בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תלונות: חוקרי שב"כ תולשים זקנים לנחקרים ומבצעים בהם מעשי סדום

מי חוקר את התלונות על עינויים בשב"כ? איש שב"כ

תגובות

עינויים בחקירות השב"כ

שבע שנים לאחר פסיקת בג"ץ נגד העינויים בחקירות השב"כ, נראה כי שירות הביטחון "זוחל" בחזרה לשיטות הישנות ואף מפעיל שיטות חדשות: החל בחוקרים המחזיקים עצירים תלויים באוויר באמצעות אזיקים בידיים וברגליים וכלה בתלישת זקנים והחדרת חפצים לפי הטבעת; כך טוענים ב"וועד הציבורי נגד עינויים", בהתבסס על כ-40 תלונות שהוגשו על ידי נחקרים רק בשנה האחרונה. מי שבודק את התלונות הוא איש שב"כ, הכפוף לפרקליטות. באף אחד מהמקרים שבדק לא נמצאה סיבה לפתיחת חקירה פלילית נגד החוקרים. מהשב"כ נמסר בתגובה כי "חקירות טרור מתבצעות בהתאם לפסיקת בג"ץ, בכפוף למגבלות הדין ובפיקוח ובקרה הדוקים של משרד המשפטים ובתי המשפט".

אחד ממקרי העינויים "הטריים" הוא סיפורו של מוסטפא אבו מעמר. ביולי השנה, 24 שעות לפני הפעולה שבה נחטף החייל גלעד שליט, פרץ צה"ל לביתו של אבו מעמר, תושב רפיח. חיילי יחידה מיוחדת עצרו אותו, ובמקביל את אחיו, בבתיהם. כמה שבועות אחר כך סיפר אבו מעמר לעו"ד מהוועד נגד עינויים: "יום או יומיים לאחר מכן - בדיעבד נודע לי כי בבוקר אותו יום בו נחטף החייל - הגיעו אליי (למעצר) שלושת החוקרים בשש בבוקר (כשעה לאחר החטיפה, נ"ח). לא שאלו אותי כלום, התנפלו עליי במכות, בזמן שהחוקר 'מוטי' חנק אותי עד שהרגשתי שאני עומד למות. האחרים תפסו אותו והוציאו אותו בכוח".

לאחר מכן עברו החוקרים ל"תרגיל התעמלות", כפי שמכנה זאת אבו מעמר, "הכריחו אותי להדק את שתי רגליי אל רגליות הכסא, כשמשענת הגב מימיני (ראו אילוסטרציה בעמוד 6), ומאחורי גבי לא היתה כל משענת.

הם דחפו את גבי לאחור וביקשו ממני "להתעמל". זה גרם לכיווץ של שרירי הבטן, ולכאב בלתי נסבל".

החוקרים שאלו אותו על מנהרות שלפי כתב האישום והודאתו היה שותף בחפירתן. "תוך כדי כך הם קיללו אותי ואת אבי ואמי ואיימו שאם שלא אשתף פעולה יהרסו את הבית, וגם סיפרו לי שהם עצרו את אחי והם מענים אותו". אחר כך ביקשו ממנו החוקרים לעמוד על קצות האצבעות "לעקם את רגליי ולהוריד כלפי מטה את פלג גופי התחתון (...) זו עמידה קשה מאוד שגורמת לכאבים חזקים. החוקרים הכריחו אותי לעמוד כך שעות על גבי שעות ובכל פעם שהייתי מוריד את כל כף הרגל לרצפה, או זז - חטפתי מכות", כתב אבו מעמר בתצהיר שמסר לוועד.

התצהיר של אבו מעמר מצטרף לשורה הולכת ומתארכת של תלונות על עינויים שמפעילים חוקרי השב"כ כלפי עצירים פלשתינאים. לטענת הוועד הציבורי נגד עינויים, שיטות החקירה של השב"כ הולכות וזוחלות חזרה לתקופה שלפני 1999, אז אסר בג"ץ את המשך העינויים (ראו תיבה בעמוד זה). במקרה של אבו מעמר יכול השב"כ אולי לטעון למקרה מובהק של "פצצה מתקתקת", שכן על פי כתב האישום, היה לו חלק (קטן) בתכנון החטיפה ובזכות חקירתו ניתן היה אולי לאתר את שליט. זאת למרות שהעינויים, לדבריו, החלו עוד לפני החטיפה ונמשכו גם לאחר שברור היה שאין לו כל מושג היכן מוחזק החייל.

חוקר את עצמו ומאשר

להערכת עו"ד לאה צמל, המייצגת בין השאר גם את אבו מעמר, בכ-20% מהחקירות של השב"כ משתמשים החוקרים בעינויים. השאר נחקרים בשיטות מתוחכמות יותר, בעזרת מדובבים, פיתוי ואיומים.

רק בשנה האחרונה נשלחו מהוועד ומארגוני זכויות אדם שונים ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כ-40 תלונות על עינויים חמורים. מנהלת הוועד נגד עינויים, חנה פרידמן, מציינת כי הם מקפידים מאוד על אמינות התלונות. היועמ"ש לממשלה לא מצא באף אחת מהתלונות סיבה לפתיחת חקירה נגד החוקרים.

נוהל הטיפול בתלונות קבוע. התלונה מועברת מהיועץ לממונה על בדיקת תלונות נחקרים (מבת"ן), שהוא עובד שב"כ הכפוף לפרקליטות המדינה. לאחר זמן מה מתקבל מכתב לפיו הממונה בדק את התלונה ונפגש עם הנחקר והחוקרים. אז מתקבלות שתי תשובות אפשריות - הראשונה היא, שהבדיקה העלתה שאין ממש בעובדות.

התשובה השנייה מצדיקה את הפעולות במשפט הקבוע הבא: "בחינת הדברים העלתה כי מר (...) נעצר לחקירה מחמת חשד כבד כלפיו, שהתבסס על מידע אמין, ממנו עלה שהיה לכאורה מעורב או סייע לביצוע פעולות טרור חמורות שהיו עלולות להתבצע בטווח זמן קרוב ביותר ושהיה בהן כדי לפגוע או לסכן חיי אדם". כלומר,"פצצה מתקתקת".

פעילי הוועד טוענים שכמו המשטרה - על השב"כ להעביר את חקירת התלונות לידי המחלקה לחקירת שוטרים. בוועד אף שוקלים לפנות לבג"ץ בנושא. בשב"כ מאשרים שבשנה וחצי האחרונות לא נפתחה חקירה פלילית נגד חוקר שב"כ, אולם אומרים שבחלק מהמקרים, בעקבות בדיקת המבת"ן, ננקטו צעדים משמעתיים כלפי כמה חוקרים.

טלטולים ומעשה סדום

בתלונות מספרים הנחקרים על מסמך שמראים החוקרים, בו מוזכרת האפשרות לנהל נגדם "חקירה צבאית", שלאחריו נפתחת מסכת העינויים. בתלונות מופיעים תיאורים של מגוון עינויים. הנפוצות ביותר הן תנוחות הישיבה המכאיבות המוכרות בשמות - "בננה", "חצי בננה" ו"צפרדע", וכן נפוצים איזוק מכאיב, מניעת שינה, טלטולים, מכות וסטירות.

הנחקרים מזכירים גם שיטות חקירה חדשות ומקוריות. מחמד בריג'יה, תושב הכפר מעסרה שנעצר ביוני האחרון, סיפר על תנוחה חדשה שמכונה "הגשר התלוי". על פי תצהירו, שלושה חוקרים החזיקו אותו באמצעות אזיקים, כשהוא תלוי באוויר ופניו לקרקע. זה, לדבריו, היה העינוי הקשה ביותר, שלאחריו גילה דם בשתן.

נחקר אחר, עאסם ראשד מטול כרם, סיפר לעורכי הדין שלו שחוקר השב"כ תלש את זקנו. עארף טבג'נה משכם סיפר כי למשך חצי שעה תלו אותו חוקריו ברגליו מן התקרה, כשראשו כלפי מטה: "בתנוחה זו החלו חוקריו להכות על אשכיו בידיהם ובאמצעות מקל מכוסה בד", כתבה עו"ד סמאח אלחטיב איוב מהוועד למזוז. התלונה החמורה ביותר, המתארת התעללות מינית בעציר, נשלחה בסוף אוגוסט השנה. העצור, ששמו שמור במערכת, סיפר לעורכי הדין שלו שחוקר בשם "קפטן דניאל" איים עליו במלים: "כנראה אתה טיפוס שרק אם ידפקו אותו רק כך הוא ידבר!" ושאל אותו אם התנסה כבר "במשגל גברים". לאחר שהשיב בשלילה, וכשהוא אזוק, הפשיל החוקר את מכנסיו והחדיר לו חפצים לפי הטבעת.

מהשב"כ נמסר כי "יש להצטער על כך שהוועד נגד עינויים לא מחמיץ שום הזדמנות לנגח את חוקרי שירות הביטחון הכללי, שעושים ימים כלילות לסיכול טרור והצלת חיי אדם, בטענות שרובן חסרות שחר. כל תלונה שמופנית בעניין הקשור לחקירות טרור נבחנת ונבדקת באופן מעמיק בפיקוח פרקליטות המדינה. במקרים לא מעטים עולה כי תלונות שהועברו על ידי הוועד לא אומתו על ידי המתלוננים שבשמם כביכול ניתנה התלונה. ככלל, חקירות טרור מתבצעות בהתאם לפסיקת בג"ץ, בכפוף למגבלות הדין ובפיקוח ובקרה הדוקים של משרד המשפטים ובתי המשפט. המידע המושג בחקירות מאפשר סיכול ומניעה של מעשי טרור. אזרחים רבים בישראל חבים את חייהם לפעולות אלו". עוד לדברי השב"כ, האישור להפעלת כוח בחקירות ניתן לפחות בדרג של ראש צוות חקירה, ולעתים אף מגיע מראש השירות עצמו.

מלשכת היועמ"ש לממשלה נמסר: "כל התלונות נבדקות באופן יסודי ביותר על ידי המבת"ן ומועברות, לבחינה מעמיקה על ידי פרקליטה בכירה המשמשת כממונה על המבת"ן בפרקליטות המדינה. חלק מן התלונות נמצא חסר כל בסיס, וחלקן מתייחסות לאירועים החוסים תחת הגנת הצורך. יש מקרים בהם הבדיקות מביאות לידי תיקון נהלים או שינויים. במקרים בודדים, בהם נמצא כי אכן היתה חריגה מנהלים, מתקבלת החלטה על פתיחה בהליך משמעתי או פלילי".

***

1 מוסטפא מעמר: "הכריחו אותי להדק את שתי רגלי אל רגליות הכיסא, דחפו את גבי לאחור וביקשו ממני 'להתעמל'"

2 מוחמד בריג'יה: "החזיקו אותי בידיים וברגליים, כשאני תלוי באוויר ופניי לקרקע"

3 עארף טבג'נה: "תלו אותי מהתקרה, כשראשי כלפי מטה, והיכו אותי באשכים"תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו