בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פתאום אתם נתקלים במודעה: "הערב בקאמרי: כנס החזרה בתשובה"

שוב ושוב הופכות הופעותיו של המחזיר בתשובה אמנון יצחק עילה למאבק משפטי. תומכי הרב שוכרים אולמות במוסדות תרבות. חלק מהאולמות מגלים את תוכן הכנס באיחור. אחרים מתקשים לסרב להכנסה. מעבר לכך, כלל לא בטוח שאולם ציבורי רשאי לסרב

תגובות

בעשרים ושישה בפברואר התקיים בתיאטרון הקאמרי בתל אביב ערב החזרה בתשובה שעליו ניצח הרב אמנון יצחק, השנוי במחלוקת. למרות ההתנגדות העקרונית של מנכ"ל הקאמרי וחברת הבניין המנהלת את התיאטרון לקיום כנסים כאלה בבית הקאמרי, חתם התיאטרון על חוזה עם נציגיו של יצחק, ומאוחר יותר כשניסה התיאטרון להתנער מן ההסכם, קבע בית המשפט כי החוזה תקף והכנס יתקיים בכל מקרה. בגלל עמדותיו המבולבלות של התיאטרון הפסיד הציבור החילוני פעמיים. פעם אחת כאשר יצחק, המנבא לכופרים החילונים מוות בייסורים, כבש עוד מעוז תרבות תל אביבי, ופעם שנייה כאשר בית המשפט פסק לנציגי יצחק הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך 10,000 שקלים, סכום שיילקח מקופתו המדולדלת ממילא של התיאטרון, הנהנה מתמיכה עירונית.

המבוכה והבלבול השוררים בקרב מקבלי ההחלטות במוסדות העירוניים רק מתגברים באחרונה, נוכח המיתון שהביא להאטה משמעותית בפעילות האמנותית של המוסדות שעליהם הם מופקדים. ליצחק ותומכיו, אומרים חלק מהם, אין בעיות מזומנים מיוחדות ובתקופה כזאת השכרת אולם לגורם חיצוני תמורת אלפי שקלים נחשבת להישג.

במאי 2002 התקיים כנס תומכים של הרב יצחק באודיטוריום העירוני בחיפה, שבו 1,138 מקומות. כמעט כולם נתפסו. "לא ידענו שהאנשים שבאו לשכור את האולם קשורים לאמנון יצחק", מספר מתי דגן, מנהל האודיטוריום. "גם לא ידענו מה הנושא של הערב. שבוע וחצי לפני המועד פתאום החלו לצוץ על לוחות המודעות בכל חיפה והצפון כרזות שבהן נכתב שיצחק מגיע לאולם. קיבלנו הרבה טלפונים מתושבים, מדוע אנחנו מאפשרים זאת. התברר, שלפי החוזה יש בעיה לבטל את הערב. הפנינו את הנושא גם ליועצים משפטיים, אבל הם חיוו את דעתם שקיימות בעיות משפטיות עם הביטול. בסופו של דבר הוחלט לקיים את האירוע".

סגן ראש עיריית חיפה, אברהם ויצמן, המסייע בארגון כנסיו של יצחק, מסביר ש"בהתחלה היו גם פה בעיות והתנגדויות, אבל הכל זה הרי עניין של יחסים אישיים. לי, כסגן ראש עיר, יש יחסים טובים עם כולם, ואחרי שדיברתי עם כמה פקידים פה, הסברתי ושיכנעתי, הכל הסתדר". העמדה הרשמית של העירייה, שלה שייך האודיטוריום, לא מקשה יותר מדי על יצחק ותומכיו. "האולמות עומדים להשכרה לכל פונה, ובלבד שהפעילות המתקיימת באותם אירועים אין בה משום הסתה, פגיעה ברגשות הציבור או עבירה על החוק", מסר דובר העירייה.

בשנתיים האחרונות קיים יצחק בצורה דומה עשרות כנסים ברחבי הארץ. בירושלים התקיימו שישה כנסים, בתל אביב - עשרה, בחיפה - שלושה, בבאר שבע ובבת ים - שניים. בעמותת "שופר", המקדמת את פעילותו של יצחק ומשווקת את 60 קלטות האודיו וסרטי הווידאו שהפיק עד כה, טוענים כי ההרצאות מוזמנות תמיד על ידי "תומכי הרב. אלה מזמינים את האולם ללא כל קשר אלינו או אליו, והוא מגיע להרצות בחינם". לעומת זאת הרב נתן אלנתן, סגן ראש עיריית תל אביב מטעם ש"ס, שסייע בארגון הכנס בקאמרי, מספר כי "התומכים בהחלט מקבלים סיוע, לפחות בנושא המשפטי. הרב אכן מגיע להרצות בחינם, אבל אני זוכר שבאחד הכנסים התנאי היה שנמכור לפחות 3,000 מהקלטות שלו באזור הגיאוגרפי של הכנס".

ערב לזכר

תהליך שכירת האולם, כפי שתיאר מתי דגן מחיפה, חוזר גם במקומות אחרים: לאתר המיועד מגיעים כמה מתומכי הרב ומבקשים לשכור אותו לערב אחד, למטרה כלשהי. החוזה נחתם, ולאחר כמה ימים או שבועות מגלים מנהלי האולם את מהות האירוע. כך קרה גם בתיאטרון גבעתיים. ב-11 בדצמבר נחתם חוזה בין תומכי הרב, מור יוסף אליהו ופנחס שלום פרידמן, ובין התיאטרון לצורך קיום ערב ב-7 בינואר "לזכרה של המחנכת לאה זיסהולץ". "אליהו הגיע ללא כיפה, ולא יכולתי לדעת שזה בענייני דת", סיפרה בחקירתה בבית המשפט ענת דיאנה, מנהלת מחלקת האירועים של התיאטרון. "כשאדם אומר הרצאה לזכרה של המחנכת לאה זיסהולץ בנוכחות מורים ומחנכים, אני מאמינה". שמונה ימים לפני מועד האירוע התקשר אל המזמינים מנכ"ל התיאטרון, יוסי אלפי, והודיע להם כי הערב לא יתקיים. הוא הסביר שבעת חתימת החוזה סברו בתיאטרון כי מדובר בערב לזכרה של זיסהולץ, ולא בהרצאה של יצחק.

אליהו ופרידמן מיהרו להגיש בקשה למתן "צו עשה" לקיום הערב בבית משפט השלום בתל אביב. עו"ד גור עמרם טען בשמם, כי "ביטול החוזה נעשה בחוסר תום לב, ממניעים זרים, תוך פגיעה קשה בחופש הביטוי והדת ובניגוד לחוק... מהודעת מנהל התיאטרון נודף ריח חריף של סתימת פיות ושל פגיעה חמורה בחופש הביטוי". עו"ד נעמה זר-כבוד טענה בשם התיאטרון, כי אליהו ופרידמן הטעו את המוסד העירוני בכך שלא הודיעו מראש שמדובר בהרצאה של הרב יצחק, וכי "לולא ההטעיה לא היה התיאטרון מתקשר בהסכם, עקב החשש שמדובר בהפגנה וערב של פולחן דתי, ליבוי יצרים והתססה, שאינו תואם את מטרות התיאטרון".

השופט, ד"ר קובי ורדי, קיבל את הסברי תיאטרון גבעתיים. "המבקשים ידעו שיש בעיות עם ההרצאות של הרב אמנון יצחק, וידעו שאם המשיבה תדע את זהות המרצה היא תסרב ליתן להם את אולם התיאטרון להרצאה של הרב יצחק, ולכן לא סיפרו זאת", כתב ורדי. "... אי גילוי עובדות ומצגים מהווה חוסר תום לב במו"מ והטעיה לפי סעיף 15 לחוק החוזים, המקנה עילה לביטול ההסכם בתקופה המקובלת והראשונית". ורדי חייב את אליהו ופרידמן בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחה בסך 10,000 שקלים.

"הם ניסו להשתמש ברוח, בקניין הרוחני של התיאטרון, כמושך קהל", מסביר אלפי. לאחרונה הופנתה אליו בקשה נוספת לקיים ערב של יצחק בתיאטרון. "נכון שהמצב הכלכלי רע לכולם, ואנחנו עושים סאלטות באוויר כדי להתמודד, אבל אין בכוונתי לאשר את ההרצאה של יצחק". אדם שעיסוקו בהעלאת מופעים מוסיף: "כיום אולמות עומדים ריקים במשך זמן רב. קשה מאוד לעמוד בפיתוי של מישהו שבא לשכור אולם בלי שאלות מיותרות, ומשלם במקום".

שלמה אנשלזון ודינור שרעבי הזמינו ב-24 בדצמבר את אולם התיאטרון של הקאמרי הישן בתל אביב. בניגוד למקרה של גבעתיים, השניים ציינו בעת ההזמנה כי מדובר בכנס תומכי הרב אמנון יצחק שנועד להתקיים ב-26 בפברואר, ושילמו את דמי השכירות בסך 19,200 שקלים. כעשרה ימים לפני האירוע נודע לעו"ד חביבה אביגיא, יו"ר חברת "בניין הקאמרי" שלה שייך המבנה, כי יצחק עתיד להטיף בתיאטרון. אביגיא כינסה את דירקטוריון החברה וטענה כי על פי החוזה של חברת הבניין עם התיאטרון, "הקאמרי מתחייב להשתמש בבניין התיאטרון ובמתקניו לצורכי הצגות וחזרות, לרבות פעולות נלוות כגון בית ספר למשחק, ערבים ספרותיים וכדומה, ולא לשום מטרה אחרת". על פי החוזה, הקאמרי אינו רשאי למסור את השימוש בבניין ללא הסכמה מוקדמת בכתב של חברת הבניין, ובמקרה זה, כך עלה בדיון, התיאטרון לא שאל ולא קיבל את הסכמת חברת הבניין לכנס האמור.

זכות סירוב מוגבלת

דירקטוריון חברת הבניין החליט לדרוש מהתיאטרון לבטל את הכנס, אף כי ביום קודם התקבלה בחברה חוות דעת משפטית האומרת כי "ההסכם מחייב את הצדדים לו בהיותו חתום על ידיהם". בהתאם לדרישת החברה, שלח התיאטרון מכתב לאנשלזון ובו הוסברו הסיבות לביטול: "ההרשאה ניתנה לכם כדי לקיים באולם 'כנס תומכי הרב אמנון יצחק' ולמטרה זו בלבד. לתדהמתנו, נודע לנו כי בפרסומים שונים הנעשים על ידיכם הנכם מציגים את האירוע כהצגה המועלית על ידי התיאטרון. בכך יש משום מצג שווא, גזל וגניבת עין והפרת סימן מסחר". בתגובה ביקש אנשלזון מבית המשפט להורות על קיום הערב.

"טענות מן הגורן ומן היקב", כך כינה השופט ד"ר ורדי את הסברי הקאמרי, וקבע כי "חוזים יש לכבד ואין למנוע זכות קנויה לחופש הדיבור והביטוי המעוגנות בחוזה, במיוחד לאור העובדה שמלכתחילה היה ידוע מראש תוכן האירוע ומאפייניו, כשעל אחת כמה וכמה יש לדרוש מגופים כמו המשיבות לכבד את חופש הביטוי". השופט פסק לאנשלזון ושרעבי הוצאות בסך 10,000 שקלים.

במקרים רבים, לאחר שנודע על קיום הרצאה בעיר מסוימת, נוצר לחץ ציבורי כבד על הרשות המקומית לביטולה. כך למשל בינואר התקיים כנס של יצחק ב"אולמי הוד השרון" בהוד השרון. זהו אולם פרטי, אבל המחלקה לתרבות חרדית של העיר השתתפה בהוצאות שכירתו. עובדה זו קוממה תושבים רבים, שמחו על שהעירייה תומכת ביצחק. העירייה מסרה בתגובה כי "הכנסים שעורך אמנון יצחק הם באחריות המארגנים, אינם אסורים על פי החוק ומיועדים למי שמוצא בהם עניין".

מקרה בולט של התערבות בית משפט בסוגיות כאלה היה באוגוסט 1999. עמותת "רחמי שמים" הזמינה את אולם היכל התרבות בתל אביב למטרת קיום הרצאה של יצחק. בהנחיית עיריית תל אביב ביקש היכל התרבות לבטל את הכנס, מחשש שהאירוע יגרום לעימות ציבורי בין משתתפיו לבין המתנגדים לרב, עקב התבטאויותיו הקודמות של יצחק. העמותה עתרה לבית משפט השלום נגד הביטול, בית המשפט קיבל את העתירה וקבע כי "בעימות שבין זכות העמותה לקיים את האירוע לבין חשש היכל התרבות מפני התלקחות ציבורית על רקע דעות שונות בציבור, סבורני שגוברת זכותה של העמותה לקיים את האירוע כפי שהוזמן".

עו"ד משה נגבי, הפרשן המשפטי של רשות השידור, סבור כי מוסד ציבורי עומד בפני בעיה רצינית כאשר הוא מחליט למנוע את הרצאותיו של יצחק. "היכולת של תיאטרון, הנתמך בכספי ציבור ושנוהג להשכיר מדי פעם את האולם לאירועים כאלו או אחרים, לסרב לארח את אמנון יצחק היא מוגבלת ביותר לדעתי. בשנות השישים, בבג"ץ פרץ נגד כפר שמריהו, בית המשפט חייב את מועצת כפר שמריהו לקיים תפילות של התנועה הרפורמית, למרות ההתנגדות לכך של ראשי המועצה דאז. האפשרות היחידה שאני רואה לפסילה כזו היא אם יוכח שמדובר בגורם הקשור לעבירה פלילית כזו או אחרת. אפשרות נוספת לפסילה היא לקבוע שאמנון יצחק הוא מסית או ממריד. אולם זו בעיה מסובכת מאוד, משום שיצחק לא הורשע בעבירה כזו", אומר נגבי.

נגבי מוסיף, כי דווקא במקרים של מוסדות פרטיים אין מניעה למנוע מיצחק להופיע. "במקום פרטי קיימת גמישות רבה יותר, משום שמדובר ברכוש של אדם, ובקניין פרטי אין כל כך הכרה בזכויות הביטוי. בעבר, למשל, פסק בית המשפט שבעל קניון לא חייב להתיר הפגנה בשטח שבבעלותו אם הוא לא מעוניין בכך".

שני פושעים גדולים

אמנון יצחק ידוע בהתבטאויותיו הקיצוניות ובנבואות האפוקליפטיות. כך למשל ידע לספר על מלחמת גוג ומגוג שבה תהיה ישראל מעורבת. "זו תהיה מלחמה של שבע שנים. רק קבורת המתים תמשך שבעה חודשים. על ישראל ייפלו פצצות אטום. מי שיחזיק בשם יתברך, יינצל. מי שלא יעסוק בתורה וגמילות חסדים, אין עליו הבטחה בכלל".

יצחק חולל סערה כשהשווה בין הרצל להיטלר. "שני פושעים גדולים היו בתולדות העם היהודי, היטלר והרצל. היטלר רצה להרוס את הגוף של העם היהודי. הרצל רצה להרוג את הנפש, שהיא הרבה יותר חשובה מהגוף". בהרצאה אחרת הבהיר כי השואה: "היתה יוזמה של אלוהים, כדי ללמד אותנו לקח על כל הדורות של ההשכלה". מהלך שעורר סערה ציבורית היה ביולי 97', כאשר תושבי רמת גן הוזמנו לערב "מלא הומור ואטרקציה", המוקדש ל"עילוי נשמות 73 הרוגי אסון המסוקים", בהשתתפות יצחק.

גם כלפי ערבים היו ליצחק התבטאויות חריגות. "אם ערבי עולה לאוטובוס כל הציבור בורח אחורה. מהפחד. מי מוכן לשבת עם הגב שלו לערבי?" הקשה הרב.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו