בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"מי שמחפש נוק-אאוט בהשקעה בודדת, יחטוף מתישהו נוק-אאוט"

כיצד התאוששה קבוצת הביטוח הפניקס מהמשבר ותפסה את המקום הראשון בטבלת תשואות ביטוחי המנהלים ב-2010: עסקות שורט במאות מיליוני שקלים, ניצול הפיצוץ באסדת הקידוח של בריטיש פטרוליום במפרץ מקסיקו וחשיפה גדולה לדרום קוריאה על חשבון אירופה

תגובות

>> שנתיים אחרי שהפוליסות המשתתפות ברווחים של הפניקס גרמו נזק כבד וחריג הן לחוסכים הן לחברת הביטוח, מסכמת הפניקס את 2010 בהובלת טבלת התשואות של ביטוחי המנהלים. עם תשואה שנתית של 12.2% שהשיגה בפוליסות המשתתפות, פער של יותר מ-0.5% מהמקום השני (כלל ביטוח), מרגישים במערך ההשקעות של הפניקס כי הם יוצאים לדרך חדשה.

ההערכה היא כי לאור התשואות הגבוהות שהציגה הפניקס בשנה החולפת החברה תוכל לחזור לגבות ברבעון הראשון של 2011 דמי ניהול בפוליסות המשתתפות, המהווים את אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של חברות הביטוח. בשנתיים האחרונות החברה היתה מנועה מלגבות דמי ניהול משתנים, עד לכיסוי ההפסדים הריאליים שנגרמו למבוטחים.

"לב הטלטלה שהיתה בהפניקס הגיע מתחום ההשקעות - חברות הביטוח תלויות מאוד ברווחים האלה; כשהיינו צריכים להחליט איפה אנחנו מתגברים את מערך ההשקעות, החלטנו לתגבר באנליזה על חשבון המסחר", אומר גדי גרינשטיין, האיש שגויס על ידי אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס, כדי לשקם את מערך ההשקעות של החברה. בשנה האחרונה הכפילו בהפניקס את מספר האנליסטים לתשעה, כשבסך הכל מהווים האנליסטים כיום שליש מצוות ההשקעות של הפניקס.

הדרך של הפניקס לראש טבלת התשואות התחילה בניקוי התיק ממוצרים בעייתיים, כמו קרנות מפוקפקות ואג"ח בדירוגים נמוכים. עם כניסתו בתחילת 2010 לתפקיד מנהל ההשקעות הראשי בחברה ומשנה למנכ"ל הקפיא גרינשטיין מיד את פעילות קרנות ההשקעה מסוג פרייווט-אקוויטי, פעילות שהסבה להפניקס הפסדים כבדים ב-2008. חלק גדול מהכסף שהזרימה הפניקס לקרנות הפרטיות הושקע בקרנות קרדיט ובקרנות גידור של קרנות קרדיט, שנפגעו קשה ממשבר הסאב-פריים.

"בחלק מההשקעות שהיו לנו בקרנות פרייווט-אקוויטי יכולנו לחתוך, וזה מה שעשינו. היו קרנות שהסכימו שנפסיק את העברת הכספים. בשאר הקרנות אי אפשר היה להפסיק ויש עדיין התחייבויות. אם לא נעביר את יתרת הכספים שהתחייבנו עליה, זו תהיה הפרה ויש על כך קנס", מפרט גרינשטיין.

בסך הכל, חשיפת התיק של הפניקס לקרנות פרייווט-אקוויטי מסתכמת כיום ב-5.5%. ההתחייבויות העתידיות לקרנות הקיימות הן בשיעור של עוד 4% מהתיק.

רכיב אחר בתיק שבו עשו בהפניקס שינוי גדול הוא רכיב האג"ח. "הורדנו כל מיני איגרות חוב שהיו בעייתיות לטעמנו, כך שבסופו של דבר העלינו את הדירוג של התיק. הרגשנו לפעמים שהדירוג שכמה מהחברות קיבלו מחברות הדירוג היה גבוה מדי, והסתמכנו על דירוג פנימי שלנו", הוא מסביר. שיעור האג"ח שבדירוג נמוך מטריפל B נחתך בשנה שחלפה ביותר מחצי, מ-5.6% בסוף 2009 ל-2.6% בסוף נובמבר האחרון.

בין איגרות החוב שהפניקס הוציאה בשנה האחרונה מתיק ההשקעות: האג"ח של אלביט הדמיה ושל מבני תעשיה. בסך הכל הניב תיק האג"ח הקונצרניות של הפניקס ב-2010 תשואה של 13.6% - לעומת תשואה של 10%-11% שהניבו מדדי התל בונד.

שינוי נוסף שעשו בהפניקס בתיק האג"ח היה קיצור המח"מ של התיק לכשלוש שנים. גרינשטיין: "המח"מ של החוב שאנחנו מחזיקים כיום בתיק הוא הכי נמוך מבין כל חברות הביטוח". ברכיב האג"ח הממשלתיות המח"מ בתיק של הפניקס הוא סביב שלוש שנים, בהשוואה לכשש שנים בתחילת שנת 2010.

"היה לנו מזל"

חלק מהתשואה העודפת שהשיגה הפניקס נבע מניצול מהיר של הזדמנויות שצצו ומהימורים מושכלים, שהתבררו כנכונים. "היה לנו מזל", אומר גרינשטיין, "לא ניסינו לתת נוק-אאוט בשום השקעה בודדת - מדובר במצרף של הרבה דברים. אם מחפשים נוק-אאוט, אז מתישהו גם חוטפים נוק-אאוט".

דוגמה לכך היא עסקת שורט-לונג שביצעה הפניקס בספטמבר 2010. בהפניקס העריכו אז כי הבהלה שהיתה בעולם בשל ההאטה בצמיחה בארה"ב תתפוגג בהמשך, לקראת סבב חדש של הרחבה כמותית בארה"ב. ההנחה היתה כי מגמה של הגברת הנזילות תגרום לעלייה בתשואות האג"ח הארוכות של ממשלת ארה"ב - והחליטו לבצע עסקת שורט בהיקף של כ-750 מיליון שקל על איגרות החוב האמריקאיות לעשר שנים. "אנחנו לא עושים כל יום עסקת שורט, רק כשמרגישים עם זה ממש בנוח", מדגיש גרינשטיין.

במקביל, כהגנה, קנו בהפניקס אג"ח שקליות של ממשלת ישראל מסוג שחר. בזמן הכניסה לפוזיציה הסתכם מרווח התשואה בין האג"ח ב-1.6% ובהפניקס ציפו שהוא יצטמצם. ואכן, באמצע דצמבר התכווץ מרווח התשואות ל-1.3% והפניקס סגרה את הפוזיציה ברווח של 15 מיליון שקל, תשואה של 2% על ההשקעה.

הזדמנות מעניינת אחרת צצה ב-20 באפריל 2010, כאשר אירע הפיצוץ באסדת קידוח הנפט במפרץ מקסיקו. הפיצוץ גרם למותם של 11 קודחים ולאסון הסביבתי הגדול בהיסטוריה של ארה"ב, כשיותר מ-300 מיליון ליטר נפט נשפכו לים. בחודשיים שלאחר האירוע צנחה מניית בריטיש פטרוליום (BP), הזכיינית הראשית של הקידוח, בכ-50%.

אלא שבריטיש פטרוליום לא מבצעת את הקידוח בפועל; היא נעזרת בחברות שירותים המספקות לה את הציוד לקידוח. אחת החברות האלה היא טרנסאושן (Transocean), חברת הקידוחים הימיים הגדולה בעולם (בבעלותה גם אסדת הקידוח שמבצעת את קידוחי האקספלורציה בלוויתן).

גם מניית טרנסאושן נפלה בעקבות הפיצוץ, מ-90 ל-45 דולר באמצע יולי 2010. בהפניקס העריכו כי החשיפה של טרנסאושן לאירוע מוגבלת, וכי תגובת המשקיעים מוגזמת. "החברה הגיעה אז למכפיל שש, וכשהתחילו לצאת חוות הדעת הראשונות בנוגע לאירוע הזה הבנו שהשוק נטה להגזים", מסבירים בהפניקס.

הכניסה של הפניקס להשקעה במניית טרנסאושן היתה כשהמניה נסחרה במחיר של 47-48 דולר. היקף ההשקעה היה כ-10 מיליון דולר. כעבור חמישה חודשים המניה נסחרה כבר במחיר של יותר מ-70 דולר, ובהפניקס סגרו את ההשקעה ברווח של 60%.

באופן כללי, בהפניקס מאמינים בתחום האנרגיה. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2010 היה מגזר האנרגיה בחו"ל 18.2% מתיק מניות חו"ל שמנוהל בפוליסות המשתתפות ברווחים של החברה - המגזר הגדול בתיק מניות חו"ל. במניות ישראל מהווה מגזר האנרגיה 7.5% מהתיק. חלק גדול מההשקעה בתחום האנרגיה בחו"ל מבצעת הפניקס באמצעות תעודת סל XES, שעוקבת אחר חברות ציוד ושירותי אנרגיה.

מגזר נוסף שזוכה לאמון רב בהפניקס הוא הבנקים. בתיק מניות ישראל מהווה מגזר הבנקים 23.7%, ובתיק מניות חו"ל - 12.8%. "בתחילת 2010 הרגשנו שהבנקים מפגרים מאוד אחר השוק. חיכינו וחיכינו ובמאי, כשהירידה במניות הבנקים היתה גדולה מספיק מבחינתנו, נכנסנו", מספר גרינשטיין. את החשיפה הגדולה ביותר למניות הבנקים מרכזות מניות הפועלים ולאומי, שקרוב ל-4% מתיק ההשקעות של הפניקס מושקע בהן.

"התמחור של סין סביר"

מקום אחר שסייע להפניקס להשיג תשואה גבוהה הוא השקעה גדולה שביצעה בשווקים המתעוררים, המהווים כ-13% ממדד MSCI העולמי. בהפניקס החליטו לתת לשווקים האלה משקל גבוה יותר בתיק, על חשבון אירופה שמהווה 30% מהמדד העולמי, אם כי בהפניקס החליטו שלא להשקיע בה בכלל.

במשך רוב 2010 היוו השווקים המתעוררים בתיק של הפניקס 20% מתיק המניות העולמי, כשמדי פעם הגיע משקלם גם ל-25%. את עיקר הדגש בשווקים המתעוררים קיבלו רוסיה, הודו, סין ודרום קוריאה.

בסוף השנה התברר כי ההימור הצליח ברובו. הבורסה בדרום קוריאה, שם היתה להפניקס את ההשקעה הגדולה מארבעת השווקים המתעוררים, סיימה את 2010 בתשואה דולרית של 25.6%. הודו הניבה תשואה של 22.2% ורוסיה - 22.5%. מצד שני, ההשקעה בבורסת סין, שהניבה תשואה שלילית של 9.3% ב-2010, פגעה בהישג. "אנחנו חושבים שהתמחור של סין הוא סביר; ההשקעה שם היא לטווח ארוך ולהערכתנו היא עשויה לתת את הטון ב-2011", מדגישים בהפניקס.

בינתיים יצאו בהפניקס לגמרי מההשקעה בדרום קוריאה. ההשקעה בהודו וברוסיה עדיין קיימת ומוגדרת לטווח הארוך, בשל הערכה כי עולם מוטה חומרי גלם ישחק לידי הכלכלה הרוסית.

את ההשקעה בשווקים אלה מבצעים בהפניקס באמצעות השקעה דולרית במכשירים עוקבי מדדים (ETF). "אנחנו מקבלים ניתוחי מקרו על המדינות האלה מאנליסטים זרים. היתרון שם זו הנזילות של המכשירים. תוך יום אחד הצלחנו לסגור את כל הפוזיציה על דרום קוריאה", מסביר גרינשטיין.

בשונה מההובלה בזירת הפוליסות המשתתפות ברווחים, שם מנהלת הפניקס 16.5 מיליארד שקל, בענף הפנסיה סיימה קרן הפניקס פנסיה רק במקום הרביעי עם תשואה של 11.1% ב-2010. "אין כללי ההשקעה אחידים בפנסיה ובביטוחי המנהלים. בשונה מפוליסות הביטוח, בפנסיה ובגמל אסור לנו להשקיע במניות שקשורות לקבוצת דלק, בעלת השליטה בהפניקס", מציין גרינשטיין. המגבלה הזו בכללי ההשקעה מנעה, לדבריו, מקרן הפנסיה של הפניקס ליהנות מתשואות גבוהות של עשרות אחוזים שהיו במניות הגז ב-2010.

נדל"ן ואשראי

החלטה חשובה שקיבלו בהפניקס בשנה האחרונה היא כניסה להשקעות בנדל"ן. חברות ביטוח אחרות זיהו כבר מזמן את תחום הנדל"ן המניב בישראל ובחו"ל ככזה שיכול לשדרג את התשואה בתיק ולהוות חלופה לחלק ממרכיב האג"ח.

כך, בעוד בפוליסות המשתתפות ברווחים שמנהלות מגדל, כלל והראל מהווה השקעה בנדל"ן 5%-8% מהתיק הכולל - בהפניקס היא היתה אפסית. לצורך כך גייסו בהפניקס בתחילת 2010 את אמיר רמות לתפקיד מנהל השקעות נדל"ן בקבוצה. רמות הביא עמו מומחים בתחום והקבוצה כולה החלה לתור אחר עסקות אפשריות.

בסוף 2010 ביצעה הפניקס את עסקת הנדל"ן הראשונה. החברה, בשותפות עם מנורה מבטחים, רכשה בניין משרדים בג'רסי סיטי, ארה"ב, תמורת כ-80 מיליון דולר. דמי השכירות בבניין משקפים תשואה של 8.6% על שווי הנכס. מנורה והפניקס רכשו כל אחת 49% מהבניין, כשאת 2% הנותרים רכש משקיע מקומי.

בימים האלה בוחנים בהפניקס רכישה של עוד שלושה בנייני משרדים בארה"ב ובאירופה. לאחר העסקה, מהווה ההשקעה בנדל"ן בהפניקס 1.8% מתיק הפוליסות המשתתפות.

גרינשטיין: "ככלל, ההעדפה שלנו היא לעשות עסקות נדל"ן בישראל - גם מבחינת המיסוי וגם משום שאנחנו מכירים את השוק. אבל בשנתיים האחרונות כמעט ולא נעשתה אף עסקת נדל"ן מקומית בחברות הביטוח. אנחנו תמיד מחפשים עסקה עם שותף מקומי, שישים הרבה כסף בעסקה. זה מוסיף ביטחון".

אפיק השקעה נוסף שהפניקס הגדילה בשנה האחרונה הוא עסקות אשראי פרטיות. ב-2010 ביצעה הפניקס עסקות אשראי כאלה בסכום של כמיליארד שקל, שהיוו כ-6% מהתיק, כשההתמקדות היתה בעסקות עם חברות גדולות ויציבות.

גרינשטיין מדגיש כי כדי להצליח בהשקעות צריך גיבוי ושיתוף פעולה של ועדת ההשקעות, "לפעמים גם למנהל השקעות מוצלח קשה להצליח, אם הוא לא זוכה לגיבוי ולאמון מוועדת ההשקעות. לפעמים, ועדת ההשקעות מנסה לכפות את דעתה גם אם כל הצוות במערך ההשקעות חושב אחרת - אבל זה לא מחזיק מים לאורך זמן".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו