בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סטטוסקופ, אולטרסאונד ומרידיאנים

מכיוון שלא הצליחה לנצח את הרפואה המשלימה, הרפואה הקונוונציונלית, כך נראה, מצטרפת אליה - או לפחות מאמצת אותה כבת חורגת שעודנה במבחן. בקרוב תמוסד האלטרנטיווה בחוק

תגובות

פורסם לראשונה ב-25.10.2003

כשליש עד מחצית מבני האדם ברחבי העולם פונים לטיפול בשיטות של הרפואה המשלימה ושיעורם עולה מדי שנה בשנה. בארץ, אף שלא נעשה סקר, מעריכים שכשליש מהאוכלוסייה נעזרים ברפואה אלטרנטיווית. על פי דיווחים של קופות החולים השונות, כ-300 אלף בני אדם הסתייעו במסגרתן בטיפולים אלטרנטיוויים. הרפואה המשלימה צוברת תאוצה איפוא ועתידה להיות לחלק אינטגרלי מהשירות הרפואי - כך קבעה לא מכבר ועדה שמינה משרד הבריאות האמריקאי במטרה לבדוק את המגמות בתחום זה.

בישראל הרפואה המשלימה איננה מוסדרת בחקיקה, אולם משרד הבריאות פועל לקידום חוק למיסודה, וצוות מקצועי מונה לגיבוש הצעת חוק בנושא. החוק נועד להקים מנגנון רישוי ופיקוח על מטפלים ברפואה המשלימה, שפועלים כיום ללא היתר. ד"ר יהודה ברוך, ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, מדגיש כי מאחר שמדובר ב"שוק פרוץ", מתכוון המשרד להגדיר דרכים להסמכת מומחים למקצועות האלה ולהסדיר גם את מעמד בתי הספר לרפואה אלטרנטיווית ואת מספר השעות שעל התלמיד להשלים כדי לזכות בהסמכה לטיפול. כן יעוגנו בחוק רישיונות של משרד הבריאות לביצוע טיפולים ותוצע מערכת ענישה למי שעוסק בתחום ללא רישוי.

משרד הבריאות עובד בעניין זה בשיתוף עם ארגון הגג של הרפואה המשלימה. בינתיים עבר בכנסת בקריאה ראשונה חוק האקופונקטורה. חוק זה אמור להסדיר רק את תחום הדיקור, אולם הוא עתיד להיות תקדים שלפיו יוסדר כל תחום הרפואה המשלימה. החוק, שהכינו העמותה המקצועית של הרפואה הסינית ומשרד הבריאות, מחייב לימוד בבית ספר מוכר לרפואה משלימה, הכולל הכשרה בסיסית ברפואה מערבית, בפיקוח משרד הבריאות.

לדברי ד"ר ליאורה שכטר, מנהלת רפואית של רשת "מכבי טבעי" של מכבי שירותי בריאות, הסיבות לפופולריות של הרפואה המשלימה הן רצונו של המטופל להשתתף יותר בתהליך הריפוי שלו עצמו, שאיפתו להפיג מתחים כדי לשפר את איכות החיים שלו ורצונו להימנע מתופעות לוואי של טיפולים תרופתיים.

התלונות השכיחות ביותר שבגינן פונים אנשים למטפלים אלטרנטיוויים הן: כאב כרוני, עייפות כרונית, חרדה, תופעות אלרגיות ובעיות במערכת העיכול. בסקר שנעשה בבית הספר לאחיות במרכז הרפואי הדסה בירושלים, בהשתתפות 350 חולים, התברר שהפנייה לרפואה משלימה היא בעיקר בגין כאב, לרבות מיגרנות וכאבי גב. על פי סקר אחר, כאבי גב הם הסיבה השכיחה ביותר לפנייה לטיפולים משלימים. ד"ר מוטי לוי, רופא ראשי של רשת מרפאות רפואה משלימה מטעם שירותי בריאות כללית, מציין גם הוא ש-80%-60% פונים לרפואה משלימה בגלל כאב. קופות החולים ובתי חולים מציעים כיום טיפולים אלטרנטיוויים כתוספת וכהשלמה לטיפולים קונוונציונליים.

לא יודעים אך אוהדים

רבים מהעוסקים ברפואה האלטרנטיווית מעדיפים לכנותה רפואה משלימה, שכן אין היא באה להחליף את הרפואה הקונוונציונלית אלא להשלימה. הרפואה האלטרנטיווית כוללת יותר מ-150 שיטות ריפוי ושמירה על הבריאות.

המתנגדים לרפואה המשלימה טוענים שלמרות התפשטותה ברחבי העולם, מרבית שיטותיה לא הוערכו בכלים מדעיים ובניסויים מבוקרים. במחקרים המדעיים המעטים על טיפולים אלטרנטיוויים לא הוכחה בדרך כלל כל תועלת, ואם נמצאה כזו, היא לא חרגה מהצפוי מאפקט הפלסבו. מרבית השיטות האלטרנטיוויות מבוססות על תורות החסרות כל בסיס מדעי, ולמושגי המפתח שלהן אין כל קשר לידע המדעי המודרני. והעיקר, טוענים השוללים, הרפואה האלטרנטיווית מזיקה למטופל כשהוא משתמש בה באופן בלעדי. הזנחת דרכי הריפוי הקונוונציונליות מביאה במקרים לא מעטים להידרדרות במצב המטופל ועלולה לסכן את חייו.

פרופ' מוטי רביד, מרצה ברפואה פנימית בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, גורס כי מדובר במערכת שעומדת כולה על העדר מידע, העדר קריטריונים והעדר בקרה, בניגוד למדע ולרפואה הקונוונציונלית.

לרוב רופאי המשפחה בארץ אין ידע בתחומי הרפואה המשלימה - כך מצא מחקר ישראלי שבו השתתפו 130 רופאים. במסגרת המחקר, שנעשה בחוג לרפואת משפחה במרכז הרפואי רבין, נמסרו לרופאים שאלונים אנונימיים שנבחנו בהם הידע והעמדות על ארבע שיטות ברפואה משלימה: אקופונקטורה, הומאופתיה, שיאצו ורפלקסולוגיה. יותר ממחצית הרופאים לא ידעו להשיב נכון על אף שאלה משמונה שאלות הידע.

עם זאת, המחקר הראה שעמדות רופאי המשפחה כלפי תחומי הרפואה המשלימה השכיחים בישראל הן חיוביות, והם אף נוטים להפנות את מטופליהם לטיפולים אלטרנטיוויים. ההפניות מתבססות בדרך כלל על בקשת החולה או אמונותיו ועל הנחת הרופא המטפל שהבסיס לבעיית המטופל אינו גופני. המסקנה: "יש מקום להעמקת הידע של רופאי המשפחה בתחומי הרפואה המשלימה בבתי הספר לרפואה בישראל".

רוב תוכניות הלימודים בפקולטות לרפואה בישראל, חוץ מזו שבאוניברסיטת בן-גוריון, אינן כוללות רפואה משלימה. עם זאת, בכל הפקולטות לרפואה בישראל נשקלת אפשרות להרחיב את החשיפה לנושא בעתיד. בסקר שנעשה בקרב 154 סטודנטים לרפואה מהפקולטה לרפואה בהדסה עין כרם, הביעו מרביתם התעניינות בשיטות טיפול משלימות.

ובינתיים בחו"ל

בארצות הברית, יותר מ-40 פקולטות לרפואה (כשליש מכלל הפקולטות) מציעות קורסים ברפואה אלטרנטיווית. כ-42% מהאמריקאים משתמשים בצורה זו או אחרת ברפואה משלימה, ומעריכים שבשנים האחרונות הביקורים אצל מטפלים בשיטות משלימות בארה"ב היו רבים יותר מהביקורים אצל הרופאים. כמה חברות ביטוח אף החלו לכסות תשלומים למטפלים אלטרנטיוויים.

סקר שנעשה באוסטרליה גילה שכמעט 50% מהמטופלים השתמשו בתרופות אלטרנטיוויות שלא נרשמו על ידי רופא, כגון ויטמינים, צמחים, תרופות הומאופתיות, שמני ארומתרפיה, תרופות סיניות וכדומה. כ-20% ביקרו אצל מטפל אלטרנטיווי. בגרמניה שליש מסך כל התרופות הנרשמות הן צמחים. כ-50% מהקנדים משתמשים בטיפולים משלימים כל שנה. 56% מאלה שקיבלו טיפול משלים במקביל לטיפול שגרתי לא דיווחו על כך לרופאיהם.

רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) הקימה בשנים האחרונות מחלקה לרפואה משלימה, Complementry and alternative medicine) CAM), שתפקידה לחקור את יעילותה ואת דרכי השתלבותה של זו ברפואה הקונוונציונלית. תקציב המחלקה מתקרב כיום ל-100 מיליון דולר. אמנם אין בכך משום הודאה ביעילותה של הרפואה המשלימה, אבל הקמת המחלקה מעידה על הכרה במקום המרכזי שהיא תופסת כיום בציבור.

העיקר שהצ'י יזרום

לאחר חוק האקופונקטורה, מכין בימים אלה ארגון הגג של הרפואה המשלימה הצעה למיסוד שמונה תחומים נוספים: הומאופתיה קלאסית, רפואה סינית, נטורופתיה, רפלקסולוגיה, עיסוי, שיטת אלכסנדר, שיטת פלדנקרייז ורולפינג (טיפול בכפות הידיים ובתנוחות יציבה). חלקם כבר מופעים בקופות החולים במסגרת הביטוח המשלים. להלן הסברים קצרים על חלק מתחומי הטיפול המקובלים והנפוצים ביותר:

* רפואה סינית: לפיה, קיימות בגוף תעלות בלתי נראות שנקראות מרידיאנים ובתוכן זורמת אנרגיה שנקראת צ'י. העיקרון המנחה ברפואה הסינית הוא לשפר את יכולת זרימת האנרגיה. כל עוד זורם הצ'י באין מפריע ובהרמוניה, הגוף חסין מפני מחלות ותפקודיו מתנהלים כראוי. הפרעה, האטה, חסימה בזרימה ואורח חיים לקוי עלולים להוציא את זרימת הצ'י מאיזון, הגוף ייחלש ואז תיווצר קרקע מתאימה להתפתחות מחלות פיסיות ונפשיות.

שיטות הטיפול הסיניות:

אקופונקטורה - דיקור במחטים עדינות. הדיקור פותח ומאזן את הזרימה האנרגטית של הגוף במצבי בריאות ומסייע בהחלמה במצב של חולי. ארגון הבריאות העולמי מונה יותר מ-96 מצבים שבהם אקופונקטורה עשויה לעזור. היא מטפלת במחלות כגון מחלות שרירים ושלד, מיגרנות, כאבי שרירים, כאבי פרקים, בחילות, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות הנובעות מהמחזור החודשי, אסתמה, פריחות שונות ועוד. ההנחה היא שהמחטים מעוררות את מערכת העצבים לשחרר חומרים משככי כאבים (אנדורפינים) או שהן מגרות את קצות העצבים המוליכים כאב וחוסמות את העברת הכאב מעצבים אלו לחוט השדרה.

שיאצו - (שי = אצבע, אצו = לחץ) - עיסוי מיוחד בלחיצות באצבעות הידיים לאורך ערוצי האנרגיה - המרידיאנים - בגוף המטופל. המגע בין המטפל למטופל מתבצע באצבעות הידיים, המרפקים, הבהונות, הברכיים וכפות הרגליים. תנוחת המטופל מגוונת: ישיבה, שכיבה, רכינה ועוד.

טווינא - טיפול בלחיצות מהירות לאורך מסלולים אנרגטיים. טווינא ושיאצו מומלצים בעיקר במצבי מתח כלליים, כאבים ממקור שרירי ועצבי וכן לאיזון אנרגטי.

נטורופתיה: הנטורופתיה כוללת כמה תחומים, כמו צמחי מרפא מערביים, תזונה מערבית בדגש על מזון טבעי וויטמינים, גוף-נפש, טכניקות טיפול במגע ועוד. היא מבוססת על האמונה שסיבתה של מחלה היא פגיעה בעקרונות הבריאות הטבעיים. מחלות, לפי שיטה זו, הן הניסיון והמאמץ של הגוף להגן על עצמו. הריפוי מתבצע באמצעות טיהור הגוף מרעלים שונים ושימוש בצמחי מרפא, בתכשירים המופקים מתאים חיים, בעיסויים, בחשיפה לאור השמש ובפעילות גופנית.

הומאופתיה: שיטת ריפוי שפיתח לפני כ-200 שנה הרופא הגרמני-היהודי ד"ר סמואל הנמאן. לפי העיקרון ההומיאופתי (הומיאו = דומה, פתוס = סבל), הגוף יכול להתגבר על מחלות באמצעות "הכוחות הוויטאליים" אם אך יינתן לו גירוי קל. העיקרון קובע כי יעילות התרופה ההומאופתית גדלה ככל שקטן המינון שלה. התרופה מותאמת לאדם בהתחשב באישיותו ולפי תסמינים שהוא סובל מהם וניתנת בטיפות או בכדורים קטנים. ההומאופתיה שכיחה מאוד באירופה: 40% מרופאי צרפת והולנד, 37% מרופאי אנגליה ו-20% מרופאי גרמניה משתמשים בה, והיא זוכה לחסידים מפורסמים כגון בני משפחת המלוכה בבריטניה. היא פופולרית מאוד גם בהודו.

צמחי מרפא: צמחים הנחשבים לבעלי השפעה על הפעילות הפיסיולוגית של מערכות בגוף. השפעה זו אפשרית בזכות המרכיבים הכימיים שבחלקי הצמח. צמחים משפיעים על כמה וכמה מערכות בגוף, כגון מערכת החיסון, מערכת הנשימה, העור ומערכת העיכול, ויש בהם כדי לסייע בתפקודן התקין.

תזונה: תזונה נבונה היא הבסיס לבריאות ולאיכות חיים. תזונה מאוזנת מותאמת לאורח חיים, צרכים ורצונות אישיים וכן לדרישות ספציפיות כמחלה, הריון ועוד. מטרתה להפיק את מרב הערך התזונתי מהמזון שאנו אוכלים ולקיים בעזרתו גוף בריא.

עיסויים: דרך יעילה להפגת מתחים, לחידוש החיוניות ולרענון. נוסף על היותו גורם מרגיע, העיסוי פועל להרפיית שרירים, לשיפור זרימת הדם ואף להפחתת כאבים. קיימות טכניקות רבות ומגוונות של עיסוי, בהן עיסוי שוודי, עיסוי צרפתי, עיסוי תאילנדי, עיסוי ארומתרפי. התפישה ואופן הביצוע משתנים משיטה לשיטה. כולן נועדו ליצור שיפור בזרימת מחזור הדם ודרכי הלימפה, לשחרר שרירים נוקשים ולהקל על המתח המצטבר ברקמות השרירים.

כירופרקטיקה: שיטת טיפול המתאימה בעיקר להפרעות הקשורות בעמוד השדרה ועצמות השלד. הטיפול יעיל בייחוד לפגיעות עמוד השדרה הצווארי, המותני, הגב התחתון והמפרקים הגדולים. הטיפול הכירופרקטי מתאים למצבים חריפים וכרוניים וכן לפגיעות בשל תאונות דרכים.

שיטת פאולה: חיזוק השרירים הטבעתיים בלימוד ובתרגול של פעולת כיווץ ושחרור בו-בזמן של שרירים אלה. השיטה מתאימה בייחוד למצבים של דליפת שתן, חוסר שליטה בסוגרים, הפרעות במערכת העיכול והנשימה.

שיטת אלכסנדר: שיעורים פרטניים ללימוד יציבה והפעלה נכונה של השלד ועמוד השדרה. השיטה מסייעת למניעה ולטיפול בכאבי גב, צוואר, ראש, כתפיים וכאבים המקרינים לגפיים מעמוד השדרה.

שיטת פלדנקרייז: שיטת התעמלות המורכבת מרצף של תנועות עדינות לחיזוק השרירים והרחבת אפשרויות התנועה הקיימות בגוף. השיטה טובה בעיקר לאחר פגיעות מפרקיות כגון פריצת דיסק ויכולה לסייע לעתים לאחר ניתוח.

רפלקסולוגיה: בדיקת הרגל ועיסויה לאבחון מחלות ולטיפול בהן. דרך עיסוי ולחיצה בנקודות בכף הרגל, שעל פי האמונה מייצגות איברים פנימיים, משיגים שחרור חסימות אנרגטיות ומרפאים מחלות שמקורן באיברים פנימיים. הפרעה באיבר הפנימי תתבטא ברגישות וכאב בנקודות הייצוג. לדוגמה, הבוהן הגדולה משקפת את הראש ונחשבת ל"אזור הרפלקס" שלו, הרגל הימנית משקפת את הצד הימני של הגוף והרגל השמאלית את הצד השמאלי. הרפלקסולוגים טוענים שדרך עיסוי נקודות הרפלקס ברגל ניתן לשכך ולרפא כאבים כגון מיגרנות וכאבי גב ולטפל בסינוסיטיס, בעיות נשימה וקשיי עיכול.

ביופידבק: שיטת טיפול המקנה יכולת להתמודד עם מצבי לחץ. השיטה מאפשרת לאדם לרכוש מיומנויות לפיתוח המודעות האישית לתחושות הגוף. היא מלמדת לשלוט בדחפים בלתי רצוניים דרך התופעות שהם גורמים (פחד יכול לגרום הזעה או רעד, למשל). בשיטה זו נעשה שימוש במכשור מדידה אלקטרוני מתוחכם, שמפענח שינויים המתרחשים בגופנו ומיידע עליהם מיד. ביו-פידבק היא שיטת טיפול אקטיווית. הטיפול מקובל במצבים של הפרעות קשב וריכוז, יתר לחץ דם, מיגרנות ועוד מצבים הנובעים מלחץ.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו