בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עד 60% תמיכה

ועדת ארידור מגבשת שורת המלצות מהפכניות בנושא ההקצבות לעמותות. בין היתר, העמותות יחויבו לגייס בעצמן שני שקלים על כל שלושה שיקבלו מהמדינה

תגובות

אם יתקבלו ההמלצות המתגבשות בימים אלה בוועדת ארידור לבדיקת סיוע המדינה למוסדות ציבור, תוגבל תמיכת המדינה בעמותות ל-60% מעלות הפעילות שלהן. כלומר: על כל שלושה שקלים שתקבל מהמדינה תצטרך העמותה לגייס שניים בעצמה. אם יתברר בדיעבד שסכום ההקצבות חרג מהמותר, תחויב העמותה להחזיר למדינה את העודף. ההמלצה המהפכנית הזאת תיושם בהדרגה במשך שלוש שנים מתחילת ביצוע דו"ח ארידור.

עמותות רבות מוקמות על ידי מפלגות במיוחד לצורך קבלת תקציבים מהמדינה. המפורסמת שבהן היא כמובן "אל המעיין" של ש"ס, אבל כמוה יש רבות דוגמת "תורה ויהדות לעם" של אגודת ישראל, "מעלה" המקורבת למפד"ל ועוד. אם תיושם מגבלת ה-60%, היא תחייב את העמותות הפוליטיות לשינוי מקיף באופן פעילותן ולגיוס תרומות מסיווי, או לחלופין לגבות תשלום בעבור מתן שירותים. מי שלא תסתגל, לא תתקיים.

ועדת השרים לענייני ביקורת המדינה החליטה בפברואר 2004 על הקמת ועדת ארידור, שתפקידה לבדוק את מערכת התמיכות שבמסגרתה מעבירה המדינה בכל שנה כחמישה מיליארד שקלים לעמותות. זאת, בעקבות שורת דו"חות קשים של מבקר המדינה בנושא ההקצבות לעמותות. בראש הוועדה עומד מי שהיה שר האוצר בראשית שנות ה-80, יורם ארידור, איש הליכוד. חברים בה בכירי הפקידים העוסקים בנושא ההקצבות ובין היתר רשם העמותות, עו"ד ירון קידר, וראש תחום תמיכות במשרד היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אמנון דה הרטוך. למרות הנושא החשוב שהיא מטפלת בו, הוועדה הוקמה ופעלה בשקט רב.

הוועדה מתכוונת להגיש את מסקנותיה אחרי החגים. ל"הארץ" הגיעו פרטים על ההמלצות המתגבשות בוועדה, שאם ייושמו ייצרו מהפכה של ממש בתחום ההקצבות. עם זאת יש לזכור שההמלצות טרם נחתמו. חלק מחברי הוועדה סבורים שהן מרחיקות לכת מדי ואינן ישימות, ובהחלט ייתכן שהן ימותנו כדי להגיע להסכמה רחבה.

תו ירוק, ספר כחול

המלצה מהפכנית נוספת של הוועדה קובעת ש"כל שינוי ביעדי תמיכות לעמותות שאושרו בחוק התקציב יהיה טעון אישור ועדת הכספים". כדי להבין את הניסוח הסתום של ההמלצה הזו יש לפנות למכתב ששלחה לוועדת ארידור היועצת הכלכלית של ועדת הכספים של הכנסת, סמדר אלחנני. אלחנני מציינת שחוק יסודות התקציב קובע ש"הוצאות הממשלה לצורך תמיכה במוסדות ציבור ייקבעו בכל סעיף תקציב בסכום כולל לכל סוג של מוסדות ציבור". ובעברית: כל סעיף תמיכה תקציבי צריך להופיע בנפרד בחוק התקציב.

למרות זאת הסכומים המיועדים לסוגי תמיכה רבים אינם מפורטים בספר התקציב ("הספר הכחול" שמאשרת הכנסת) אלא ב"ספר הירוק" בלבד (ספר של תקנות תקציביות שהח"כים אינם רואים). כך למשל, כעשרים התקנות התקציביות המממנות את פעילות התרבות אינן מאושרות על ידי הח"כים ושר החינוך והתרבות יכול לשחק בהן כרצונו. מטרת ההמלצה הזאת היא להבטיח שחברי הכנסת יאשרו כל סעיף תמיכה וכל שינוי בו. אם זה יקרה, זה יהיה חיזוק משמעותי מאוד של הכנסת על חשבון השרים.

היום מותנית קבלת הקצבות מהמדינה בקבלת אישור ניהול תקין. מדובר בהליך מינימלי. הרשם אינו בודק באמת את הניהול ברוב העמותות אלא רק את העובדה שהן הגישו מסמכים בזמן. העמותות מצדן התלוננו בפני הוועדה שהן נדרשו לעמוד באין-ספור בדיקות וביקורות של גופים שונים.

הוועדה תמליץ להנהיג "תו ירוק לעמותה", מעין תו תקן שיתבסס על בדיקה לעומק, ויאפשר לעמותה לקבל תמיכות בלי להיבדק על ידי כל משרד ממשלתי בנפרד. עמותה שלא תקבל תו ירוק לא תהיה זכאית לקבלת תמיכה משום גורם ממשלתי או עירוני. הוועדה ממליצה להימנע מביקורות כפולות של גופי ממשלה שונים בעמותות.

לא בבעלות הממשלה

המלצה אחרת קובעת שנבחרים, עובדי מדינה ועובדי רשויות מקומיות, לא יהיו חברים בהנהלות של עמותות שמקבלות תמיכה מהמשרד שבו הם עובדים. ההמלצה הזאת נראית כל כך מובנת מאליה עד שקשה להאמין שהמצב היום שונה, כלומר שהיום נבחרים או פקידים בכירים יכולים להיות חברים בעמותות שהם מתקצבים. המלצה נוספת: "הממשלה לא תהיה בעלת שליטה בעמותה אלא במקרים מיוחדים ובאישור היועץ המשפטי לממשלה".

חברות הסיעוד טענו בפני הוועדה, שעמותות הפועלות כגופים מסחריים לכל דבר מתחרות בהן, וכי זוהי תחרות בלתי הוגנת. הוועדה תמליץ כי תוך שלוש שנים לא יוכלו עוד עמותות המקבלות תמיכה מהמדינה לקיים פעילות עסקית משמעותית.

הוועדה מציעה להקים אתר אינטרנט גדול שירכז מידע על העמותות ויופעל על ידי רשם העמותות. האתר יכלול מידע על כל התמיכות שמקבלות העמותות ממשרדי ממשלה ומהשלטון המקומי. כן הכוונה היא לפרסם כל תמיכה שוות כסף שמקבלת העמותה, כמו קרקע, מבנה, פטור מארנונה או הקצאת בנות שירות לאומי. לפחות לגבי התמיכות שוות הכסף, מדובר בפרויקט יומרני מאוד, שכן מאוד מסובך לחשב את שווי התמיכות.

אחת המטרות העיקריות של הקמת מאגר המידע הזה תהיה לאפשר למשרדי הממשלה המחלקים תמיכות להביא בחשבון את יתר ההקצבות שמקבלת אותה עמותה. החוק יאסור על משרדי הממשלה להעביר תמיכה מכל סוג שהוא, לפני שהודיעו עליה לרשם העמותות.

ועדה בלי שר

אחת הבעיות של ועדת ארידור היא שהאיש שמינה אותה, יו"ר ועדת השרים לענייני ביקורת המדינה לשעבר עוזי לנדאו, התפטר בינתיים מהממשלה לטובת הנהגת המורדים בליכוד. הניסיון מלמד שהסיכוי שהמלצות של ועדות ייושמו קטן בהרבה אם האיש שהקים אותן עוזב את תפקידו. וגם אם לנדאו היה נשאר בתפקיד, לא פשוט היה להעביר המלצות בנושאים רגישים כל כך.

את לנדאו החליף בראשות ועדת השרים לביקורת המדינה השר חיים רמון. בתשובה לשאלה האם הוא מודע לקיומה של הוועדה ענה רמון בכנות "לא ממש". רמון אמר עם זאת, שהוא לא חושב שהעובדה שלא הוא מינה את הוועדה צריכה להקשות על יישום ההמלצות. "אם יש ביקורת צריך ליישם אותה, ואם יהיו המלצות ואם הן יהיו סבירות, ואני מניח שהן יהיו סבירות, אני אמליץ ליישם אותן. בינתיים אין המלצות, כך שאני לא יכול להתייחס".

***ההמלצות העיקריות המתגבשות בוועדת ארידור:

? הגבלת הקצבות המדינה ל-60% מתקציב הפעולות של העמותה

? כל סעיף תמיכה יופיע בנפרד בספר התקציב

? יונהג תו תקן לעמותות, שיהיה תנאי לקבלת תמיכות

? נבחרים ופקידים בכירים לא יישבו בהנהלות של עמותות שהם מתקצבים

? רשם העמותות יפרסם באינטרנט את כל התמיכות שמקבלות העמותותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו