בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הקלטות גורודיש: מעט מידע חדש, שאלות המפתח נותרו פתוחות

מלחמת יום הכיפורים / ההקלטות של אלוף פיקוד הדרום אינן סותרות את מסקנות ועדת אגרנט

תגובות

חודשיים לפני יום השנה ה-30 למלחמת יום הכיפורים, מסתמן כי מלחמת הגנרלים שפרצה בעת הקרבות ונמשכה גם אחריהם, עשויה להפוך ל"מלחמת העיתונים". במערכה החדשה, כל אחד משני העיתונים הגדולים - "ידיעות אחרונות" ו"מעריב" - מצא לעצמו קשר ששירת את אלוף פיקוד הדרום במלחמה, שמואל גונן (גורודיש), והחביא במשך השנים את ההקלטות שביצע בצה"ל, עד שהעביר אותן לתקשורת. שאלת המפתח היא אם פרט להזדמנות לשמוע את קולותיהם של האלופים גונן ושרון בעיצומה של המלחמה, שופכות ההקלטות אור חדש, עובדתי והיסטורי, על מה שקרה אז. התשובה היא: מעט מאוד, אם בכלל.

קיימות כמה שאלות מפתח, שהקלטות של אלוף פיקוד הדרום בעת המלחמה יכלו אולי לאשר או לסתור - למשל להטיל ספק במסקנות ועדת אגרנט, שהוציאה עליו משפט קשה. אלה השאלות העיקריות:

* מה סוכם בין האלוף גונן לרמטכ"ל דוד (דדו) אלעזר בשתי פגישותיהם ביום הכיפורים, לפני שנפתחה האש, בקשר לפרישת הכוחות לפי תוכנית המגננה "שובך יונים"? האם התיר לו אלעזר לבצע את הפרישה של "שובך יונים" רק אחר הצהריים? בעניין זה קיימת מחלוקת חריפה, וזו אחת הסיבות למסקנותיה של ועדת אגרנט על האלוף גונן. ההקלטות, כפי שפורסמו בינתיים על ידי שני הקשרים, אינן מחדשות בעניין זה דבר.

* מתי בדיוק הוחלט לפנות את מעוזי קו בר-לב, ומתי ניתנה הסכמתו של האלוף גונן להתיר נסיגה של הלוחמים הבריאים ולא רק של חיילים פצועים? ההקלטות, כפי שפורסמו, אינן חושפות עובדות חדשות בקשר לשאלה רגישה זו.

* כיצד קרה שגונן הורה לאלוף אברהם אדן (ברן), מפקד אוגדת מילואים שהשתתפה בקרבות, לתפוס גשר על תעלת סואץ ליד מעוז "חיזיון", סמוך לפירדאן, ולאלוף שרון לתפוס גשר בגזרה הדרומית של התעלה? כיצד ניתנה הוראה להעביר כוחות למערב התעלה, אף שהדבר עמד בניגוד לתוכנית מתקפת-הנגד הראשונה של צה"ל במלחמה, כפי שאושרה ערב קודם לכן על ידי הרמטכ"ל אלעזר? על שאלה זו יש בקטעי היומן של גונן ובהקלטות תשובה חלקית בלבד, אך אין בהם חומר חדש שיכול להעלות כיום סימני שאלה לגבי מסקנות ועדת אגרנט.

מההקלטה עולה, כי גונן טען באחת משיחותיו עם האלוף אדן כי קיבל אישור לחצות את התעלה ולתפוס מאחז בגדה המערבית שלה. ערב קודם לכן היה, כאמור, סיכום אחר בישיבה של הרמטכ"ל עם גונן ומפקדי האוגדות בסיני. לאמיתו של דבר אישר הרמטכ"ל אלעזר שאם יצליחו לתפוס גשר מצרי, יחצה כוח של כמחלקת טנקים את התעלה. הדבר אמור היה להתרחש בעת התקפת הנגד הראשונה ב-8 באוקטובר, ואף נפוצה שמועה שהגיעה למטכ"ל כי צה"ל הצליח לחצות את התעלה. האלוף רחבעם זאבי העביר פתק על כך לרמטכ"ל, שישב אז בישיבת ממשלה, אך אלעזר פיקפק באמיתות הידיעה.

* שאלת מפתח אחרת, שאפשר היה אולי למצוא לה תשובה מניחה את הדעת בהקלטות, היא כיצד אירע שגונן נתן לשרון הוראה לנוע עם אוגדתו דרומה לכיוון העיר סואץ, ואחר הורה לו לשוב על עקבותיו ולנוע צפונה. גם בעניין זה לא נוסף מההקלטות מידע חדש על שיקוליו של גונן או על ויכוח בינו לשרון.

* ממה שפורסם מההקלטות, אין גם מידע חדש או ייחודי על מה שהתחולל בין אלוף פיקוד הדרום גונן למפקד האוגדה שרון, שהיה אלוף הפיקוד לפניו. הטענה היתה כי גונן אינו מצליח להשליט את הוראותיו או שמתחמקים מקריאותיו.

פה ושם שזורים בהקלטות כמה פרטים חדשים. למשל, הודעה שמעביר האלוף גונן כי התקבלה ידיעה על תקיפת אחד המעוזים בנשק כימי. במקרה אחר מועברת הודעה על התקפה בנשק כימי על מפקדת אוגדה 252 (של האלוף אלברט מנדלר); ידיעות אלה התגלו במהרה כבלתי מדויקות. פרט חדש נוסף הוא ציטוט שלפיו גונן היה מוכן ברגע מסוים לנסיגת צה"ל למצרי המתלה והגידי, וכך גם הבין אותו הרמטכ"ל אלעזר. כשמשה דיין הציע הצעה כזו קודם לכן, התנגד לכך גונן בתוקף. מהחומר שפורסם עולה כי גונן חזר בו מהר מאפשרות הנסיגה.

תיאור אחר ומפורט למדי שנראה כחדש, הוא סירובו של המג"ד עמיר יפה (גדוד 198) להישמע לפקודה מהאלוף אדן שציווה עליו להסתער; יפה (שנהרג בתאונת דרכים ב-1977) טען כי זו הסתערות מיותרת שתעלה באבידות רבות. בתשובה לשאלה אמר אמש אדן כי מקרה כזה לא ידוע לו כלל וכי יפה, שנחשב אחד המג"דים המצטיינים במלחמה, לא היה כלל ברשת האלחוט שלו כמפקד אוגדה.

עוד אמר, כי לא היה גם מקרה שבו ביקש להדיח, כפי שצוין ביומן הרל"ש של גונן, את אחד ממפקדי היחידות שלו ולמנות תחתיו את סגנו. עובדה זו, המוצגת כדבר חדש, מעידה כי צריך להיזהר ממסקנות העולות מהקלטות לא ברורות.

נותרה השאלה הכאובה המוזכרת באחד העיתונים, על הכוונה שהיתה לאלוף גונן להתנקש בשר הביטחון, משה דיין. גם עובדה זו אינה חדשה ופורסמה לפני שנים ב"ידיעות אחרונות". גונן לא הסתיר את זעמו כלפי משה דיין. טענתו היתה שהוא יצר מצב שהביא להדחתו ולהשמצתו עוד לפני שוועדת אגרנט סיכמה את מסקנותיה. גונן היה אספן של נשק ופגיונות לחימה. מפעם לפעם נהג לומר כי הוא חושב וחולם כיצד הוא "מוציא להורג" את דיין, שבעצמו גלש בעת המלחמה לפסימיות כבדה. כשמשפחתו של גונן נפגעה אישית מהתנכלויות שונות, הפך הכעס על דיין לשנאה כבושה, אך לומר כי תיכנן מעשה רצח - רחוק הדבר.

גונן העניש קודם כל את עצמו, כשגלה לג'ונגלים של אפריקה, חלה ומת מדום לב (כפי שקרה לרמטכ"ל אלעזר) ב-30 בספטמבר 1991. בין ההמונים שבאו אז להלווייתו הספידו יצחק רבין, מי שהיה מפקדו במלחמת ששת הימים, שאמר עליו כי גונן היה בין המובילים לניצחון צה"ל במלחמת ששת הימים וככזה יש לזכור אותו.

החומר בכספות צה"ל ללא הצדקה

חומר רב ממלחמת יום הכיפורים, כולל סיכומים והקלטות מה"בור" במטכ"ל, גנוז במחלקת היסטוריה בצה"ל ונשמר בכספות כחומר סודי - ללא סיבה ממשית. זאת למרות שדו"ח ועדת אגרנט פורסם מאז בחלקו הגדול, בעיקר על הימים הקריטיים הראשונים של המלחמה. כשנכתב הדו"ח המסכם של מחלקת היסטוריה, היתה כוונה להפיץ את הספר למספר מוגבל של מפקדים. ואולם, בגלל התנגדויות שהעלו אז הרמטכ"ל לשעבר חיים בר-לב; אלוף (מיל') אריאל שרון; ראש לשכתו של הרמטכ"ל אלעזר בעת המלחמה, תת-אלוף (מיל') אבנר שלו; וגם אלמנתו של הרמטכ"ל לשעבר, הוטל איסור על הפצת הסיכום הרשמי. נדחתה גם ההצעה שהדעות המנוגדות בעניין ההיערכות ביום המלחמה ("שובך יונים") יובאו בהערות נפרדות.

בינתיים פורסם דו"ח אגרנט ברובו, אך מחלקת היסטוריה במטכ"ל קופאת על שמריה והפכה למחלקה של ארכיבאים, שראשיה דואגים שדבר לא יחמוק מידיהם - להוציא מאמרים שהם מפרסמים בעצמם. במקום הקלטות שנסחבו יש להורות למחלקת היסטוריה, שבראשה צריכים לעמוד היסטוריונים, להתחיל בפרסום החומר שברשותה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו