בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חלוץ, אולמרט ואדם הולכים להזיע

הרמטכ"ל, ראש הממשלה ואלוף צפון בימי לבנון, יעידו בשבוע הבא בוועדת וינוגרד. אחר כך, דו"ח הביניים. אז אשכנזי יתחיל לעבוד

תגובות

וינוגרד אוסף סטנוגרמות

הסיפור מסתתר בסטנוגרמות. עדים שהופיעו באחרונה לפני ועדת וינוגרד מתארים השתלשלות החוזרת על עצמה: העד מבקש להציג העתק של מסמך המחזק את גרסתו. חברי הוועדה לחקר המלחמה בלבנון משיבים שאין צורך. המסמך נמצא ברשותם מזמן.

ועדת וינוגרד עובדת ברצינות. "החקירה שלהם מאוד מקצועית", אומר קצין בכיר שהעיד בוועדה. "בניגוד לחלק מהתחקירים הצבאיים, אין שם 'נדמה לי', 'חשבתי ש...', 'הזהרתי'. הם מחפשים עדויות בכתובים; רוצים שתראה להם פקודות, תמלילי דיונים. כשהוועדה תפרסם את דו"ח הביניים שלה, הוא יהיה בוודאי חד וביקורתי מאוד, אבל ייתן תמונה מלאה ומאוזנת, לא כזו שמסתמכת על אינטרסים אישיים". בסופו של דבר, הוועדה תצטרך לקבוע מה אמר, החליט וביצע כל אחד מהמעורבים העיקריים במלחמה הכושלת בלבנון ולא פחות מכך, בשש שנות ההבלגה שקדמו לה.

יתרונם של חברי הוועדה הוא בנגישות לאוקיינוס של החומר הכתוב והמוקלט, בהנחה שלא יטבעו בו. מכיוון שכל דיון רשמי בדרגים הגבוהים, המדיני והצבאי, מוקלט, מצולם ומתומלל, אפשר להסיק מהם במידה רבה כיצד התגלגל הסיפור האמיתי. די היה בפרסום השבוע, ב"הארץ", של כמה מחילופי הדברים בצמרת המטה הכללי בזמן המלחמה - במינון דל וחלקי - כדי להמחיש את הפער בין מה שידוע לאזרחים למה שהתרחש מאחורי הקלעים. לכן וינוגרד ילך לסטנוגרמות.

עבודת הוועדה תיכנס בשבוע הבא לישורת האחרונה של המרוץ להגשת דו"ח הביניים, הצפויה בתחילת מארס. ביום חמישי תיגבה העדות האחרונה, זו של אהוד אולמרט. ראש הממשלה מתכונן ביסודיות לעדותו ובאחרונה הקדיש יומיים להכנות עם פרקליטיו. גם הרמטכ"ל שהתפטר, רב-אלוף דן חלוץ, יעיד בשבוע הקרוב וכמוהו אלוף פיקוד הצפון במלחמה, אודי אדם. שר הביטחון, עמיר פרץ, העיד שלשום. קצינים שהופיעו בוועדה מתארים שאלות חדות, ממוקדות, מצד היו"ר אליהו וינוגרד, פרופ' רות גביזון והאלוף (במיל') מנחם עינן, איש הצבא הדומיננטי בוועדה.

הוועדה מקדישה זמן רב לשש השנים שחלפו בין הנסיגה מלבנון במאי 2000 לפרוץ המלחמה ביולי 2006. אחת משאלות המפתח שבהן תתחבט תהיה כיצד לחתוך את האחריות: האם אולמרט, שהיה ראש הממשלה רק חצי שנה בעת שנחטפו שני חיילי המילואים אחראי למחדל יותר מקודמיו, אהוד ברק ואריאל שרון? האם לשרון לא היתה הזדמנות להכות בחיזבאללה בטרם תפח איום הרקטות לממדיו ביולי 2006? ואיך מחלקים את האחריות למדיניות ה"הכלה" בגבול הצפוני ולקיצוץ האוגדות המשוריינות של צה"ל בין דן חלוץ למשה יעלון, ולא פחות מכך לשאול מופז, קודם רמטכ"ל ואחר כך שר הביטחון?

חלוץ נפרד; אשכנזי מתכונן

אדם שביקר השבוע בלשכתו של דן חלוץ מצא את הרמטכ"ל המתפטר נינוח יחסית, רגוע בהרבה מכפי שנראה בכל שלב בששת החודשים האחרונים. גם חלוץ נערך במרץ לפגישה עם וינוגרד. הרמטכ"ל היוצא לא מינה לעצמו עורך דין, כפי שהבטיח, אבל הוא מרבה לשוחח בעניין עם כמה מקורבים, ובהם יועץ אסטרטגי ופרקליט. חלוץ משוכנע שנעשה לו עוול גדול, שמסע תקשורתי מתוזמן היטב אילץ אותו להתפטר תוך סיוע מהזירה הפוליטית. העובדה שחלוץ מגיע לווינוגרד כשהוא משוחרר מכבלי המשרה, גם אם עודנו נושא בה באופן רשמי, תקל עליו לומר לחברי הוועדה את כל שעל לבו.

ביום שני, בנאום לפני סגל הפיקוד הבכיר במילואים בצה"ל, ניסח חלוץ את קו ההגנה שלו. הרמטכ"ל היוצא אינו מתכחש למעורבותו בכשלי המלחמה, אבל הוא רואה את עצמו אחראי למה שאירע בלבנון, לא אשם. כמו האורח בלשכה, גם קציני המילואים התרשמו שהרמטכ"ל חש כעת חופשי יותר לנתח מה השתבש במלחמה. נאומו בכנס לא נעדר התחשבנות עם מעורבים אחרים בפרשה. חלוץ תקף בחריפות את מדיניות ההכלה בלבנון בשנים שקדמו למלחמה. אם נחזור על טעותנו וננקוט גישה דומה של הבלגה מול איום החמאס בעזה, הזהיר, התוצאות יהיו זהות.

בעיני הרמטכ"ל, המערכה בלבנון לא היתה מלחמה מלאה. בשום שלב לא היו על אדמת לבנון יותר מ-10,000 חיילים בו בזמן, אמר, ומול חיל האוויר לא עמד אויב של ממש. ועדיין, הודה, בעיני הציבור הישראלי היתה זו מלחמה לכל דבר ועניין. הוא דיבר על בעיות חמורות של אי מילוי פקודות ודיווחים שגויים שהתגלו בכוחות הקרקע. חלק מהמשימות, אמר חלוץ, פשוט לא בוצעו. נוצר חוסר איזון בין ערך הדבקות במשימה לבין הרגישות לחיי אדם. הוא הביא כדוגמה את פרשת חטיבת השריון במילואים, שלחמה באזור מארג' עיון ונסוגה בעקבות התקפה שבה נהרג חייל וקצין נפצע קשה. יחידות אחרות, ציין, לקו בחוסר יוזמה. לא תמיד יש הצדקה להתעקש על הצנחת אספקה ממטוסים, כשהכוח נמצא חמישה קילומטרים מצפון לגבול.

בעוד כשבועיים, בסמוך לאישור הממשלה את מינוי האלוף (במיל') גבי אשכנזי לרמטכ"ל הבא, יסיים חלוץ את תפקידו. לאחר שיסיים את המאבק לטיהור שמו, יפנה לעולם העסקים. כמו במקרה של קודמו, יעלון, שגם הוא נאלץ לעזוב מוקדם מכפי שתיכנן, החפיפה בין חלוץ לאשכנזי תהיה קצרה. סגן הרמטכ"ל, משה קפלינסקי, אמור לסייע בהעברה יציבה של המושכות. קפלינסקי נענה לבקשת אולמרט וחלוץ להישאר בינתיים בתפקידו, אבל זו הישארות על תנאי. לאחר דו"ח הביניים, שיבהיר אם יש סיבה לדאגה מבחינתו, ולאחר שיראה מה מציע לו אשכנזי בהמשך, יחליט אם להישאר בצה"ל. אחדים מחבריו העריכו השבוע שקפלינסקי עשוי לעזוב בתוך חודשים מעטים.

אשכנזי שומר בינתיים על פרופיל נמוך, כל עוד לא הושלם הליך האישור של מינויו. בימים האלה הוא מגבש תוכנית סדורה לתקופה שלאחר כניסתו לתפקיד. אלופים ששירתו עמו בעבר מעריכים שיהפוך במהרה על פניהן חלק מהמגמות שהוביל חלוץ. ייבלם תהליך הקיצוץ בכוחות היבשה, ונראה שיוחזרו חלק מהסמכויות שהועברו למפקדת זרוע היבשה על חשבונם של אגפים במטכ"ל. המטכ"ל ישוב להיות ריכוזי יותר ותצומצם עצמאות הפיקודים המרחביים בניהול המערכה בזירותיהם. קצין ששירת תחתיו ואינו נמנה עם מעריציו אומר שהרמטכ"ל המיועד "נוקשה, ערמומי ופיקח כשד. התכונה הכי טובה שלו היא שבתוך תוכו, גבי אינו מאמין לאיש. זה מצוין, כי הוא לא ייתן לאף אחד לעבוד עליו - ובצה"ל לא חסרים קצינים שהתרגלו לעבוד על הרמטכ"ל".

בן-דור תופסת טרמפ

"אשם במותו", הסדרה הדוקומנטרית המשודרת בערוץ 10 ועניינה תאונות בצה"ל, כוללת פרשיות מצמררות. הבמאית אורנה בן-דור תיעדה במשך שנתיים כמה מהתאונות היותר חמורות שאירעו בצבא בעשור האחרון. לבן-דור היה סיפור חזק ביד, אבל היא לא הצליחה להתאפק. כדי להעצים את האפקט, בחרה להעלות על המוקד חלק מהמפקדים המעורבים וניסתה, באופן מאולץ, לקשור בין התאונות לבין מחדלי המלחמה בלבנון.

אל"מ מיקי אדלשטיין ואל"מ נדב פדן הם שניים ממפקדי השטח המצטיינים בצה"ל כיום. לשניהם אחריות לתאונות קשות בעברם, כמפקדים ביחידת דובדבן. שלושה מחייליו של אדלשטיין נהרגו בתאונה מבצעית, כשנפגעו מאש חבריהם בעת מבצע ללכידת מבוקש ליד שכם באוגוסט 2000. רועי דרור, ששירת ביחידת המסתערבים תחת פיקודו של פדן, התייבש למוות בתאונת אימונים ביוני 2002.

אדלשטיין, שבפירוש עשה טעויות בפרשת התאונה, קיבל אחריות והתפטר. מפקדיו ביקשו ממנו לחזור בו, משום שאז פרצה האינתיפאדה השנייה. פדן הורשע באחרונה בהתרשלות בפרשת מותו של דרור. אבל השופטים, שאישרו עסקת טיעון בפרשה, התחשבו בסדרה של עובדות מקילות: פדן נקרא להחליף, שלושה חודשים קודם לכן, את מפקד דובדבן הקודם שנהרג, סא"ל אייל וייס. התאונה אירעה בפלגת ההכשרות, בעת שדובדבן היתה בשיא הפעילות בשטחים, במבצע "חומת מגן" ואחריו. בן-דור גם מטילה על פדן, במשתמע, אחריות למותו של חייל אחר מהיחידה, אהוד שניאור. אבל שניאור נהרג בתאונה שהיתה תוצאה של "טרטור" במתקן אדם, בעת שהיה תחת פיקודו של מפקד הבסיס, אלוף-משנה שהודח בעקבות הפרשה.

בהפצצה של פרומואים לסדרה, מדי ערב בערוץ 10, הוצגו אדלשטיין ופדן כמו צמד פושעים. היחצ"נים של הערוץ הגדילו לעשות, כששיווקו לעיתונות האשמות כלפי אדלשטיין על כשלי הקרב בסלוקי במלחמה האחרונה. התפרים גסים, חסרי בסיס, אבל בעיני הצופה התמים, המחדלטור משכם הופך לפאשלונר מהסלוקי. העובדה שהתקלות בסלוקי היו בדרגים מעליו, או שמילא בינתיים בהצטיינות שלושה תפקידים קשים, אינה מוזכרת. בן-דור תופסת טרמפ על גל תקשורתי עכור: משתלם ואופנתי עכשיו להציג את צה"ל כצבא של אידיוטים. נכון, בלבנון הרוויח צה"ל ביושר חלק גדול מהביקורת שנמתחת עליו, אבל רצוי שזו תהיה יותר מבוססת ופחות מתלהמת.

לאווירה הציבורית ולדיון התקשורתי, שאלוף במטכ"ל מגדיר "שיח קיטורים והשתלחויות ברמה של פלוגה רובאית בגולני", יש מחיר. בכמה יחידות מדווחים המפקדים שזה חודשים מספר הם מתקשים להחתים קצינים לשירות קבע. דימוי הצבא בשפל, הן בציבור והן בתוך הארגון. ראש מחלקת מדעי ההתנהגות (ממד"ה) בצבא, אל"מ אייל אפרתי, הציג באחרונה תמונה מדכדכת בפורום סגור. נתונים ראשונים שנאספו מלמדים על ירידה מדאיגה בנכונות של קצינים צעירים לשרת בקבע, במיוחד במקצועות תומכי לחימה.

המלחמה באה כתוספת לתופעות קודמות. השינויים הארגוניים התכופים כירסמו בהזדהות של קצינים אלה עם הזרועות והחילות שלהם. צה"ל הופך, מבחינתם, לעוד מקום עבודה. ואילו היחידות הקרביות נשחקות עקב העיסוק הממושך בשטחים. בעוד עשר שנים, הזהיר אפרתי, עלול צה"ל להפוך לצבא משטרתי, המזכיר יותר באופיו את משמר הגבול.בתצלומים (מלמעלה): אשכנזי עם הרמטכ"ל דוד אלעזר, עם ראש הממשלה שרון, בביקור במוצב בגבול לבנון ועם שר הביטחון פרץ. אלופים ששירתו עם אשכנזי בעבר מעריכים שיהפוך במהרה על פניהן חלק מהמגמות שהוביל חלוץ. תצלומי ארכיון: אלון רון, בז רטנר, גטי אימג'ס ודובר צה"לתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו