בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

כ-250 אברכים רשומים כלומדים בשבטי אבו ג'יוואד וחמריה ובבקה אל-גרביה

דו"ח המבקר שוב חושף אלפי תלמידי ישיבות פיקטיוויים. אחד מכל שלושה תלמידי חו"ל שנבדקו עזב את הארץ, אבל הישיבות המשיכו לקבל בעבורו תשלום; כמחצית תלמידי הישיבות של הפלג החרדי הקיצוני "העדה החרדית", שאינן מקבלות תמיכה מהמדינה, מופיעים ברשימות של ישיבות אחרות שמקבלות בעבורם כספים

תגובות

יותר ממחצית תקציב משרד הדתות, כ-1.04 - 57% מיליארד שקל ב-2001 - מיועד לתמיכות במוסדות, בעיקר ישיבות. המשרד תומך בכאלפיים מוסדות, שבתחילת שנת הלימודים הנוכחית למדו בהם לפי נתוני המשרד 220 אלף תלמידים - גידול של 5.5% לעומת השנה הקודמת. נתונים אלה הם עילה למחלוקת מתמשכת עם אגף התקציבים במשרד האוצר, שאנשיו טוענים שמספר התלמידים האמיתי בישיבות נמוך בהרבה וכי המוסדות המתוקצבים מרבים לדווח על תלמידים פיקטיוויים. מבקר המדינה בדק את אמינות הנתונים והוא מספק מדריך מפורט, אם כי חלקי, לשיטות ההונאה של הישיבות.

המדינה מעבירה תמיכות גם בעבור תלמידי ישיבה מחו"ל. בשנה שעברה חל גידול של יותר מ-15% במספר תלמידי חו"ל, מכ-16 אלף בתחילת 2000 לכ-18.5 אלף כעבור שנה. מרביתם למדו בישיבות גבוהות או כוללים הנהנים מתמיכות גבוהות מאשר שאר המוסדות. המבקר גילה שמשרד הדתות לא בודק את מספרי הדרכונים הזרים שהישיבות מעבירות לשם קבלת התמיכות, ושבין התלמידים יש כאלה המחזיקים במקביל גם בתעודת זהות ישראלית שמאפשרת לישיבה לקבל בעבורם הקצבה כפולה, כאילו היה מדובר בשני תלמידים. בבדיקה מדגמית של 70 בעלי דרכונים זרים נמצא ששמונה מהם ישראלים.

בנוסף התברר שלא מתבצעת הצלבה עם מחשבי משטרת הגבולות כדי לברר אם תלמידי חו"ל אכן שהו בארץ בתקופה שדווח עליה. מהצלבה כזאת, שנעשתה לבקשת המבקר בנובמבר 2001 בנוגע ל-5,442 תלמידי חו"ל, נמצא שכשליש מהם יצאו לחו"ל בין ספטמבר 2000 לאוגוסט 2001 ולא חזרו לישראל. כלומר, אחד מכל שלושה תלמידי חו"ל נהפך במשך אותה שנה לתלמיד פיקטיווי, שהישיבות המשיכו לקבל בעבורו כסף במרמה.

משרד הדתות גם לא התאמץ לבדוק ישיבות שבהן רשומים שיעור גבוה של תלמידי חו"ל. בישיבת מיר, הישיבה הגדולה בישראל, ש-55% מתלמידיה באים מחו"ל, נערכה לאחרונה בדיקה רק בינואר 1999. באותה בדיקה נעדרו בסך הכל 413 תלמידים מתוך 3,230 שהיו רשומים בה.

ממצא חמור נוסף עוסק בישיבות של פלג חרדי קיצוני הקרוי "העדה החרדית", שאינן מקבלות כספים מהמדינה בשל התנגדותן לשיתוף פעולה עם הציונות. המבקר השווה בין רשימות התלמידים שהגישו שש ישיבות של "העדה החרדית" למינהל הגיוס כדי לקבל דחיית שירות ובין רשימת התלמידים המקבלים תמיכה ממשרד הדתות. מההצלבה התברר ש-48% מהתלמידים של "העדה החרדית" היו רשומים גם בישיבות אחרות. בישיבת "שומרי החומות" מדובר ב-38 מתוך 44 התלמידים.

מנהל ישיבת "אהבת שלום" אמר על 22 מתלמידיו שהיו רשומים פעמיים, שייתכן שמדובר באנשים ש"מנצלים את העובדה שאנו לא מקבלים תמיכה ממשרד הדתות, ומשיגים שמות של אברכים ורושמים אותם על שמם". ב-1997 ביצע המבקר בדיקה שחשפה את התופעה לראשונה, ולמרות זאת משרד הדתות לא פעל בעצמו כדי לסגור את הפרצה.

משרד הדתות תומך גם בכוללי חצי-יום, ובכך מאפשר לאברכים לחלק את לימודיהם בין שני מוסדות. המבקר ערך בדיקה בקרב 4,000 תלמידים הלומדים בשני מקומות כדי לוודא שהמרחק בין שני המוסדות סביר והגיוני. התברר שרק 57.5%) 2,300) תלמידים לומדים במוסדות באותו מקום יישוב או ביישובים סמוכים. 40 מהתלמידים היו רשומים בירושלים ובבני ברק, ושבעה בירושלים ובבאר שבע. הנתון המפתיע ביותר הוא שכ-250 תלמידים רשומים כלומדים חצי יום בשבטים הבדוויים אבו ג'יוואד וחמריה ובבקה אל-גרביה. לגבי 1,400 תלמידים כלל לא היה אפשר לבדוק היכן נמצא מקום לימודם, מכיוון שכתובת אחד המוסדות לא הופיעה במחשבי משרד הדתות. מתברר שהמוסדות כלל לא היו חייבים לדווח על כתובותיהם לצורך קבלת התמיכה ורובם אכן לא עשו זאת.

מימון לשידורי הלוויין של הרב יוסף

משרד הדתות גם מימן במשך השנים אירועים שונים בנושא "טיפוח והווי דתי" בלי שפירסם מכרזים והשווה מחירים ובלי שפירסם ברבים שהמשרד מעניק תמיכות לאירועים דתיים. בין האירועים שזכו למימון המשרד - שידורי הלוויין של הרב עובדיה יוסף ואירועים המוניים של תנועת ש"ס. התקציב לאירועים בשנים 1999-1998 היה 2.7 מיליון שקל בשנה, ב-1.9 2000 מיליון, וב-1.7 2001 מיליון.

אם כי לפי מבקר המדינה מדובר בתמיכות, לא התקיימו במשרד דיונים מסודרים לאישור ההקצבות ולא נבדק אם הגופים הנתמכים עומדים בכלל באי אלו קריטריונים. למעשה, מתברר שמי שקיבל את ההחלטות לאילו גופים יינתנו תמיכות היו עד אמצע 1999 סגני השרים יגאל ביבי (מפד"ל) ואריה גמליאל (ש"ס), ולאחר מכן סמנכ"ל המשרד לענייני אירועים והסברה, מאיר אזרד. המבקר קובע שמשרד הדתות עקף את חוק התקציב, בכך שהתמיכה באירועים של גופים חיצוניים היתה כלולה באותו סעיף תקציב שמימן אירועים שיזם המשרד.

בדו"ח המבקר מפורטים שלושה מקרים שונים ב-1999 שבהם מימן משרד הדתות את שידורי הלוויין של שיעורי הרב עובדיה יוסף וכן תפילות שבהן השתתף. לצורך המימון העביר המשרד סכומים בסך 47,550 שקל דרך חברת "דר וסוחרת". מדובר בחברה שהיא למעשה זרוע השידור של תנועת ש"ס. פעילי התנועה מנהלים את החברה, שמטרתה להעביר את שיעוריו של הרב עובדיה למאות מוקדי שידור בארץ ובעולם. בתקופות של בחירות השיעורים משמשים גם לתעמולת בחירות, כשהרב קורא לשומעיו להצביע ש"ס. בנוסף ל"דר וסוחרת" המשרד שילם 65,800 שקל לחברת הפקה שהפעילה את השידורים. במשרד לא קיימים מסמכים המתעדים כיצד הוחלט לתמוך באירועים אלו.

בעקבות עתירה לבג"ץ של ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) ב-1999, הבטיח הסמנכ"ל אזרד שלהבא יממן משרד הדתות עצרות דתיות רק בהתאם לקריטריונים שייקבעו. אך באפריל 2000 מימן המשרד את עצרת "אל המעיין" בגן סאקר, למעשה העצרת החצי-שנתית של ש"ס, בסכום של 56 אלף שקל בלי שנעשתה כל השוואת מחירים.

בתגובת משרד הדתות לדו"ח המבקר בעניין תמיכות במוסדות, נמסר כי מנכ"ל המשרד משה שמעוני פנה למשרד הפנים, כדי שתימצא הדרך לזהות את כפילויות הרישום של מחזיקי תעודות זהות ישראליות ודרכונים זרים. צוות היגוי בודק כעת את השינויים הנדרשים במערכת הדיווח כדי להצליב נתונים של רשימות תלמידים בישיבות המקבלים תמיכה עם אלה שלא נתמכים. בנוסף נמסר כי המשרד מחייב הכנסת כתובת של מוסד המקבל תמיכה, ושרשימת התלמידים הלומדים ביישובים בדוויים נובעת מטעות בהקלדת קוד היישוב.

בנוגע לתמיכה באירועים נמסר כי השר אשר אוחנה והמנכ"ל שמעוני, שנכנסו לתפקידיהם באמצע 2001, החליטו על הקפאת השתתפות המשרד במימון אירועים תורניים. אם התמיכה תתחדש, יגובשו קריטריונים חדשים וכל בקשה לתמיכה תידון בפני ועדה מיוחדת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו