בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לפקד בסיירת מותר להם, להכשיר נוער לשירות צבאי אסור

עמותה הכוללת קצינים קרביים ותיקים ביקשה להקים מכינה קדם צבאית ביישוב מעלה צביה שבגליל, שחבריו מחזיקים בתפישות ה"אימן". במשרדי הביטחון והחינוך גילו התלהבות, האישור ניתן - אבל אז התערבו גורמים חרדיים והאישור בוטל. העמותה עתרה לבג"ץ. בצעד נדיר מתנגד גורם מקצועי ממשרד הביטחון להחלטת משרדו

תגובות

לפני כעשרה ימים הוגשה לבג"ץ עתירה נגד משרדי הביטחון והחינוך על שביטלו אישור להקמת מכינה קדם צבאית ביישוב מעלה צביה. עורכי הדין רענן הר-זהב ויחיאל שמיר, פרקליטי עמותת "טופז", מקימת המכינה, בטוחים ש"ביטול האישור נסמך על טעם אחד בלבד - חלק מהחברים בעמותת העותרת מחזיקים בפילוסופיית ה'אימן' והמכינה פועלת ביישוב מעלה צביה שבגליל התחתון, שחבריו מחזיקים בפילוסופיה של ה'אימן'".

ברחבי הארץ פועלות כעשרים מכינות קדם צבאיות, כמחציתן בהתנחלויות. כדי להקים מכינה יש לקבל את ברכתם של שני משרדי ממשלה: משרד הביטחון, שמוסמך לאשר את המכינה ולדחות גיוס בוגרי שמינית בשנה לצורך הלימודים בה, ומשרד החינוך, שהוא הגורם המתקצב.

העמותה החלה לגלגל את תהליך האישור באפריל 2002. ההתחלה היתה מבטיחה. הגורמים המקצועיים התלהבו. במשך הזמן התקררה התלהבות משרד החינוך. משרד הביטחון נותר איתן בתמיכתו, כפי שעולה מתצהירו של עוזר ראש אגף הנוער במשרד הביטחון, אריאל יהודאי. מדובר בתצהיר נדיר ביותר - גורם מקצועי במשרד הביטחון מחזק ומבסס עתירה נגד משרדו.

"ריח של עלילה"

להלן תמצית תצהירו של יהודאי:

"התרשמנו באופן יוצא מן הכלל מהיישוב ואנשיו, מהעשייה והרוח החלוצית במקום ומהתנאים הפיסיים והמיקום. כל אלה נראו כמתאימים מאין כמוהם להקמת מכינה קדם צבאית.

"באותה עת היתה עמדתו של משרד החינוך זהה לעמדתנו. בנובמבר ביקש יוחנן בן-יעקב, האחראי על המכינות במשרד החינוך, להקפיא את המגעים עם מכינת 'טופז' כדי לבחון את נושא ה'אימן'. בתקופה זו, למיטב ידיעתי, הגיעה אל משרד החינוך פנייה מארגון 'פורום נגד כתות' (ארגון חרדי, מ"ג), שבה הובעה התנגדות להקמת מכינה במעלה צביה...

"פניתי לשב"כ לקבלת חוות דעת על מעלה צביה ועל ה'אימן', ומחוות הדעת שנמסרה לידינו עולה כי היישוב מעלה צביה אינו שונה מכל יישוב אחר במדינת ישראל, כי האימן איננו בתחום ההתעניינות השב"כ, וכי אין כל פגם באשר לנאמנות חבריה כקבוצה למדינת ישראל.

"השקענו שעות עבודה רבות בבדיקה יסודית ומקיפה בנוגע למעלה צביה ולנושא ה'אימן'. נחה דעתנו והיא מעל לכל ספק כי אין מאחורי הקמתה של מכינת 'טופז' כל מטרות זרות. ברור לנו כי המכינה לא תהיה מכינה של ה'אימן', וכי לא יילמדו בה התכנים או הפילוסופיה של ה'אימן'.

"מעלה צביה מהווה מודל התיישבותי חלוצי, דוגמה למעורבות חברתית, לעשייה קהילתית ולהתנדבות... הניסיון הצבאי של תושבי היישוב משמש דוגמה אישית לשירות צבאי משמעותי. תחושתנו היתה כי אלה האנשים, ואלה הערכים, שבסביבתם היינו מבקשים לפתח את המנהיגות העתידית של דור המחר.

"בינואר 2003 הציג בן-יעקב באופן מפתיע מסמך, שלא נמסר לידינו קודם לכן: סקירה משטרתית שלאורה אין כל אפשרות לאשר את המכינה. התרשמתי משטחיותה ומהמידע הלא מבוסס שבה. לדוגמה - בסקירה נטען כי... אנשי היישוב חייבים בציות עיוור למנהיגיהם ומקיימים חלוקה מעמדית בין שכבת ההנהלה לשכבת אנשי התחזוקה. אולם בביקורי הרבים במעלה צביה ובפגישות עם התושבים התרשמתי כי מדובר באנשים עצמאיים העומדים על דעתם.

"לנוכח כל אלה הבעתי בסיומה של אותה ישיבה מחאה עזה מהרצון לפסול את המכינה על בסיס דו"ח שטחי, אשר נראה כ'מוזמן', נערך ברישול ובחופזה. עוד הוספתי כי מהדברים נודף ריח של עלילה כנגד המכינה.

"ביום 22.2.2002 התקבלה הנחיה מלשכת משרד הביטחון 'ליישר קו' עם משרד החינוך ולא לאשר את המכינה. מנכ"ל משרד הביטחון עמוס ירון החל תהליך נוסף של בדיקה בנוגע למעלה צביה ולנושא ה'אימן' (יצוין כי זוהי הבדיקה השלישית של הנושא). מספר ימים לאחר מכן אמר לי ניר בן-משה, עוזר המנכ"ל, כי ירון סיים את הבדיקה והחליט להשאיר את האישור להקמת המכינה על כנו.

"ביום 27 ביולי או בסמוך לכך נדהמתי לשמוע כי במפתיע, מבחינתי, החליט שר הביטחון להוציא את האחריות לטיפול מידיו של המנכ"ל, ולהעבירה לידי סגן השר זאב בוים, וזאת לאחר שהיה ברור כי החלטת עמוס ירון הינה חיובית...

"המכינה נפתחה ביום 6.8.2003. לאחר קבלת ההודעה על פתיחת המכינה נכתבו שני מכתבים, שנחתמו על ידי בילו מישורי (ראש אגף הנוער במשרד הביטחון, מ"ג) בתאריך 7.8.2003. המכתב הראשון קובע כי בפגישה בין שר הביטחון לסגן השר קיבל השר את המלצתו של סגן השר שלא לאשר את המכינה. המכתב השני אומר כי לא היה כלל אישור להקמת המכינה, וכי כבר בחודש מאי נמסר למכינה על כך. לא ידוע לי על הודעה כלשהי שנשלחה למכינה בחודש מאי". (עד כאן תקציר התצהיר של יהודאי).

"ציות עיוור ומוחלט"

בעמותת "טופז" 13 חברים, בהם תשעה חברי אימן ממעלה צביה, וארבעה שאינם נמנים עם ה"אימן", בהם מיכאל גל, לשעבר סגן קצין חינוך ראשי, זוכה פרס החינוך על מפעל חיים.

התנגדות משרד החינוך נסמכת על תפישת ה"אימן" ככת מסוכנת, תפישה שמקורה בדו"ח ועדת תעסה-גלזר מ-1987. עיקרי העמדה (שטרם נמסרה לבג"ץ) מובאים במכתבה של עו"ד רינת שפרן, סגנית היועצת המשפטית של משרד החינוך, לעו"ד הר-זהב.

שפרן: "אנו דוחים את טענתך כי דו"ח תעסה-גלזר הינו 'מסמך אנכרוניסטי, בלתי רלוונטי שהועלה מן האוב'. זוהי אמירה מביישת. אין כל שחר לטענה שבן-יעקב שינה את עמדתו בעקבות לחצים ופניות של גורמים אנונימיים". שפרן מפרטת במכתבה את מאפייני ה"אימן" לדעת משרד החינוך: "ציות עיוור ומוחלט לסמכות ראשי הכת; חינוך לניתוק ולהיבדלות מהחברה הסובבת, כולל מבני המשפחה; טיפוח תפישת עליונות, לפיה חברי הכת נעלים ומיוחדים ביחס לאנושות כולה. ערכים אלה עומדים בסתירה מוחלטת לתפישת משרד החינוך... חברי הקבוצה התומכים ברעיונות אלו וחיים על פיהם, לא ראוי שיקימו ושיפעילו מכינה קדם צבאית..."

לדברי דני דוידי, מזכיר היישוב וחבר העמותה, "האימן היא תנועה שמעודדת התפתחות אישית ורוחנית ומקנה את הכלים שמסייעים לכך. לא מדובר בטקסים ופולחנים אלא בעידוד חשיבה חיובית והפרדה בין עובדות לדעות במטרה להגיע לאיזונים פנימיים וחיצוניים הן בממד הפרטי והן בשירות לקהילה. אני קודם כל ישראלי, אחר כך יהודי ורק אחר כך חבר באימן", הוא מוסיף. "ביישוב פועלים מעון, גן ילדים, בית ספר יסודי וחטיבת ביניים, המוכרים ומתוקצבים על ידי משרד החינוך. מרבית הגברים ביישוב שירתו ומשרתים ביחידות קרביות. אנו מחנכים ילדים בבתי הספר וחיילים קרביים בשירות המילואים". דוידי, רס"ן (במיל') בסיירת מטכ"ל, כתב לשר הביטחון שאול מופז: "ישנם ביישוב וב'אימן' טייסים, מפקדי ספינות קרב, קצינים קרביים בקבע... האם פיקוד קרבי אפשרי והכשרת נוער לשירות צבאי לא?"

העיתון החרדי "יתד נאמן" מייחס לחרדים את טרפוד המהלך. בדצמבר 2002 נכתב בו: "במכתבים דחופים שהועברו אל כל הגורמים הרשמיים הנוגעים בדבר, מתריע 'הפורום נגד כתות' שפועל על יד ארגון 'לב לאחים' על היוזמה המסוכנת". חודש לאחר פרסום הכתבה מינתה מנכ"ל משרד החינוך, רונית תירוש, ועדה בראשות ד"ר צבי צמרת, לבדוק את ההיבטים החינוכיים-הערכיים-הציבוריים שבהקמת המכינה. "בגלל העובדה שהנושא נתון במחלוקת חינוכית ערכית, וכיוון שהוא נתון במחלוקת ציבורית", קבעה הוועדה, "אנו ממליצים להנהלת משרד החינוך והתרבות לא לתמוך בהקמת מכינה קדם צבאית במעלה צביה".

לפרקליטי "טופז" טענות נגד הדיבור העמום והכללי על "מחלוקת ציבורית", נגד אי מתן זכות השימוע לנוגעים בדבר, ונגד העובדה שלא התאפשר להם לראות את הדו"ח במלואו. עו"ד הר-זהב גם קובל על התערבות בוטה ומגמתית של הדרג הפוליטי. ההחלטה לחזור מהאישור, הוא טוען, "הונחתה מלשכת שר הביטחון, שהורה ליישר קו עם משרד החינוך. לחצים פוליטיים ואחרים הביאו את השר להחליט להעביר את הטיפול במכינה מהדרג המקצועי, שנוהג לאשר מכינות קדם צבאיות, לבירור על ידי איש אמונו של השר - מנכ"ל משרד הביטחון. אלא משהבין השר כי המנכ"ל 'לא מספק את הסחורה' ובכוונתו להמליץ להותיר את אישור המכינה על כנו, החליט להוציא את האחריות לטיפול בנושא מידיו של המנכ"ל, והעבירה לדרג פוליטי - לסגן השר, ח"כ זאב בוים".

וזו רק אחת השאלות המעניינות שצפויות להתלבן. העותרים מצביעים על השפעת גורמים חרדיים על אנשי המפד"ל במשרד החינוך. ומעל הכל מרחפת השאלה אם מותר לפסול אנשים למשימות ציבוריות בשל אמונתם או תפישת עולמם.מזכיר היישוב דני דוידי (מימין) עם חניכים במכינה, שנפתחה ב-6 באוגוסט. למחרת הודיע משרד הביטחון שהשר אינו מאשר את הפתיחהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו