בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הרופאים המתמחים מנתחים, ואף אחד אינו מפקח

בתי חולים / המתמחה בבית החולים קפלן ביצע לבדו ניתוח והחולה מת

תגובות

בבתי חולים בישראל ישנם רופאים מתמחים שמנתחים חולים בלא השגחה של רופאים מומחים בכירים. ברוב המקרים, הרופאים גם לא מספרים לחולים לפני הניתוח שהם עומדים להיות מנותחים בידי מתמחים. זאת, למרות פסק דין עקרוני משנת 2000, ממנו עולה כי על הרופאים בישראל ליידע את החולים על כך שהם עומדים לקבל טיפול מרופא מתמחה.

באחרונה הסתיימו במשרד הבריאות הדיונים המשמעתיים בפרשה המתפרסמת כאן בראשונה, שבה מת חולה לאחר שנותח על ידי מתמחה בלא השגחה ופיקוח של רופא בכיר. הניתוח, לכריתת פוליפ ולפתיחה וניקוי של הסינוסים, בוצע באפריל 1996 על ידי ד"ר אילן הוכמן, אז מתמחה במחלקת אף-אוזן-גרון בבית החולים קפלן ברחובות. החולה, רפאל וקנין בן 38, חתם על טופס הסכמה לניתוח שלא פירט את הסיבוכים הספציפיים האפשריים כתוצאה מהניתוח. על פי חקירת משרד הבריאות, הניתוח שביצע המתמחה ד"ר הוכמן היה מסובך, מורכב ומסוכן יותר מהניתוח שעליו הסכים החולה בחתימתו. אמנם בעת הניתוח היה ד"ר הוכמן מתמחה בסוף תקופת ההתמחות, אך החקירה העלתה כי בית החולים לא שיבץ לניתוח רופא בכיר מהמחלקה - כדי שישגיח על הניתוח וישתתף בו במידת הצורך.

למרות שחולים רבים כבר נפגעו מטיפול או מניתוח שנעשה בידי מתמחה בלא השתתפות רופא בכיר, והיו אף מקרים שהסתיימו במוות; ולמרות שבשורה של פסקי דין ודו"חות חקירה הועלתה ביקורת קשה על התופעה, משרד הבריאות וקופות החולים לא פירסמו עד עתה כל הוראות בעניין זה. זו הסיבה לכך שכל בית חולים וכל מנהל מחלקה כירורגית פועל כראות עיניו.

ל"הארץ" נודע כי בין בתי החולים שבהם נעשו ניתוחים או טיפולים בידי מתמחים בלא השגחה מספקת של רופאים מומחים אפשר למנות את סורוקה, שיבא, איכילוב, אסף הרופא, ברזילי, רמב"ם, כרמל, קפלן ובית החולים בנהריה.

הרופאים בישראל מקבלים את רישיון העיסוק ברפואה בתום שש שנות לימודים ושנת סטאג' עוד לפני תקופת ההתמחות. על פי החוק בישראל, רופא בעל רישיון לעסוק ברפואה, כלומר גם מתמחה, רשאי לעסוק בכל תחומי הרפואה, כולל ניתוחים ו"בלבד שיהיה מיומן בפעולה הרפואית אותה הוא מבצע". ואולם משרד הבריאות וקופות החולים לא קבעו קריטריונים לבחינת דרגת המיומנות הנדרשת מרופא מתמחה לביצוע ניתוח בלא סיוע מומחה, והנושא פרוץ לחלוטין.

בחלק מהמחלקות, למשל, נהוג כי מתמחה ינתח לבדו רק לקראת סיום תקופת ההתמחות; ובאחרות נאסר על מתמחים לנתח לבדם בטרם יקבלו תעודת מומחה. ישנן מחלקות שמתירות למתמחים לנתח רק ניתוחי חירום. לצד מחלקות שמקפידות לצרף רופא בכיר לכל ניתוח, ישנן מחלקות שבהן מתמחים מפקחים על ניתוחים של מתמחים אחרים.

גם בחקירת מותו של החולה וקנין בקפלן נמתחה ביקורת על משרד הבריאות על שאינו מפקח על עבודת המתמחים. ועדת חקירה של המשרד קבעה כי במקרה "מצער, כאוב ועגום" זה, דרש הניתוח שביצע ד"ר הוכמן בחולה "ידע אנטומי, ניסיון רב ואמצעי תאורה והגדלה ייחודים וכי ברור כי לד"ר הוכמן לא היה ניסיון מספיק לביצוע ניתוח מסוג זה לבדו". לאור רשימת הניתוחים שביצע ד"ר הוכמן הסיקה הוועדה כי הוא לא היה כשיר לבצע את הניתוח הספציפי ולכן גם לא היה אמור לבצע אותו.

לאחר הניתוח אושפז וקנין במחלקת אף-אוזן-גרון בקפלן והקיא דם. הוא התלונן על כאבי ראש וחומו עלה. למרות זאת החליט ד"ר הוכמן כעבור שלושה ימים לשחרר את החולה, ואף הכין מכתב שחרור. ואולם בהמשך החמיר מצבו של וקנין עוד יותר, וכעבור חמישה ימים הוא מת. הוועדה קבעה אמנם כי לא נמצאה חריגה מהותית בטיפול בחולה, ואולם היא ציינה כי התגלו "ליקויים רציניים" בעבודתו של ד"ר הוכמן ובעבודת המחלקה. בין היתר, התגלה כי הרישום בתיק הרפואי לקה בחסר, וכן חסרו רישומים לגבי אירועים "חשובים ומהותיים".

בעקבות זאת הגיש משרד הבריאות קובלנה משמעתית נגד ד"ר הוכמן. בקובלנה נטען כי "למרות שמעשיו לא גרמו באופן ישיר לתוצאה הטראגית", המתמחה גילה התנהגות שאינה הולמת רופא, בכך שלא החתים את החולה על הסכמה לניתוח שבוצע בפועל. ועדת הקובלנה שמונתה לדון במקרה החליטה באחרונה לקבל הסדר שעליו הוסכם בין ד"ר הוכמן למשרד הבריאות, לפיו יש להרשיע את ד"ר הוכמן ולנזוף בו.

בדו"ח ועדת הקובלנה שכתב עו"ד דן אלדד מפרקליטות מחוז ירושלים, נציג היועץ המשפטי לממשלה בוועדה, עולה ביקורת קשה על הממסד הרפואי: "הליקויים העיקריים שנתגלו במקרה זה מצביעים בעיקר על כשלים מחלקתיים או מערכתיים. מי אחראי לכך שלא נקבע רופא בכיר כאחראי וכמפקח על ניתוח שמבצע מתמחה? האם נעשה מאמץ לברר מי אחראי לכך? האם נתן את הדין?

"גם ועדת הבדיקה", ממשיך אלדד, "מצאה כי לא נערך רישום על הדיון שבו שונתה תוכנית הניתוח וקבעה כי הדבר נובע בחלקו מהנוהג (המקובל) במחלקה. על כל אלה הועמד המתמחה לדין משמעתי. אנו לא מצאנו כי הוא האחראי למצב הדברים. זהו כשל מערכתי-מחלקתי שלא הנקבל צריך ליתן עליו את הדין". יצוין כי באותה עת ניהל את המחלקה, כממלא מקום, ד"ר ראובן גרטלר.

למרות הביקורת בדו"ח הוועדה, משרד הבריאות וקופת חולים כללית (הבעלים של בית החולים קפלן), לא פירסמו עד עתה, כאמור, הנחיות מפורטות לפעילות המתמחים בבתי החולים. ממשרד הבריאות נמסר כי מנהלי בתי החולים ומנהלי המחלקות קובעים מי יבצע את הניתוחים. משרד הבריאות לא קבע כללים וזאת לאור המצב החוקי הקיים לפיו כל רופא רשאי לעסוק בכל פעולה רפואית בתנאי שהוא יודע לבצעה.

מקופת חולים כללית נמסר כי מנהלי המחלקות הם שמעריכים את מיומנות הרופאים המתמחים לביצוע פעולות ניתוחיות ו"ברור מאליו כי בניתוחים בסיסיים כמו כריתת תוספתן או ניתוח אוזניים פשוט יכול מתמחה שהוכשר לכך לבצע את הניתוח בעצמו". אם הדבר "מובן מאליו", מדוע נמנעת קופת חולים כללית לדווח לחולים לפני הניתוח שהרופא שינתח אותם הוא מתמחה?

טענות על אופן ניהול הקובלנה

בדו"ח ועדת הקובלנה נגד ד"ר הוכמן עולות גם טענות בדבר ניהול הקובלנה על ידי הלשכה המשפטית במשרד הבריאות (שאחראית על ניהול הקובלנות נגד הרופאים בישראל).

מדו"ח הוועדה שכתב עו"ד דן אלדד, נציג היועץ המשפטי לממשלה, עולה כי ההסדר אליו הגיע ד"ר הוכמן עם משרד הבריאות לפיו, הוא יינזף בלבד, הוצג בפני ועדת הקובלנה בלא נימוקים, וזאת למרות בקשות חוזרות של הוועדה.

הוועדה גם טענה כי עו"ד שרה שר-לב, נציגת משרד הבריאות, התייחסה בדרך ש"אינה מכובדת" לכך כי חבר הוועדה, ד"ר חיים יפה, מנהל מחלקת נשים בבית החולים ביקור חולים, נפגש עוד לפני שהחלו הדיונים בקובלנה עם עו"ד חדוה לוין בעניין פרשה אחרת שנחקרה נגד רופאים במחלקתו; עו"ד לוין ייצגה בפרשה זו את ד"ר הוכמן. הוועדה החליטה שלא לפסול את כהונתו של ד"ר יפה בוועדה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו