בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תהליך האבולוציה של קומפיוג'ן

בשמונה השנים שבהן היא קיימת, הספיקה קומפיוג'ן לעבור מפיתוח חומרה לחישובים ביולוגיים, לפיתוח מודלים לניבויים גנטיים, לפיתוח תוכנה, לניתוח מידע גנטי, ואפילו לפיתוח של שבבים גנטיים. כעת נותר לה להוכיח שהיא גם יודעת לעשות מזה כסף

תגובות

דברים רבים קרו בחברת הביוטכנולוגיה הישראלית קומפיוג'ן ב-12 החודשים האחרונים, ונראה שהדבר החשוב בהם הוא הנפקת החברה בנאסד"ק באוגוסט 2000, רגע לפני נעילת שוק ההנפקות. באותה הנפקה הספיקה קומפיוג'ן לגייס 51 מיליון דולר, וביחד עם גיוס הון פרטי של 35 מיליון דולר שביצעה קודם לכן הבטיחה לעצמה שקט תעשייתי לזמן ארוך. כיום, כשההתלהבות הראשונית מחברות הקשורות לפרויקט הגנום האנושי פגה, יכולים מנהלי קומפיוג'ן לשמוח על שהספיקו לבצע את ההנפקה בבורסה בדיוק בזמן.

מזלה של קומפיוג'ן אכן שפר עליה ב-2000. לחברות אחרות מתחום הגנום, כמו דבל טוויסט (DoubleTwist), היה קצת פחות מזל. בספטמבר 2000 הגישה דבל טוויסט תשקיף לגיוס הון, ולאחר חצי שנה של ניסיונות עקרים להנפיק, החליטה החברה לגנוז את התוכנית. כיום מצויה החברה בסכנת סגירה.

ההנפקה בוול סטריט הבטיחה לקומפיוג'ן שקט, אך החברה נאלצת כיום להראות שהיא יודעת לתרגם את יכולותיה ונכסיה גם לתוצאות עסקיות. את המבחן הזה היא צריכה לעבור לפחות פעם ברבעון.

כשמסכמים את השנה הבורסאית הראשונה של קומפיוג'ן, קשה לומר שהחברה איכזבה. קומפיוג'ן הצליחה בינתיים לעמוד במרבית הציפיות ממנה. נכון לתחזיות הנוכחיות, אמורה החברה להגיע ב-2001 להכנסות של כ-12 מיליון דולר, שישקפו לה צמיחה של כ-60% לעומת 2000.

מצד שני, החברה עדיין מייצרת הפסד תפעולי של כ-20 מיליון דולר בשנה ושורפת מזומנים בקצב של 4-3 מיליון דולר לרבעון. בקומפיוג'ן מודעים לכך ומצפים שעם הגידול בהכנסות יקטן גם קצב שריפת המזומנים. עם זאת, בחברה לא מצפים לעבור לרווח לפני המחצית השנייה של 2003. כדי להגיע לרווח המיוחל, יורה קומפיוג'ן לכמה כיוונים במקביל במטרה לבחון אפיקים שונים למסחור הטכנולוגיה שלה.

ההיסטוריה

קומפיוג'ן נוסדה ב-93' על ידי אלי מינץ, שמחון פייגלר ואמיר נתן. מינץ מכהן כיום כנשיא החברה בארה"ב, ופייגלר כמנהל הפיתוח. נתן עזב את החברה. מנכ"ל החברה הוא ד"ר מור אמיתי.

הרעיון להקמת החברה נולד כשאלי מינץ ואשתו ליאת שהו בצרפת. במסגרת עבודתה גילתה ליאת מינץ שאחד מצווארי הבקבוק העיקריים שמעכבים את הפרויקט הוא כוח מחשוב נמוך, שמקשה על השוואת הרצפים הגנומיים החדשים לממצאים שהתגלו בעבר. מינץ רתם למשימה את שני חבריו, ויחד פיתחו מערכת חומרה ייעודית לחישובים ביו-אינפורמטיים, שהיוותה את בסיס ההכנסות הראשוני של קומפיוג'ן. מערכת המחשב שפותחה היתה מסוגלת לבצע השוואות של רצפים גנטיים במהירות של עד פי 1,000 ממערכות אחרות.

במהלך השנים מכרה קומפיוג'ן את מערכות החומרה הייעודיות (accelerators-

Bio) לחברות תרופות ופרמבצטיקה גדולות. כיום החברה אינה עוסקת בפיתוח נוסף של מערכות אלו, אך היא עדיין מקבלת הכנסות של כ-2-1 מיליון דולר בשנה על הפעלת מערכת להשוואת רצפים שמותקנת במשרד הפטנטים האמריקאי.

המתמטיקה והביולוגיה

עם הזמן החלה קומפיוג'ן להתפתח בכיוון חדש. עבודת הפיתוח המשותפת של מומחים במתמטיקה ומומחים בביולוגיה הולידה מודל ייחודי בתחום הגנום, שעליו מבוססת כיום הליבה הטכנולוגית של החברה.

קומפיוג'ן לא הסתפקה רק במודלים המתמטיים, והקימה מעבדה "רטובה" שבה היא בודקת אם הציפיות שלה מתקיימות במציאות. הניסויים במעבדה אימתו את המודל התיאורטי והראו שיותר מ-90% מהניסויים של המודל מתקיימים במציאות.

תקופת ה"פוסט גנום"

ניתוח המידע מפרויקט הגנום ומציאת המשמעויות של הרצף הגנומי הוא שדה המשחק החדש שעליו מתחרות חברות המתמחות בתחום הגנום. במשחק הזה משתתפות בין השאר סלרה ו-Incyte. שתי חברות אלו גדולות יותר מקומפיוג'ן. לסלרה יש הכנסות שנתיות של כ-90 מיליון דולר ולאינסייט הכנסות של יותר מ-200 מיליון דולר.

שדה המשחק החדש, הקרוי גם "פוסט גנום", מעביר את הדגש ממציאת הרצף הגנטי (גנום) לחלבונים הנוצרים מהם (פרוטיאום). תרגום הגנים לחלבונים נעשה באמצעות החומר הכימי mRNA, המשלים של החומר הגנטי (DNA).

הבנת התהליך המלא, אומרת מנהלת הכספים של קומפיוג'ן, נורית בנימיני, איפשרה לקומפיוג'ן לגלות שחלק מהגנים אחראים על ייצור של יותר מחלבון אחד.

התוכנה והאינטרנט

המודלים הבסיסיים שפותחו בקומפיוג'ן נארזו במערכת תוכנה הקרויה "Leads" שנחשבת למוצר הדגל של החברה. תוכנה זו מאפשרת לבצע ניתוח מעמיק של המידע הגנומי הגולמי הגלוי ולהפוך אותו למידע בעל ערך.

מערכת Leads נמכרה עד כה בשלוש עסקות שונות. החברה הראשונה שרכשה את המערכת היתה וורנר למברט (כיום פייזר). לפני שנה ביצעה קומפיוג'ן עסקה נוספת עם חברת היומן ג'נום סיינס. אתמול הודיעה החברה על העסקה שלישית למכירת ה-Leads לחברת התרופות השווייצית נוברטיס.

העסקות למכירת ה-Leads מוערכות בכמה מיליוני דולרים כל אחת, ולדברי בנימיני, מקווה קומפיוג'ן לסגור עסקת Leads אחת לפחות בכל שנה.

מערכת ה-Leads של קומפיוג'ן מהווה בעבורה מקור הכנסות חשוב, אבל המחיר הגבוה שלה מהווה חסם בפני מעבדות מחקר קטנות, שאין להן משאבים כמו לחברות התרופות הגדולות. כדי לפתוח את המערכת לשימוש המוני יותר ניסתה קומפיוג'ן לפתוח את המערכת לשימוש באמצעות האינטרנט במתכונת של ספקית שירותי יישום (ASP).

הרעיון היה לאפשר לחוקרים במעבדות קטנות לשגר שאילתות המעניינות אותם לבדיקה במערכת ה-Leads שמצויה בחברה תמורת תשלום על כל שאילתא. פרויקט האינטרנט של קומפיוג'ן הקרוי "Lab-On-Web" שמנוהל על ידי ליאור מעיין, שימש בעבר כאחד ממקדמי המכירות הטובים בהנפקת החברה. בנקאי ההשקעות של קומפיוג'ן, כמו גם מנהלי החברה, העריכו שהאתר יצליח לייצר הכנסות של מיליוני דולרים בשנה. בדיעבד, התברר המודל הזה כבעייתי, וכיום משתמשת קומפיוג'ן באתר Lab-On-Web כערוץ הפצה ומקדם מכירות למוצרים אחרים.

שינוי הייעוד של אתר האינטרנט, הוביל את בנק ההשקעות רוברטסון סטיבנס, להנמיך באופן משמעותי את תחזית הצמיחה שלו לחברה. להערכת רוברטסון, קומפיוג'ן תסתפק ב-2002 בהכנסות של 15 מיליון דולר בלבד, לעומת תחזיתו הקודמת להכנסות של 32 מיליון דולר.

ספריות ושבבים

המוצר הבא של קומפיוג'ן הוא בסיס הנתונים ג'ן-כרטא (GenCarta). ג'ן-כרטא היא ספריית נתונים שנוצרת מהרצת מערכת ה-Leads על מידע שנצבר בספריית הגנים הציבוריות.

מאז ההכרזה על הג'ן-כרטא במארס 2001 הספיקה קומפיוג'ן לסגור 4 עסקות למכירת החבילה. עסקות אלו מלמדות שקו הג'ן-כרטא עשוי להיות מנוע צמיחה אפקטיווי בשנים הקרובות.

קו מוצרים נוסף שעליו עובדת קומפיוג'ן הוא תכנון של שבבי DNA. שבבי DNA הם רכיבים זעירים עשוים זכוכית שעליהם מודבקים רצפי DNA קצרים. רכיבים אלו משמשים חוקרים שמעוניינים לבדוק את המבנה הגנטי של רקמות המעניינות אותם.

אחת המתחרות המובילות בתחום של פיתוח שבבי DNA היא חברת אפימטריקס האמריקאית. לאפימטריקס יש כיום הכנסות של יותר מ-200 מיליון דולר בשנה ושווי השוק שלה הוא 1.4 מיליארד דולר. כיום יש לקומפיוג'ן שני שיתופי פעולה חשובים בתחום שבבי ה-DNA - עם מוטורולה וסיגמא ג'נוסיס.

דיאגנוסטיקה ותרופות

בצד פיתוח מוצרי המידע, עושה כיום קומפיוג'ן מאמץ לפתח מוצרים ייחודיים נוספים שיקרבו אותה למטרה הנכספת - פיתוח תרופות המבוססות על המידע הגנומי. קומפיוג'ן מתכוונת לנוע בשני צירים כדי להגיע למטרה זו. הציר הראשון יהיה באמצעות שיתופי פעולה עם חברות המפתחות תרופות. מינץ ובנימיני מבהירים כי קומפיוג'ן מתכוונת להיות שותפה פעילה בהשקעה בפיתוח תרופות.

הנכס העיקרי שמתכוונת קומפיוג'ן לנצל לצורך זה הם גנים ספציפיים שהחברה גילתה, ושלהערכתה יש להם משמעות רפואית. עד היום גילתה קומפיוג'ן יותר מ-4,000 גנים פוטנציאליים שיכולים להוות מקור לשיתוף בפיתוח תרופות. השאלה העיקרית היא מה יהיו המשאבים הכספיים שיידרשו מקומפיוג'ן במעבר לפעילות של פיתוח תרופות.

הציר השני יהיה פיתוח מוצרי דיאגנוסטיקה שונים. ההתמחות בתחום הדיאגנוסטי אמורה לסייע לחברה לצבור ידע שישמש אותה מאוחר יותר בפיתוח התרופות. הכיוון הדיאגנוסטי תואם יותר את היכולת הפיננסיות הנוכחית של קומפיוג'ן. לדברי בנימיני, עלות הפיתוח של מוצר דיאגנוסטיקה טיפוסי נאמדת ברבע מיליון עד מיליון דולר, והזמן שעובר עד לאישור מוצרים אלו לשיווק הוא כשנתיים. הכיוון הדיגאנוסטי יאפשר לפיכך ערוץ הכנסות מהיר יחסית, שעשוי לסייע לחברה להגיע לרווחיות.

החיסרון בשוק למוצרי הדיאגנוסטיקה מצוי בגודלו. השוק למוצר דיאגנוסטי טיפוסי נאמד בכ-20-15 מיליון דולר לשנה.

המוצר הראשון ששיגרה בינתיים קומפיוג'ן לשוק הדיאגנוסטי הוא ג'ל פרוטיאומי הקרוי "Z3". מוצר זה מסייע בזיהוי ההבדלים בין רקמות חולות לרקמות בריאות באמצעות הפרדת חלבונים וניתוח המרקם השונה בכל רקמה. השיטות הנהוגות כיום להבחנה הן בעייתיות, משום שהן מחייבות הבחנה בעין, תהליך שהוא קשה לביצוע והטעויות בו רבות. קומפיוג'ן פיתחה מערכת שמבצעת את הבדיקה בשיטה אוטומטית באמצעות טכנולוגייה של עיבוד תמונה, שמספקת תשובה ויזאולית בתוך שניות ספורות.

כל הפוטנציאל ב-17 מיליון דולר

קומפיוג'ן גילתה בשנה האחרונה צמיחה נאה בהכנסות, אבל עדיין מדובר בחברה שהכנסותיה ב-2001 לא יהיו גבוהות מכ-12 מיליון דולר. זו כנראה הסיבה לכך שהחברה הישראלית נאלצת להסתפק כיום בשווי שוק צנוע של 100 מיליון דולר - 60% מתחת לשוויה בהנפקה.

שווי השוק של קומפיוג'ן הוא 100 מיליון דולר, והא גבוה כיום רק ב-17 מיליון דולר מהמזומנים שעדיין עומדת לרשותה - 83 מיליון דולר. במלים אחרות, הטכנולוגיה של קומפיוג'ן על כל נפלאותיה, זוכה כיום לשווי צנוע של כ-17 מיליון דולר בלבד.

האם זה אומר שקומפיוג'ן נסחרת כיום בזול? מרטין גרסטל, המכהן כיום כיו"ר פעיל בחברה, סבור שכן. אלמלא כן, מסבירה נורית בנימיני, מנהלת הכספים של החברה, לא היה רוכש באחרונה מניות של קומפיוג'ן בכ-3 מיליון דולר.

קומפיוג'ן אינה נושאת על גבה חובות כלשהן, וקופת המזומנים שלה עלולה לקרוץ גם לכמה עיניים חמדניות בוול סטריט. בנימיני מעידה כי החברה ערה למצב הזה, ואף שוקלת כיצד להגן על עצמה מפני האפשרות של השתלטות עוינת.

האפשרות שהחברה תימכר לאחת מחברות התרופות הגדולות אינה עולה כרגע לדיון.

"במחיר הזה, אף אחד מבעלי המניות לא מתכוון למכור את האחזקה שלו", קובעת בנימיני.

מבחינת המשקיעים בבורסה, קומפיוג'ן של השנה הראשונה בוול סטריט לא סימלה הצלחה גדולה. אלו שראו את השקעתם מתכווצת בשנה ב-60% בוודאי שאינם יכולים להיות מרוצים.

הנפילה של המניה אינה עוזרת כמובן לתדמית של קומפיוג'ן, אבל אסור לשכוח שתחום המחקר הגנומי הוא עדיין צעיר מאוד, וחברות מסוגה של קומפיוג'ן מסתכלות על שוק עם פוטנציאל כמעט בלתי מוגבל. כשבוחנים את הפוטנציאל הגבוה של השוק, את הנכסים והידע שעומדים לרשות החברה, את הניסיון העסקי שנצבר בה, את העסקות היוקרתיות עם פייזר ונוברטיס, ואת כיווני ההתפתחות החדשים בהם היא צועדת - תמחור של 17 מיליון דולר נטו לפעילות העסקית אינו נראה יקר במיוחד.

השקעה במניית קומפיוג'ן אינה השקעה סולידית כמובן, כפי שניתן היה להיווכח בשנה האחרונה. עם זאת, למשקיעים שמחפשים השקעות בעלות פרופיל של סיכון גבוה עם סיכוי גבוה, התמחור הנוכחי של קומפיוג'ן בהחלט עשוי להיות רף כניסה מעניין.

עסקה של "כמה מיליוני דולרים" עם נוברטיס

הפתעה נעימה ציפתה אתמול למשקיעי קומפיוג'ן. החברה דיווחה אתמול על הסכם שיתוף פעולה חשוב עם חברת התרופות השווייצית נוברטיס, שבמסגרתו תמכור לחברה השווייצית רשיון שימוש בתוכנת הדגל שלה, Leads .Leads היא מערכת תוכנה המאפשרת לבצע ניתוח על מידע גנומי המצוי במאגר הציבורי, ומקשרת בין הגנים לבין החלבונים שמיוצרים באמצעותם.

קומפיוג'ן לא מסרה מה ההיקף הכספי של העסקה. לדברי מייסד החברה ונשיא קומפיוג'ן ארה"ב, אלי מינץ, מדובר בעסקה ששויה "כמה מיליוני דולרים" לקומפיוג'ן. העסקה היא לשנה עם אופציה להארכה לשלוש שנים, וההכנסות הראשונות ממנה יתבטאו כבר ברבעון השלישי של 2001.

לנוברטיס יש כיום כבר גישה למאגרי נתונים של החברות המתחרות בקומפיוג'ן, סלרה ואינסייט, אך למרות זאת היא החליטה לרכוש את מערכת ה-Leads. נוברטיס מתכוונת להריץ את מערכת ה-Leads גם על בסיסי הנתונים הפרטיים שמספקות לה המתחרות של קומפיוג'ן.

אנחנו מאוד מרוצים מהעובדה שנוברטיס החליטה כי הטכנולוגיה של קומפיוג'ן מתאימה לניתוח מאגר הנתונים שלה", מצוטט מנכ"ל החברה, מור אמיתי, בהודעת החברה. "קומפיוג'ן תנתח את מאגרי הנתונים כדי ליצור בעבור נוברטיס את מפת ה-Transcriptome, הגשר הביולוגי בין הגנום לפרוטיאום".

רכיב נוסף בהסכם עם נוברטיס כולל שירותי תכנון שתספק קומפיוג'ן לחברה השווייצית בשביל "שבבי DNA". החוקרים של נוברטיס ישתמשו בשבבי ה-DNA כדי לגלות אילו מבין אלפי הגנים הידועים מתבטאים במחלות שונות, וכיצד ניתן לנצל את המידע לייצור תרופות חדשות.

נוברטיס היא חברת תרופות הנסחרת בבורסת ניו יורק (סימול מסחר NVS). ב-2000 היו לחברה מכירות של 28.1 מיליארד דולר ורווח נקי של 6.5 מיליארד דולר. החברה משקיעה בכל שנה 4 מיליארד דולר במחקר ופיתוח. המטה הראשי של נוברטיס נמצא בבזל, שווייץ, ומספר המועסקים בחברה הוא 69 אלף. נוברטיס נסחרת בשווי של 93 מיליארד דולר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו