בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מה הוא פוסק?

הרב אלישיב נהפך למנהיג דגל התורה בזכות מעמדו כבכיר הפוסקים החרדים האשכנזים. למשל, הפסקים האלה

תגובות

איידס. בפסק הלכה שפירסם ביולי 1993 קבע אלישיב שכאשר אדם מבקש להתגרש מבן זוגו החולה באיידס, "אין מנוס" מלכפות גט על בן הזוג החולה. פסק הדין מתייחס לבני שני המינים.

אקדמיה. הרב אלישיב מתנגד לתהליך של הכשרה אקדמית לחרדים במכללות נפרדות ובמסלולי לימוד מיוחדים במכללות הקיימות. לא ניתן, לדעתו, לחנך ילדים חרדים לכך שהייעוד היחיד שלהם בחייהם הוא לימוד התורה ובמקביל לתת לגיטימציה לכך שחרדים ילמדו במכללות. מסר כפול כזה, סבור הרב אלישיב, עלול למוטט את היסוד שעליו בנויה חברת-הלומדים החרדית.

המתת חסד. "אם הגיעו כל הרופאים המטפלים למסקנה שאפסו כל הסיכויים להציל את חיי החולה למרות מאמצים טיפוליים מרביים, כגון שהגיע החולה לאי-ספיקה סופית ובלתי הפיכה של לפחות שלוש מערכות חיוניות בגופו, ומותו על פי מהלך מחלתו צפוי בתוך זמן קצר מאוד... הרופאים מעריכים שהחולה סובל - מותר להימנע, לשנות, או להפסיק אבחונים וטיפולים שונים, בתנאי שבפעולות אלו לא ימות החולה מיד (אלא) בתוך כמה שעות". (עמדתו של הרב אלישיב, כפי שהובאה במסמך שהוגש בינואר 2003 לוועדה הציבורית לענייני החולה הנוטה למות).

וידיאו. בפסק הלכה מפברואר 1993 אסר אלישיב כל שימוש בווידיאו, כולל לצורך צילום חתונות וכנסים. מי שמצלם בווידיאו צופה אחר כך במה שצילם, הסביר, וכדי לצפות הוא נזקק למכשיר טלוויזיה. ב-12 השנים שחלפו מאז, התרחב מאוד השימוש במצלמות וידיאו בחתונות חרדיות.

חילונים. אלישיב שולל כל הידברות בין חרדים לחילונים, שמטרתה לגבש הסכמות או לנסח אמנות לחיים משותפים. ב-2001, אחרי שב"יתד נאמן" פורסמה מודעה בתשלום של עמותת "צו פיוס", הורה למערכת היומון הליטאי לפרסם הבהרה שבה נכתב כי המודעה פורסמה בטעות. על "אמנת כנרת" אמר ש"הידברות אין בה תועלת ובוודאי הנזק שבה גדול יותר, כי אנו לא נשפיע בצורה כזו על החילונים לשנות דרכם ואילו הם ישפיעו עלינו לרעה".

טלפונים סלולריים. לפני כחצי שנה, עם כניסתם לשוק של המכשירים הסלולריים מהדור השלישי, אסר אלישיב על כל תלמידי הישיבות להחזיק בטלפונים ניידים מכל סוג שהוא. כן אסר על כל הציבור החרדי להשתמש בטלפונים מהדור השלישי. "הטלפונים הניידים של הדור השלישי הפכו למעשה לטלוויזיות ניידות", מסביר מקורב לרב. "זה כמו להכניס טלוויזיה להיכל הישיבה".

מחשבים ואינטרנט. בסוף שנות התשעים הקים הרב אלישיב בית דין מיוחד, כדי שיעסוק בשאלות הקשורות בשימוש במחשבים ובאינטרנט. בית הדין הזה התיר להשתמש במחשבים לצורכי עבודה בלבד ואסר לחלוטין את השימוש באינטרנט. תלמודי תורה הכפופים למרותו של אלישיב דורשים מאז מהורי התלמידים, כתנאי לקבלת ילדיהם, לחתום על התחייבות שלא להתחבר לאינטרנט.

סחר באיברים. בפסק הלכה שפורסם ב-1995, בזמן שבארץ ובעולם נחשפו רשתות שעסקו בסחר איברים בלתי חוקי, קבע הרב אלישיב כי ההלכה מתירה את קנייתם ומכירתם של איברים להשתלה. אי אפשר לאסור על אדם להציל קרוב משפחה באמצעות קניית איבר, הסביר הרב אלישיב. אדם הנותן כליה, הוסיף, ממלא מצוות פיקוח נפש גם אם הוא מקבל תשלום. פסק ההלכה מתייחס כמובן רק לאיברים (כמו למשל כליה) שההלכה מתירה את השתלתם.

סרטן. בפסק הלכה שפירסם בפברואר 1994, קבע אלישיב שמותר להעניק טיפול תרופתי לאשה הרה החולה בסרטן, גם אם קיים חשש מבוסס שהטיפול יגרום למותו של העובר.

עירייה. לפני כשנתיים אישר אלישיב למקורבו, מייסד "יד שרה", אורי לופוליאנסקי, להתמודד על ראשות העיר ירושלים ולהפוך בכך לפוליטיקאי החרדי הראשון האחראי לניהול ענייניה של עיר גדולה, שהחרדים הם רק מיעוט בין תושביה. אלישיב חרג בכך, לכאורה, מהתפישה המסורתית שגזרה על המפלגות החרדיות הימנעות מלקיחת אחריות על ענייני הכלל והסתפקות בייצוג האינטרס החרדי הצר. מקור המקורב לאלישיב מסביר שלופוליאנסקי מונה לראש העיר באמצע הקדנציה, לאחר התפטרות קודמו אהוד אולמרט. "השאלה היתה אם לאפשר לו להישאר בתפקיד או להסתכן בבחירתו של מישהו אחר, שיהיה פחות טוב לחרדים. הרב חשב שעדיף שיישאר".

פיאות. אברך ליטאי ששב במאי אשתקד מהודו סיפר לרב אלישיב כי נכח שם בטקס הינדי שבמהלכו נגזז שערן של נשים הודיות וכי שמע שהשיער נמכר לאנשי עסקים אירופאים לשם הכנת פיאות, המשווקות גם בקרב נשים חרדיות בישראל. אלישיב שיגר מיד להודו את אחד ממקורביו כדי שיוודא את אמיתות הדברים. אחר כך פירסם פסק הלכה שאסר שימוש בכל פיאה שעשויה מהשיער ההודי.

קואליציה. פעמיים בעשור האחרון התיר אלישיב ליהדות התורה לתמוך בקואליציות שתוכניותיהן המדיניות עמדו בניגוד לקו הימני-הקיצוני השולט היום ברחוב החרדי: ב-1999, כאשר הורה לה לתמוך מבחוץ בממשלתו של אהוד ברק, ובשבוע שעבר, כאשר הורה לה להצטרף ל"ממשלת ההתנתקות" של אריאל שרון ושמעון פרס. בשני המקרים הוסברה החלטת אלישיב לא בשיקולים מדיניים אלא ברצון לסכל איומים קיומיים שריחפו מעל ראשי החרדים: האיום לחוקק חוק שיחייב גיוס חרדים לצבא (ב-1999) והאיום להפעיל את תוכנית הליבה בבתי הספר החרדיים (עכשיו).

הרבנות הראשית. באפריל 2003 תמך אלישיב במועמדותו של הרב יונה מצגר לתפקיד הרב הראשי לישראל ואיפשר לו בכך לגבור על הרב יעקב אריאל, שהיה מועמדה של המפד"ל. תמיכתו במצגר הפתיעה רבים, בעיקר בגלל העדר כישורים בולטים לתפקיד. "הרב אלישיב תמך ברב מצגר כי רצה למנוע את בחירתו של הרב אריאל", הסביר המקורב. "הוא בשום אופן לא רצה שבראש הרבנות הראשית יעמוד אדם חזק, בעל עמדות לאומניות קיצוניות, שתומך בארץ ישראל השלמה ומתנגד לכל פשרה מדינית. רק עכשיו אפשר לראות כמה צדק. אתה מתאר לעצמך מה היה קורה היום, בהקשר של תוכנית ההתנתקות, אם בתפקיד הרב הראשי לישראל היה מכהן רב קיצוני כמו הרב אריאל".

שטחים: מקורביו של אלישיב אינם זוכרים ששמעו ממנו אי פעם אמירה מפורשת על עתיד השטחים. מעקב אחר ההנחיות שנתן לחברי הכנסת של יהדות התורה בשנים האחרונות מראה שאינו נמנה עם תומכי הקו הימני הקיצוני: ב-1997 הורה להם לתמוך בהסכם חברון וב-1998 הורה להם לתמוך בהסכם ואי; אך ב-1999 הורה להם להתנגד להחלטת אהוד ברק למסור את אבו-דיס לרשות הפלשתינית (עוזרו של אלישיב: "ההחלטה נבעה מיחסיה המעורערים של יהדות התורה עם ברק"). ב-1995 הוא התיר עם זאת לליטאים, בניגוד לעמדתו של הרב אליעזר מנחם שך, לרכוש דירות בהתנחלות החרדית ביתר.

שירות צבאי: בניגוד לרבנים חרדים אחרים, הרב אלישיב התנגד בנחרצות הן להקמת הנח"ל החרדי והן להמלצות ועדת טל. בשני המקרים השתמש בנימוקים דומים. על פי ההלכה, הסביר, כל צעיר חרדי מחויב להקדיש את כל עתותיו ללימודי תורה. "אם הצבא רוצה להקים נח"ל חרדי ולגייס אליו בחורים חרדים שנשרו מהישיבות, שיעשה את זה", צוטט אלישיב על ידי עוזרו. "מבחינתי, הוא יכול לגייס אותם באותה מידה גם לתותחנים או לשריון. מה שאני לא יכול לעשות הוא לתת לגיטימציה... שעלולה לפתוח פתח לדרישות נוספות ולהסדרים נוספים".הרב אלישיבתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו