בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מסמך האסירים הנוסח המלא

תגובות

מסמך האסירים, שכולל 18 סעיפים, חובר בכלא "הדרים" על ידי חמישה אסירים ביטחוניים המייצגים את הפלגים הפלשתיניים השונים.

המסמך קורא להקמת מדינה פלשתינית בגבולות 1967 ולריכוז "ההתנגדות" בשטחים בלבד.

יו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) הציב לחמאס אולטימטום לקבלת נוסח המסמך עד חצות אתמול. אם חמאס לא יאמץ את המסמך, יתכנס הוועד הפועל של אש"ף ויודיע על מועד לקיום משאל עם על נוסח זה.

"הארץ" מביא בזאת את הנוסח המלא של המסמך.

בשם אללה הרחמן והרחום.

"צייתו לצו אללה ולעולם אל תתפזרו" (מתוך הקוראן)

"בהתבסס על האחריות הלאומית וההיסטורית, בשל הסכנות שמולן ניצב עמנו וכדי לחזק ולגבש את החזית הפלשתינית הפנימית, להגנת האחדות הלאומית במולדת ובגולה ובמטרה להתמודד מול התוכנית הישראלית, שמטרתה לאכוף פתרון ישראלי המסכל את חלום עמנו וזכותו להקים מדינה פלשתינית עצמאית וריבונית. תוכנית זו, שממשלת ישראל מתכוננת ליישם בשלב הבא עם השלמת גדר ההפרדה, ייהוד ירושלים, הרחבת ההתנחלויות, השתלטות על עמק הירדן, סיפוח שטחים נרחבים מהגדה המערבית וחסימת מעברם של אנשינו הרוצים לממש את זכות השיבה.

כדי לשמר את הישגי עמנו, שהושגו במאבק ארוך ובנאמנות לקדושים המעונים של עמנו, סבל האסירים וכאבי הפצועים, על בסיס העובדה שאנו נמצאים עדיין בשלב השחרור שבו הלאומנות והדמוקרטיה הם המרכיבים העיקריים - נדרשת אסטרטגיית מאבק פוליטי שתתאים למרכיבים אלה, וכדי להפוך את השיח הלאומי הפלשתיני להצלחה, על בסיס הצהרת קהיר והצורך הדחוף באחדות וסולידריות, אנו מציגים מסמך זה (מסמך הפיוס הלאומי) לעמנו הנאמן, לנשיא מחמוד עבאס אבו מאזן, להנהגת אש"ף, לראש הממשלה איסמעיל הנייה, לחברי הממשלה, ליו"ר הפרלמנט, לחברי הפרלמנט, ליו"ר ולחברים של המועצה הלאומית הפלשתינית (הפרלמנט של אש"ף), לכל הכוחות והפלגים הפלשתיניים, לכל הארגונים הלא-ממשלתיים ולמוסדות העממיים ולהנהגת דעת הציבור הפלשתיני במולדת ובגולה.

אנו מקווים שמסמך זה יתקבל כמסמך כולל, שיזכה לתמיכה ולאישור מכל אחד ושיוכל לתרום להשגת מסמך פיוס פלשתיני לאומי.

1העם הפלשתיני במולדת ובגולה רוצה בשחרור אדמותיו והשגת זכותו לחירות, לשיבה, לעצמאות ולהגדרה עצמית, כולל הזכות לכונן מדינה עצמאית שירושלים הקדושה היא בירתה, על כל השטחים שנכבשו ב-1967. להבטיח את זכות השיבה לפליטים, לשחרר את האסירים והעצורים, בהתבסס על זכותו ההיסטורית של עמנו על ארץ אבותינו ואבות אבותינו ועל אמנת האו"ם, החוק הבינלאומי והלגיטימיות הבינלאומית.

2לפעול במהירות כדי להשיג את כל מה שהוסכם במארס 2005 בקהיר בהקשר להתפתחות אש"ף ולפעילותו, הצטרפות החמאס והג'יהאד האיסלאמי לאש"ף - הנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלשתיני בכל מקום, באופן שיהלום את השינויים בזירה הפלשתינית על פי העקרונות הדמוקרטיים, כדי לאשש את העובדה שאש"ף הוא המייצג הלגיטימי היחיד של הפלשתינאים בדרך שתחזק את יכולתו למלא את התחייבויותיו בהנהגת עמנו במולדת ובגולה, בגיוס אנשים ובהגנה על זכויותיהם הלאומיות, הפוליטיות וההומניטריות בתחומים ובחוגים השונים, בזירות הבינלאומיות והמקומיות. בהתבסס על העובדה שהאינטרס הלאומי דורש כינונה של אסיפה פלשתינית לאומית חדשה לפני תום 2006, בצורה שתבטיח ייצוג לכל הכוחות, הפלגים והמפלגות הפלשתיניים והאיסלאמיים בכל מקום שבו הם נמצאים על בסיס ייצוג ונוכחות יחסיים, יעילות המאבק הפוליטי, החברתי והעממי, ותותיר את אש"ף כחזית וכמסגרת לקואליציה לאומית רחבה וסמכות פוליטית עליונה.

3זכות העם הפלשתיני להתנגד ולדבוק בדרך ההתנגדות באופנים שונים תוך מיקוד המרי בשטחים הכבושים מאז 1967, לצד כל פעולה פוליטית, מו"מ, פעולה דיפלומטית והמשך ההתנגדות העממית לכיבוש על צורותיו השונות תוך הבטחה להשתתפות מסיווית של כל המגזרים.

4לגבש תוכנית פלשתינית לפעולה פוליטית כוללת ולאחד את הרטוריקה הפוליטית הפלשתינית על בסיס תוכנית הקונסנזוס הפלשתינית, הלגיטימיות הערבית וההחלטות הלגיטימיות הבינלאומיות שהעניקו, שעשו צדק עם העם הפלשתיני המיוצג על ידי אש"ף ועל ידי הרשות הלאומית הפלשתינית, נשיאות וממשלה, הפלגים הלאומיים והאיסלאמיים, הארגונים האזרחיים והציבור, במטרה לגייס תמיכה פוליטית, פיננסית, כלכלית והומניטרית ערבית, איסלאמית, ובינלאומית, סולידריות לעמנו ולאסיפה הלאומית ותמיכה בזכותנו להגדרה עצמית, לשיבה, לעצמאות ולעימות עם התוכנית הישראלית של כפיית הפתרון הישראלי על עמנו ולהתמודדות מול המצור המוטל על העם הפלשתיני.

5להגן ולחזק את האסיפה הלאומית הפלשתינית, גרעין המדינה העתידית. האסיפה שהוקמה תוך מאבק והקרבה, דם וכאב של העם הפלשתיני, ולהדגיש כי האינטרסים הלאומיים החשובים דורשים מתן כבוד לחוקה הזמנית ולחוקים הקיימים, לרשויות, לנשיא שנבחר בבחירות חופשיות, הוגנות ודמוקרטיות, לכבד את הממשלה והמוסדות שקיבלו את אמון המועצה המחוקקת (PLC).

החשיבות והצורך בשיתוף פעולה יצירתי בין הנשיאות לממשלה, עבודה משותפת, פגישות קבועות לפתרון כל חילוקי דעות העשויים לעלות בשיח אחים למען האינטרסים החשובים, והצורך ביישום רפורמה כוללת במוסדות האסיפה הלאומית, בעיקר במערכת המשפט, תוך מתן כבוד לרשות השופטת בכל הרמות, ליישם את החלטותיה ולחזק את שלטון החוק.

6לכונן ממשלת אחדות לאומית על בסיס שיבטיח השתתפות כל הגושים בפרלמנט, במיוחד פתח וחמאס, והכוחות הפוליטיים המעוניינים להשתתף על בסיס מסמך זה והתוכנית המשותפת לשדרג את המצב הפלשתיני ברמה המקומית, הערבית, האזורית והבינלאומית ולהתמודד באתגרים בעזרת ממשלה לאומית חזקה, שלה תמיכה פלשתינית עממית מכל הקצוות, ולתת את השירות הטוב ביותר למגזרים שנשאו בנטל הנאמנות, ההתנגדות והאינתיפאדה, ושהיו קורבנות התוקפנות הפושעת של ישראל, במיוחד משפחות הקדושים, האסירים והפצועים, בעלי הבתים שהרסו הכובשים, בנוסף לטיפול במובטלים ולמסיימי לימודיהם

7ניהול המשא ומתן נמצא בסמכות אש"ף ויו"ר האסיפה הלאומית, תוך היצמדות למטרות הלאומיות הפלשתיניות במטרה להשיגן ובתנאי שכל הסכם סופי יוצג בפני האסיפה החדשה לאשרור או להבאתו למשאל עם, כשיתאפשר.

8חובת שחרור האסירים והעצורים היא קדושה ועל כל הכוחות והפלגים הפלשתינים, האיסלאמיים, אש"ף, האסיפה הלאומית, הנשיאות, הממשלה, המועצה המחוקקת וכוחות ההתנגדות.

9הצורך להגביר את המאמצים לתמיכה ולטיפול בפליטים, להגנת זכויותיהם ולכינון מועצה עממית שתייצג אותם. ועדות שימלאו את תפקידיהן, ידגישו את זכות השיבה ויפנו לקהילה הבינלאומית כדי שתיושם החלטה 194, שלפיה נקבעו זכות השיבה והפיצויים לפליטים.

10לפעול למען הקמת כוח התנגדות מאוחד תחת השם "חזית ההתנגדות הפלשתינית", שיעמוד בראש המרי נגד הכיבוש, וכן לאחד ולתאם פעולות והתנגדות וליצור סמכות פוליטית מאוחדת לחזית.

11לדבוק במגמה הדמוקרטית ולקיים בחירות חופשיות, הוגנות ודמוקרטיות על פי החוק, למשרת הנשיא, למועצה המחוקקת, למועצות המקומיות והעירוניות, לכבד את עקרון המעבר השקט והחלק של הרשויות ולהבטיח לכבד את הדמוקרטיה הפלשתינית, את הבחירה הדמוקרטית ואת תוצאותיה. לכבד את שלטון החוק והעם, את חירויות היסוד וחופש העיתונות, את השוויון בין האזרחים בזכויות וחובות ללא אפליה, להגן על הישגי הנשים, לפתחם ולחזקם.

12לפסול ולגנות את המצור והדיכוי שהטילו ישראל וארה"ב על העם הפלשתיני, ולקרוא לערבים, ברמה העממית והרשמית להביע תמיכה בפלשתינאים. על אש"ף ועל האסיפה הלאומית לפנות לממשלות הערביות כדי שיישמו את החלטות מפגשי הפסגה הערביים בנושאי פוליטיקה, כספים, כלכלה ותקשורת - מפגשים בהם הובעה תמיכה בנאמנות העם הפלשתיני למטרותיו הלאומיות, ולהדגיש שהאסיפה הלאומית מחויבת לקונסנזוס הערבי ולפעולה ערבית משותפת.

13לקרוא לאחדות ולסולידריות בעם הפלשתיני ולאחד את שורות התמיכה באש"ף, לחזק את הנאמנות להתנגדות נוכח התוקפנות והמצור, ולפסול כל התערבות בענייני הפנים הפלשתיניים.

14לגנות כל פילוג שיוכל להוביל לסכסוכים פנימיים ולהוקיע את השימוש בנשק, מבלי להתייחס לנסיבות, לפתרון סכסוכים פנימיים. לאסור על השימוש בנשק בקרב הפלשתינאים, להדגיש את קדושת הדם הפלשתיני, להבין שדו-שיח הוא הדרך היחידה לפתרון סכסוכים, לכבד את חופש הביטוי בתקשורת, כולל האופוזיציה לממשלה והחלטותיה על בסיס החוק והזכות למחאה שקטה, לארגן תהלוכות והפגנות בתנאי שיתנהלו בשלווה, ללא נשק ומבלי לתקוף רכוש פרטי או ציבורי.

15האינטרס הלאומי דורש מציאת האמצעים הטובים ביותר להמשך השתתפות העם הפלשתיני וכוחותיו הפוליטיים ברצועת עזה במצב החדש, במאבק על החירות, השיבה והעצמאות, לשחרר את הגדה המערבית וירושלים בצורה שתהפוך את רצועת עזה לכוח תמיכה ממשי בנאמנותם של התושבים בגדה המערבית ובירושלים, וכפי שדורש האינטרס הלאומי, להעריך מחדש את שיטות המאבק ולחפש אחר הדרכים הטובות ביותר להתנגד לכיבוש.

16הצורך לבצע רפורמות ולפתח את מוסדות הביטחון הפלשתיניים על כל ענפיהם כדי שיוכלו למלא את המוטל עליהם בהגנת המולדת והאזרחים, במתן תגובה לתוקפנות ולכיבוש, בשמירת הביטחון והסדר הציבורי, ביישום החוקים ובהבאה לקץ התוהו ובהו, במניעת חימוש אזרחים, בהחרמת נשק הפוגע בהתנגדות, מעוות את תדמיתה, מאיים על אחדות החברה הפלשתינית ועל הצורך לארגן ולתאם את היחסים בין כוחות ההתנגדות ולשמור על נשקם.

17לקרוא למועצה המחוקקת כדי שתמשיך להחיל חוקים המארגנים את עבודת המוסדות הביטחוניים על ענפיהם השונים, ותדון בחוק שיאסור פעילות פוליטית או פרטיזנית בקרב אנשי שירותי הביטחון, האמורים לציית לסמכות הפוליטית הנבחרת כפי שנקבע בחוק.

18לפעול להרחבת נוכחות ועדות הסולידריות הבינלאומית, אוהבי השלום התומכים בבני עמנו במאבקם הצודק נגד הכיבוש, ההתנחלויות, "חומת האפליה" הפוליטית והמקומית. לפעול למען יישום החלטת בית המשפט הבינלאומי בהאג בעניין הריסת הגדר וההתנחלויות.

*הנוסח מתורגם מעיתון אל-קודס מ-11 במאי
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו