בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ב-8200 משבחים הסרבן על מוסריות אך מבקרים התנהגותו

צה"ל / בכיר באמ"ן על הקצין הזוטר: "אבוי לחפים מפשע אם כך דואגים להם"

תגובות

בתחקיר פנימי שהתקיים ביחידה 8200, יחידת האיסוף המרכזית של חיל המודיעין, בעקבות סירובו של קצין מודיעין לספק מידע לתקיפה אווירית בשטחים, נקבע כי אף שהקצין ראוי לשבח על הרגישות המוסרית שגילה - הוא פעל שלא כהלכה ותוך "חציית קווים אדומים". עיקרי התחקיר הוצגו ל"הארץ" בידי צה"ל.

על פי התחקיר, ההחלטה לתקוף יעד של פתח התקבלה בתחילת החודש, בעקבות הפיגוע שבו נרצחו 23 בני אדם בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. היחידה התבקשה לאסוף מידע על היעד, ואולם התקיפה עצמה נדחתה בגלל חשש לפגיעה בחפים מפשע. בינתיים התפתח מה שמכונה בתחקיר "דיאלוג מתלהם וגס" בין קצין המודיעין מ-8200, סגן א', לעמיתו, קצין באותה דרגה המשרת בחטיבת המחקר באמ"ן. א' ישב בצומת מרכזי שאליו זורם המידע ב-8200 בהקשר הפלשתיני. חטיבת המחקר אמורה היתה לקבל את המידע מהיחידה, לצורך גיבוש הפרטים הדרושים לתקיפה האווירית.

א' העיד מאוחר יותר, כי בשיחות הטלפוניות עם קצין המחקר אמר לעמיתו שהיעד אינו ראוי לתקיפה, בגלל החשש שישהו בו אזרחים. לדבריו, היתה התשובה ברוח הבאה: "אנחנו נתקוף כמה שיותר ולא מעניין אותנו מה יש שם. בלאו הכי, זה לא עניינך. אתה - ספק את המידע" (קצין המחקר מכחיש שאמר את הדברים הללו). לקראת הלילה עירב א' בעניין מפקד בכיר ביחידתו, אלוף-משנה ד', שפסק כי דרישת המידע של חטיבת המחקר הועברה בצורה לקויה (בלא הפירוט הנדרש) ולכן הטיפול בה יידחה. לאחר כמה שעות, שעה שמסוקי חיל האוויר מחכים להזנקה לתקיפה, התברר שיחידה 8200 כלל לא העבירה את המידע הנדרש.

בשלב זה עורב בפרשה מפקד היחידה, תת-אלוף י'. אלוף-משנה ז' מחטיבת המחקר פנה לי' והודיע לו, כי 8200 אינה מספקת את ה"כיסוי" הנדרש למבצע. בתוך כ-20 דקות הגיעה ההנחיה מתא"ל י' ליחידת המשנה שבה משרת א', לאסוף את המידע הרלוונטי. אחד קצינים אמר לי' כי הבקשה לקבלת מידע בעייתית, ואולם מפקד היחידה השיב: "היו לנו מספיק זמן כדי להתריע. עכשיו, עלינו לתת אמון במקבלי ההחלטות ולבצע את מה שנדרש".

כאן הגיעה הנקודה הקריטית בהשתלשלות האירועים: א' קיבל הפעם הנחיה ישירה לפעול, אך הודיע למפקדו על הסתייגותו. הוא נמנע מהעברת המידע הרלוונטי במשך כ-25 דקות. אז הגיע לבסיס רב-סרן, שהעביר את המידע. בדיעבר מתברר כי התקיפה נדחתה בלי קשר למעשה של א', גם הפעם בנימוק שסביב היעד - ולא בתוכו, הסוגייה שהטרידה את א' - נמצאים חפים מפשע.

קצין בכיר באמ"ן אמר: "א' נהג כהלכה כשגילה רגישות באשר ליעד התקיפה ו'הרים דגל' (הזהיר שיש בעיה מוסרית - ע"ה). הבעיה היא בחוסר ההתאמה בין הדגל שהניף לפעולות שנקט".

מה היה צריך קצין במצבו לעשות? התשובה מצויה, למרבה הפלא, דווקא ברשת האינטרנט הפנימית של היחידה. ב-8200 (ובאמ"ן בכלל) קיים מושג שמוגדר כ"חובת התרעה אישית": אם קצין או חייל חש שהמידע שברשותו אינו מטופל כהלכה בידי הממונים עליו, חובתו להתריע מיד בפני בכירי המערכת. "חובת ההתרעה" פותחה בעקבות שורת תקלות, ובראשן מחדל המודיעין ב-1973. י', מפקד היחידה הנוכחי, שם על כך דגש מיוחד. באתר, הפתוח לכל אנשי היחידה, הוא מציג את מספרי הטלפון שלו (עבודה, בית וסלולרי) לצד כתובת הדואל, ומפציר בפקודיו לפנות אליו במקרה הצורך: "אני פוקד עליכם כי בכל מצב שאתם חשים שהרמות מעליכם אינן מבינות את המידע כמוכם, תובא עמדתכם אלי באופן מיידי. אם אני הגורם הבולם, אל תהססו לעקוף אותי ופנו למפקדיי".

באמ"ן מעידים שהחיילים עושים שימוש באפשרות הזו. קיימות שלוש דוגמאות מן החודשים האחרונים שבהן הגיעו השגות של קצינים ביחידה לרמטכ"ל ולראש אמ"ן, במקרה אחד בתוך 3 שעות. איך זה נוגע לסגן א'? הוא חטא, אומר הקצין הבכיר, כשלא השתמש בחובת ההתרעה ולא הבהיר עצמו בזמן למפקדיו ולתא"ל י'. "הוא שיחק 'ראש גדול' ותיפקד בעצם כ'ראש קטן'. אבוי לחפים מפשע אם כך דאגו להם. הוא יכול היה להתריע בפנינו, בלי להתפשר במאומה בסוגיה המוסרית. בכך, נחצו קווים אדומים".

בתחקיר הפנימי נקבע, כי 8200 כשלה כשלא מילאה את המשימה שהוטלה עליה. מפקד היחידה מצא "לבלרות וביורוקרטיה במקום אסרטיוויות", ומתח ביקורת על תקשורת לקויה עם חטיבת המחקר ועל "בלק-אאוט" שהפגינו מפקדים בכירים, שלא התעוררו לטפל במשבר מוקדם יותר. נוסף לכך, יעץ המפקד לאנשיו, נדרשת צניעות וזהירות בקביעת העמדה בנוגע לתקיפה, כשליחידה אין תמונה כוללת שלה. בניגוד לחלק מהפרסומים, י' וקציניו לא ננזפו על ידי הרמטכ"ל. י' רשם הערות אישיות (חמורות פחות מנזיפה) לאל"מ ד', לכמה סא"לים ולרס"ן. הוא גם המליץ לראש אמ"ן, האלוף אהרן זאבי (פרקש), לשקול צעדים נגדו, אישית; פרקש סירב.

סגן א' הודח מתפקיד מבצעי, הועבר למשרה מינהלית ולא יוחתם לשירות קבע כמתוכנן. "עונש מאסר אינו התשובה. ההדחה היא פגיעה בציפור הנפש שלו כקצין מודיעין. הוא אינו פושע, אלא בחור מצפוני ומוכשר מאוד. הוא בחור מצוין שנטל על עצמו, בסיוע הברדק שנוצר בעניין, תפקיד שלא היה צריך להיכנס אליו", אמר הקצין הבכיר.

אחרי הענישה, נותרה שאלה: האם אכן עמדה התקיפה לפגוע בחפים מפשע? קצין שהשתתף בדיון במטכ"ל לפני התקיפה, טוען שלהפצצה היה יעד ספציפי ושלא היתה שום הנחיה לגרום הרג המוני. העובדה היא שהמבצע בוטל, עקב חשש לפגיעה בחפים מפשע ובלי קשר לא'. עם זאת, כבר היו בעבר הנחיות ברוח דומה, כשמדובר היה ביעדים של כוחות הביטחון הפלשתיניים.

בעקבות הפרשה הוחלט ב-8200 לסקור את האירוע בפני כל יחידות המשנה והקורסים השונים. ביחידה ייבחן גם נוהל מיוחד לטיפול בדילמות מוסריות, אף שאין כוונה לערב משפטנים בהתייעצות הפנים-יחידתית, "כי כשלאדם יש בעיה מוסרית שומה עליו לדווח, לא לחכות לחוות דעת הפצ"ר".

מכל מקום, המקרה עורר התמרמרות רבה ביחידה, בעיקר בקרב קצינים צעירים, אך זו רחוקה ממרד. "חששנו מאפקט דומינו", מודים באמ"ן, "אבל בינתיים איש לא הודיע שהוא עוזב במחאה. אנחנו בבואה של החברה הישראלית. הוויכוח ממשיך להתנהל פה, ממש כפי שהיה אחרי סלאח שחאדה (איש חמאס שבהתנקשות בו נהרגו 15 אזרחים פלשתינאים - ע"ה). גם אז היו אצלנו אנשים שהשמיעו דברים מאוד חריפים".

עמוס הראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו