בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האלופים הוותיקים לא רוצים לקבל פיקוד על מפקדת זרוע היבשה

צה"ל / האלוף משה סוקניק: ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה מנע השלמת הרפורמה במפקדת זרועות היבשה

תגובות

חילופי המפקדים במפקדת זרוע היבשה (מז"י) של צה"ל בשבוע שעבר, התקיימו ערב קבלת החלטות על המשך המהפכה במז"י. השלב הבא בתהליך הפיכת כוחות היבשה לזרוע השלישית של צה"ל (אחרי חילות האוויר והים) יידון ב-17 ביולי, בסדנה מטכ"לית שתתכנס בראשות הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז. בין השאר תדון המלצת מז"י להעביר לשליטתה את חילות הקשר, החימוש והתחזוקה - הנמצאים כיום באחריות אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל).

ראש מז"י היוצא, האלוף משה עברי סוקניק - שיתחיל בחודש הבא את תפקידו כנספח צה"ל בארה"ב - מסיים את כהונתו בתחושה מסוימת של החמצה. המהפכה במז"י נתקעה, כך לדבריו, בגלל אדם אחד בצה"ל - ראש אט"ל האלוף אהרון זאבי (פרקש). "ראש אט"ל, על רקע אישי ולא מקצועי, תקע את התהליך. אם היו דמויות אחרות ייתכן והיינו מוצאים דרך אחרת. הכל היה מתוך שיקולים של יוקרה". סוקניק מוצא נחמה בעובדה שגם באט"ל מתקיימים חילופי גברי. אלוף זאבי מונה לראש אמ"ן ותחתיו מונה אלוף אודי אדם. סוקניק אומר, כי "אני מאמין שהחלפת ראש אט"ל תאפשר לצה"ל ללכת צעד נוסף בקבלת החלטות לגבי עתיד מז"י. אסור ששינויים בצה"ל ייעשו על פי אינטרסים אישיים אלא שיהיו לגופו של עניין".

את האלוף סוקניק החליף אלוף יפתח רון טל, מי שהיה ראש המטה ומספר שניים במז"י. רון טל ריכז את עבודת המטה על השלב הבא בהתפחותה של מז"י כאחראית על כל זרוע היבשה. מינויו של רון טל לא תאם את ציפיותיהם של הרמטכ"ל מופז ושל סוקניק. השניים רצו שראש מז"י הנכנס יהיה אלוף פיקוד בכיר (בין השאר, עלה שמו של אלוף פיקוד צפון, גבי אשכנזי). ההנחה היתה כי כדי לעבור את המכשולים הצפויים במטכ"ל, כדי להשלים את המהפכה במפקדת כוחות היבשה, נחוץ אלוף בעל עמדה והשפעה.

סירובם של כל האלופים הוותיקים לעמוד בראש מז"י מטיל צל על המשך המהפכה במז"י. לדעת האלוף סוקניק, את האלופים הוותיקים הדריכה גם בעיה נוספת, "האלופים רואים את הפוטנציאל בתפקיד. אבל אלוף פיקוד עובד קשה. והוא שואל את עצמו 'למה לי לעבוד בעוד תפקיד קשה בלי לדעת אם מינוי לראש מז"י מקדם אותי למשהו'. האלופים מעדיפים להתמודד על תפקיד סגן הרמטכ"ל ולא לתפקיד מז"י".

לדברי סוקניק, העברת האחריות על חילות הקשר, החימוש והתחזוקה מאט"ל למז"י, תגדיל במידה ניכרת את עוצמתה של מז"י. היא תתבטא בגידול בעוגת המשאבים בצה"ל, בגידול דרמטי בכוח האדם ובהארכת מוטת השליטה של ראש מז"י. המסקנה, כפי שגובשה במז"י היא כי ראש מז"י הוא השלישי בהיררכיה הצה"לית, אחרי הרמטכ"ל וסגנו. ומסקנה זו, שתוגש כהמלצה לסדנה המטכ"לית היא, שראש מז"י - בעצם מינויו לתפקיד - נמצא בתחנת ביניים לקראת התמודדות על תפקיד הרמטכ"ל.

בדיון שהתקיים אצל הרמטכ"ל על ההשלכות שיהיו למהפכה במז"י על תפישת המבנה והארגון של צה"ל, הציע אלוף סוקניק את הרעיון שכדי להבהיר את מעמדם המיוחד בפיקוד העליון של סגן הרמטכ"ל ושל ראש מז"י תוענק לשניהם דרגת רב אלוף. לרמטכ"ל - הראשון בהיררכיה - הציע סוקניק, תוענק דרגת מצביא. לדבריו, "ככה זה בארה"ב, למה שזה לא יהיה בצה"ל?".

עד היום הרמטכ"ל היה מפקד כוחות היבשה בפועל. בעקבות ביצוע השלב הבא בהתארגנות מז"י - שיעגן את מעמדה בזרוע היבשה - יפעל המטכ"ל, כמו בארה"ב, כגוף על-זרועי ורב-זרועי שבו הרמטכ"ל הוא מפקד הכוחות המשולבים. "אם מפקד מז"י יהיה בדרגת רב אלוף, האלופים יעמדו בתור כדי לזכות במינוי של ראש מז"י", אמר האלוף סוקניק. אף שמופז מעוניין מאוד בחיזוק מעמדה של מז"י, הוא סבר שהרעיון שהציע סוקניק, להעניק דרגות רב אלוף לסגן הרמטכ"ל ולראש מז"י, הוא מיותר.

ההישגים העיקריים של מז"י בשלוש השנים האחרונות היו בטיפול בכוח האדם הלוחם ותומך הלחימה. למז"י אחריות מלאה על תוכניות האימונים, התעסוקה והמוכנות של הלוחמים והיא משמשת הכתובת היחידה לכוחות היבשה בסדיר ובמילואים.

אחריות זו מתבטאת גם בתקציבים. תקציב מז"י הוכפל בשנתיים האחרונות והוא מהווה כ-15% מהתקציב של צה"ל (לא כולל כספי הסיוע האמריקאי, א"ב). עם הקמתה היתה מז"י אחראית על חילות השריון, רגלים, הנדסה ותותחנים. לפני שנתיים הקימה את חיל מודיעין השדה המיועד לדרג הנפרס. מז"י מקימה בסיס מודיעין שדה בבאליש שיאחד את כל ההכשרות והקורסים. בתום שלוש שנות כהונה כמפקד הראשון של מז"י, הגיע אלוף סוקניק לכמה מסקנות לגבי המשימות הצפויות לזרוע היבשה של צה"ל. חלקן מבוססות על לקחי המלחמות שפרצו ברחבי העולם מאז תחילת שנות ה-90. לטענת סוקניק, למרות העלייה במרכיב האש על חשבון התמרון בשדה - מגמה שתישאר בקו עלייה - המסקנה היא כי הניצחון בסוף צריך להיות בתמרון. סוקניק מציע לא למהר עם ההשוואות לגבי מה שקרה בעיראק ובאירופה. "לנו יש גבול משותף עם השכנים שלנו. כשנתקוף, צריך לקחת בחשבון שהעורף שלנו יותקף. כשנפעיל אש, נחטוף אש". והשאלה שמציג סוקניק היא, "האם נוכל להרשות לעצמנו דבר שכזה. והאם לא נצטרך להפעיל את התמרון מוקדם יותר מאשר במדינות שאין להן גבול משותף". ולכן הוא אומר, "היום אין קרבות חד-חיילים. בשדה הקרב המודרני, רק השילוב של חילות השדה וכוחות משולבים יכול להביא לניצחון".

בזכות הראייה הכוללת שיש היום למז"י, בידיה נמצאת האחריות לכל משק הרכב הקרבי המשוריין (רק"מ) של צה"ל - משלב הפיתוח ועד פירוקו. אך אחת הבעיות הקשות של מז"י היא תקציב מוגבל מול כמות עצומה של רק"מ מיושן. לחי"ר אין היום נושאי גייסות משוריינים (נגמ"ש) מתאימים. המיגון של ה"זלדות" מיושן. מז"י מעוניינת בנגמ"ש האמריקאי "ברדלי", בלי צריח ועם חליפת מיגון ישראלית. העלות לחטיבה עם 100 נגמ"שי ברדלי עומדת על כ-2 מיליארד שקלים. באחרונה הוחלט במז"י להפסיק לתחזק את כל משאיות הריו המתודלקות בבנזין. מאחר ומדובר באלפי משאיות, החיסכון הצפוי יעמוד על עשרות מיליוני שקלים.

דובר צה"ל מסר בתגובה, כי "סוגיות מעין אלה ראוי שיעלו ויפתרו בפורומים המתאימים".

סוקניק מציע שליטה גם על נ"מ ומסוקים

לדעת ראש מפקדת זרוע היבשה (מז"י) היוצא, האלוף משה עברי סוקניק, מז"י צריכה לשלוט לא רק על החילות הלוגיסטיים, אלא גם על תחומים שבשליטת חיל האוויר - מערך ההגנה המתנייע נגד מטוסים (נ"מ) והמסוקים.

לדברי סוקניק, "חייבים לשנות את קשר הגומלין של מז"י וחיל האוויר, כך שתהיה בידיה היכולת להשפיע על בניין הכוח האווירי המשתתף בקרבות היבשה - בעיקר מסוקי הקרב ומסוקי הסער. אני רוצה שטייסת מסוקי הסער הבלק הוק החדשה שיקבל חיל האוויר תהיה של היבשה. חיל האוויר יפעיל אותה, אבל מז"י תגיד מה לעשות איתה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו