בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פשרה בג'רוזלם גלובל, תביעה נגד BRM

בתעשיית ההון סיכון הישראלית אין רגע דל: עד שכבר הושגה פשרה בעניין ג'רוזלם גלובל, הגישה בזק תביעה נגד ניר ברקת וקרן BRM

תגובות

מסדרונות בית המשפט המחוזי בתל אביב, שעד השנה היו זרים לתעשיית ההון סיכון המקומית, מארחים בחודשים האחרונים מנהלי קרנות הון סיכון ומשקיעים ישראלים בהן. ביום חמישי האחרון נוספה עוד דוגמה לכך, כשחברת בזק הגישה לבית המשפט המחוזי תביעה נגד ניר ברקת וקרן BRM להשבת 2.3 מיליון דולר שהשקיעה ב-BRM ולביטול ההתחייבויות הנותרות שלה לקרן בהיקף של 2.1 מיליון דולר. בזק טוענת כי ברקת, כיום חבר מועצת העיר ירושלים, גרם לה נזק ולא מילא אחר התחייבויותיו כלפיה כשעזב את ניהול BRM שייסד לטובת מירוץ על ראשות עיריית ירושלים, בו הפסיד לבסוף לאורי לופוליאנסקי.

בסכסוך מתוקשר נוסף בין קבוצת משקיעים ישראלים בשתיים מקרנות ההון סיכון של ג'רוזלם גלובל לבין הנהלת הקרן שבראשה עומד שלמה קאליש הושגה פשרה מותנה. קבוצת המשקיעים הישראלים שביקשו לפרק את החלק המאוגד בישראל של שתי הקרנות של ג'רוזלם גלובל ייסוגו מבקשת הפירוק, ובתמורה יוקטן היקף שתי הקרנות מ-120 מיליון דולר ל-80 מיליון. שני הצדדים יכלו אמנם להשיג פשרה דומה לזו כבר קודם לכן, אך בגלל ניהול כושל של המשבר התקשו עד היום לרדת מהעץ, ורק לאחר העימות התקשורתי וטיפול בית משפט הגיעו לעמק השווה. המדובר בהפסד לשני הצדדים. התוצאה של ההסדר היא שג'רוזלם גלובל אמנם שמרה על הקרן שלא תפורק וזה יעזור לה אולי בגיוס קרן באה, אך היא לא תוכל למעשה לבצע השקעות חדשות, מאחר שיישארו בידיה רק 20 מיליון דולר להשקעות. הבעיה הגדולה יותר, שתפגע גם במשקיעים שלה, היא שסכום כסף כזה יקשה עליה גם להישמר מפני דילול בהשקעות הקודמות שביצעה. פשרה זו מותנה באישורם של המשקיעים הישראלים בשבועיים הקרובים.

בקרב המשקיעים והמנהלים בתעשייה, המאבקים חסרי התקדים ב-BRM וג'רוזלם גלובל וההתפתחויות המשפטיות במסגרתם לא היו בגדר הפתעה. שתי הקרנות נודעו בשנתיים האחרונות ביחסים בעייתיים שפיתחו עם המשקיעים בהן, שבלטו לרעה ביחס לקרנות אחרות.

ואכן, קיימות כמה נקודות דמיון בין BRM לג'רוזלם גלובל. מדובר בשני גופי השקעה ותיקים מירושלים, שפעלו במשך שנים שלא במסגרת קרן הון סיכון מוסדרת ורשמו הצלחות יוצאות דופן (ברקת הוא משקיע ההון סיכון המצליח ביותר עם ההשקעה שלו בצ'ק פוינט בתחילת דרכה, וקאליש השקיע בגלילאו ופיקצ'ר ויז'ן). BRM וג'רוזלם גלובל כקבוצת הון סיכון הקימו את הקרנות הראשונות שלהן עם משקיעים נוספים בשלהי תקופת הבועה, ב-2000, שנה הנחשבת לשנת אסון להקמת קרנות הון סיכון. מרבית המשקיעים הישראלים בקרנות הללו אינם משקיעים ותיקים בהון סיכון, וחלקם היו מהראשונים לנסות לצאת עם תחילת המשבר. מנהלי שתי הקרנות נחשפו בשנתיים האחרונות ללחץ כבד מהמשקיעים הישראלים להקטין את היקף ההון שהן מנהלות ושתיהן אף ביצעו הפחתה גדולה בהיקפן: BRM הפחיתה ב-2002 את היקף ההון שהיא מנהלת מ-251 מיליון דולר ל-150 מיליון בלבד; ג'רוזלם גלובל הפחיתה ב-2002 את היקף הקרנות שלה מ-188 מיליון דולר ל-156 מיליון דולר בלבד, ועתה ביצעה הפחתה נוספת ל-116 מיליון דולר. שתי הקרנות ביצעו השקעות רבות לבדן, בניגוד לקרנות רבות אחרות, ואינן חלק אינטגרלי מקליקת הקרנות שנוסדה בהרצליה פיתוח.

אלא שכאן, פחות או יותר, נגמר הדמיון בין הקרנות ובין הסיבות בגינן יצאו המשקיעים נגד מנהליהן. למרות החששות בתעשייה, קיים קשר קלוש, אם בכלל, בין התביעות הנפרדות שמגישים המשקיעים הישראלים בשתי הקרנות נגד מנהליהן. כמו שהדברים נראים עתה, מדובר עדיין במקרים פרטיים ונפרדים, הנובעים מחוסר שביעות רצון מקומית של המשקיעים שאינה מלמדת על יחסם הכולל להון סיכון. קונצרן כלל, כפי שהתברר, המשיך לעמוד בחודשים האחרונים מאחורי כל השקעותיו בקרנות ההון סיכון האחרות חוץ משתי הקרנות של ג'רזולם גלובל - ואף המשיך להשקיע בקרן אינומד, הקרן השלישית של ג'רוזלם גלובל. גם בזק, לה שתי השקעות נוספות בקרנות הון סיכון - יורופנד וסטייג' וואן - ממשיכה לעמוד מאחוריהן. עם זאת, בשתי הקרנות יש משקיעים שבנו לעצמם שם של מי שרוצים לצאת מהשקעותיהם בכמה קרנות הון סיכון - אלפרד אקירוב ב-BRM ופולאר וקונרס בג'רוזלם גלובל.

התביעה שהגישה בזק נגד BRM ונגד ניר ברקת היתה צפויה כבר זמן רב. ברקת, הדמות המזוהה ביותר עם BRM ומי שייסד אותה, הוא המשקיע המרכזי בה (60% יחד עם אחיו), החל לעורר תרעומת בקרב המשקיעים בקרן בגלל מנהגו להתחרות בראלי פאריס דקר המפורסם. המשקיעים החלו אז להביע חוסר שביעות רצון מההיעדרות הארוכה במדבר של מי שניהל את הקרן ומקצב ההשקעות הנמוך, ואף דרשו ממנו להקטין את ההתחייבויות שלהם. התחושות האלה החריפו כשברקת הודיע להם כי הוא עוזב את ניהול הקרן לטובת פעילות חברתית והתמודדות על ראשות עיריית ירושלים. ברקת הוא פעיל חברתי ידוע בעיר, ותורם כסף פרטי רב לקידום החינוך בה. במערכת הפוליטית בירושלים העריכו זה זמן רב כי ברקת ינסה להתמודד על תפקיד ראש העיר, אבל המשקיעים בקרן שלו לא קראו כנראה את הכתבות במקומונים הירושלמיים.

לאחר שהגיע למקום השני מבין המועמדים על ראשות העיר ירושלים, בחר ברקת להישאר בחיים הציבוריים ולא שב ל-BRM, שנותרה עם שני מנהלים פחות ידועים - מנשה עזרא וצ'רלי פדרמן. המשקיעים בקרן מאוד לא אהבו את המצב החדש, וטענו כי השקיעו ב-BRM בגלל המוניטין של ברקת עצמו ולא בגלל מנהלים אחרים. בניגוד לג'רוזלם גלובל, המבנה המשפטי הייחודי של BRM, בו מהווים האחים ברקת 60% מהשותפים בקרן, מונע מיתר המשקיעים לדרוש את פירוקה. מאז פרש ברקת שוקלים המשקיעים את צעדיהם, אך בשונה מג'רוזלם גלובל, בה נוצרה קבוצת משקיעים ישראלים גדולה יחסית, המהווה 80% מהמשקיעים הישראלים בקרן, ב-BRM לא התגבשה קבוצת משקיעים ובזק הגישה תביעה לבדה. בזק לא רצתה להצטרף למשקיעים אחרים בקרן, הנחשבים לבעייתיים בקרנות אחרות, שמא תיחשב למשקיע בעייתי בהון סיכון.

עתה ממתינים שאר המשקיעים ב-BRM לראות את תוצאות המהלך של בזק. ניתן להניח שאם בית המשפט יפסוק לטובת החברה, הם יגישו תביעות דומות.

odedh@haaretz.co.illניר ברקתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו