בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"אני אקים את מוקד התיירות של חיפה"

מנכ"ל דלק נדל"ן, הלל רוז'נסקי, מציע להקים את המרינה של חיפה מול מגדלי חוף הכרמל ומקווה לקבל לגיטימציה מאנשי איכות הסביבה

תגובות

"כללי המשחק בפרויקט מגדלי הכרמל כבר נקבעו ואנחנו נעבוד לפי הספר. פה יקום מרכז התיירות והנופש החדש של חיפה" - כך אומר הלל רוז'נסקי, מנכ"ל חברת דלק נדל"ן, המחזיקה עם שותפים ב-34% מהפרויקט יחד עם אנשי העסקים משה בר-נר (22%), אסף ברזני (22%) וחברת הבנייה י. מושקוביץ (22%), הנמצאת בהקפאת הליכים.

התוכנית להקמת פרויקט תיירות לאורך רצועה של 550 מטר בחוף הים של חיפה, בשטח 90 אלף מ"ר, ממתינה להחלטת בית המשפט העליון. היזמים, מגדלי חוף הכרמל, אומרים כי התוכנית, שקיבלה כבר את כל האישורים לבנייה, ניתנת לביצוע מיד לאחר שבית המשפט יפסוק אם ניתן להמשיך ולמכור דירות למגורים בפרויקט שכבר נבנה במקום.

עד כה הושלמה בניית מלון הדירות אלמוג, הכולל 289 דירות, מהן 65 השייכות למאגר המלונאי ולאחריו בניין פנינה, הכולל כיום 165 דירות במאגר המלונאי. המחלוקת הנוכחית היא בעניין השימוש בדירות אלו.

החלטת בית המשפט העליון הצפויה בקרוב תסמן את סיומו של מאבק בן חמש שנים, שפרץ בעקבות תחילת הבנייה במקום. הגופים הירוקים טענו כי פרצה בחוק איפשרה ליזמים לבנות דירות למגורים על קו המים - דבר האסור בדרך כלל בישראל.

טיעון דומה הועלה במאבק שהתנהל במקביל נגד פרויקט המרינה בהרצליה, שבו פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב כי מותר להשתמש בדירות לנופש בלבד. היזמים עירערו אז על ההחלטה לבית המשפט העליון, שביטל אותה והחזיר את הדיון לבית המשפט המחוזי.

"אנו נקיים ככתבו את פסק הדין של בית המשפט, בין אם יאסור, יתיר או יאפשר שימוש למגורים בחלק מהדירות", אומר רוז'נסקי. "ואולם מעבר למחלוקת סביב הבניין נשכחה בתקשורת העובדה שכל הבינוי כבר נסגר, כולל אישורים ברמה של תוכניות מתאר ארציות.

"זהו בית המלון היחיד בכל רצועת החוף, בקטע שבין קיסריה לעכו, בנוסף להיותו מקום נופש בולט ביותר ואיכותי בחוף הים של חיפה. ממוצע התפוסה בחצי השנה האחרונה, מאז החלה רשת פתאל לנהל את המקום תחת המותג מרידיאן, הגיע בסופי שבוע ל-50%. היו גם שבועות עם תפוסה של 100% מתוך 230 הדירות המלונאיות. מרבית המשתמשים הם חיפאים.

@ביניים:טובת הסביבה או טובת האזרחים

"אילו הציבור לא היה מצביע ברגליו, הייתי אולי משתכנע שכל המאבק מיותר. עם כל הכבוד לטובת הסביבה, שתפסה כותרות רבות בהקשר של הפרויקט, ישנה גם טובת האזרחים, שהיא לא פחות חשובה. היזמים, תוך כדי חיפוש של המשותף עם הסביבה, מעוניינים לקדם פרויקטים. כך, למשל, רצינו להקים טיילת יפה במקום הכביש המוזנח שקיים בין המלון לבין הים, והירוקים עצרו אותנו באמצעות צו משפטי לפני כשנה. חבל על כל יום שאי אפשר לבנות את הטיילת".

נציגי הארגונים הירוקים בחיפה אומרים כי רוז'נסקי פנה בשנה האחרונה אל ראשי החברה להגנת הטבע ונציגי אדם טבע ודין בעיר. באמצעות פרופ' ארזה צ'רצ'מן מהטכניון והאדריכל וחבר מועצת העיר שמואל גלבהרט, מנסה כעת רוז'נסקי לקדם הקמת צוות היגוי משותף לתיאום שני פרויקטים מרכזיים: ייבוש הים והמשך תוכניות הבינוי ופיתוח השטח.

תוכניות הבינוי המאושרות מתייחסות לרצועת חוף באורך קילומטר, הכוללת קרקע בהיקף של 359 דונם. התוכניות מאפשרות בניית ארבעה עד חמישה מלונות דירות (כולל המבנים שהוקמו) ובהם 1,200 חדרים, לצד מלון ובו 240 חדרים, מסעדות, חנויות, שטחי מסחר ונופש וטיילת. עד להקמת מגדלי חוף הכרמל, לא הוקמו או פעלו בשפת הים של חיפה מלונות או חדרי נופש. קבלת היתרי הבנייה להמשך הביצוע מותנית בייבוש שטח ים בעומק של 60-40 מטר, לאורך של 550 מטר ובמרחק של עד 70 מטר מהחוף הקיים.

בפנייה לבית המשפט המחוזי טענה עמותת אדם טבע ודין כי יש לדרוש מהיזמים שלא ימשיכו לבנות בניצב את המבנים בפרויקט וכי ייעוד מלון הדירות לא ישונה בפועל למגורי קבע. נציגי העמותה התלוננו על כך שבכל העולם מלונות נבנים בניצב לים, ואילו בחיפה הוקמה "חומה", החוסמת את תנועת האוויר והאור מעיניהם של החולפים בכביש והמתגוררים בשכונת נוה דוד הסמוכה. רצונם של היזמים לגיטימי, אך בשונה מהמקובל בעולם, עיריית חיפה והוועדה המחוזית הן האחראיות להתרשלות בכך שלא מנעו את הבינוי המבוקש.

בית המשפט המחוזי דחה את טענת המתנגדים בשל שיהוי, ובבניין הראשון בפרויקט, אלמוג, כבר נמכרו מרבית הדירות. החלטת העיכוב התייחסה לפיכך לבניין השני, פנינה, שהקמתו נעצרה בתום בניית המגדל הצפוני מבין שניים. עציצים גדולים שהונחו על עמודי היסודות של המשך הבנייה מטשטשים את העובדה שהבנייה הוקפאה וההתרחשות הועברה אל ועדות התכנון ובתי המשפט. גם חלוקת המניות בפרויקט עתידה להשתנות, בתום המשא ומתן שבו מנסה ברזני לרכוש את חבילת המניות של מושקוביץ ולהגדיל את חלקו ל-44%.

בוועדה המחוזית, שהתבקשה לאשר ייבוש שירחיק את קו החוף למרחק של 100 מטר מהבנייה המתוכננת, ביקשו באחרונה לקבל את ההנחיות להכנת התסקיר לייבוש הים. הוראות המשרד לאיכות הסביבה יינתנו בהתאם להנחיות הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה (הוולנת"ע) ובהתאם לתוכנית המתאר הארצית לחופים (תמ"א 13). התוכנית תכלול את פירוט שוברי הגלים המתוכננים להיבנות בשטח.

בשטח המיובש אמור לקום מלון של 240 חדרים. היזמים אמרו בעבר כי ברצונם להגדיל את מספר החדרים במלון זה ל-900. בניית הטיילת לצידו הוקפאה מאחר שהארגונים הירוקים טענו כי הבינוי צימצם בעשרות מטרים את רוחב רצועת החוף האמורה לעמוד חופשייה לרשות הציבור.

"עד סוף 2002 נקבל את כל האישורים וניגש לביצוע מיידי", אומר רוז'נסקי. "מהרגע שייבשתי, אני רשאי להקים בניינים גבוהים, זה לצד זה, כמקובל בכל העולם. בתוכם אני יכול להפעיל בתי קפה, מסעדות, מרכזי בילוי או את מועדון הים התיכון. הכל פתוח. הייתי רוצה להקים את מוקד התיירות והנופש של חיפה, ואני חושב שהמרינה יכולה להשלים זאת. אני יודע שקיימות חלופות שונות, אבל המרינה לא מתרוממת. אנו משקיעים מיליון שקל בייבוש, ואין שום בעיה שיבואו אלינו".

גלבהרט, שהתבקש להגיב על האפשרות שתיאר רוז'נסקי, אמר כי לכל אחת משש ההצעות החלופיות להקמת מרינה יש יתרונות וחסרונות משלה: "צריך להכין טבלה השוואתית של יתרונות וחסרונות, ולבחור מתוכה את הטובה ביותר. החיסרון בהצעה של מגדלי חוף הכרמל הוא בהיותנו דלים בחופי רחצה. הניסיון להפוך חוף טוב למעגנה לסירות הוא עיוות הזועק לשמים. אפשר להקים מעגנה גם בחוף גרוע. עם זאת, היתרון בהצעה הוא בצד הריאלי שבה. ממילא אנחנו תקועים עם מפלצות הבטון. במקום לנסות ולהרוס, הגיע הזמן שננסה למצוא דרך שתהפוך אותן ללגיטימיות. דרך אפשרית אחת היא באמצעות בינוי בגובה שהולך ויורד לכיוון הים, עד שהוא מסתיים במעגנה לסירות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו