בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

על ראש המנכ"ל בוער הכובע

מינויו של רפי פלד לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה הוא הזדמנות טובה להיזכר בעברו הבעייתי הגורם גם לוועדת המינויים של נציבות שירות המדינה לחוש "אי נוחות מסוימת"

תגובות

צילום: אלון רון

תשעה ימים לפני שרפי פלד נכנס לתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה פירסמה ועדת המינויים של נציבות שירות המדינה את החלטתה בדבר המינוי. חברי הוועדה "חשו אי נוחות מסוימת נוכח מקצת מהסבריו של מר פלד" בעניינים שונים. הדבר שגרם לשלושת חברי הוועדה לזוע באי נוחות הרבה ביותר היה ההסבר של פלד למה שנודע כפרשת הג'קוזי.

פרשת הג'קוזי, הגם שהיא הזכורה ביותר, אינה הכתם היחיד ברזומה של רפי פלד. הקריירה שלו בשנים האחרונות מנוקדת בפרשיות שונות המעוררות לפחות אי נוחות. לכל המקרים מכנה משותף אחד: פעם אחר פעם מגלה פלד חוסר רגישות לנורמות שחלות על אדם המכהן במשרות בכירות בשירות הציבורי. כאשר מצרפים את כל המקרים, והם רבים, אי אפשר שלא לתמוה איך קרה, שלמרות הביקורת שנמתחה על פלד בעבר, הוא ממשיך להתקדם הלאה, מתפקיד בכיר לתפקיד בכיר אף יותר.

ב-93' בדק היועץ המשפטי לממשלה, מיכאל בן יאיר, שורה של טענות נגד רפי פלד, אז מפכ"ל המשטרה. פלד, על פי הטענות, חגג את בת המצוה של בתו בחוף פרטי בכנרת בלי לשלם עבור השימוש במקום וקיבל שורה של הנחות בבתי מלון באילת ובים המלח. בתמורה הוא הצטלם ליחסי הציבור של רשת בתי המלון בג'קוזי של בית מלון בטבריה.

היועץ המשפטי לממשלה קבע שאין מקום להעמיד את פלד לדין פלילי או משמעתי. ארבע עתירות הוגשו לבג"ץ נגד החלטת היועץ. אהרן ברק, אז המשנה לנשיא בית המשפט העליון הורה ליועץ המשפטי לממשלה להשלים את החקירה ולהסיק מסקנות "בכל הנוגע להיבטים המשמעתיים של התנהגות המפכ"ל בנושאים אלה". כדי למנוע חקירה נוספת, פלד התפטר מהמשטרה והתיק נסגר.

לקראת סופו של ההליך אמר שר המשטרה, משה שחל, לפלד שהיה עליו לגלות "רגישות יתר בכל הקשור לקבלת הנחות באירוח". הערה ברוח זו נרשמה בתיקו של פלד. בעקבותיה כתב פלד לשחל מכתב חרטה. "בשעתו, בעת שנעשו הפעולות נשוא הבדיקה לא נתתי דעתי על משמעות הדברים מבחינת ההיבט הציבורי שלהן", הוא כתב. "משהערת לי את הערתך קיבלתי את דבריך ואני מסכים ומקובל עלי כי הנורמה הראויה היא זו המגולמת בדברים שבהערתך".

שלושת חברי ועדת המינויים - שמואל הולנדר, נציב שירות המדינה, והפרופסורים צבי זוסמן וזאב לב, נציגי הציבור - שאלו את פלד מהן הנורמות הראויות לדעתו בעקבות הפרשה. הפעם פלד דיבר אחרת. הוא אמר שהוא לא עבר עבירה פלילית או משמעתית וההנחות שהוא קיבל היו "מהסוג שכל אזרח היה יכול לבקש ולקבל". חברי הוועדה היו המומים. הם אמרו לו שדבריו אינם "עולים בקנה אחד" עם תוכן מכתבו לשחל. בתשובתו חשף פלד מקצת ממה שקרה מאחורי הקלעים בפרשה ההיא.

"הוא הסביר שמדובר בנוסח משפטי שלא הוא כתב", כותבים חברי הוועדה בהחלטתם, "ויש לראות את המכתב על רקע המסע התקשורתי שנוהל נגדו באותה עת ורצונו לסיים את הפרשה". במלים אחרות, מכתב החרטה החם נכתב על ידי יועצים משפטיים רק כדי לטהר את פלד בתקשורת. החרטה לא היתה כנה אבל היתה יעילה. בן יאיר ביטל את הערתו של שחל. זמן קצר אחר כך מונה פלד לתפקיד מנכ"ל חברת החשמל.

על פי העיתון "מקור ראשון" פלד אף טען באוזני חברי הוועדה שהנושא הזה כבר נבדק בעבר שלוש פעמים. בנציבות שירות המדינה חיפשו את האסמכתאות המתאימות אבל לא הצליחו למצוא. בכל זאת אישרה הוועדה את המינוי, תוך שהיא מעירה ש"אילו הוצע המינוי למשרה זו זמן קצר יותר לאחר פרשיות האירוח ופסיקת בג"ץ, ייתכן שהוועדה היתה נותנת לעניין הזה משקל שונה... מכל מקום בהביאה בחשבון את מכלול השיקולים לא ראתה הוועדה עילה מספקת לפסילת המועמדות". מדוע אישרה הוועדה את המינוי למרות אי הנוחות ומהו פרק זמן קצר יותר שהיה גורם לה לתת משקל שונה לפרשה ההיא? שמואל הולנדר, נציב שירות המדינה, מסרב להגיב. "אין לי מה להוסיף", הוא אומר.

בת מצווה אצל מורד

בעברו של פלד יש כמה אירועים תמוהים. אחד מהם קשור למה שהיועץ המשפטי לממשלה כינה בדו"ח שלו "נושא טבריה". על פי דו"ח הבדיקה של בן יאיר, בהיותו מפכ"ל המשטרה, התיידד פלד עם יחזקאל מורד, קבלן טברייני ובעל חוף פרטי בכנרת. באוקטובר 93' ערך פלד את חגיגת בת המצוה של בתו בחוף הפרטי של מורד. מהודעתו של מורד, כתב בן יאיר בדו"ח הבדיקה שלו, התברר שמדובר בחוף משפחתי פרטי שמורד מעמיד לשירותם של אחרים לצורך אירועים משפחתיים או אירועים של אנשי צבא. הוא לא גבה מעולם תמורה עבור השימוש שניתן. "גם מן המפכ"ל הוא לא גבה תמורה בעבור השימוש", כתב בן יאיר.

למורד, על פי דו"ח הבדיקה, היו רישומים פליליים והרשעה אחת. פלד אמר שהוא לא ידע על כך. לדבריו הוא ביקש ממפקד המחוז הצפוני של המשטרה לבדוק אם אין למורד עבר פלילי ואם אין מניעה לקיום האירוע בחוף הפרטי שלו. הוא טען שהבדיקה נעשתה ונאמר לו שאין מניעה לקיום האירוע. בן יאיר קיבל את גרסתו של פלד. בבדיקה מאוחרת יותר בן יאיר מצא שמורד החזיק בחוף שלא כדין, "והוא בבחינת פולש למקרקעי המדינה".

אחרי כל הבדיקות הגיע בן יאיר למסקנה ש"בנושא כולו אין ממש. הוא השתמש בחוף הפרטי של אדם שהכיר זמן מה לפני כן. הדבר דומה לעריכת מסיבה בגן ביתו של אדם אחר".

אהרן ברק לא התייחס לאירוע כאל מסיבת גן. הוא תקף את החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה. מתעוררת שאלה, כתב ברק בפסק דין ארוך שמשתרע על 87 עמודים, "אם לא היה צריך המפכ"ל להיות מודע לכך שטובת ההנאה ניתנה לו בעד פעולה הקשורה בתפקידו... בסופו של דבר בין המפכ"ל לבין מר מורד לא נקשר קשר אישי של ממש. מה טעם, איפוא, ראה מורד ליתן טובת הנאה למפכ"ל?... על שוטר חל איסור לקבל טובת הנאה מאדם שבא עמו במגע עקב מילוי תפקידו... מורד לא בא בעבר במגע עם המפכ"ל בתפקידו זה. אך מה הם הסיכויים לגבי העתיד? הקיימת אפשרות ממשית כי יהא ביניהם קשר שכזה באופן או במידה הפוסלת קבלתה של טובת הנאה?... סימני השאלה הם רבים... אין מנוס איפוא מהחזרת העניין ליועץ המשפטי לממשלה, על מנת שיתן דעתו מחדש להיבט המשמעתי בעניין זה".

הדבר לא נבדק בשל התפטרותו של פלד. לאחרונה עלה שמו של מורד בהקשר נוסף. רפי פלד מונה לאחראי על ביקור האפיפיור. כקבלן משנה לביצוע עבודות עפר דחופות להכשרת שטח המיסה בהר כורזים נבחר יחזקאל מורד. בתאריך 15.2.00 התכנסה ועדת המכרזים של חברת החשמל כדי לדון בהתקשרות עם מורד, "בהליך של פטור ממכרז". בפרוטוקול כותבים חברי הוועדה שהקבלן, חברת יחזקאל מורד בע"מ, נמצא ממילא בסמוך, "על פי התקשרות שהיתה לו עם הכנסיה, המקימה בסמוך לאתר בית ספר לכמורה. הקבלן נתבקש להיכנס עם הכלים שהיו עמו לשטח, באופן מיידי ודחוף ולהתחיל בעבודות הכשרתו בין היתר בשל החשש מפני גשמים אשר עלולים היו למנוע כל אפשרות כניסה לשטח בהעדר הכשרה ראשונית זו". ההליך נעשה ללא מכרז "בשל היותה התקשרות שנדרשה בדחיפות למניעת נזק של ממש וכן בשל קיומן של נסיבות מיוחדות המצדיקות עריכתה ללא מכרז". הצעת המחיר של מורד עמדה על 80,722 שקלים. על החלטת הוועדה חתום, בין היתר, שמואל אדם, יו"ר ועדת המכרזים, סמנכ"ל ומנהל אגף כוח אדם בחברת החשמל ומקורבו של פלד. נציג הביקורת הפנימית בוועדת המכרזים, מנחם זסלבסקי, הוסיף הערה בכתב ידו: האישור הוא בדיעבד.

נועם פדרמן, פעיל כך מחברון, עתר לבג"ץ נגד העבודות הבלתי חוקיות לדבריו באתר בהר כורזים. בין השאר הוא טען ש"המשיבים התעלמו מחוק חובת מכרזים המחייב אותם לקיים מכרז שווה לכל אדם כאשר פלד העניק לקבלן מאזור טבריה את פרויקט הכשרת השטח".

השופטות דליה דורנר, דורית בייניש ואיילה פרוקצ'יה המליצו לפדרמן לחזור בו מעתירתו מאחר שהעבודות כבר הסתיימו, אולם בהחלטתן הן כתבו ש"העותר העלה טענות רציניות". פדרמן גם עתר לביטול מינויו של פלד. "מי שבית משפט זה אמר עליו בהחלטה שיפוטית שאינו בעל יושר אישי, אינו יכול לשמש בתפקיד כה מרכזי כמנכ"ל משרד ראש הממשלה", כתב פדרמן בעתירה שאמורה להתברר בקרוב.

הגז והמכרז

פלד רגיל לעימותים כאלה. בהיותו מנכ"ל חברת החשמל הוא הצטרף כמספר שניים לרשימתו של אהוד אולמרט, ירושלים מלוכדת. "כשאני מסתכל בראי אני רואה איש ציבור צנוע ובעל ערכים", הוא אמר בניסיון לשכנע את הירושלמים לבחור בו. היועץ המשפטי של חברת החשמל והדירקטוריון אישרו לו להתמודד בתנאי שלא יעסוק בחברת החשמל בנושאים שעלולים להיות ניגודי אינטרסים אבל היועץ המשפטי לממשלה הביע חשש שיש בכפל התפקידים פוטנציאל לניגוד אינטרסים. פלד מונה ליושב ראש מועצת העיר אבל נוטרל מפעילות. אחרי שנה הוא החליט להתפטר. אני לא מרוצה מהמצב, הוא הסביר. תפקיד יושב ראש מועצת העיר הוא רק תואר, בלי מהות, ובנסיבות האלה טוב לכולם שאעזוב. אין בכפל התפקידים ניגוד אינטרסים אישי, הוא אמר.

הצטרפותו לקבוצתו של איש העסקים יוסי מימן עוררה שוב את שאלת ניגוד האינטרסים. פלד היה מנכ"ל חברת החשמל כשבדק אפשרות של הצטרפות לקבוצות של יוסי מימן, האחים עופר ויצחק תשובה. לבסוף החליט להצטרף לקבוצתו של מימן. מימן שותף בקבוצה המצרית שניהלה משא ומתן עם חברת החשמל על רכישת גז טבעי ממצרים. בחברת החשמל החליטו שהנושא יוסדר באמצעות משא ומתן ולא באמצעות מכרז. מימן אף היה אורח כבוד בחנוכת תחנת כוח חדשה אחרי שפלד כבר הודיע על פרישתו מהחברה והצטרפותו לקבוצה של מימן. בהודעת הפרישה שלו הבטיח פלד שהוא יימנע מכל מעורבות ישירה או עקיפה בשלב זה ובעתיד בפרויקט הגז הטבעי כדי למנוע ולו מראית עין של ניגוד אינטרסים.

כמה ימים אחרי שפרש מחברת החשמל הוא התראיין לגלובס והמליץ במלים מאוד חמות על רכישת גז טבעי מהמצרים וממימן. "אם נגיד למצרים שהם לא מהווים כעת חלק מהמשחק משום שכיום יש מספיק גז בארץ לעשר שנים, ולדעתי לא ליותר מכך, הרי שנעשה טעות גדולה. בעוד עשר שנים, כאשר נצטרך אותם, אנחנו עלולים להיות בבעיה. למרות שכאמור לא אהיה מעורב בפרויקט הגז, אני רוצה להגיד שהמדינה תהיה מטורפת שלא לרכוש גז ממימן, אם הוא יביא אותו הכי מהר והכי זול. רכישת גז ממצרים היא גם ערך פוליטי ומדיני וערך אסטרטגי כלכלי".

לפני כמה שבועות החליטה חברת החשמל למסור 53% מהמכרז הראשון לאספקת גז טבעי לחברת אי-אם-ג'י שבבעלות יוסי מימן ושותפים מצרים. החברה הישראלית שהתחרתה על אספקת הגז, ים תטיס, הודיעה שתערער בבית המשפט על ההחלטה. בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת אמר מבקר המדינה שהוא שוקל לבדוק את הנושא לעומקו. הנהלת חברת החשמל התרככה והודיעה שהיא מנהלת משא ומתן עם קבוצת ים תטיס בתנאים דומים להצעה של החברה הישראלית-מצרית.

אל קבוצת מרחב של יוסי מימן הגיע פלד ללא יום צינון אחד. מנהל רשות החברות הממשלתיות, ירון יעקובס, אמר שאין לרשות מעמד משפטי כזה שיאפשר לה לכפות הסדרים, אבל הוא יבחן את האפשרות ליישם באמצעות חקיקה את כללי הצינון החלים על עובדים בכירים בשירות המדינה. בחוזר ששלח לדירקטוריונים של חברות ממשלתיות הוא הורה להם לקיים דיון בכל מקרה שבו עובד בכיר יפרוש מהחברה לעסקים פרטיים ולוודא שלא קיימים יחסי תחרות, חשש לניגוד אינטרסים או פגיעה אחרת בחברה שנובעת מעיסוקו החדש של הפורש. פלד כעס. "ללא ספק יעקובס ירה צרור מהיר מדי", הוא אמר. "הדבר לא נראה לי במדינה שמדברת על תחרותיות וחופש. ראשי האוצר לשעבר מכהנים כיום כמנהלי בנקים וכיושבי ראש של בנקים. מישהו אומר להם משהו? מה ההבדל? למה נטפלים רק אלי? האם מצפים שאני אלך להיות מרצה לפילוסופיה? אי אפשר לצפות ממני שאתעסק בסריגה ובתפירה. אני יודע טוב יותר מאחרים היכן יש ניגודי אינטרסים ולא אעשה שום דבר שיש בו תחרות ישירה מול חברת החשמל".

ההצהרה הזאת לא הפריעה ל"מרחב תשתיות", החברה שהקים פלד במסגרת קבוצת מרחב של מימן, לרכוש את מסמכי המכרז להתפלת מי ים. גם חברת החשמל מתעניינת בהתפלה. "נעשתה בחברת החשמל עבודה מאוד כללית בנושא, ברמה נמוכה של אנשי מקצוע", אמר פלד ל"ידיעות אחרונות" ביולי שעבר. בסופו של דבר החליטה מרחב תשתיות שלא להתמודד במכרז.

פרשת משעל

ריח של ניגוד אינטרסים עלה גם בהשתתפותו של פלד בוועדת משעל לבדיקת ההתנקשות בחאלד משעל. פלד, כמנכ"ל חברת החשמל, היה כפוף לראש הממשלה, בנימין נתניהו שמעורבותו בהתנקשות נחקרה בוועדה, ולשר התשתיות, אריאל שרון, שהיה מעורב במה שקרה לאחר מכן. תנועת אמיתי עתרה נגד השתתפותו של פלד בוועדה, מחשש לניגוד עניינים. השופטים תיאודור אור, מישאל חשין ודליה דורנר דחו את העתירה. "טענה לעניין ניגוד עניינים מן המניין אינה יכולה לתפוס בנושא הרכבה של ועדת בירור, להבדיל מהרכבה של ועדת חקירה", הם כתבו. "הנה כי כן, יכול שר למנות עובד או עובדים מן המשרד עליו הוא ממונה כוועדה לבירור נושא שהתעורר בתחום פעילותו של המשרד, וטענת תלותם של העובד או העובדים בשר לא הייתה נשמעת".

אחרי שמשפטנים תקפו את השתתפותם של פלד ושל יוסף צ'חנובר, יו"ר אל-על, בוועדה, כתב היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת מעורפלת בנושא. "בשל מראית עין ונקיון דעת יודיע ראש הממשלה למען הסר ספק כי לא יעסוק בכל נושא הקשור לכהונתו של יוסף צ'חנובר, בכלל זה הארכת כהונתו, הפסקתה ונושאים אחרים הנוגעים לו במישרין. אותם כללים יחולו גם לגבי פלד. סמכויותיו של ראש הממשלה יועברו בעניין זה במידת הצורך לשר אחר".

פלד חולל סערה בוועדה כשוחח ביחידות עם אחד העדים. דני יתום שהיה ראש המוסד ואחד הנחקרים, חשד שפלד ניסה לשכנע את העד להפליל את יתום. מקורביו של פלד אמרו שזו היתה שיחת הבהרה חסרת משמעות. בדברי הסיכום שלו כתב עורך דינו של יתום, ראובן בכר, שפלד הטעה עדים בעת החקירה. לדבריו של בכר פלד ציטט באוזניהם של עדים באופן לקוי את דבריהם של עדים אחרים. פלד סירב להגיב.

בסופו של דבר חששו של יתום היה מוצדק. צ'חנובר ודן טולקובסקי סברו שהממשלה היא זו שצריכה להמליץ המלצות אישיות לגבי יתום. פלד, בדעת מיעוט, המליץ שיתום לא ימשיך בתפקידו כראש המוסד. לגבי ראש הממשלה היו כל חברי הוועדה מאוחדים בדעתם. "לאחר שהשווינו את דרך טיפולו של ראש הממשלה מול אמות המידה שקבענו לעצמנו, הגענו לכלל מסקנה כי ראש הממשלה טיפל במקרה זה באורח סביר. הוא שקל ובחן את התכניות שהוצגו בפניו מכל היבט אפשרי שהיינו מצפים ממנו... הוועדה לא ראתה לנכון להיכנס לשאלת אחריותו המיניסטריאלית של ראש הממשלה לכשלון הפעולה... אין באמור בהערתנו זו כדי להצביע על כך שאנו רואים פגם כלשהו, מן ההיבט הפוליטי, בהתנהגות ראש הממשלה".

חגיגה בג'קוזי

פלד, בן 56, נשוי ואב לשלוש בנות, נולד בקבוץ הזורע. כשהיה בן ארבע אביו נהרג במלחמת השחרור, כשהיה בן שמונה אמו מתה מסרטן והוא הועבר למשפחה מאמצת בקיבוץ. בצבא שירת בצנחנים והשתחרר בדרגת סרן. אחר כך עבד בשב"כ. ב-75' התגייס למשטרה והיה מפקד היחידה הסמויה, ראש ענף מודיעין במחוז הדרומי, מפקד המחוז הדרומי ומפקד מחוז ירושלים. ב-84' הוא עלה לכותרות כשהסתכסך עם שכנה קשישה בירושלים. בתגובה היא ובנה הוטרדו על ידי שוטרים. תחת הכותרת "צדו האפל של הקצין המבריק" תיארה ידיעה ב"הארץ" ביולי 84' את התנהלות הסכסוך. בנה של הקשישה פנה בתלונה אל הממונה על תלונות הציבור במשטרה. רק אחרי שנתיים הוא קיבל תשובה. "לאחר שחקרנו העובדות באופן יסודי וממצה לא נמצא כל פגם בהתנהגות פלד". הבן לא התייאש ופנה לנציב קבילות הציבור במשרד מבקר המדינה שקבע שהמשטרה לא ביררה דבר ושהיא התערבה, בניגוד לסמכותה, בסכסוך אזרחי.

זה לא הפריע לפלד להתמנות למפכ"ל ה-11 של המשטרה. בסוף מארס 93' הוא החליף את יעקב טרנר בתפקיד מפכ"ל המשטרה. כמתנת פרידה העניק פלד לטרנר ציור שהוא צייר ושנשא את הכותרת: הכלבים נובחים והשיירה עוברת. השבוע אמר טרנר שפלד "הוא איש מוכשר להפליא ואני שמח מאוד שראש הממשלה בחר בו לעמוד בראש משרד ראש הממשלה. זו בחירה טובה מאוד".

רק שנה אחת היה פלד בתפקיד אבל הספיק לחולל כמה סערות. בעדות לפני ועדת שמגר שחקרה את הטבח במערת המכפלה הוא אמר שמערך אכיפת החוק בגדה הוא בעייתי בשל מחסור בכוח אדם ובתקציב. השופט אליעזר גולדברג הגיב בתמיהה. "יוצא מדבריך שתפקודה של המשטרה לא היה ראוי. האם המשטרה לא שימשה למעשה עלה תאנה כדי לומר שיש אכיפת החוק?" יש פה מידה מסוימת של מראית החוק, ללא ספק, הודה פלד. במאמר מערכת ב"הארץ" נכתב למחרת ש"במצב הזה של חוסר שליטה היה על העומד בראש המשטרה להודיע כי הוא מסרב להמשיך ולשמש כיסוי לפיקציה".

ביקורת גם נמתחה עליו בפרשת עוזי משולם. משולם וחסידיו התבצרו ביהוד. פלד נענה כמעט לכל תביעותיהם. במשטרה היו מי שסברו שהוא נכנע לפוליטיקאים שרקחו את ההסכם. פלד אמר שהוא חש הקלה שהאירוע הסתיים ללא נפגעים בנפש. הוא מיהר לכנס מסיבת עיתונאים והודיע על השגת פשרה עוד לפני שהמתבצרים יצאו מהבית. במהלך מסיבת העיתונאים נודע לו שבעוד הוא חוגג משולם ביטל את ההסכם. זה היה רגע מביך.

בשלהי כהונתו הקצרה נחשפה במקומון הירושלמי "כל העיר" העובדה שהוא הורה לרכוש אלפי ספרים שכתב ידידו, יוסף יקותיאל, ללא מכרז, בעלות של 300 אלף שקלים. פלד טען שמכפישים אותו. "הפרסום נגדי מדיף ריח חריף של ציד מכשפות", הוא אמר, "אין שום בעיה לקבל עבור הספר פטור ממכרז ממשרד האוצר כי מדובר בספר מקצועי וייחודי".

כל זה היה רק הפתיח לפרשת הג'קוזי. בעקבות תחקיר של מרדכי גילת ומלי קמפנר בידיעות אחרונות הורה היועץ המשפטי לממשלה למחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים לחקור שורה של טענות כלפי פלד. המרכזיות שבהן עסקו בהנחות באירוח בבתי מלון. בין אוגוסט 92' לספטמבר 93' שהה פלד תשע פעמים בבתי מלון של רשת מוריה פלאזה באילת ובים המלח. לא בכל שהייה שולם מחירה המלא.

בסוף אוגוסט 92' הוא שהה במשך שלושה לילות במלון מוריה באילת בחופשה משפחתית. הוא שילם 1,205 שקל עבור חבילה ששוויה המלא היה 2,700 שקל. "ההסבר של המפכ"ל למחיר הנמוך היה שבאותה תקופה היה המלון בהרצה לאחר שיפוצים", כתב בן יאיר בדו"ח שלו.

בדרכם חזרה מאילת התארחו בני משפחת פלד במלון מוריה ים המלח ללינת לילה ולארוחת בוקר. הם שילמו 251 שקלים. במלון, שעדיין לא היה ממוחשב, לא נמצא רישום של האירוח. לבן יאיר היה הסבר למחיר הזול. "זו עונה בלתי נוחה לאירוח באזור זה".

בנובמבר 92' פלד שהה לילה אחד במלון באילת. הוא אמר שהוא היה בנסיעת עבודה לאילת ואגב כך הוזמן על ידי מנהל המלון לטקס חגיגי לרגל פתיחת המלון מחדש. "לדבריו הוא שילם עבור השהייה", כתב בן יאיר, "למרות שבשל הטקס האירוח היה צריך להיות בחינם. הוא עמד על כך שהמחיר ישולם. ההוצאה הוחזרה על ידי משטרת ישראל".

בסוף אותו חודש הוא הגיע למלון לחופשה משפחתית לשלושה לילות. הוא שילם 1,474 שקל במקום אלפיים שקל, הנחה של 25%. פלד הגיע עם קבוצת חברים, "30 משפחות שמרבית חבריהן נמנים על כוחות הבטחון. המחיר שנקבע היה מחיר קבוצתי שניתן בהתחשב בכך שמדובר באנשי כוחות הביטחון", כתב בן יאיר.

בינואר 93' הוא התארח במלון מוריה ים המלח עם אותה קבוצת חברים. הוא שילם 424 שקלים עבור שני לילות. מנהל המלון אמר שהוא זה שקבע את המחיר. במאי 93' הוא שהה במלון מוריה באילת לסוף שבוע של חברי סגל הפיקוד של המשטרה ובני משפחותיהם. המפכ"ל, אשתו ובתו התארחו בחדר אחד. הם שילמו 499 שקל במקום אלף שקל. "ההסבר לכך היה שהאירוע אורגן על ידי מפקד המחוז הדרומי והמחירים נקבעו כמחירים מיוחדים לכלל חברי סגל הפיקוד במסגרת מאורגנת", כתב בן יאיר.

באוגוסט 93' הוא הגיע עם משפחתו לאילת לחופשה של שלושה לילות. הם שילמו 1,087 שקל במקום 2,500. "לדברי המפכ"ל החופשה היתה במסגרת של קבוצת חברים. הוא התעניין במלון שלמה המלך והמחיר שנדרש היה גבוה. לכן הוא פנה לחבר בתל אביב בשם רוני שטן, שהתעניין במחירים במלונות באילת ואמר שניתן יהיה לקבל את מחירי מבצע ישראכרט-זהב במוריה פלאזה, למרות שהמבצע מתחיל שלושה ימים לאחר תום החופשה".

בספטמבר 93' פלד הגיע עם קבוצת חברים לחופשת ראש השנה במוריה ים המלח עם אשתו ובתו. הוא שהה במלון לילה אחד ועזב למחרת בבוקר בשל מחלת בתו. "פקידת הקבלה אמרה לו שהתשלום הוא מאה שקל. הוא השיב שהסכום אינו סביר. מנהל המלון לא היה במקום ולכן השאיר סליפ חתום של כרטיס אשראי וביקש שימלאו סכום סביר לאחר בואו של מנהל המלון. הוא עזב את המלון ולא עקב יותר אחר התשלום", כתב בן יאיר "הטעם לכך שבדרך כלל אינו עוקב אחר עניינים כספיים. הסכום שהוסף היה 114.54 שקלים. לפי גרסת מנהל המלון רוב חברי קבוצת החברים שילמו סכום של מאה שקלים ללילה למשפחה. חמש משפחות לא שילמו כלל. מנהל המלון הסביר שהמלון היה לאחר סגירה בשל שיפוצים והתפוסה בו היתה נמוכה. כדי לעודד את הארוח במלון הוא הזמין את קבוצת החברים. הוא קבע להם מחיר נמוך בשל נסיבות אלה, ועל מנת לעודדם להתארח במלון לאחר פתיחתו. בכך קיווה לקדם את מכירת החדרים במלון לאורחים".

בן יאיר סבר שאין בפעולות האלה אשמה פלילית. "לא ניתן להצביע על כל פעולה של המפכ"ל שנעשתה בתמורה להנחות שקיבל בבתי המלון", הוא כתב. חודש וחצי לפני פרסום הדו"ח פלד הצטלם בג'קוזי של מלון מוריה בטבריה ביחד עם הניצבים גבי לסט ויוסף זכריה. בן יאיר התעלם מהתצלום. פלד לא עבר עבירת שוחד, טען בן יאיר. "קשה לטעון שעצם השהייה הפרטית למטרות נופש של בעל תפקיד ציבורי בבית מלון יכולה להחשב, כשלעצמה, לפעולה הקשורה לתפקידו לענין עבירת השוחד". בפעולותיו, קבע בן יאיר, לא היה יסוד נפשי שדרוש להוכחת עבירה פלילית. "ניתן לקבוע, במידה רבה של ודאות, שכאשר הוא קיבל את ההנחות באירוח, הוא לא ידע ולא היה עליו לדעת שההנחות ניתנו לו בעד פעולה הקשורה בתפקידו".

בן יאיר סבר גם שאין להעמיד את פלד לדין משמעתי. "לא היו מחירים קבועים ברשת מלונות מוריה פלאזה, ומאחר שברוב האירוחים היה המפכ"ל חלק מקבוצה רחבה, שזכתה למחירי הנחה, ומאחר שהתופעה של הנחות במחירי אירוח שניתנות לעובדי ציבור אינה נדירה, יש לבחון את התנהגותו בהקשר זה. בשל כך, ומאחר שהתנהגותו של המפכ"ל בפרשה זו אינה צריכה להשפיע על המשך שירותו במשטרה, ומאחר שממילא הוסב נזק לשמו הטוב... אני סבור שאין לנהוג בו במידת החומרה".

בן יאיר המליץ לשר המשטרה להעיר למפכ"ל הערה. בג"ץ סבר שאין בעבירות האלה היבט פלילי אלא משמעתי. אהרן ברק הביא כמה דוגמאות מהמציאות. נגד שוטר שקיבל הנחה בקניית מנת פלאפל הוגש כתב אישום. שוטר אחר הורשע אחרי שנכנס בחינם לבריכת מלון. "לאור חשיפתו לציבור ומגעיו עמו נדרשת משוטר הקפדה מיוחדת על קלה כחמורה", כתב ברק בפסק הדין שאליו הצטרפו השופטים אליהו מצא ואליעזר גולדברג. "עצם העובדה שטובת ההנאה לא יוחדה לשוטר פלוני אלא ניתנה לקבוצה של שוטרים אין בה כדי לשלול מטובת ההנאה את אופיה כטובת הנאה... אסור לשוטר לקבל טובת הנאה אם הדבר יגרום לניצול מעמדו למטרת פרסומת של נותן טובת ההנאה".

ברק קבע ששאלות רבות נותרו ללא מענה. "האם ההנחה אשר המפכ"ל קיבל במלון מוריה אילת ניתנה לכל פונה באותה עת? האם המחיר שנגבה מהמפכ"ל וקבוצת החברים היה נגבה מכל אורח במצב דומה בלא קשר לזהותו? האם כל מי שהתארח במלון מוריה אילת שלושה ימים לפני תחילת מבצע ישראכרט-זהב היה זוכה להנחות בהן זכה המפכ"ל? האם לא הופר האיסור של ניצול המעמד הציבורי למטרת פרסומת? מדוע אין בפרשת הג'קוזי כדי לגבש עבירת משמעת שעניינה קבלת טובת הנאה אשר בתמורה לה מנוצל מעמדו של המפכ"ל כשוטר לצרכי פרסומת של הנותן? אפילו לא היה המפכ"ל מודע לכך שהוא מקבל שמפניה לג'קוזי לשם צילום פרסומת, האם לא היה אמור המפכ"ל, כשוטר סביר, להיות מודע לכך? והאם לא התרשל בכך שלא ידע?... לא הרי הנחה אסורה ששוטר קיבל בלא לבקש, כהרי הנחה ששוטר קיבל לאחר שעמד על קבלתה. לא הרי מקרה בודד של הנחה אסורה שאין בו כדי להצביע על חוסר רגישות לתפקיד השוטר, כהרי שרשרת של מקרים של הנחות אסורות העשויה להצביע על כך שהשוטר אינו מבין את מהותה של המשטרה, תפקידו ומקומו בה. לא הרי שוטר זוטר כהרי שוטר בכיר... מנקודת מבטו של הציבור קבלתה של טובת ההנאה, ואפילו היא קטנה בערכה הכספי, מעוררת אותו חשד ואותה לזות שפתיים הפוגעות באמון הציבור בטוהר השירות והשורות ובתדמית המשטרה בעיני הציבור. דברים אלה מקבלים משנה חשיבות ככל שדרגתו של השוטר אשר קיבל טובת הנאה שלא כדין גבוהה יותר... קציני משטרה בכירים צריכים לשמש דוגמה לפקודיהם. חובה זו להקפיד על קטנה כגדולה מגיעה לשיאה כאשר הטענה הינה כי המפכ"ל קיבל טובת הנאה אסורה. המפכ"ל צריך להקרין מופת לכלל השוטרים. הוא צריך להיות בעל סמכות מוסרית ואישית לשכנע, להנהיג ולצוות. מפכ"ל המקבל טובות הנאה אסורות יתקשה לדרוש ולאכוף איסור על קבלת טובות הנאה מהכפופים לו".

בהסתמך על כל אלה החזיר ברק את התיק ליועץ המשפטי לממשלה כדי להשלים את החקירה. פלד התפטר אחרי כמה ימי התלבטות. מכתב ההתפטרות שלו הוא מופע של צדקנות. "נפלתי קורבן למסע מגמתי שנוהל נגדי... אין לי ספק שגם בבירור ממצה עתידי של היועץ המשפטי לממשלה בשאלות העובדתיות שהועלו בידי בית המשפט סופן שיביאו לזיכויי המוחלט... כמפקד המשטרה שאיכות תפקודה בראש מעייני, וכאדם ערכי ומוסרי, מצאתי שעלי לתת דוגמה אישית ומוסרית ולכן ביקשתי היום משר המשטרה לשחררני מתפקידי... אני פורש בראש מורם, תוך מתן דוגמה אישית כפי שנהגתי מאז ומעולם וכפי שיאה למפקד לנהוג".

הפוליטיקאים התמוגגו. אני מצטער על ההתפטרות ואני מעריץ את הנימוקים, אמר שמעון פרס. מנהיגותו באה לידי ביטוי גם בצעד הזה, אמר יוסי שריד. החלטתו האמיצה היתה קשה וראויה להערכת הציבור כולו, אמר משה שחל. במאמר מערכת ב"הארץ" נכתב שהמלך הוא ערום. "פלד לא התנדב לפרוש אלא אולץ לכך בתוקף החלטת בג"ץ שהטילה צל על התנהגותו והעמידה בסימן שאלה את סמכותו המוסרית כלפי פיקודיו. נראה כי לפלד לא מובנת עד כה משמעות מעשיו והוא רואה עצמו 'קורבן'... כאשר החליט פלד לעזוב את תפקידו, לא רק ביקש לחסוך מהמשטרה את הטרדה הכרוכה בבירור מעשיו אלא גם למנוע אי נעימות זו מעצמו".

העתיד שוב מבטיח

כחמישה חודשים אחרי פרישתו מונה פלד לתפקיד מנכ"ל חברת החשמל. שמעון שבס, חבר קרוב, סייע מאחורי הקלעים. "הוא איש מוכשר ומינוי מצוין לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה", אמר עליו השבוע שבס. מינויו נתקל בקשיים. דירקטוריון החברה אישר את המינוי למרות שפלד לא ענה על דרישות החוק. על פי חוק החברות הממשלתיות פלד היה זקוק להשכלה בתחום פעולתה של חברת החשמל. לפלד יש תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ותואר שני במדע המדינה. ועדת בן דרור טענה שהאישור אינו חוקי. בינתיים שונה החוק כך שניסיון מעשי מחפה על העדר השכלה מתאימה. הדירקטוריון שב ואישר את המינוי.

בחברת החשמל הקפיד פלד לשמור על יחסים טובים עם יושב ראש הוועד, יורם אוברקוביץ, שהורשע בעבירה פלילית ולאחרונה הוגש נגדו כתב אישום נוסף. הם הפכו לחברים קרובים. "ממשלת ישראל הרוויחה מנכ"ל טוב", אומר אוברקוביץ, "יש בו הגינות, אמינות, יושר, הכל, הוא יכול להיות מנכ"ל יפהפה".

בחברת החשמל נוצר הקשר של פלד עם שרון, שהיה שר התשתיות. פלד, שעל פי דברי מכריו ניחן בחושים פוליטיים מחודדים, ידע איך להתקרב אל שרון. אייל ארד, מקורבו של שרון, מונה ליועץ התקשורת של חברת החשמל. הפרסומאי ראובן אדלר, מקורב נוסף, מונה למעצב תדמיתי של החברה. לילי שרון היתה חברה בעמותת ארטוסטרדה שטיפלה בהקמת יצירות אמנות על עמודי חשמל. פלד היה יושב ראש העמותה.

את דב וייסגלס, יועצו המשפטי של שרון, הוא צירף כשותף זוטר לאחת החברות שהוא הצטרף אליהן עם מימן. "הוא איש רציני, יסודי והגון", אומר וייסגלס. "ונניח שהיה בעברו אקט של חוסר טעם, אז בסדר, זה עניין לוויכוח, אבל מה עוד אפשר לרצות? הוא מינוי מעולה, אדם נבון, שילוב של שכל ותרבות".

במשרד ראש הממשלה הוא יהיה מנכ"ל קשוח ולוחמני. עובדים בתחנות שונות בעברו מדברים עליו בפחד רב. הרעיונות שהוא מעלה יצירתיים אבל תוקפניים. כמפכ"ל המשטרה הוא תמך ברעיון שכלבי משטרה יפעלו נגד מתפרעי האינתיפאדה. הוא הציע להטיל סגר מוחלט על השטחים בעקבות פיגועים, הודיע שהוא תומך בהחזקה מוגברת של נשק בידי האזרחים, הקים יחידה משטרתית מיוחדת ללכידת פלשתינאים שנשארו ללון בישראל בניגוד לרשיונות העבודה שלהם והציע להקים בתי מעצר מיוחדים למתנחלים. בחברת החשמל הוא שכר חברת חקירות כדי למצוא מדליפים ותבע לחקור בפוליגרף חברי דירקטוריון שהדליפו, לדעתו, פרטים חסויים לעיתונאים. "לצערי", הוא אמר לגלובס, "מספר דירקטורים התנגדו. כנראה משום שבער להם הכובע על הראש". *תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו