן מספר היהודים שחיים בארה"ב. נתונים מהקהילות המקומיות היהודיות בעייתיים: חמישית מסך 6.4 מיליון יהודי ארה"ב בסקר החדש אינה מבוססת על יבודת שטח כלשהי, אלא על "ידיעה אישית" של גורמים בקהילות היהודיות, שזרקו מספר לפי מיטב הבנתם.

המספרים שמעבירות הקהילות היהודיות לאו דווקא מעודכנים. חלקם מתייחסים למספר בני הקהילה לפני כמה שנים. בכך יש פגם מהותי, שכן ההגירה הפנימית בקרב יהודי ארה"ב תכופה. כל חמש שנים כ-25% מהם עוברים מעיר מגורים אחת לאחרת. הסיכוי שאותו יהודי נספר פעמיים - פעם בעיר המוצא ופעם בעירו החדשה - רב. בנוסף, מחקרים מקומיים נערכים בשיטות מחקר ובהגדרות שונות של מיהו יהודי, שלעתים כוללות את בני הבית הלא-יהודים, וכן נשענים חלקית על רשימות חברים במוסדות יהודים שאין לדעת עד כמה הם מעודכנים.

לא המספר - המגמה

קריאת תיגר נוספת על NJPS ו-AJIS באה באחרונה מקבוצת חוקרים במרכז שטיינהרט באוניברסיטת ברנדייס, בראשות ליאונרד זקס. הם עומדים לפרסם מטה-מחקר של סקרים חברתיים ארציים בעלי אופי כללי. בסקרים אלה, כ-5% בלבד מהציבור האמריקאי אינם עונים לשאלה על העדפה בדת כלשהי - אולם גם ב-NJPS וגם ב-AJIS המתמקדים בהשתייכות לדת וליהדות בפרט, אי ציון הדת היה 15%-20%. חשוב לציין שאומדן היהודים המתקבל מאותם הסקרים הכלליים הוא, שוב ושוב, 5.1 מיליון, ולאחר הוספת 5% של אלה שלא מצהירים על דתם - 5.3-5.4 מיליון. הטענה שצריך להוסיף בסקרים האלה שיעור של כ-15%-20% נוספים כמו ב-NJPS ו-AJIS נראית תמוהה ביותר.

אבל הסוגיה החשובה באמת אינה מספרית, אלא המגמה היוצרת אותו. מספר היהודים בארה"ב אינו אקראי, אלא נובע מגודל אותה האוכלוסייה בתאריך קודם פלוס-מינוס השינויים שהתרחשו. ברור שמספר המהגרים היהודים הנכנסים לארה"ב - הגם שהיום הוא קטן יחסית - עולה על מספר העוזבים לישראל ולמקומות אחרים. ברור גם ששיעור הפריון היהודי נמוך, העומד כבר 30 שנה על כ-1.5 ילדים לאשה בממוצע, יוצר מגמה חריפה של הזדקנות האוכלוסייה היהודית, שבסופה מספר הפטירות של יהודים גבוה ממספר הלידות.

כמו כן, מאזן המתגיירים ומצטרפים אחרים ליהדות (שהם בקו ירידה), והמתנצרים והמתבוללים האחרים (שהם בקו עלייה), צמוד למדי וכנראה מסתיים בגירעון לצד היהודי. בסה"כ, האוכלוסייה היהודית בארה"ב חדלה לגדול סביב 1990 ומאז נמצאת בתהליך של ירידה מתונה. על הנקודה הקריטית הזאת אין כמעט עוררין.

ייתכן שבעקבות הוויכוח על תוצאות סקר ה-NJPS, לא ייערך סקר דומה ב-2010. אך תהיה זו ירייה בשליח במקום התייחסות רצינית לבשורתו - ויתור על ראיית המגמות של יהדות ארה"ב במישור הכלל-ארצי, לפי תקנים אחידים ותוך שילוב דמוגרפיה, סוציולוגיה, כלכלה ופסיכולוגיה חברתית, עלול לדרדר את מצב המחקר לרמה של שנות ה-60, תוך מחיקת ההישגים של 40 השנים האחרונות.

ואי אפשר בלי פוליטיקה. שום ויכוח לא היה פורץ לו בדו"ח המכון לתכנון מדיניות העם יהודי (JPPPI), שהוגש לממשלת ישראל לפני כמה ימים, לא היתה מופיעה הקביעה שבגלל המגמות הדמוגרפיות השונות בארה"ב ובישראל, לראשונה בסבירות גבוהה מספר היהודים היום במדינת ישראל עולה במקצת על זה של יהודי ארה"ב (גילוי נאות, אני הייתי האחראי העיקרי לאבחנה זו).

ידיעה זו - בין אם נכונה לשעה זו או לעוד כמה שנים - בלתי נסבלת בעיני חוגים מסוימים בחו"ל. דבר אחד ברור מעל לכל ספק: בישראל יש היום 1.8 מיליון יהודים מתחת לגיל 20, לעומת 1.2-1.4 מיליון בארה"ב; מספר היהודים בני ה-60 ומעלה בישראל הוא 800 אלף, לעומת 1.2-1.4 מיליון בארה"ב. המגמה ברורה.

פרופ' דלה-פרגולה הוא בעל הקתדרה ע"ש שלמה ארגוב ביחסי ישראל-תפוצות באוניברסיטה העברית בירושלים, ועמית בכיר במכון לתכנון מדיניות עם יהודיעולים מתימן, 1949. ההערכה שלפיה מספר היהודים בישראל עולה במקצת על זה של יהודי ארה"ב בלתי נסבלת בעיני חוגים מסוימים בחו"לתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו