בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ההסתבכות של לומניס מתקרבת לכיס של בנק הפועלים

החוב של לומניס לפועלים מסתכם ב-176 מיליון דולר, ובשוק ההון מעריכים כי לבנק אין מולו ביטחונות ראויים; ככל הנראה לומניס גם לא עמדה ברבעון הרביעי בתנאי ההלוואה שנתן הבנק; ההרפתקה של לומניס עלולה להסתיים במחיקה של עשרות מיליוני דולרים בבנק הפועלים

תגובות

"לומניס לא תיאלץ לערוך שינויים נוספים בתנאי ההלוואה", העריך בסוף הרבעון השלישי של 2002 סמנכ"ל הכספים שלה, קווין מוראנו, בסוף הרבעון השלישי של 2002. ואולם נראה כי מנהלי החברה ייאלצו בקרוב לבלות זמן ניכר בדיונים מחודשים עם המלווה הגדול שלה, בנק הפועלים.

תנאי ההלוואה (covenant) שסוכמו בין בנק הפועלים ללומניס שונו בסוף הרבעון השלישי של 2002. הסיבה לשינוי היתה אי עמידה בתנאים שלהם התחייבה בעבר לומניס. על רקע התוצאות המאכזבות של הרבעון הרביעי, סביר כי החברה שוב נכשלה בעמידה בקובננט.

לומניס אמורה היתה להציג לבנק הפועלים יחס של 3.7 בין החוב שלה ל-EBITDA (רווח לפני ריבית, מס פחת והפחתות). יחס זה הגיע ל-3 עד הרבעון השלישי, ואולם הפסד של כמיליון דולר ותזרים שלילי מפעילות הביאו את לומניס שוב לשולחן הדיונים בבנק. לומניס הציגה ברבעון השלישי יחס של 3.6 בין החושב ל-EBITDA, ולאור זאת העלתה החברה את היחס הנדרש ממנה בבנק ל-3.7. הישג זה הביא את מנהלי לומניס להבטיח כי בכך תמו השינויים שעורכת החברה בהסכם עם הבנק.

ואולם ההכנסות הנמוכות ברבעון הרביעי עתידות להותיר את היחסים הפיננסיים שהציגה החברה ברבעון השלישי הרחק מאחור. על אף שמוראנו סירב להידרש לכך בסוף השבוע שעבר, המתמטיקה של דו"חותיה של לומניס פשוטה.

ברבעון השלישי היה יחס החוב ל-EBITDA שהציגה לומניס 3.6 וההכנסות הסתכמו ב-90 מיליון דולר. ההכנסות שרשמה החברה ברבעון הרביעי היו נמוכות ב-15% מרמה זו, והסתכמו ב-78 מיליון דולר בלבד. ירידה חדה זו עתידה לבוא לידי ביטוי בשורת הרווח הנקי, בתזרים מפעילות ובוודאי גם ביחס החוב ל-EBITDA. גם בסקירה עדכנית שפירסם האנליסט סטיבן לוי מבנק ההשקעות UBS וורבורג, הוא כתב כי החברה רשמה גירעון עמוק בתזרים המזומנים מפעילות ברבעון הרביעי.

לומניס והעדכון החודשי בבנק

על אף זאת, מצבה של לומניס אינו אמור להוות הפתעה בעבור בנק הפועלים. עם תיקון הקובננט ברבעון השלישי קבעו הצדדים כי בנק הפועלים יקבל לידיו דו"ח כספי חודשי מלומניס. לפי המסמכים שהגישה לומניס לרשות ניירות ערך האמריקאית, SEC, מחוייבת החברה להעביר דיווח לבנק לא יאוחר מ-30 יום לאחר תום כל חודש. דיווח זה כולל מאזן, דו"ח רווח והפסד ודו"ח תזרים מזומנים.

העדכון החודשי שמקבל בנק הפועלים ודאי אינו מספיק כדי להפיג חששות אפשריים לגבי החשיפה של הבנק ללומניס המסתכמת ב-840 מיליון שקל. חוב זה נצבר מכמה הלוואות שלקחה לומניס במשך השנים, ולאחר ארגון מחדש בהלוואות שביצעו הצדדים ב-2001 וב-2002.

ב-2001, העמיד בנק הפועלים את ההלוואה הראשונה והגדולה ביותר עבור לומניס. החברה קיבלה באפריל 2001 הלוואה בסך 100 מיליון דולר שנועדה לרכישתה של החטיבה הרפואית של חברת קוהירנט האמריקאית תמורת 203 מיליון דולר במניות, מזומן ואיגרות חוב. לומניס מחויבת להחזיר את ההלוואה עד 2007, בין היתר באמצעות תשלומים חצי שנתיים בסך 10 מיליון דולר.

ואולם בשבע שנותיה הבורסאיות לא ייצרה החברה תזרים מזומנים חיובי מפעילות לאורך שנה שלמה. 2002 לא תהיה שונה בהיבט זה, וכך גם הרבעון הרביעי שלה. ברבעון זה רשמה החברה תזרים שלילי מפעילות של כמה מיליוני דולרים. לומניס אם כן אינה מייצרת מספיק מזומנים שיסייעו לה להחזיר את ההלוואה.

לאחר שהחברה לא עמדה ביחסים הפיננסיים ברבעון השלישי, העלה בנק הפועלים את הריבית שהוא גובה על קווי האשראי שהעניק ללומניס לליבור + 2.25%. קווי אשראי אלו אמורים להיות צינור החמצן של לומניס, שיאפשר לה להחזיר את חובותיה לקוהירנט עד המועד הנדרש, יולי 2003.

עקב מחנק האשראי במשק, וההיסטוריה הלא מחמיאה של לומניס בחייה הציבוריים, בולט במיוחד המהלך שביצע בנק הפועלים באוגוסט 2002. לומניס הצליחה במועד זה לבצע מימון מחדש של הלוואה נוספת בסך 70 מיליון דולר. אך בנק הפועלים סיפק את ההפתעה בייעודה של הלוואה זו - החזרת החוב של לומניס לבעלי האג"ח שלה. בנק הפועלים העמיק אם כן את חשיפתו ללומניס כדי שתשיב חוב נטול ביטחונות. לומניס תידרש להשיב את ההלוואה עד 2006 בתשלום ריבית ליבור + 6%.

סך כל ההלוואות מסתכמות ב-176 מיליון דולר. אילו נכסים שעליהם יכול בנק הפועלים לסמוך עומדים לרשות לומניס? נכון לסוף ספטמבר 2002 היו בקופת החברה מזומנים בסך 20 מיליון דולר בלבד. למעשה, הנכס העיקרי במאזן של לומניס הוא כיום עול המלאי של כ-100 מיליון דולר, המייצג מכירות של שבעה חודשים. בחברה טוענים כי זהו מלאי חדש, ומודים כי זו רמה גבוהה מדי עבור לומניס.

ההערכות בשוק הן כי לבנק הפועלים אין ביטחונות נאותים כנגד ההלוואות שנתן. כיצד איפשר בנק הפועלים מתן של הלוואות גדולות כל כך עם ביטחונות רעועים, גם בתקופה של מחנק אשראי במשק? מקורות בשוק ההון מאמינים כי הקשרים של יו"ר הדירקטוריון של לומניס, פרופ' יעקב פרנקל, לא הזיקו בעניין זה. מקורות אלה טוענים כי מלבד קשריו של נגיד בנק ישראל לשעבר תרמו לקבלת ההלוואות הנדיבות גם קשריו של אריה גנגר, מנכ"ל לומניס ואיש עסקים המקורב לראש הממשלה אריאל שרון. בבנק הפועלים סירבו להגיב לגבי מחיקות שנעשו או ייעשו על רקע ההלוואות ללומניס.

האנליסט סטיבן לוי מ-UBS וורבורג התייחס בסוף השבוע שחלף לסוגיית המלווה הגדול של לומניס. "אנו מעריכים כי בנק הפועלים לא יאריך את קווי האשראי ללומניס", אמר לוי. ב-UBS וורבורג אומרים כי ללא שיפור מהותי בתוצאות לומניס ברבעון הראשון של 2003, עשוי בנק הפועלים להמיר את החוב של החברה במניותיה וליהפך לבעל השליטה בה.

אם הבטוחה שבידי בנק הפועלים היא מניות החברה, הרי ששוויין מייצג כיום רק שבריר מהחוב של לומניס. שווי השוק של לומניס הוא כיום ב-50 מיליון דולר, כשהציבור מחזיק ב-70% מסכום זה. גם אם ירצה בנק הפועלים להמיר את החוב של לומניס במניות, הוא עדיין ניצב איפוא בפני מחיקה אפשרית של כ-150 מיליון דולר.

לומניס: ספקולציות בלבד

מחברת לומניס נמסר בתגובה כי "החברה אינה יכולה להתייחס לשאלות אלו, מאחר שהנתונים הכספיים לרבעון הרביעי עדיין אינם ידועים וטרם סוכמו. כל ניסיון להתייחס לנתונים מתבסס על ספקולציות בלבד".

אזהרת הרווח של לומניס העלתה בשוק ספקות לגבי יכולתה של ההנהלה לחלץ את החברה מהמשבר. לחוסר אמון זה תרמה העובדה שהחברה לא עמדה בתחזיותיה בחמשת הרבעונים האחרונים. "מעט מאוד מהימנות נותרה להנהלת לומניס", אמרו בסוף השבוע בבנק ההשקעות UBS וורבורג. לדברי לוי, ההנהלה הנוכחית אינה מודעת לפוטנציאל העצום של החברה. "אנו בספק אם הנהלת לומניס מוכנה לבצע את השינויים המהותיים הדרושים", אמר לוי.

ב-UBS כתבו כי החברה רשמה תזרים מזומנים שלילי מפעילות ברבעון הרביעי. לפיכך הוריד לוי את תחזיתו לרווח של 20 סנט ב-2003, לעומת 30 סנט בהערכתו הקודמת. רמה זו משקפת מכפיל רווח של 7.5 ללומניס.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו