בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אלפי תלמידים עוברים לחינוך החרדי

ארגון "לב לאחים" שולח אלפי אברכים לרשום תלמידים; רשתות חינוך מיוחדות הוקמו לקליטתם. כך נסק מספר תלמידי החינוך החרדי

תגובות

באחד מלילות אפריל השנה חזרו קרוב לאלף אברכים ב-17 אוטובוסים לעיר החרדית קרית ספר. הם שבו ממבצע רישום תלמידים חילונים לבתי ספר חרדיים בערי הסביבה, בעיקר רמלה ולוד. המבצע הסתיים בהצלחה מסחררת: מאות טפסי רישום הוכנסו לארונות במשרדי ארגון "לב לאחים", בתהלוכה שהזכירה טקס הכנסת ספר תורה. אחר כך התארגנו מעגלי ריקודים. בראשית השנה דווח על גידול ניכר בהרשמה לבתי הספר החרדיים "נוה שלום" ברמלה ו"רשב"י" בלוד.

לב לאחים הוא ארגון פעילים של הציבור הליטאי, שעוסק ב"מלחמה במיסיון", מאבק בנישואי תערובת בין יהודים וערבים והחזרה בתשובה. בשלוש השנים האחרונות הוא מתמקד בהחזרה בתשובה ובייחוד ברישום ילדים חילונים (ומסורתיים) לבתי ספר חרדיים. הוא מתבסס על שלד של עובדים קבועים ועל אלפי אברכים מתנדבים.

באותו יום באפריל יצאו האברכים של לב לאחים מקרית ספר לרמלה וללוד, אבל גם לאור יהודה, רמת גן, ראשון לציון ויהוד. קדמו למבצע הכנות לוגיסטיות מורכבות. האוטובוסים סיירו מראש בשטח הפעולה, כדי להבטיח שיידעו לכוון את האברכים לכתובות המדויקות. הוכנו גם כתובות גיבוי. מנהיגי דגל התורה, הפוסק החרדי יוסף שלום אליישיב והרב אהרון לייב שטיינמן, שהוא המנהיג הרוחני של לב לאחים, הורו לאברכים "לבוא לעזרתם של הפעילים העוסקים כעת ברישום התלמידים החדשים", והבטיחו שכר בעולם הבא.

לפני כחצי שנה חשף "הארץ" לראשונה את העובדה, שמערכת החינוך החרדית גדלה מאז תחילת שנות ה-90 פי 3.5: בתש"ן למדו בחינוך החרדי 35 אלף תלמידים, ובתשס"ב 125 אלף. חלקו של החינוך היסודי הממלכתי בעוגה צנח באותה תקופה מ-71% ל-58%. הגידול הטבעי של הציבור החרדי והתפתחות רשת "מעיין החינוך התורני" של ש"ס יכולים להסביר רק כמחצית מהצמיחה הזאת.

המערכת המאורגנת והמסועפת שהקימה תנועת "יהדות התורה" להחזרה בתשובה של ילדים היא ההסבר הנוסף. ארגון לב לאחים הוא הציר המרכזי של מערכת זו, המעבירה מדי שנה אלפי ילדים ממוסדות חינוך חילוניים למוסדות חרדיים. כדי לקלוט את התלמידים הוקמו רשתות חינוך שמפעילות עשרות בתי ספר שמטרתם להחזיר בתשובה. המבצע נהנה מסיוע כספי מסיווי של תורמים חרדים מארצות הברית, המזרימים לישראל עשרות מיליוני שקלים מדי שנה.

את ההחלטה על החזרה מאורגנת בתשובה של ילדים קיבל לפני שנים מספר הרב שטיינמן. "זה מבצע להחזרת עם ישראל בתשובה", הכריז שלשום הרב אורי זוהר במשדר התרמה ללב לאחים בתחנות רדיו חרדיות פיראטיות, "הילדים משנים את הבתים מקצה לקצה". החרדים מגדירים את המעבר המסיווי של תלמידים לרשתות שלהם כ"מהפכה", והמספרים מוכיחים שהם צודקים. כך הולך ונוצר זרם חמישי חדש בחינוך, שאפשר לכנותו "זרם המתחרדים", או "זרם ההחזרה בתשובה".

לא ידוע מהו היקף הרישום המדוייק של לב לאחים. דבר אחד ברור: מדובר באלפים. פעיל בכיר באחת מרשתות החינוך החרדיות מעריך כי הארגון רושם כ-5,000 ילדים בשנה. סגן שרת החינוך, אברהם רביץ מדגל התורה, מדבר על 8,000-5,000 ילדים, אך מציין שבין הרישום לבית הספר לתחילת שנת הלימודים קיימת נשירה גדולה, של כ-50%. כלומר, מדובר בפועל ב-4,000-3,000 ילדים בשנה בסך הכל.

מה אומרים הנתונים הרשמיים? על פי השנתון הסטטיסטי לישראל, החינוך היסודי החרדי גדל בשנת הלימודים תש"ס ב-8,500 ילדים, שהם כ-8% - הרבה יותר מקצב הגידול הטבעי במגזר החרדי. הגידול הטבעי וגלי העלייה מברית המועצות לשעבר חייבו לכאורה עלייה בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי, אלא שהחינוך הממלכתי ירד בפועל בכ-3,300 ילדים, והחינוך הממלכתי דתי איבד כ-800 תלמידים. נתונים אלה אינם כוללים את הרישום המסיווי לגני ילדים חרדיים, שגם בו מושקע מאמץ של אנשי לב לאחים.

שתי רשתות להחזרה בתשובה הקשורות לחינוך העצמאי של אגודת ישראל הוקמו בעשור הקודם: "שובו" ו"נתיבות משה". ממסמך פנימי של החינוך העצמאי שהגיע לידי "הארץ" עולה, כי בשתי הרשתות הוקמו 42 בתי ספר ו-72 גני ילדים, שבהם כ-7,000 תלמידים. השנה צפו שתי הרשתות גידול של 1,500 תלמידים נוספים.

רשת נוספת שהתפתחה מאוד בשנים האחרונות היא "שערי ציון", שהפעילה - על פי דיווחיה בשנת 1999 לרשם העמותות - 12 בתי ספר ו-11 גני ילדים, שבהם למדו כ-2,200 תלמידים. מהפרוטוקולים של ישיבות הנהלת הרשת עולה כי בשנת 2000 הוחלט על פתיחת 7 בתי ספר נוספים. לב לאחים מפנה את הילדים גם לבתי ספר ותיקים של החינוך העצמאי, הפועלים בערי הפריפריה; וכן לרשת החינוך של ש"ס, מעיין החינוך התורני; לרשת "אור החיים"; ולמוסדות נוספים.

לקראת תחילת שנת הלימודים פירסם לב לאחים רשימה של הישגי הרישום השנה. בבאר שבע, למשל, ייפתחו ארבע כיתות גן חדשות של רשת ההחזרה בתשובה אור החיים. מדובר ברשת שנציגה הפוליטי הוא שר העבודה והרווחה, שלמה בניזרי. באילת יצטרפו, לטענת לב לאחים, למעלה מ-150 תלמידים לבית הספר של אור החיים, מה שייאפשר לראשונה, הפרדה בין המינים בכיתה א'.

בחדרה נפתח בית ספר חדש של רשת "נתיבות משה", השייכת ליהדות התורה, ובו כ-50 תלמידים. בקרית גת גדל מספר התלמידים ברשת מוסדות "אמת ושלום" ליותר מ-600 תלמידים. רבים מהתלמידים מגיעים ממושבי האזור, ואנשי לב לאחים דאגו לרכישת אוטובוסים להסעות. "מי היה מאמין שבנהריה ייפתח בית ספר בית יעקב, שבו מאה בנות; ובעפולה יש 120 ילדים (בבית ספר תורני, ש"א)?", שאל מנכ"ל לב לאחים, אליעזר סורוצקין, בכינוס של הארגון שנערך לפני כחודש בעיר החרדית בית"ר.

מקור בארגון יד לאחים טען כי השנה רשם הארגון כ-10,000 ילדים, וכי שיעור הנשירה מזערי - כ-5% בלבד. את אחוז הנשירה הנמוך מסביר המקור בכך שהארגון הפעיל טלפניות שקיימו קשר עם המשפחות לאורך כל הקיץ. הרב אורי זוהר טען במשדר ההתרמה שלשום כי בשנתיים האחרונות רשמה לב לאחים 20 אלף ילדים לבתי ספר חרדיים.

גם אם נניח, לשם זהירות, כי הנתונים שמסרו אלה מופרזים - ושהנתון של הרב רביץ קולע באופן מדוייק יותר - עדיין מדובר במספרים מרשימים.

ארגון לב לאחים מסרב לחשוף את נתוני ההרשמה שלו.

מערך הרישום האדיר הזה לא התפתח באופן ספונטני. לפני קרוב לארבע שנים, כך לדברי חבר הנהלת לב לאחים, הרב ברוך שפירא, הגיעו ראשי לב לאחים לרב שטיינמן, והסבירו לו כי יש אכזבה גדולה בציבור מהחינוך הממלכתי. הם הציעו לפתוח במבצע מקיף של רישום למוסדות חרדיים. "רבותי", אמר שפירא בעצרת בבית"ר לפני חודש, "אנחנו עומדים בשנה השלישית לרישום התלמידים, ומחזק הדבר לראות את כל המקומות החילוניים, שבעבר לא היה בהם אדם דתי אחד, וכיום לומדים בהם מאות ילדים בחינוך התורני".

ביטאונה של דגל התורה, "יתד נאמן", ידע להסביר את ההתמקדות בילדים: "ילד. כמה טהור. עדיין לא רכש דעות קדומות. הכל נופל על קרקע פוריה". חבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית, הרב יעקב קמינצקי, הסביר את הדברים לפני שנים מספר בצורה בוטה יותר: בישראל, אמר קמינצקי, אפשר לרכוש נשמות לחינוך התורני "בפרוטות, בארוחת צהריים".

הכנס שערך לב לאחים לפני כחודש בעיר החרדית בית"ר, מדרום לירושלים, נועד לגיוס אברכים מתנדבים. היעד העיקרי של האברכים מבית"ר יהיה שכונת גילה, בדרום ירושלים. שם, כך מעיד רב השכונה, אליהו שלזינגר, יש התעוררות רוחנית בעקבות הירי מבית ג'אלה, ואין לו ספק כי ניתן לגייס ילדים רבים לבתי ספר חרדיים.

אחד הדברים המפתיעים בפעילות זו הוא הנכונות הגבוהה של הורים להעביר את ילדיהם לחינוך החרדי, אף שהם יודעים כי חינוך זה אינו מעניק השכלה כללית סבירה. אחד ההסברים המקובלים לכך הוא שרשתות החינוך החרדי מציעות להורים פיתויים בדמות יום לימודים ארוך והסעות, ולעתים גם ארוחת צהריים, העדר שביתות ויחס חם.

החרדים בחרו לכנות את רשתות החינוך להחזרה בתשובה בכינוי "חינוך תורני", כינוי שמטרתו, בין השאר, להקטין את חשש ההורים מהחינוך החרדי - אף שמדובר במורים חרדים ובחינוך ברוח חרדית. עם זאת, ספק אם די בכך כדי להסביר את התופעה, שיש בה הבעת אי אמון מסיווית במערכת החינוך הממלכתית.

במאי האחרון סייר המשגיח הרוחני של ישיבת לייקווד בארצות הברית, הישיבה הגדולה בעולם, הרב מתתיהו סלומון, במוסדות שהוקמו בעקבות פעילות לב לאחים. את רשמיו סיכם בכנס השנתי של לב לאחים בבני ברק: "מערכת בתי הספר הממלכתיים בקריסה. לציבור הישראלי אין אמון במערכת החינוך (...) מעולם לא היתה לנו הזדמנות שכזו. (...) כל האפשרויות לפנינו (...) הארץ לפנינו לכובשה".

הרב שמואל יעקב ברנשטיין, מראשי ישיבת חברון-גאולה, נזכר באותו אירוע כי בעבר לא היה לפעילי הארגונים החרדיים סיכוי לשכנע הורים לשלוח את ילדיהם לחינוך החרדי. "היום לא צריך בכלל לשכנע", אמר. במערכת התעמולה הזאת יש תפקיד חשוב לקטעי העיתונות על האלימות הקשה בבתי הספר הממלכתיים. גם דבריו של שר התרבות, מתן וילנאי, כי ילד שאינו הולך לבית ספר, מרוויח, מצוטטים שוב ושוב.

דובר לב לאחים, חיים הלוי, אמר ל"הארץ" כי "גדולי ישראל הורו לנו להביא לפני ההורים בישראל את האלטרנטיווה שמציעה להם מערכת החינוך התורנית, שפירותיה שונים בתכלית מתוצרי החינוך הממלכתי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו