בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

יגאל ארנון - לא רק בנקאי, גם פרקליט

הבנק הדומיננטי בפרשת ההסתבכות של גד זאבי הוא הבינלאומי; יגאל ארנון, פרקליטו של זאבי ומי שמעורב בעסקיו, היה יו"ר הבנק הבינלאומי בתקופה שבה ניתנו ההלוואות לזאבי אחזקות. כפל התפקידים לא הצמיח ערך רב לכמה מהמעורבים בפרשה

תגובות

פרסום הדו"חות הכספיים של חברת זאבי אחזקות (לשעבר כלל סחר) במסגרת התהליך המשפטי בין בנק אגוד לחברה, חשף טפח מיחסיה של קבוצת זאבי עם המערכת הבנקאית. עיון בדו"חות אלו מעורר את השאלה כיצד הצליחה קבוצת זאבי לדחות את רגע האמת עם הבנקים עד עכשיו, והיכן היו מערכות הבקרה הבנקאיות. הרושם המתעורר מהביאורים הוא של קבוצת אחזקות כאוטית המקבלת אשראי מהבנקים במהירות מטרידה.

הקלות שבה קיבל זאבי אשראי בהיקף של מיליארדי שקלים תמוהה עוד יותר בהתחשב בעברו. זאבי היה מוכר לבנקים כמי שלא קיבל את אישורו של בנק ישראל לרכוש שני בנקים קטנים יחסית - בנק המזרחי ובנק הספנות. והנה אחרי שנמנע ממנו לשלוט בבנק קטן, הוא מגיע בקלות יחסית ובדרך לגיטימית למצב שבו הוא עלול להשפיע מהותית על תוצאותיהם של בנקים גדולים בהרבה.

פעילותו של זאבי עם הבנקים מזוהה עם ההלוואה שנלקחה למימון רכישת האחזקה בחברת בזק ועם הבנק הבינלאומי הראשון, שהיו"ר שלו לשעבר עו"ד יגאל ארנון, שימש גם כעורך דינו של זאבי. אפשר להניח כי כאשר יאסוף הבנק הבינלאומי את השברים מאחת המעידות המכאיבות בתולדותיו, תישאל השאלה כיצד קרה שיו"ר הבנק הוא גם עורך דינו של אחד הלקוחות הבעייתיים של הבנק, ואם היתה לעובדה זו השפעה כלשהי על התפתחותה של פרשת זאבי.

ברור שהנהלים הבנקאיים התקינים לא הניחו לארנון להשתתף באופן פעיל בהחלטות לגבי האשראי לזאבי, ועם זאת אין להתעלם מהעובדה שהבנק הבינלאומי מקבוצת ספרא, שהפכה את הזהירות והשמרנות לדגלה, הוביל את קבוצת הבנקים שנתנו אשראי לזאבי ונתן לו בכך לגיטימציה במערכת הבנקאית כולה.

עם זאת, רשימת השיעבודים הארוכה של קבוצת זאבי אחזקות מבהירה כי בבנקים נוספים חוץ מהבינלאומי עלולים להתעורר שאלות נוקבות על מדיניות האשראי לקבוצת גד זאבי. ייתכן כי הבנקים היו צריכים לחוש בחוסר נוחות מסוים מהדרך שבה נרכשה כלל סחר על ידי גלקסו אחזקות בינואר 98'.

גלקסו אחזקות פירסמה הצעת רכש לרכישת מניות כלל סחר (לימים זאבי אחזקות). העסקה בוצעה באמצעות מימון בנקאי, כשחברה אחות של גלקסו העמידה לרשות גלקסו את כל הערבויות והכספים שנדרשו לצורך מימון הצעת הרכש. זאבי אחזקות העבירה עד למועד חתימת הדו"חות הכספיים, כלומר בסוף אוגוסט 2001, סכום של 446 מיליון שקל לחברה אחות כשתלום על חשבון מניות.

תשלומים אלו שימשו לפירעון המימון הבנקאי, ששימש לרכישת זאבי אחזקות. ההשקעה בסכום של 421 מיליון שקל במניותיה של החברה האחות נכון לסוף יוני 466) 2001 מיליון שקל נכון לסוף אוגוסט 2001) היא גדולה מההון העצמי של החברה, שהסתכם נכון לסוף יוני 2001 ב-351 מיליון שקל. פירוש הדבר הוא שאם מנכים מהונה העצמי של זאבי אחזקות את ההשקעה ששימשה בעקיפין לרכישת מניותיה שלה, סובלת זאבי אחזקות מגירעון בהון העצמי.

מצבה הדחוק של זאבי אחזקות לא הפריע לבנק הפועלים להעמיד לזאבי אחזקות אשראי בסכום של 15 מיליון דולר בדצמבר 2000, וזאת כנגד שיעבוד 61% ממניותיה של זאבי מחשבים וערבות בלתי מוגבלת של גד זאבי.

החברה התחייבה כי בכל נקודת זמן לא יעלה היחס שבין היתרה הבלתי מסולקת של החוב לבין שווי המניות עד 0.75. שווי האחזקה של זאבי אחזקות במניות זאבי מחשבים מגיע כיום ל-1.7 מיליון דולר.

בנק הפועלים הוסיף להרעיף אשראי על חברות בקבוצת זאבי אחזקות, כשאחת החברות המאוחדות קיבלה אשראי והלוואות בסכום של 82 מיליון שקל מבנק הפועלים. כנגד אשראי זה שועבדו אחזקותיה של זאבי אחזקות במניות של חברות מוחזקות ושל חברות שבשליטתה. בנק הפועלים רשאי להעמיד את האשראי לפירעון מיידי אם ההון העצמי של החברה המאוחדת יהיה פחות מ-30% מהמאזן.

החברה המאוחדת אינה עומדת בתנאי האשראי, וביקשה מבנק הפועלים היתר לאישור החריגה. החברה מקיימת עתה עם הבנק דיונים על מתן ביטחונות חלופיים.

חלקו של בנק הפועלים במימון פעילויותיה של זאבי אחזקות לא תם בכך. זאבי מחשבים קיבלה מבנק הפועלים ומבנק דיסקונט אשראי בסכום של 23 מיליון שקל, והתחייבה כי שיעור ההון העצמי מהמאזן השנתי לא יהיה פחות מ-35% וההון העצמי לא יירד מ-75 מיליון שקל. זאבי מחשבים לא עמדה בהתחייבותה, וביולי 2001 הסכימו הבנקים להקל על תנאי האשראי כך שההון העצמי של זאבי מחשבים לא יירד מ-48 מיליון שקל.

בנק הפועלים נתן אשראים נוספים של 50 מיליון שקל לחברות בקבוצה, כאשר כנגד 18 מיליון שקל מסכום זה הציבה זאבי אחזקות פיקדונות וכנגד התחייבות של 32 מיליון שקל שעובדו כל נכסיה של חברה מאוחדת, כשבסך הכל מחזיק בנק הפועלים באשראי של כ-180 מיליון שקל לזאבי אחזקות.

זאבי מחשבים פעלה לגוון את מקורות האשראי שלה ופנתה לבנק הבינלאומי, שנתן לה אשראי בסכום של 6 מיליון דולר כנגד שיעבוד 5.1 מיליון מניות סימטרון ביטחון לפי שווי מוסכם. הביאור אינו מפרט איזה שווי יוחס למניית סימטרון, אך השוק מקצה לסימטרון מחיר של 55 סנט למניה, כלומר 2.8 מיליון דולר לחבילת המניות. זאבי מחשבים התחייבה לפעול לחיזוק הביטחונות וכנגד זה דחה הבינלאומי את דרישתו להגדלת הביטחונות. הביאור אינו מגלה אם בהתחייבות זו עמדה זאבי מחשבים.

חברה אחרת בקבוצה קיבלה מהבינלאומי אשראי בסכום של 43 מיליון שקל ושיעבדה כנגד אשראי זה את כל זכויותיה בקרקע ובמבנים שנבנו עליה.

הבנק הבינלאומי ערב לחוב שנותר לחברה מאוחדת של זאבי אחזקות בגין רכישת כלל סחר מכלל ישראל בסכום של 35 מיליון שקל, ובסך הכל הוא מחזיק באשראי של 100 מיליון שקל. יש לזכור כי הבינלאומי הוא הבנק שמימן את רכישת זאבי אחזקות על ידי גלקסו בינואר 98'. רשימה ארוכה זו של התחייבות לבנקים וחוסר היכולת לעמוד בהן גרמו לפיגור בתשלומי ריבית וקרן לבנקים. לנוכח העובדה שדו"ח זה אינו מתייחס להלוואה הגדולה ביותר בקבוצה זו, שמימנה את רכישת בזק בסכום של 720 מיליון דולר, קל להבין את המצוקה של זאבי המתמודד בו-זמנית עם תביעות של הבנקים בחזיתות שונות.

הראשון ברשימת הפיגורים הוא בנק אגוד, שלא רשם שיעבוד כלשהו בגין חובו. זאבי אחזקות פיגרה בתשלום קרן וריבית ב-2.6 מיליון שקל לבנק אגוד. החברה מפגרת בתשלום 1.2 מיליון שקל לבנק דיסקונט. זאבי ערב אישית כנגד חוב זה.

בנק הפועלים רשם שיעבוד נוסף על מניות בחברות בקבוצה כנגד חוב של 3 מיליון שקל וקיבל ערבות אישית של זאבי בגין 1.3 מיליון שקל מסכום זה. הבנק הבינלאומי ובנק הפועלים הם הנושים הגדולים אך לא היחידים של הקבוצה. חברה מאוחדת של זאבי אחזקות חייבת 66 מיליון שקל לבעלי האיגרות חוב, שמובטחים בשיעבוד שני על זכויותיה של החברה בקרקע שעליה נבנה מבנה החברה.

לנוכח הרשימה הארוכה של נושים לא ברור כיצד זאבי אחזקות מצאה מקורות מימון כדי לתת הלוואה של 55 אלף דולר עד ינואר 2004 לדירקטור בחברה. ההלוואה ניתנה ברבעון השלישי של 2001, כשעומק המשבר בקבוצה כבר היה ידוע לכל הצדדים המעורבים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו