בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בעיניכם, אני ממש אקזוטית

עאידה תומא-סולימאן מחד"ש היא האשה היחידה בוועדת המעקב העליונה. פעילה נחושה לקידום זכויות הנשים הערביות, היא שומרת על אופטימיות אף שהיא נמנית, לדבריה, עם הציבור המדוכא ביותר במדינה

תגובות

בוקר חג המולד ביום שני בשבוע שעבר היה בוקר מנומנם של בנצרת. הכבישים היו ריקים, תריסי החנויות מוגפים. לאורך הרחובות הצרים של מרכז העיר היה קשה למצוא חנייה, משום שהתושבים היו בחופשה ולא יצאו לעבודה. אבל משרד ארגון הערבי "נשים נגד אלימות", בקומה השנייה של בית מגורים אפרו, היו פתוחים. שלוש נשים התייצבו שם לעבודה. "אנחנו לא חוגגים", הסבירה המנכ"לית, עאידה תומא-סולימאן, בפעם המי-יודע-כמה לתוך פומית הטלפון הנייד. כאן כל עובדת יוצאת לחופשה בחג של העדה שלה.

לה עצמה אין חגים כלל. כקומוניסטית מושבעת תומא לא ממש "קונה" את הקונספט של חגים דתיים, גם לא בהיבט של ימי חופש. "הבת שלי באמת שאלה אותי אם אני הולכת לעבודה. אמרתי לה שכן, כמו כל שנה", היא מסבירה.

נדמה שהיא לא ששה אלי החשיפה. היא מעדיפה את הפגישות ואת העיסוק בענייני החברה. "למה צריך לכתוב כתבה עלי?" היא מקשה, "כי זה אקזוטי בעיני היהודים שאשה ערבייה היא פעילה חברתית ופוליטית? זו הדרך שבה הציבור היהודי מסתכל עלינו. המיעוט הערבי מכיר את היהודים, אבל להיפך זה לא קורה - היהודים לא מכירים את הערבים. החיבור הזה מביא לעושר תרבותי, אבל רק לנו".

צעד הפגנתי

תומא היא הפוליטיקאית הערבייה הבכירה ביותר כיום במפלגות הערביות. אמנם יש חברת כנסת ערבייה, ח"כ נדיה חלו ממפלגת העבודה, אבל המפלגות הערביות לא הציבו מועמדות במקומות ריאלים לכנסת. תומא הצטרפה באחרונה לוועדת המעקב העליונה של הערבים בישראל בתור נציגת תנועת חד"ש, אחרי שמזכ"ל התנועה, אימן עודה, פינה לה את מקומו בצעד הפגנתי ומתוקשר.

בכך הפכה חד"ש למפלגה הערבית הראשונה שמיוצגת בוועדת המעקב על ידי אשה (בנוסף לתומא מייצגים את חד"ש שני חברי הכנסת הערבים שלה - מוחמד ברכה וחנא סוויד). פורמלית, תומא אינה האשה היחידה בוועדת המעקב, משום שגם חלו יכולה להשתתף בדיונים, אבל חברי הכנסת הערבים מן המפלגות הציוניות בקושי באים לוועדה; שלא לציטוט וייחוס הם מביעים זלזול בגוף הזה, אשר מתיימר לייצג את הציבור הערבי כולו.

תומא כועסת כששואלים אותה למה הייצוג הנשי בוועדת המעקב חשוב, ובמה הוא ישנה את דרך קבלת ההחלטות. "מה זאת אומרת למה? קודם כל, זו זכותנו, הנשים, להיות מיוצגות. למה שלמחצית מן האוכלוסייה לא יהיה ייצוג? שנית, כששואלים למה זה חשוב ואיזה החלטות נקבל, בדרך כלל המטרה היא לשלול את הלגיטימיות של חברותנו בוועדה. אנחנו לא יותר טובות מן הגברים, אבל אנחנו נביא שיח אחר. גם ההחלטות ישתנו", היא אומרת בעיניים בורקות.

היא מזכירה את ההתבטאות של ח"כ עבאס זכור (רע"מ-תע"ל), שקרא באחרונה לנשים המוסלמיות להרות כדי לנצח במלחמה הדמוגרפית מול היהודים, וזאת בתגובה להארכת תוקף חוק האזרחות, המונע מערבים ישראלים שנישאו לפלשתינאים לחיות עם בן/בת זוגם בישראל. "אולי, אם היו יותר נשים היתה וועדת המעקב מגיבה על הקריאה הזו? זה הרי לא בא בחשבון להתבטא ככה על חשבון הנשים", היא אומרת.

הנשים הערביות בישראל, היא אומרת, הן הציבור המדוכא ביותר במדינה: "אנחנו מדוכאות פעמיים. פעם אחת על ידי המדינה כי אנחנו ערביות, ופעם אחת על ידי הציבור הגברי הערבי. אבל אני אופטימית. זה אופטימיות בלתי נלאית. אסור להסתכל על הדברים במיקרוסקופ. חייבים לקחת צעד אחורה ולראות את ההתקדמות".

תומא, 42, נולדה בנצרת, ומתגוררת היום עם בן זוגה, ג'ריס סולימאן, הנדסאי עצמאי, ושתי בנותיהם (בנות 16 ו-18) בעכו. יש לה תואר ראשון בפסיכולוגיה ובספרות ערבית מאוניברסיטת חיפה. מאז שסיימה את התואר לא התפנתה ללימודי המשך. "הרבה קוראים לי דוקטור, ואני מתקנת אותם. אפשר להתבטא גם בלי להיות בעל תואר דוקטור", היא אומרת בטון מתנצל-משהו, "אני בוגרת האוניברסיטה של החיים".

לדבריה, עוד בבית הספר התיכון הבחין המורה שלה לערבית בנטיות החברתיות-סוציאליסטיות שלה, ואולי גם בפוטנציאל הפוליטי שחבוי בה. היא מספרת שלאחר שקרא את חיבוריה אמר לה: "בתי, בלי שתשימי לב יש לך חשיבה מעמדית". היא התוודעה אל הקומוניזם, התלהבה ממנו, ועדיין דוגלת בו. "הקומוניזם רלוונטי יותר מתמיד בתקופה הזו, מול הגלובליזציה הדורסנית", היא אומרת.

ברבות השנים הרחיבה תומא את הפעילות הפוליטית והציבורית שלה. הרשימה של הפעילויות שהיא מעורבת בהן ארוכה מאוד: היא מנכ"ל "נשים נגד אלימות"; חברה בנציבות הנשים הבינלאומית לשלום צודק ישראל-פלשתין; חברת הנהלה בעמותת "סיכוי"; חברת הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הישראלית; חברת מזכירות חד"ש; היתה ממנסחי מסמך "החזון העתידי" של הערבים-הפלשתינאים בישראל, והיא חברה בוועד הבינלאומי של הפורום החברתי הים תיכוני. "יכול להיות ששכחתי משהו, אני צריכה לבדוק ביומן", היא אומרת בחיוך.

בפריימריס האחרונים בחד"ש התמודדה תומא על המקום השני ברשימת התנועה לכנסת. היא פרשה ברגע האחרון כדי לא להפריע לקרב האיתנים בין מזכ"ל מק"י, ח"כ לשעבר עיסאם מחול, לבין ח"כ חנא סוויד, שנכנס לראשונה לכנסת. גם בפריימריס הקודמים בחד"ש היא התמודדה על אותו מקום, אך הפסידה אז למחול. היא לא פוסלת על הסף אפשרות שבעתיד תתמודד שוב.

בלי כפפות

על פי סקר עמדות שנערך בשנה שעברה בקרב הציבור הערבי בידי עמותת "אבן חלדון" עבור עמותת "נשים נגד אלימות", 78% מהאזרחים הערבים בישראל תומכים בשילוב נשים בפוליטיקה. 86% סברו ששילוב נשים בפוליטיקה יעזור לקידומן בחברה. על בסיס זה יזמה קואליציה של ארגוני נשים ערביות קמפיין לקידום נשים ערביות לעמדות קבלת ההחלטות. תומא מסבירה שלא מדובר בשינוי קטן או פשוט. לדבריה, כדי שאזרח ערבי יצביע לטובת אשה הוא צריך לשנות את דפוסי ההצבעה: "אנחנו צריכות להילחם בדפוסי ההצבעה המסורתיים. אשה מעולם לא היתה מועמדת של חמולה. שם לעולם ייבחר הגבר. לכן, אם נשים מגיעות למוקדי קבלת החלטות, זה רק על בסיס דפוסי הצבעה אחרים".

תומא מבטיחה לפעול בתוך וועדת המעקב כדי להביא לשינוי בדפוסי ההצבעה. "תראה", היא אומרת ההצבעה לחמולה זה דבר שזר לי. אותי בבית חינכו שלא להסתכל על זה. אני קיבלתי מאבא שלי חינוך אינטרנציונליסטי - הוא לימד אותי להסתכל על אדם כאדם. זה מה שאני עושה בכל פורום שאני חברה בו", היא אמרה.

אבל ועדת המעקב היא גוף שנמצא בקשיים. זה שנים רבות מנסות המפלגות הערביות המרכזיות להגיע להסכמה לגבי ארגון מחדש שלו. בעוד בל"ד והתנועה האיסלאמית הצפונית דורשים להנהיג בחירות ישירות לוועדה, בחד"ש מתנגדים. בחודשים האחרונים איים היו"ר, שווקי חטיב, להתפטר מתפקידו אם המפלגות לא יהיו מחויבות לפעילות שמכתיבה הוועדה, ועקבות זאת התחייבו המפלגות לשתף פעולה. הם אישרו הקמת תת-וועדה: "הוועד הפועל", שבה חברים רק נציגי המפלגות, ללא חברי הכנסת. בשבוע שעבר נערכה ישיבה אחת שלו שתומא בה. הישיבה עסקה בשירות אזרחי של האזרחים הערבים, והוחלט בה פה אחד להביע התנגדות חריפה לכל סוג של שירות אזרחי שיוצע לבני הנוער.

בכל הנוגע ליחסים עם המדינה יש לתומא עמדות מוצקות. היא דוחה את ההתניה של קבלת זכויות במילוי חובות, ולא מוכנה שהציבור הערבי יהיה מודר ממוקדי קבלת ההחלטות בגלל היותו מיעוט. "המדינה באה אלינו. אנחנו נולדנו פה", היא טוענת, "לא יעלה על הדעת שלכל יהודי אמריקאי יש יותר זכויות במדינה הזו מאשר לנו. אז שיגידו לנו בבירור שאנחנו נתינים, ולא אזרחים, אני רוצה לראות".

את משרדי "נשים נגד אלימות" תומא מנהלת ביד רמה, כשהיא משלבת חוש הומור וצחוק מתגלגל עם קשיחות של מנהלים מנוסים. אחרי הכל, היא צריכה להוביל מהלך של שינוי חברתי בחברה שבה נרצחות בכל שנה כמה וכמה נשים על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה" - בארגון מצביעים על שמונה מקרי רצח מנימוקים כאלה שבוצעו רק השנה. הקמפיין החדש הוא נגד נישואי קטינות. "התנועה האיסלאמית מסכימה לתוכן הקמפיין, אבל דוחה את המאמצים של קואליציית ארגוני הנשים, בטענה שאנחנו מקדמים ערכים זרים לחברה שלנו. לפעול כדי למנוע מילדות להתחתן זה קידום ערכים זרים לחברה שלנו? הם בעצמם מזיקים לחברה", היא מאשימה ברגע של זעם.

היא מסתייגת מכל דבר שמביע אלימות. כשצלם ביקש ממנה באחרונה להצטלם כשכפפות אגרוף לידיה, כמו מאות נשים אחרות שמצטרפות לרשימת הנשים החזקות בישראל של "דה מארקר", היא דחתה את הבקשה על הסף. "אז מה עם כולן הסכימו? אז שהוא יגיד שכולן הסכימו חוץ מאחת", היא אומרת.

תומא מקפידה שישיבות הצוות שלה ייערכו בערבית בלבד, ושהעובדות ידעו לומר גם את המונחים המקצועיים בערבית. בחייה שלה היא מקפידה על הפרדה בין השפות. היא יכולה לנהל שיחה קולחת בעברית מעולה, וניכר בה שהיא בקיאה ברזי התרבות הישראלית. אבל כשהיא מדברת ברדיו או נושאת נאום, היא עושה זאת בערבית ספרותית משובחת. ב-93' תומא יצאה להרצות בכנס נשים בירדן, ונאמה בערבית. "ניגשו אלי נשים שחשבו שאיבדנו, הערבים בישראל, את הערבית שלנו, ש'התאשרלנו', כלומר הפכנו לישראלים. הוכחתי להן שזה לא נכון", היא אומרת בגאווה.תומא: "התנועה האיסלאמית דוחה את המאמצים של קואליציית ארגוני הנשים, בטענה שאנחנו מקדמים ערכים זרים לחברה שלנו. פעילות שנועדה למנוע מילדות להתחתן זה קידום ערכים זרים לחברה שלנו?"תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו