בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דו"ח: אווירת פחד וטיפול כושל בבתי"ח פסיכיאטריים

תגובות

במחלקות האשפוז בבתי חולים פסיכיאטריים בישראל יש "תחושת איום ואווירת פחד" שמונעת מהחולים להגיש תלונות על המחלקות. כשכבר מוגשות תלונות, הן לא תמיד מדווחות להנהלות בתי החולים ולא מופקים לקחים כדי למנוע הישנות הכשלים - על אף שמדובר גם בתלונות חמורות על "חוסר נגישות וסובלנות" מצד מנהלי המחלקות ויחס בלתי הולם של הצוות הרפואי והסיעודי. בנוסף, חולי נפש סובלים מטיפול רפואי כושל, שפעמים רבות ניתן לאחר עיכוב ממושך, ומהזנחה רפואית קשה. מדובר בעיקר בתחומי רפואת שיניים, גינקולוגיה וסיעוד אצל חולי נפש זקנים.

חולי הנפש סובלים גם מאלימות פיסית ומילולית קשה מצד הצוות הסיעודי ומצד מטופלים אחרים. במחלקות קרו מקרי גניבה רבים, והשימוש בסמים בהן שכיח (נמצא כי מנהלי בתי חולים לא מצליחים להשתלט על הכנסת הסמים למוסדותיהם). החולים סובלים גם מפגיעות מיניות, מקשירה בלתי מוצדקת בניגוד להוראות החוק ומענישה בלתי הולמת, הכוללת איומים בלתי חוקיים על קשירה, הגבלת תנועה, איומים בהעברה למחלקה הסגורה. בנוסף, דווח על צוות שהעיר חולים על ידי משיכת השמיכה מגוף החולה ועל חולה שהתלונן שפנה לאחות במחלקה ו"נענה שאם לא יפסיק היא תקשור אותו".

אלה רק חלק מהממצאים הקשים על הפגיעה המתמשכת בחולי הנפש, שנמצא בסקר שערך משרד הבריאות ב-2003-2002 ב-17 בתי חולים פסיכיאטריים ומחלקות בבתי חולים כלליים בישראל, שבהם מאושפזים כ-4,600 חולי נפש. הסקר, המקיף ביותר שנערך עד עתה, נעשה באמצעות שאלונים וראיונות למנהלים, עובדים, מטופלים ובני משפחותיהם. הוא בדק את נורמות ההתנהגות של הצוותים הסיעודיים והרפואיים כלפי המטופלים ואת תנאי האשפוז שלהם. הסקר נערך לאחר שלפני שנה וחצי נחשפו שני מקרים שבהם אחים ואחיות בבית החולים הפסיכיאטרי הממשלתי "אברבנאל" בבת ים פגעו בחולים על ידי אלימות פיסית, ניצול כספי וזיוף המינון למתן תרופה לחולה כחלק מסכסוך בין אחיות.

תוצאות הסקר הוצגו באחרונה בפני שר הבריאות דני נוה ומנכ"ל המשרד הפרופ' אבי ישראלי. ואולם, התוצאות שהוצגו לנוה וישראלי הן רק התוצאות הכלליות של הסקר (שמצביעות על תופעות ומגמות כלליות); הממצאים לגבי כל אחד מבתי החולים מוסתרים אפילו ממשרד הבריאות - על אף שבחלק מהמקרים מדובר בממצאים קשים. זאת למרות שכל בתי החולים

אמורים על פי חוק להיות בפיקוח מלא של המשרד וחלק מבתי החולים, כמו אברבנאל, אף בבעלותו של משרד הבריאות.

בסקר נמצא עוד כי החולים סובלים מתנאי אשפוז קשים ומבישים: נמצאו מחלקות שבהן מאושפזים 12 חולים בחדר, מחלקות שבהן החולים מתקלחים רק שלוש פעמים בשבוע ומחלקות שבהן אין מיטה קבועה לחולה ואין ארונית אישית לחפציו, אין חדרים לביקור משפחות, אין פינות עישון (ולכן העישון חופשי בכל המחלקה) ואין אפשרות לשמור על פרטיותם של החולים.

ברוב בתי החולים הפסיכיאטריים המטופלים חסרי תעסוקה בסופי השבוע ובשעות אחר הצהריים באמצע השבוע. באחד מבתי החולים דיווחו מטופלים במחלקה סגורה שהם "חווים את כוחם של חלק מחברי הצוות תוך חיפוי התנהגויות אלה על ידי חבריהם לצוות". ברוב בתי החולים העבודה של הצוותים היא "לפי הספר" ואין יוזמות של הצוות לשיפור שביעות הרצון של המטופלים.

משרד הבריאות בדק בשנים האחרונות ממצאים קשים על טיפול רפואי כושל בבעיות גופניות של חולי נפש (בין השאר התגלו מקרים כאלה בבתי החולים "שער מנשה" באזור חדרה, באברבנאל ובבית החולים הפסיכיאטרי בבאר שבע). בתחום זה נמצא בסקר כי אפילו במחלקות פסיכיאטריות שממוקמות בתוך בתי חולים כלליים, יש מקרים שחולים נאלצו להמתין לבדיקה גופנית עד שבוע.

בבתי החולים הפסיכיאטריים נמצא כי "העברת חולים לבתי חולים כלליים או למרפאות כרוכה בעגמת נפש רבה לחולים ולבני משפחותיהם. חולי הנפש, בני משפחתם ולעתים אף אנשי הצוות אומרים כי הטיפול הגופני בחולים אלה הוא חלקי ולא מספק וניתן 'במטרה להיפטר מהחולים'".

בסקר התגלה כי בבתי חולים רבים "דווח על יחס של כבוד, אנושיות, ואכפתיות של הצוותים כלפי המטופלים", ו"לא נמצאו התנהגויות של כוחניות מול חסרי ישע".

ואולם, יחד עם זאת נמצא כי בשישה בתי חולים התגלו מקרים של אלימות מילולית של אנשי צוות נגד מטופלים ובמקרה אחד איש צוות אף פוטר על רקע זה.

רק במחצית מבתי החולים אין שימוש בענישה נגד מטופלים ובחמישה מוסדות שנבדקו התגלתה "מדיניות של ענישה" והחולים דיווחו על "קלות יחסית" בהחלטה לקשור חולים, באיומים על קשירה, הגבלת תנועה של חולה כעונש, וכן על איומים בהעברה למחלקה סגורה או לבית חולים אחר. באותן המחלקות בשלושה בתי החולים שבהן נמצא יחס לא הולם למטופלים מצד הצוות הסיעודי, התבצע גם שימוש בענישה וקשירות שלא בהתאם לנוהל.

ואולם, הנהלת משרד הבריאות לא יודעת ולא רוצה לדעת באיזה בתי חולים מדובר והיא מנועה - על פי הסכמתה - לפעול בנושא זה בבתי החולים שהיא אמורה לפקח עליהם במטרה לשמור על שלומם של המטופלים.

רן רזניק

טיפול רפואי כושל בבעיות רפואיות של חולים

אלימות פיסית של הצוות המטפל וחולים אחרים

תוצאות הסקר המלאות מוסתרות משר הבריאות

ענישה ואיומים בלתי הולמים מצד הצוות המטפל

גניבת חפצים ושימוש בסמים במחלקות האשפוז

"אווירת פחד" מונעת מהחולים הגשת תלונות

נמצאו מחלקות בהן מאושפזים 12 חולים בחדר

תוצאות הסקר מוסתרות גם מנוה

תוצאות הסקר לגבי כל אחד מבתי החולים הפסיכיאטריים מוסתרות לא רק משר הבריאות דני נוה וממנכ"ל משרדו הפרופ' אבי ישראלי, אלא אפילו מהד"ר אלכסנדר גרינשפון, ראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות. זאת בעקבות ההחלטה של הנהלת המשרד ב-2002 (בראשות הד"ר בועז לב, אז מנכ"ל המשרד) להיענות לדרישה של איגוד מנהלי בתי החולים הפסיכיאטריים וההסתדרות הרפואית שהסקר יתקיים רק בתנאי שתוצאותיו לפי בתי חולים לא ייחשפו אפילו בפני המשרד עצמו.

בעקבות זאת המשרד אינו מסוגל לערוך בקרה אפילו על אותם בתי חולים שבהם נמצאו ממצאים קשים על יחס מחפיר לחולים. כפי שפורסם בדצמבר ב"הארץ", בכירים במשרד העלו על כך ביקורת נוקבת ובכיר בהנהלת המשרד אמר כי הדבר "מהווה מעילה באמון הציבור". ממשרד הבריאות נמסר כי לאחר שהסקר הוצג לשר ולמנכ"ל המשרד הם הינחו את הנהלת המשרד ליישם את לקחיו.גרינשפון. קיבל ממצאים חלקיים


בית החולים הפסיכיאטרי "אברבנאל" בבת ים, ב-2003. לפני שנה וחצי נחשף: מטפלים באברבנל פגעו בחולים גם על-ידי אלימות פיסיתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו