בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הברית החדשה בין יהודים לנוצרים, עכשיו גם באירופה

שדולה נוצרית למען ישראל התחילה לפעול ליד הפרלמנט האירופי. שדולה לקידום יחסי ישראל עם הקהילות הנוצריות בעולם פועלת כבר מינואר בכנסת. היו"ר האחד שלה, יורי שטרן מהאיחוד הלאומי, מטיף לחיזוק הנצרות, לטובת ישראל. היו"ר השני, יאיר פרץ מש"ס, לא מהסס לקבל מנוצרים חבילות קמחא דפסחא. השאלה היא מה יקרה לברית המשונה הזאת, בין הימין הקיצוני לנוצרים הפונדמנטליסטים, כשיבוא אחד המשיחים

תגובות

לפני כחודש ימים התקיימה בבית שוקן בירושלים פגישה מוזרה מעט בהרכבה ורגישה ביותר מבחינת הנושאים שנדונו בה. מצד אחד, השתתפו בה בין השאר ח"כ יורי שטרן מ"האיחוד הלאומי", ג'וש ריינשטיין, עולה מקנדה המשמש כמרכז השדולה בכנסת לקידום היחסים עם הקהילות הנוצריות, ודימיטרי רדישבסקי, שאירגן בחג סוכות האחרון את "פסגת ירושלים" - שבה נטלו חלק גורמים מן הימין בישראל והימין היהודי בעולם. מן הצד האחר, הגיעו למפגש נציגים של העדות הנוצריות בארץ, כמה מהם ערבים-נוצרים ואפילו כומר ערבי אחד, שזהותו נשמרת בסוד.

הנושא שעלה לדיון היה בעצם המשך לכמה מהלכים שנקט יו"ר האיחוד הלאומי, שר התחבורה אביגדור ליברמן, המבקש לקדם את תוכנית הקנטונים שלו כחלופה להקמתה של מדינה פלשתינית. לפי התוכנית אמור אזור בית לחם, בית ג'אלה ובית סחור, שהתרוקן בשנות הסכסוך הישראלי-הפלשתיני מתושביו הנוצרים, להפוך מחדש למאחז נוצרי. במכתבים ששלח ליברמן לאפיפיור, לראש הכנסייה הרוסית בישראל ולגורמים נוצריים נוספים, הוא קרא לכל הגופים האלה לקחת אחריות על המתרחש באזורים אלה, להפקיע אותם מהרשות הפלשתינית ולהחזיר להם את האופי הנוצרי. המכתבים לא זכו עדיין למענה.

בין ההחלטות שהתקבלו באותו מעמד היתה הצהרת כוונות משותפת לקדם את התוכנית בין ראשי הארגונים הנוצריים בעולם ואפילו להגיע עמה לנשיא בוש, גם הוא נוצרי טוב. הכל נעשה בחשאיות גדולה, שהרי אין כמעט נושא רגיש יותר בחברה הפלשתינית מהמתח הפנימי בין המוסלמים למיעוט הנוצרי, עד כדי כך שהנוצרים, שכמו כל הפלשתינאים בשטחים סובלים ממצוקה כלכלית קשה, חוששים לקבל סיוע מארגונים נוצריים בעולם. כמה מהמשתתפים הנוצרים סיפרו שכבר עתה הם מקבלים מכתבי איום מעמיתיהם המוסלמים.

הרב יוסף עוצם עין

הפגישה בירושלים היתה רק פן אחד של מערכת הקשרים הענפה שרוקם הימין הישראלי עם הנוצרים תומכי ישראל בעולם, רובם מהזרמים הפונדמנטליסטיים. עומק הקשר עם זרמים אלה בארה"ב כבר זכה לחשיפה גדולה. אלא שעתה, במקביל להרחבתו של האיחוד האירופי, נוסף לקשרים האלה נדבך נוסף: ייסודה של "הקואליציה האירופית למען ישראל" על בסיס המודל האמריקאי הקיים. על הקמתה הוכרז בבריסל לפני כשבועיים, ושם גם התקיימה ישיבתה הראשונה, שבה נטלו חלק 50 נציגים מתשע מדינות. בפועל, נוצרה כאן ברית פוליטית של גופים שמרניים בעלי צביון דתי עמוק. הרווח לימין הישראלי ברור: חיזוק התמיכה בעמדותיו במוסדות האיחוד האירופי.

"זאת תהיה השדולה הפרו-ישראלית ליד הפרלמנט האירופי", מכריז ח"כ שטרן, שייצג את ישראל במעמד הקמתה של הקואליציה הנוצרית. "יש 3,000 שדולות לצד הפרלמנט, ואף אחת מהן לא היתה רשומה כפרו-ישראלית. לירוקים יש מקבילה ישראלית, ודאי כך למפלגות ה'לייבור'. אנחנו, מצדנו, נהיה כתובת למפלגות הנוצריות, שאין להן כתובת טבעית בארץ".

שטרן עצמו הוא אחד משני יושבי ראש של השדולה לקידום היחסים עם הקהילות הנוצריות, שקמה בכנסת בסוף חודש ינואר. היו"ר השני הוא, כמה מפתיע, ח"כ יאיר פרץ מש"ס. שטרן, מיוזמי השדולה, היה זקוק ל"משגיח כשרות", ובמאמץ לא מבוטל מצא אותו בפרץ. החברים האחרים בשדולה הם חברי הכנסת יצחק הרצוג ואורית נוקד מהעבודה, אילן שלגי וחמי דורון משינוי, גלעד ארדן וגילה גמליאל מהליכוד, גילה פינקלשטיין מהמפד"ל ואריה אלדד מהאיחוד הלאומי.

ממש בימים אלה קוצר ח"כ פרץ את פירות חבירתו המפתיעה לשדולה. הארגונים הנוצריים בעולם מספקים יותר מ-5,000 חבילות קמחא דפסחא, שיחולקו למשפחות נזקקות. "כל שנה אני מחלק כ-2,000 חבילות. השנה, בזכותם, זה כמעט פי שלושה", מדווח פרץ. "נוסף על כך, הם עובדים על פרויקט ילקוט לכל ילד, שיספק תיקי בית ספר על כל תכולתם לאלפי ילדים נזקקים. עכשיו נוסף גם פרויקט חדש ויקר, פיילוט של מרפאות שיניים לנזקקים. הם יביאו לא רק את הציוד אלא גם את הרופאים המתנדבים שיעבדו עם הילדים". אפשר להבין את התלהבותו של פרץ: מאז יבש "אל המעיין", גם המעיין של מרים הבתולה הוא מקור יעיל להשיב את הנפש.

ובכל זאת, החיבור בין התנועה היהודית הפונדמנטליסטית לארגונים הנוצריים הפונדמנליסטיים תמוה על פניו. "הם לא מתכננים הסתה מיסיונרית, הם באים לעזור", מדבר פרץ בשבחם של בעלי בריתו החדשים, "עובדה, הם מוכנים להירתם גם לפרויקטים בעלי צביון חרדי כמו טקסי בר מצווה ועזרה לזוגות צעירים שאין להם כסף להינשא". עם זאת, פרץ מודה שהתלבט הרבה לפני שהסכים להיות יו"ר לשדולה ואפילו נועץ ברבנים "אורתודוקסים ממש, לא רפורמים". הוא מספר כי פעילותו זו מתקבלת בהבנה ורק עיתון חרדי אחד (לא של ש"ס) תקף אותו על כך. וש"ס? בש"ס בוחרים לעצום עין, ואת ההשלמה עם המהלך רואים בכך שהרב עובדיה יוסף, בכבודו ובעצמו, הגיע לאחרונה (מעשה נדיר) לבר המצווה של בנו של פרץ.

הפוטנציאל האירופי

בניגוד לפרץ, היעד של שטרן הוא פוליטי בעליל, אם כי הוא כבר הספיק לפתח לעצמו משנה תיאולוגית סדורה. בישיבה ראשונה של השדולה בכנסת, שבה נכח גם נציג הוותיקן בארץ, אמר שטרן בדברי הפתיחה: "זו כנראה הפעם הראשונה בהיסטוריה שהיהודים ונוצרים ניצבים בצורה כל כך ברורה בצד אחד של הבריקדות, בסכסוך החדש עם הרדיקליזם. המכנה המשותף הזה של ערכים יודו-נוצרים, של ציוויליזציה יודו-נוצרית, ברור עכשיו ואקטואלי מאי פעם".

"על זה אנחנו בונים", מבהיר שטרן, "בדרך, צריך להתמודד לא רק עם הסטריאוטיפים של הנוצרים לגבינו, אלא גם עם הסטריאוטיפים היהודיים לגביהם. למרות כל ההבדלים, יש מכנה משותף עצום בין היהדות לנצרות ביחס לצווים המוסריים ולאתיקה הציבורית".

שטרן עד כדי כך מאמין בדברים האלה שהוא מוכן להתעלם מהתוכנית הגדולה, שלפיה האהבה הזאת לעם ישראל בארצו יונקת מחזון אחרית הימים, שבו ישוב המשיח הנוצרי בשנית ואז יתנצר אותו פלח מהיהודים שלא ייכחד באותו מעמד. אבל למה לדאוג לעתיד מעורפל כל כך, כשאפשר להפיק תועלת מיידית כל עוד שני הצדדים ממתינים למשיח, אפילו שהוא לא אותו משיח? הרי כבר עכשיו מצרפים האוונגליסטים בארה"ב לחומר שהם שולחים שם לתומכיהם לקראת הבחירות לנשיאות מידע לא רק על עמדתו של המועמד כלפי סוגיות כמו הפלות אלא גם על עמדתו כלפי ישראל.

באירופה רואים עתה שטרן ועמיתיו פוטנציאל חדש. "בבחירות שיהיו ביוני לפרלמנט האירופי עלול הגרעין הקטן שתומך בישראל להימחק לחלוטין, אם לא יעשו פעולות אקטיוויות לשמר אותו", מבהיר שטרן. "לכן, אנחנו מנסים לעודד ולסייע במדינות מזרח אירופה המצטרפות עתה לאיחוד. אנחנו רוצים לצאת בפנייה לקהלים דוברי הרוסית באירופה לתמוך במועמדים הפרו-ישראלים. זה מסובך יותר מאשר בארה"ב, משום שהבחירות הן על-אירופיות והמצביע לא ממש שולט במנגנון של המפלגה שבה הוא בוחר".

ליתר ביטחון מקדם שטרן גם את היחסים עם הזרמים הנוצריים במדינות שמחוץ לאיחוד האירופי. כך למשל, מתוקף קשריו בברית המועצות לשעבר, הוא יזם פנייה לכנסיות האורתודוקסיות באוקראינה. כבר עתה הוא יכול לדווח על "גישה חיובית" ונכונות של ראשי כמה זרמים בכנסייה האוקראינית לבוא לביקור בישראל. כך חוברים להם ריאל-פוליטיק עוקף דורות של משקעים, שמרנות ורקע סובייטי משותף למקשה פוליטית אחת. במועצת אירופה כבר קשר שטרן קשרים עם צ'כים ובאלטים, שגם הם פוטנציאל לא מנוצל עדיין, אך כשל עם הפולנים, "שעדיין עצבנים כשהם שומעים רוסית", כהגדרתו.

גם במפלגתו של שטרן יש עדיין חברים "עצבניים", שלא מתפעלים מהברית החדשה הזאת, תרתי משמע. שר התיירות בני אלון, רב בהכשרתו, אמנם מחל כנראה לנוצרים ברוח הנצרות האמיתית, והוא מפליג לפעול בחוגיהם בארה"ב. אבל לעומתו, ח"כ אורי אריאל למשל סירב לחתום על מכתב התודה ששלחה המפלגה לידידים הנוצרים. הוא עדיין מגלה יחס של חשדנות כלפי החוגים האלה.

שטרן, הרוח החיה בשדולה ובמהלך האירופי, משוחרר מעכבות עד כדי כך שהוא מטיף לנוצרים לחזק את אמונתם. ממש כך, אם כי לטובת ישראל כמובן. "הקואליציה הנוצרית הפרו-ישראלית באירופה היא עדיין קטנה, כי אירופה היא היום חילונית בהגדרה", הוא מסביר. "אמרתי להם, שיכול להיות שהפעילות הזאת עם ישראל דווקא תעזור לנוצרים לחזק את זיקתם כלפי הדת שלהם. אני חושב שהקונפליקט העולמי הנוכחי הוא דתי ביסודו. ואם הקרב הוא דתי, אתה חייב לבוא אליו מחוזק באמונתך. אם מצבה של ישראל חזק בארה"ב לעומת באירופה - ההסבר היחיד לכך הוא עומק הדתיות באמריקה".

כך נוצר מצב מוזר: ח"כ ישראלי יהודי מטיף לנוצרים להתחזק באמונתם לטובתם ולטובת מדינת ישראל, כאילו מדובר באמת באינטרס אחד. האם אין הוא מרגיש לעתים כמשחק בחומר נפץ מסוכן? "לפעמים כן", משיב שטרן, "הרי העבר מדבר בעד עצמו. אבל הנתונים הבסיסיים השתנו, ואין לנו ברירה. ישראל שרדה שנים כי היתה במלחמה הקרה חלק מהקואליציה נגד הקומוניזם; אחרי קריסת ברית המועצות נשארנו בלי קואליציות שבהן אנחנו מרכיב הכרחי. לכן אנחנו צריכים לחפש לעצמנו הקשרים, שבהם נהיה מוגנים על ידי אינטרסים של אחרים. עכשיו זהו אינטרס דתי, יודו-נוצרי. כמו במלחמה הקרה, אנחנו חייבים לקחת צד במלחמת התרבויות המתחוללת עתה".

בישיבה של שדולת הכנסת לקידום היחסים עם הקהילות הנוצריות בעולם דיווח מלקולם הדינג, המנהל בפועל של השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים, כי משרדיו מוצפים באלפי הודעות בדואר האלקטרוני מכל העולם, של נוצרים התומכים במהלך. "עיני העולם הנוצרי מופנות כלפינו", סיפר הדינג. פעם, היה משפט כזה נשמע כמו איום; עכשיו, יש הבוחרים לראות בו הבטחה פוליטית.משמאל: מנהל "הקואליציה האירופית למען ישראל" תומאס סנדל, נשיא הקואליציה וילם גלזאור, ונציג השגרירות הנוצרית, יירגן ביולר. נציגים מתשע מדינות


ישיבת השדולה לקידום היחסים עם הקהילות הנוצריות. במרכז, יו"ר השדולה יורי שטרן; משמאללו היו"ר השני יאיר פרץ. "הם לא מתכננים הסתה מיסיונרית, הם באים לעזור", אומר פרץתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו