בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רשת "נתיבות משה": 18 בתי ספר ו-2,500 תלמידים תוך שלוש שנים

בעקבות מסע תרומות של הרב שטיינמן והאדמו"ר מגור בארה"ב הוקמה רשת של בתי ספר וגנים להחזרה בתשובה. רוב המוסדות פועלים באזורים חילוניים מובהקים

2תגובות

באתוס הקצר של רשת בתי הספר להחזרה בתשובה "נתיבות משה", מייסודה של יהדות התורה, כבר יש לא מעט סיפורי מורשת קרב.

סוג אחד של סיפורים הוא על הילד שמצליח להחזיר בתשובה את משפחתו. לדוגמה: ליד שער אחד מבתי הספר של הרשת ממתין תלמיד כשפניו קורנות משמחה והוא מקפץ ומדלג בקוצר רוח. כשמגיע המחנך שלו הוא מתנפל עליו בחיבוקים ומספר לו: "השבת אבא עשה קידוש בפעם הראשונה ואמא כיסתה את הראש". שנתיים החזיקו ההורים מעמד בלחץ הילד, ואז נשברו. בתי הספר, מצדם, עורכים פעולות נמרצות כדי שלא רק הילדים יחזרו בתשובה, אלא גם ההורים.

הסוג השני של הסיפורים עוסק בילד שמחזיק מעמד מול משפחה עוינת. אחרי שורת התנגשויות בין אחת התלמידות בבית הספר של "נתיבות משה" ביישוב קדימה לאמה - אם חד הורית - העבירה אותה האם לבית ספר חילוני. כעבור יום בבית הספר החדש פתחה הבת בשביתת רעב. לאחר שבוע האם נשברה. הסיכום: במשך השבוע הילדה חיה עם האם ולומדת בקדימה. בשבתות היא מתארחת בתורנות אצל אנשי צוות בית הספר, שהם חרדים. בנות אחרות מספרות שבשבתות הן מסתגרות בחדרן ואינן יוצאות ממנו, כדי להתנתק מחילול השבת המשפחתי.

רשת "נתיבות משה" פועלת מקיץ 98' והיא זוכה להצלחה מרשימה ברישום תלמידים חילונים. הרב מרדכי לב, אחד משני ראשי "נתיבות משה", שלח לפני כמה חודשים מכתב למנהלי בתי הספר של החינוך העצמאי, ממנו עולה שבשנת הלימודים הקודמת - שהיתה בסך הכל שנת הלימודים השלישית להפעלת הרשת - כבר כללה "נתיבות משה" 2,100 תלמידים. 750 תלמידים ותלמידות למדו בעשרה בתי ספר יסודיים ברחבי הארץ. 1,200 ילדים למדו בשנה שעברה ב-50 גני ילדים, ו-150 תלמידות למדו ב-3 בתי ספר על יסודיים.

השנה, כך מוסר בכיר ברשת, נוספו לרשת עוד שני בתי ספר יסודיים, בחדרה ובנס ציונה, נפתחו עוד ארבעה גני ילדים והוכפל מספר התיכונים משלושה לשישה - סה"כ 18 בתי ספר. בתי הספר העל יסודיים החדשים נפתחו בנתניה, צפת וחיפה. ברשת ציפו השנה לגידול בשיעור של יותר מ-500 תלמידים.

את המבצע המאורגן להחזרתם בתשובה של ילדים חילונים ומסורתיים בארץ ישראל יזמה היהדות החרדית בארצות הברית, ואנשיה מספקים לו את רוב המימון. תהליך הקמתה של "נתיבות משה" מתואר במכתב של לב, הנחשף כאן לראשונה:

ב-97' הגיעה לארץ משלחת רבנים ועסקנים חרדים מארצות הברית בראשות האדמו"ר מנובומינסק הרב יעקב פרלוב. הבעיה העיקרית שהעלתה המשלחת היתה המחדל של יהדות התורה בתחום החזרה בתשובה של ילדים, מול ההצלחה המסחררת של רשת "מעיין החינוך התורני" של ש"ס.

מטרתה ההיסטורית של "רשת החינוך העצמאי" של יהדות התורה היתה להעניק חינוך חרדי "לכלל ישראל". ואולם, כך מספר לב, נציגי המשלחת טענו כי "זה למעלה מעשור, בתקופה שניכרת התעוררות עצומה ('התעוררות' בז'רגון החרדי פירושה התקרבות לדת, ש"א), וקיים צימאון לחינוך יהודי תורני, משום מה החינוך העצמאי אינו מתפתח... במקום שהחינוך העצמאי יהיה גורם מוביל הוא הפך להיות גורם מכשיל ומערים קשיים על כל צעד ושעל". בהקשר הזה כדאי לציין שלב, איש אגודת ישראל, אינו רק אחד משני ראשי רשת נתיבות משה, יחד עם הרב צבי בוימל, איש דגל התורה. השניים גם משמשים כנציגים של גדולי התורה בהנהלת החינוך העצמאי, כך שמדובר בביקורת פנימית קשה.

אחת הסיבות העיקריות לכישלון המסורתי של החינוך העצמאי בקליטת ילדים חוזרים בתשובה - לצד חינוכם של ילדים חרדים - היא הפער התרבותי ההולך וגדל בין הציבור החרדי לציבור החילוני. ביטאונה של דגל התורה "יתד נאמן" מסביר ש"אי אפשר להכניסם (את ילדי החילונים) לבית ספר תורני רגיל בשל הרמה הרוחנית". מזכירת בית הספר החרדי בית יעקב בנתניה הסבירה לפני כשנה ל"הארץ" מדוע היה צריך להקים בקדימה בית ספר תורני נפרד של רשת "נתיבות משה": "התלמידים שעברו לקדימה הם בעיקר בעלי תשובה... הערכים שלהם שונים. היו להם בעיות משמעת".

בעיה נוספת של החינוך העצמאי היתה, שבאזורים חילוניים רבים כלל לא היו לו בתי ספר. לב מגלה במכתבו, שתורמים חרדים בחו"ל לא היו מוכנים לתרום להקמת בתי ספר חדשים במסגרת החינוך העצמאי. הסיבה: "תלונות רבות שנשמעות על אופן ניהול המוסד ללא כל פיקוח וביקורת, וללא כל חובת דיווח מסודר באף נושא לאף גורם, גרמו לחוסר אמון מוחלט של התורמים".

בתגובה לביקורת הנוקבת החליטו הרב אהרון לייב שטיינמן, האיש השני בחשיבותו בדגל התורה, ומנהיג אגודת ישראל האדמו"ר מגור הרב יעקב אריה אלתר, להקים קרן שתממן הקמת בתי ספר חרדיים בישובים חילוניים, בנפרד מרשת החינוך העצמאי. לצורך זה ערכו השניים באביב 98' מסע משותף אל היהדות החרדית בארצות הברית.

כדי להבין את הרושם האדיר שהותיר המסע הזה, צריך לזכור את הפילוג הגדול שחל ב-88' ב"יהדות התורה", בין אגודת ישראל לדגל התורה. החרדים באמריקה התייחסו לפילוג בחומרה. המסע של שטיינמן ואלתר, שניהם מנהיגים חדשים, העביר מסר חזק מאוד של אחדות. זה היה מצע מצוין לגיוס כספים, והשניים קיבלו התחייבויות למימון הרשת במשך חמש שנים. לב מציין, עם זאת, שהאמריקאים דרשו שלארגון החדש שיקום לא יהיה שום קשר לחינוך העצמאי. המסע נערך לאחר מותו של יו"ר אגודת ישראל בארצות הברית הרב משה שרר, ולכן נקראה הקרן על שמו.

בכיר ב"נתיבות משה" מציין, שהכסף שתרמו החרדים בארה"ב עתיד להיגמר בשנה הבאה, אבל מעריך שלאור ההצלחה הגדולה לא תהיה שום בעיה למלא מחדש את הקופה. לב מספר במכתב שלו שהתקציב השנתי של הקרן הוא כ-1.5 מיליון דולר, כולם מתרומות. התורם העיקרי הוא הנדבן שמעון גליק.

כדי להבין את חשיבות המימון האמריקאי יש לציין, שעבור המבנים של בתי הספר לבנים ולבנות בקדימה, ששירתו בעבר את מועצת הפועלים וסניף הנוער העובד והלומד, שילמה הרשת בשנת 2000 שכר דירה של קרוב ל-5,000 דולר לחודש. אך לא רק לשכר דירה דרוש המימון. התלמידים בקדימה מקבלים גם הסעות מכל חלקי השרון, יום לימודים ארוך וארוחה חמה בצהריים.

"נתיבות משה" הוא הארגון העיקרי שאמור לקלוט את התלמידים הרבים שרושם הארגון החרדי הליטאי "לב לאחים", העוסק בהחזרה בתשובה. ב"נתיבות משה" מספרים שהם מחליטים על היישובים שבהם יוקמו בתי הספר החדשים בהתאם לדיווחי "לב לאחים" על היישובים שבהם הצליח הרישום.

ארבעת בתי הספר הראשונים הוקמו ב-98' בנהריה, עפולה, רמת גן והיישוב צורן שבשרון. בית הספר בצורן, שעבר אחר כך לקדימה, התפרסם בשל המאבקים שניהלו נגדו התושבים החילונים בשני היישובים.

הבכיר ב"נתיבות משה" מספר, שעם קבלת ההכרה ממשרד החינוך (שהנתאים לקבלתה מינימליים), מתחילים בתי הספר של הרשת לקבל תקציב באמצעות רשת החינוך העצמאי. אולם גם לאחר מכן ממשיכה הקרן לממן פעולות שמשרד החינוך אינו מכסה.

הקרן מקימה גם גני ילדים, אבל מפעילה אותם רק בשנה הראשונה עד להתבססות, ואז מעבירה אותם לניהולן של רשתות גנים חרדיות. גני הילדים אמורים להוות תשתית לבתי ספר חדשים. כך למשל פרשה "נתיבות משה" רשת גני ילדים בקריות, שמספקת תלמידים לבית ספר תורני שהוקם ברכסים.

גם הרבנים החרדים מופתעים מהצלחת "נתיבות משה" בהקמת בתי ספר באזורים חילוניים מובהקים. "המפעל הקדוש הזה נוטע חינוך יהודי במקומות שממש לא ייאמן הדבר", אומר האדמו"ר מנובומינסק. לעתים קרובות מוקמים בתי הספר ביישובים שאין בהם כמעט חרדים, כמו עפולה. ולמעשה - זו בדיוק הכוונה.

למרות פניות חוזרות ונשנות, לא ניתן היה לקבל תגובה מרשת "נתיבות משה".

גמישים בעבירות דת, נוקשים בעבירות משמעת

תוכנית הלימודים בבתי הספר של "נתיבות משה" כוללת שיעורים כלליים בהיקף רחב יחסית לבתי ספר חרדיים, אבל בהיקף מצומצם בהחלט יחסית לחינוך הממלכתי. הרשת מודעת לרקע של הילדים, ולכן, בניגוד לבתי ספר חרדיים אחרים, ילד שמחלל שבת לא יסולק מבית הספר, ובחודשים הראשונים יסלחו גם לילדה שתבוא במכנסיים. ההורים רשאים להגיע לאסיפות ההורים בלי כיפה.

הרשת פחות סלחנית כלפי בעיות משמעת. החרדים מייחסים חשיבות רבה לכך שתלמידים יכבדו את צוות בית הספר ולא ישתמשו במילות סלנג או בקללות. ילד שיתמיד בניבול פה גם לאחר תקופה ממושכת בבית הספר יסולק בשל ההשפעה השלילית על הילדים האחרים.

בתי ספר תיכון של הרשת נפתחו רק לתלמידות. נערים בגילאים האלה אמורים ללמוד בישיבה, והדבר חל גם על בוגרי "נתיבות משה".

"אני לא רואה שהולכים לייצר עבורם מסלולים שונים מהקיים היום", אומר סגן שרת החינוך אברהם רביץ. רביץ מניח עם זאת שחלק מהבוגרים ילכו לישיבות חרדיות תיכוניות, שבהן מתקיימים גם לימודים כלליים, דוגמת ישיבת מערבא. "יכול להיות שיקומו עוד כמה כאלה", הוא אומר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו