בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

כשנתיים לאחר זיכויו, הרשיע העליון את שבס בהפרת אמונים

תגובות

בית המשפט העליון הרשיע אתמול את מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, שמעון שבס, בהפרת אמונים, בשתי הפרשות שבהן הואשם. "בית המשפט הכיר בעבירה של הפרת אמונים ככלי חשוב ומרכזי במלחמה בשחיתות ובעיצוב נורמות שלטוניות", אמר המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד יהושע למברגר.

פרשת שבס עברה גלגולים לא מעטים: בדצמבר 2000 הוא הורשע בבית המשפט המחוזי, עירער על ההרשעה, ובינואר 2003 קיבל העליון את ערעורו וזיכה אותו.

שבס הורשע בשתי פרשיות: פרשת קידום עסקה כלכלית-ביטחונית עם מדינה זרה, שבה היה מעורב חברו, משה שטרן. הפרשה השנייה נוגעת לקידום אינטרסים של חבריו, האחים הקבלנים דורון וגיל שולדנפריי. כעת יוחזר התיק לבית המשפט המחוזי לצורך קביעת עונשו של שבס. מקורות בפרקליטות התקשו אמש להעריך איזה עונש יבקשו לגזור על שבס, אך לא ייגזר עליו עונש מאסר כיוון שזה היה התנאי של בית המשפט להסכמתו לדיון הנוסף.

בפרשה הראשונה נקבע, כי שבס הזמין את נשיא המדינה הזרה לישראל, לבקשתו של חברו שטרן. הפרשה השנייה נגעה לכך ששבס, בעת תפקידו הממלכתי, פעל לקידום האינטרסים של האחים שולדנפריי, שבחברה בשליטתם הועסק לפני שהתמנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה. השופטים קבעו, כי שבס היה מודע לכך שיחסיו עם חבריו, בשתי הפרשות, הם קרובים והדוקים, וכי הוא פועל בענייניהם בזמן שהוא משמש כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, ולכן היה מודע לניגוד העניינים שבו היה מצוי.

ההחלטה אתמול התקבלה ברוב של שמונה שופטים, בראשות נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק. בדעת המיעוט החזיק המשנה לנשיא ביהמ"ש העליון, השופט אליהו מצא. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לערוך דיון נוסף בזיכוי ולהכריע בסוגייה העקרונית, הנוגעת לגבולותיה של עבירת המרמה והפרת האמונים. זאת לאחר שלטענת הפרקליטות, הזיכוי המוקדם של שבס הקשה מאוד להעמיד לדין אישי ציבור בעבירה זו.

פרקליטו של שמעון שבס, עו"ד מיכה פטמן, אמר אתמול כי הוא שוחח עם לקוחו וכי הוא מאוכזב מהתוצאה. פטמן ציין שמדובר בספיח אחד של כתב אישום שכלל שמונה אישומים שמרובם זוכה שבס, והזיכוי הזה נשאר על כנו. "כל אמונו של שבס היה מסור לאורך הדרך רק למדינת ישראל, רק ליצחק רבין, רק לשולחיו ולא לאף אדם אחר", אמר פטמן בצאתו מאולם בית המשפט.

בפסק הדין שהרשיע את שמעון שבס קבעו השופטים, כי למעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור, מצטברים שני שיקולים: מעמדו הבכיר של עובד הציבור, ועוצמתו של ניגוד העניינים שבו הוא שרוי.

ובפרשת שבס, הצטברותם של שני השיקולים הללו יצרה לדברי בית המשפט פגיעה מהותית באמון הציבור בשלטון ופגיעה מהותית בטוהר המידות של השירות הציבורי.

השופטת דורית בייניש כתבה בהחלטה: "תמימי דעים אנחנו שעבירת המרמה והפרת האמונים היא אחד המחסומים העיקריים שהציב המחוקק למניעת הידרדרות השירות הציבורי ממינהל תקין למינהל קלוקל אלינו (...) אך כפסע הוא המרחק בין מינהל מושחת לתהליך של כרסום משמעותי באופיו ובחוסנו של המשטר הדמוקרטי".

השופט מישאל חשין כתב בפסק הדין, כי "עיקרון טוהר המידות של עובד הציבור, זהה לעיקרון תקינות פעילותו של המינהל הציבורי".

המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט אליהו מצא, שהחזיק בדעת המיעוט, נימק את החלטתו: "בהיעדר נוסחה פרשנית שבכוחה להתוות את תחומיה המדויקים של העבירה, מן הדין להגביל את תחולתה למקרים החמורים בלבד". יחד עם זאת, ציין מצא כי המחוקק רשאי לקבוע איסורים ספציפיים בתחומים בהם ימצא לנכון להעלות את הרף הפלילי של דרישות ההתנהגות מעובדי הציבור.

הרשעה, זיכוי והרשעה

החלטת השופטים אתמול הופכת בפעם השנייה פסק דין בפרשה. בדצמבר 2000 שלח בית המשפט המחוזי את שבס לשנתיים מאסר, לאחר שהרשיעו באחד משלושת האישומים שהוגשו נגדו: זה הנוגע לקידום העסקה הביטחונית עם מדינה זרה, שבה היה מעורב חברו של שבס, שטרן.

לאחר ששבס הורשע ב-2000 בביהמ"ש המחוזי על ידי השופט אדמונד לוי (היום שופט בבית המשפט העליון), עירערו על ההחלטה לבית המשפט העליון הן שבס והן הפרקליטות.

שלושת שופטי בית המשפט עליון אליהו מצא, דליה דורנר ומרים נאור, זיכו את שבס מהעבירות שיוחסו לו.

שופטי בית המשפט העליון מתחו ביקורת על התנהגותו האתית של שבס, אך קבעו, כי לכל היותר היה מקום להעמידו לדין משמעתי.

כמה שבועות לאחר מכן, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט לערוך דיון נוסף בפרשה. בבקשה, שהגישה פרקליטת המדינה דאז, עדנה ארבל, נכתב שפסק הדין שינה לחלוטין את אמות המידה שלפיהן מבחינים בין הפרת אמונים אתית לבין הפרת אמונים פלילית, ושההחלטה תקשה מאוד על העמדה לדין בעבירת מרמה והפרת אמונים. לטענת הפרקליטות, הקשרים הכלכליים בין שבס לאנשי העסקים בשתי הפרשות העיקריות, העמידו אותו במצב של ניגוד עניינים "על גבול השוחד ממש", ולא ברמה משמעתית-אתית. השופט מישאל חשין הסכים לדיון נוסף, תמורת התחייבות מצד הפרקליטות שלא לבקש עונש מאסר אם יורשע שבס.

התובע בתיק, עו"ד למברגר העריך שפסק הדין יקל מעתה על הטיפול בתיקים הנוגעים לשחיתות ולעובדי ציבור, "אנחנו ניישם את פסק הדין הלכה למעשה בתיקים התלויים ועומדים, בזהירות הראויה. ברור שלא כל פעולה בניגוד עניינים היא עבירה פלילית. צריך לפעול בזהירות, במתינות, וכמובן שתהיה לזה השפעה על הטיפול בתיקים", אמר למברגר.

מזוז מברך: "מסר חשוב לעובדי הציבור"

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ופרקליט המדינה, ערן שנדר, בירכו גם הם על פסיקת השופטים: "להכרעת בית המשפט, כפי שניתנה היום, יהיו השלכות רוחב ארוכות טווח על המשך התמודדותה של התביעה הכללית עם עבירות שחיתות שמבצעים עובדי ציבור ונבחרי ציבור. עבירת הפרת האמונים מהווה את אחד הכלים המרכזיים שנתן בידינו המחוקק כדי להילחם בתופעות שחיתות שלטונית. פרשת שבס היוותה קו פרשת מים בהמשך ההתמודדות כנגד תופעות אלו", נכתב בהודעת משרד המשפטים.

מזוז ושנדר הוסיפו כי "פסיקת בית המשפט מעבירה מסר חשוב לעובדי הציבור ונבחריו, ולמעשה עתידה לשמר את אמון הציבור במערכת השלטונית ובעובדי הציבור המשרתים אותו, את טוהר המידות ואת תקינות פעולתו של הממשל. מערכת התביעה הכללית תמשיך ותפעל בהתאם לפסיקת בית המשפט במאבקה כנגד תופעות של שחיתות שלטונית".

בהתייחסו להתמשכות ההליך המשפטי, אמר אתמול עורך דינו של שבס, כי הדבר מעלה את השאלה כמה ערכאות צריך אדם לעבור במדינת ישראל עד שיצא חף מפשע או אשם. עו"ד פטמן הציע לשנות את החוק ולא לערוך דיון נוסף במשפט פלילי על גבו של נאשם.שבס בעליון. פרקליטו: "כמה ערכאות צריך אדם לעבור בישראל עד שייצא חף מפשע או אשם"


שופטי העליון, אתמול. "בית המשפט הכיר בהפרת אמונים ככלי מרכזי במלחמה בשחיתות", נמסר בהודעת הפרקליטותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו